LMA!! Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*158*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Inca odata multumesc pt felicitari.

Monique, in privinta intarcatului nu imi fac probleme deoarece o sa se intarce singur la un moment dat pt ca laptele o sa dispara. Asa mi-a spus doc si asa am citit si pe net, ca o sa se termine pana in luna a treia. Problema e ca mi-era atat de comod sa ma duc la el dimineata la 6, cand se trezea, sa-i dau san si apoi sa ma culc la loc pana pe la 7.30-8. Cand s-o intarca nu prea stiu ce am sa fac pt ca bibe nu vrea.

Aris cand ma gandesc ca puteam face o odisee noua....

Ayla cine te-a suparat? Cineva de la noi?

Carmen, da-ne si noua reteta te rugaaaaam!!! Se poate face si fara stafide? Ca noua nu ne plac stafidele...

Si apropo de retete, fetele ganditi-va si la mine cand puneti pozici, ca mi se face pofta imediat. Nu imi este rau, multumesc lui DD, dar pofte am cat cuprinde. Ilinca intelegi acu de ce pofteam atunci la salata ta???

Magdy, de Gabriel mititel (05.03.2009) si Theodora ingeras dragalas.
Cei trei Palmieri

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Da Ilinca si eu imi doresc balanta pt ca sunt usor de crescut si din cate stiu sunt si cuminti.

Magdy, de Gabriel mititel (05.03.2009) si Theodora ingeras dragalas.
Cei trei Palmieri

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Magdyi felicitari!sa ai o sarcina usoara, fara probleme si un bebe sanatos Ma bucur ca ai clarificat chestia cu "lactatia"..ca stiu ca atunci cand am spus eu ca mi s-a intrerupt lactatia la 3 luni de sarcina..cineva mi-a sarit in cap ca nu e adevarat, ca nu se interupepoate acum s-a convins. La fel imi spusese si mie dr..si asa a fost.



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Vizitati magazinul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

sarbatoritilor zilei

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Sa va povestesc ce mama denaturata sunt.. De obicei Ina pe la ora 18.30 papa vreo 200 ml fructe cu branzica.... pe la 5 am facut prajitura a papat si ea o bucatica apoi ne-am jucat, eu am spalat vase,am facut putin ordine... ma rog am trebaluit prin casa.. apoi m-am jucat cu Ina, am facut ture prin apartament, am rasfoit carti.. pe la ora 8 fi-mea tare mataita... ii dau apa.. nu vrea, o schimb, incerc sa o distrez si reusesc...dar din cand mai mataie .. pe la 8.30 decid ca Ina mataie de somn si ma apuc sa o pregatesc de somn... mataie in continuare ma grabesc cu ritualul de seara si inainte de baie vine mama. Ii povestesc ca dupa amiaza Ina a fost tare mataita ca am incercat tot ce am stiut si ea mataie incontinuare, la care ea ma intreaba: a mancat toate fructele? eu: care fructe? Am uitat sa hranesc copilul ... saraca mataia de foame ca de la 5.30 nu mai mancase nimic. A ras 300 ml lapte cu cereale si a adormit

Revin cu reteta.

Carmen mamica fericita de elefantica Ina Gabriela (16.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Am admirat iar ghiocei care mai de care:Ioana harnicuta foc , Bris sarbatorita uitata , frumusica foc ca si mami , Tudor dansatorul si Luca muzicianul

Am mai vizionat-o pe Ilinca cu/fara breton, cu carare/fara carare, dar nu ma pot pronunta inca

Bianca, in ce locuri faine, inedite ati fost !! Cand a chef de povestit, eu stau gura cascata

Chiar ma gandeam ca daca as castiga la loto, asta in primul rand insemnand sa joc , as umbla in lumea larga, nu mi-ar trebui vile,masini, etc

Ma duc sa fac o baie poate imi mai trece durerea



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Si am uitat-o pe Adelake cu privirea de otel

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Ayla, am vazut cine te-a suparat.I-am raspuns si eu Eseei.
Petrean multumesc.
Carmen, neuronul mami, neuronul.

Magdy, de Gabriel mititel (05.03.2009) si Theodora ingeras dragalas.
Cei trei Palmieri

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Prajitura cu banane si ovaz
4 portii
timp de preparare 20 min.
Ingrediente
2 cani ovaz (exista la orice plafar sau supermarket ovaz-oats flakes)
1 lingurita bicarbonat
1 lingurita scortisoara
4 banane foarte coapte
1/4 cana seminte floarea soarelui crude
1/4 stafide

Se incalzeste cuptorul timp de 10 minute.
Se pune hartie de copt pe o tava care nu se lipeste.
Se pun cele 2 cani de ovaz in blender si se mixeaza pana se transforma in faina (sau ma rog, eu am lasat un pic mai mare).Apoi se adauga bananele, bicarbonatul si scortisoara si se mixeaza pana devine ca o coca. La inceput o sa vi se para ca trebuie adaugat ceva lichid dar dupa ce se omogenizeaza isi schimba aspectul. La final adaugati stafidele si semintele si mai mixati doar cat se se omogenizeze, nu sa maruntiti ultimele ingrediente adaugate.
Folositi o lingura unsa cu putin ulei ca sa luati din compozitie si sa formati prajuturelele cum vreti voi, sau puteti sa intindeti toata compozitia in tava si dupa ce este coapta sa o taiati.
Adaugati la cuptor 12 minute.
Asta este tot se face usor si noua ne place la nebunie.

Noi in timpul saptamanii suntem vegani si ma tot straduiesc sa gesesc retele bune si fara ingredientele clasice. Reteta asta este de pe site-ul al unui doctor american (Fuhrman) care sustine stilul de viata vegan. In reteta, ca unitate de masura este folosit "cup" -250 ml dar am constat ca 250 ml are o cana normala de asta am trecut ca unitate de masura "cana".

Madgyreteta originala era cu stafide sau currants dar nu stiu ce sunt. Daca aflii poti sa le folosesti. Cred ca merge si fara, dar neavand zahar sau alt indulcitor bananele si stafidele dau gustul dulce al prajiturii.

Carmen mamica fericita de elefantica Ina Gabriela (16.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Si am uitat-o pe Adelake cu privirea de otel


Zic si eu ca in reclama: "Era ta'su, mah!".

Ilina, Ayla , multumesc.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput