Albinutze de Mai-Iunie 2009(63)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andata spune:

clody, anda, alynta, LauraOana, otilia, ganesha, Andreea, Carmina, Maria, Elena, Flo, va mltumesc mult pentru empatie
Clody, si Razvanel e terorist mic?
Anda, felicitari pt olita
Alynta, si eu am fost in domeniu (resurse umane) si stiu cum e. Dar macar eu sunam oamenii care nu erau selectati ca sa nu stea sa astepte degeaba. Iar sotul meu a trimis cred mai mult de 100 cv-uri de cand tot cauta de munca
Flo, sanatate multa micutei
LauraO, nu am reusit sa le dam cu biberonul, erau prea micuti. Sunt aproape in totalitate dependenti de laptele mamei. Am incercat sa le dam cu pipeta lapte formula, dar degeaba.
Ramona, ca intotdeauna, e mare diferenta intre promisiunile guvernantilor dinainte de alegeri si realitatea de dupa.
otilia, nu cred sa fie probleme cu adeverinta aceea. Oricum cred ca cei care le primesc nici nu se uita f atent pe ele, la cate vaccinuri sunt trecute acolo. Si cu mama ta... intotdeauna mamele cred ca stiu mai bine cum se creste un bebelus, chiar daca au trecut mai bine de 20 de ani de cand s-a intamplat. In plus, pt o mama, copilul ramane toata viata copil si are nevoie de sfaturi, chiar si necerute. Eu nici acum, la aproape 40 de ani si al treilea copil, nu am scapat
otilia, zana maseluta cred ca nu stie drumul spre noi. Si ganesha a tras-o de maneca si a trimis-o la noi, si tot degeaba. Felicitari pt dintisorii lui Matei.
ganesha, si Ioana adoarme pe picioare. Daca o dau jos, se trezeste repede. Doar ca uneori reusesc sa extrag picioarele cu maxima atentie si atunci mai doarme macar vreo 1/2 de ora fara sa se trezeasca.
Alocatiile se vor da in functie de venitul cumulat al parintilor, ceea ce cred eu ca e o mare aberatie. Ma gandesc mai ales ca sunt si familii cu 1 copil, si familii cu mai multi, asa ca venitul normal se imparte la toti. Dar cum la noi oricum legile sunt aberante, nu ma mai mira nimic. Se pare insa ca nu au decis care ar fi "venitul decent" de la care sa inceapa sa scada alocatiile
Anda, stii ca mi-am pus in cap sa slabesc? De ce dai tu detalii despre un meniu asa apetisant?
dici, cum rezisti? Si servici, si cursuri, si sanatatea in pioneze, si bb marait si "duracell" si un ied un pic mai rasarit... Cred eu ca tu esti mama eroina a albinutelor
Maria, ce voinicut ai tu. Felicitari pt masuratori si pt ridicatul in fundulet. Dragalasul tau are deci ureche muzicala? Bravo lui. Voi sunteti bine, se vede vreo raza de soare?
Andreea, N sa se dea invins si sa treaca la nani.
Carmina, pe guvernanti se pare ca ii intereseaza doar starea buzunarelor lor si nu cum traiesc romanii (aia multi, nu aia cu bani)
ganesha, lasa puiul in ritmul lui. Cand va incepe sa se ridice si sa alerge prin casa nu o sa mai poti tine pasul cu el.
oana, eu nu m-am stresat prea tare cu olita la nici unul din copii, desi la Tavi nu am avut pampersi, ci scutece de panza. Abia dupa 1 an - 1 an jumate i-am pus. Si la mezina astept sa faca anul inainte sa incerc.
Flo, printesa sa nu mai faca febra. Gingivita la bebe mic? Pai el nu stie ca la varsta asta ies dintii si de aceea au bbii gingiile umflate? Asa e, tare greu e cu puiul bolnavior. Felicitari nasicii pt micuta minune, sa fie intr-un ceas bun si bebe sa fie sanatos. Deci, se mai intampla si minuni. Ce frumos a interpretat norocul adus de Maria...
Flo, felicitari pt mutare, sper sa fie totul mult mai bine pt voi de acum incolo
Adriana, surprize, surprize cu puiutii. si rabdare multa sa rezisti, ca de abia acum incepe greul

Multe lunite fericite inainte sarbatoritilor.

Va pup pe toate dulce, ca sa va puteti odihni in seara asta...


http://community.webshots.com/user/annadana1
http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Miruta, nici eu nu le-am pus nimic in picioare. Poti doar sa ii pui totosi daca e frig, dar eu nu i-am tinut niciodata incaltati in casa.




http://community.webshots.com/user/annadana1
http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Fetelor, iar are Maria 38.5

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei
http://picasaweb.google.com/108007027533031130378/Maria7Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Flobaby...in general sunt impotriva antibioticelor, dar cand nu se poate altfel, le accept.Poate ar treb sa-i dai fetei si antibioticul prescris de medic, sa nu fie vreo infectie la baza febrei.
Iti doresc o noapte usoara si sa scada febra fetei.

http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Sughitam ca semn de "ma pomeneste cineva"...si nu stiam de unde mi se trage Am intrat la cap 62 si am vazut ca la final de mine ati vorbit...deci, instincul meu de ...(fata mare nu mai sunt, daca zic mama mare..o dam in buniceala)sughitatoare nu ma inseala!

Ma doare capul de crap...vroiam sa citesc ceva sa ma delecteze (adica pe voi)..v-am cautat de mi-au sarit capacele..am dat search pe gugal(a la vanghelie) si v-am vazut!

Multumiri de urarile pt tati nostru (eu l-am sarit in 16 ca nu am stiut care cu cine voteaza).

Pentru ca sunt prea batuta`n cap la ora asta, va pup dulce si apasat pe toate, va doresc un we de vis si urez la multe lunite albinutelor sarbatorite..si mamicilor !

Sper sa nu va trag tzeapa ca revin(asa am facut la ultimele mesaje)...asa ca nu spun ca "revin"...

Copilul meu vesel...Andrei~Ravan(poze) /Blogul meu cu hainute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!

Eu de dimineata numai "tata" aud! Asta mic e mare "fan"! Sa vedeti ce face! Cum ii scot pampersul sa-l schimb, imediat cu mana pe cuculet! Daca face kk trebuie sa fiu rapida cu stersul! Am un maldar de vase de spalat si chef...ioc! Azi se anunta o zi calduta!

Flobaby ma bucur pentru nasa fetei! Sa fie cu ochii in 4 sa nu piarda sarcina! Stiu ca femeile care raman greu au si probleme de mentinere! Sa stea cumintica! Ma bucur ca te muti in sfarsit! Sanatate fetei!

Andata greu cu asteptarea!

Philip si eu ii d-au lui Matei gluten! Acum sa nu crezi ca-i bag in toate celea paine, dar daca prinde o coarja de paine sau 2 biscuti ca sa nu-mi mai roada urechile eu zic ca nu-i bai!

Inca o vorba pentru voi! Stiti din povestirile mele cat de greu mi-i deseori cu ei! De ceva timp au inceput sa rada impreuna, sa "se caute"!Daca sunt amandoi deja e mai liniste! Au invatat sa interactioneze! In una de zile David ma intreaba repetat "unde coca?"(adica Matei) Il pusesem in alta camera la somn! Azi dimineata a plans piticul! Taicasau l-a luat in celalta camera! Intre timp a aparut si David si cel mic s-a calmat pe loc! E minunat sa-i vad atat de apropiati si ca se iubesc!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

andata poti sa halesti linistita ceea ce am avut eu in meniu (conform dietei montignac). pilaful l-am facut cu orez brun... deci merge. in rest merge tot ca n-are faina, zahar etc.
alynta foarte tare cel mare! felicitari pt "tata"
clara ma striga numa pe mine, chiar si cand se uita la tacsu
noi azi-noapte am avut pauza de somn de 1 la 3. ieri a spart gingia dintisorul cu nr 7. cred ca de la asta se trage insomnia de azi-noapte. acu eu sunt chiauna si am o tona de vase de spalat tot ca alynta. eheee... imi fac curaj si adorm fata si apoi ma apuc de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

'Neatza, 2 vorbe ca vin musafiri tot week-endul si casa arata ca dupa razboi.
Sabinei i-am facut Infanrix-ul la 2, 4, 6 luni si 1 an. Atat. Fara ROR (anti-rujeola, oreion, rubeola), fara antigripale si fara orice altceva. Asa voi face si cu cea mica. La inscrierea la gradinita o sa vad cum ma descurc. Daca toti copiii din colectivitate sunt vaccinati si daca vaccinul e atat de eficient, atunci de ce sunt atatea epidemii de rujeola (de exemplu) printre copiii mici?

Ortopezii spun ca in prima faza a mersului copilul trebuie sa simta foarte bine pe unde calca, adica in casa sa fie descult sau in ciorapi/mocasini si incaltamintea pt afara sa aiba talpa subtire, flexibila, cu sustinere la calcai.

Va pup pe toate.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

neata fetelor,
dau o cafea mareca e musai, iar am avut o noapte facuta ciur, de trezirile lu'sefu. si desi e ziua lu ta'su cand ma inlocuieste dimineata, tot nu am reusit sa dorm, ca era in verva mare si a mamait si gangurit cat pt o fanfara, asa ca acum sunt tot eu cu el pe picioare si el doarme.
anda_magda... ne luam de manuta ca nici al meu nu a avut somn intre 1 si 3, crezi ca s-au vorbit, dar oricum nu s-au potrivit cu orele, dat fiind diferenta de fus orar de 2h.
Carla...multam de sfaturi legate de incaltaminte, ca eram cam in ceata.Spor la trebaluit si sa scapi usor cu musafirii
Philip... cum merge dieta da roade?
Referitor la gluten si eu i-am mai scapat lui Amir, pt ca aici nu exista biscuiti fara gluten, cereale am gasit un singur fel fara gluten dar sunt cu morcov si orez si nu pot sa-i dau mereu, mai ales ca mai are reprize de constipatie si i-am mai facut covrigi( aici nu sunt asa ceva pe piata). Dar aici nu are nimeni nici o taina cu acest gluten, nici macar dr nu mi-a pomenit de el.


http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Apropos de mancare si de cutumele diferite ale popoarelor, aici nu au nici un stres cu alimentatia la bebei, probabil tine si de nivelul dee dezvoltarea. Ca sa va exemplific, nu dau iaurt sau branza facuta in casa. Inclusiv pe foile care le-am primit de la pediatra scrie ce tip de iaurt si de branzica sa-i cumpar din comert, nici vb de branzica facuta in casa cu calciu. Ba mai mult pe lista se afla si un anume tip de branza topita, care printre altele am vazut eu, din pacate dupa ce am incercat-o pe fiu'miu si 3 tipuri de E-uri. Bineanteles ca iau placut branza si iaurtul din comert si nu cele facute in casa, oricum branzica am taiat-o din meniu chiar daca este unul din putinele lucruri care-i plac si a ramas doar iaurtul. si ar mai fi si alte exemple dar ma intind prea mult la povesti.
Flobaby... ce face fata, cum se simte, a scazut febra?

http://picasaweb.google.com/ginaconstantinescu/Amir8Luni#

Mergi la inceput