Fulgusori de nov-dec 2009 (24)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biara spune:


ca sa nu va mai ganditi la soacre Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Shtephy multumim de pont cu Tigex, maine il comand, ne place mult.
Raluci azi te-ai plimbat prin AFI, sper ca nu te-am confundat

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Citat:
citat din mesajul lui dymomo77

Eu una am alta problema... Nu stie careva dintre voi o metoda, dispozitiv, instrument de alungat soacre? Ca eu una nu mai scap de a mea frate. Da nu asa e chiar exasperanta... In cursul saptamanii suport cu stoicism vizite si sfaturi de doi lei dar cand mai apare si duminica dimineata si uita sa plece pana pe la 6 seara sau dac iesim la plimbare se tine mereu dupa noi chiar ca nu mai rezist.

mami fericit de Dan Mihail

Daca tu gasesti acea metoda, instrument, dispozitiv vreau si eu. A venit ptr. botez si nu se mai lasa dusa, sunt disperata

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze


acusi daca tot s-a pus femeia pe drum, poate sta sa faca si pastele cu voi, ca cine stie cand o apuca sa mai vina

Ramona,
MAMICA DE BROSCOI - PRINTISOR DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dymomo, "frumoasa" povestea cu socrela. Eu l-am facut pe al meu s-o domesticeasca. am umblat la sentiment ( ca doar e mama lui si nu putem spune nik de rau) Eu i-as spune ca mi-e dor de "noi" si ca atunci cand nu e acasa imi lipseste mult... si imi doresc mult sa fim 3 si sa impartim toate. Ca nu ma deranjeaza mama lui ca vine... dar imi doresc sa fim singuri. Iar cat e el plecat ii poti spune frumos soacrei ca nu e nevoie sa stea cu tine, ca Danut oricum nu vrea sa stea cu ea prea mult si ca nu vrei sa o retii de la treburile ei. Ca tu te descurci frumusel si singurica.
Intre noi fie vorba, soacra-mea...( si cine mai tine minte, eu cu socrela sunt in relatii excelente, nici la telefon nu-i raspund, iar sotul, facut la sentiment, a domesticit-o bine pt cand a venit la noi) a fost imediat dupa ce am nascut ( si mi-a facut complimentul: vai... dar nici n-as spune ca ai nascut) si la botez s-a infiintat. A stat cumintica ( relativ) cat am pus eu masa pentru nasi si restul lumii diminetaa inainte de scoaterea din mir s-a tras in poze la greu cu nepotul, socru-miu, fiu-su si nasii si tot m-am trezit cu replici: "dar tie nu ti-a placut sa faci poze cu noi " ( habar nu am avut ca ei faceau poze si eu chiar nu am poze la scoaterea din mir ca nu s-au obosit sa-si aminteasca de mine, cineva trebuia sa puna masa) , apoi mi-a spus ca tare greu i-a fost fiica-sei si ei ca nu au avut lapte ca tot trebuiau sa dea la biberon copilului ( atat ea, cat si cumnata au dat copiilor lapte de vaca in de la 2 luni, si cel putin ea, nu se chinuia sigur cu sterilizatul ca fetele noastre) si mie imi e foarte usor ca alaptez. Ca tare bine e ca alaptez ca nici nu simt cand creste copilul... nu ca ele care s-au chinuit cu biberoane. Si inca 100 de sfaturi profunde, pe care m-am facut ca nu am timp sa le aud. dar la faza cu alaptatul mi-a scos peri albi. si m-am enervat. I-am zambit frumos si i-am spus ( ca eu alergam ba sa pun masa, ba sa alaptez si ei se uitau la mine cum ma agit) : da, dar daca ma interesa mai putin sanatate copilului, optam si eu pentru lapte praf si acum putem sa pun masa linistita in timp ce tat-su lu' bebe statea cu biberonul in mana, ca puteam sa fug si eu 3 ore sa ma tund ,sa ma vopsesc si sa-mi aranjez si eu parul pentru botez la un coafor. Ca il puteam lasa de la 6 luni cu cineva si sa ma intorc la munca, sau pur si simplu sa nu fie mereu legat de mine.( a mutit)
Sincer, nu invidiez deloc fetele care au fost nevoite sa dea lapte praf bebeilor, ca ma apuca toate alea numai cand ma gandesc la cat au de sterilizat. Dar fiecare situatie are avantaje si dezavantaje. Ma exasperase femeia asta. Consecinta: iar nu-i raspund la telefon.

( sigur sunt greseli dar n-am rabdare sa le corectez)


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

soacrele astea , ale voastre nu se dau duse, a mea nu e interesata sa vina sa isi vada nepoata. dar din cele spuse de voi tot eu sunt mai castigata
Dymomo solutia ar fi mutarea soacrei din zona

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

'ooof, asta e un subiect despre care sa tot povestesti..si da, chiar am 3 soacre: mama naturala a sotului meu care pe la 7 luni l-a lasat in grija tatalui, cea care l-a crescut pana spre adolescenta si pe care o simte cea mai aproape de sufletul lui si cea de-a 3a, ultima nevasta a socrului meu, cu care am si locuit vreo 3 ani (un chiiiin, o femeie tare ingalata)..
Si ne amuzam f tare in ideea ca tot noi le ingrijim pe toate 3, cu toate ca mai au si alti copii. deh..

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Pai Many eu is norocoasa ca vorba aia "mai bea si apa de la ea de acasa".

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Shtephy, mi-am amintit ca mai intrebat de tata acum ceva vreme. Asa zapacita cum sunt, am uitat sa-ti raspund. Multumesc mult pentru intrebare, tata e tot internat, e mai bine, dar e cu pase... acum e foarte bine, maine are halucitantii si tot asa. Oricum, starea generala e mai buna decat acasa. probabil ca il vom aduce cateva zile , apoi iar la spital, si daca e totul bine, la paste il aducem acasa sa stea. Poate nu va mai fi cazul sa il internam dupa... nu la-m mai vazut de 2 saptamani, dar e internat in clinica in care lucreaza mama, deci stiu ca e bine. Mi-e greu sa iau piticutul cu mine acolo... cred ca e de inteles. Sper ca e de inteles, dar sincer, nu prea mai pun la suflet parerile celor care nu inteleg cat e de greu. Sunt lucruri mai grele pe pamant, dar nu doresc nici dusmanilor sa treaca prin ce trec eu.


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Ionela, e uper ca te-ai abtinut sa nu te mai enervezi si mai tare la botez din cauza ei. Asa fac si eu, mi-am si pu telefonul cand ma suna ea, sa nu se mai deranjeze sa cante vreo melodie i dau cu ignore cat pot. Tare negre mi-a mai facut zilele, da plateste ea pt astea candva si atunci o sa pice ea la mana mea.
Tot am vrut sa te intreb, tu cum dormi cu Mihnea, acum ca sunteti din nou singurei? Rezisti sa nu-l iei in pat cu tine?? Ca eu m-am cam abtinut pana acum, nu dormeam non stop cu el, dar de vreo 3 zile nu ma mai dezlipesc de el, bot in bot dormim. Imi baga mana in tricou si o tine pe tzitzi, deci ii lipseste si lui tzitzica mea si ne tinem in brate toata noaptea . Nici nu stiu cum de am resitat pana acum sa il las singur in patut .

Ramona,
MAMICA DE BROSCOI - PRINTISOR DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Ionela eu ii explic zilnic ca nu trebuie sa se deranjeze sa ma viziteze asa des ca ma descurc si singura dar ea se "plictiseste" singura casa asa ca... vine la mine. Solutia e sa ma mut eu in alt cartier ceea ce si vreau sa fac si poate atunci va veni mai rar. Eu ii explic sotului dar se vede treaba ca ori el nu ii spune soacrei prea clar ori ea nu pricepe(sau se face) ca lucrurile raman tot asa. Si la cumnatica mea facea la fel dar la ei(pt ca stau la ceva distanta) suna si eu se tot prefac plecati, ocupati sau somnorosi si mai scapa da de... nepotul e la mine deci si pretextul ca nu paote fara sa il vada... de 3 ori pe i.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput