**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

*neatza fetele!

Patricia,da,si eu sunt cu depresia .
Mama mea e bine,se simte bine,defapt ea nu s-a simtit niciodata rau,asa e cu boala asta,esti bine pina tirziu,mergi pt un fleac la medic si vezi ca defapt esti fff bolnav.Azi e in spital,incepe chimioterapia,a facut deja radio si a trecut cu bine.Ea e ff optimista,vesela si imi da ea mie putere .
Sa stii ca nici Stefan nu sta in fund decit citeva minute singur,in rest sprijinit doar se tiriie binisor,se ridica putin dar pica,se rostogoleste si tipaaaa,atita tipa de vreo 2 luni .Eu oricum nu-mi fac griji,si Marie a fost in urma cu astea,mult mai in urma ca bebe,a mers singura la 1,2 ani dar f sigura,nu a prea cazut deci nu-mi fac griji.

Giova,si tu esti cu depresia,mama mia,e ceva in aer,cam multe suntem .
Petrecere frumoasa la Paris .

Pooh,da,o sa mai pun poze.Vad ca si Balasz e fan socializare noaptea ,nu stiu ce sa zic,vad ca multi sunt asa dintre zmeurici,o fi fost ceva in aer cind i-am conceput .
Daca va zic ce super-bebe a fost fiica-mea,dormea noaptea intreaga de la 2 luni juma .

Fetele,va pup,ma duc putin la magazine sa-i cumpar lui bebe niste legume bio.
Mai vin io...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Alina, multa sanatate mamei tale! e ff bine ca e optimista, am inteles ca ajuta mult la orice boala!
Sa stii ca si Rebecca a mers singura la 1,3 ani si nu a cazut/lovit niciodata in perioada aia. acum e mai impiedicata.

Si Daniel tipa, dar nu tipete din alea tari, mai mult chiote de bucurie si cu o tonalitate placuta urechilor. Rebecca tipa mai tare de imi tiuiau urechile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Fetele noi n-am mai intrat din motive bebe racit si mami rupta de obosita.
Nu pot sa-mi explic cum a racit ca doar zilele astea n-am iesit din casa.Am fost la doctorita,ca doctorul nu a aparut si mi-a dat sa-i dau nurofen eurespal dar si antibiotic amoxacilina si mie frica si sa-i dau si sa nu-i dau...sa nu cumva sa se agraveze ceva.
Are nasu infundat rau de aia ne si chinuim ca nu poate respira sarucutul plange si tipa de fiecare data cand il aspir si cand ii pun picaturi .... am fost si la doctor orl-ist care l-o aspirat(ce-o mai plans si tipat) si mi-a dat sa-i pun picaturi nazomer extra si karvol sa pun pe o batista aproape de el noaptea cand doarme......karvol am inteles de la farmaciste ca nu se mai fabrica si mi-a dat inlocuitor carmol dar nush daca e tot acelasi lucru...
offf sper sa trecem peste asta ca e atat de greu sa-mi vad bebelacu cum sufera.

Va si sper sa revin mai tarziu

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mony insanatosire grabnica puiului. te-am citit dincolo la odisee, la timisorence. eu am Karvol de mult luate, stiu ca s epun pe o batista in apropierea copilui, sa nu intre in contact cu ea. Nu stiu de inlocuitor, o fi ok, daca ti l-au dat de la farmacie. ce scrie in prospectr? e indicat?
ce a zis ORL-istul de nara infundata? trebuie sa-i faca vreo interventie in viitor?

Gogoasa mea tipa de bucurie, de necaz, de orice....
nu e suparator daca ar tipa de 2-3 ori pe zi, dar cand tipa mai mult, si cate 5 min. odata...mori. si cand il mai aud si pe Marco ...

Edi a papat cu chiu cu vai 100 gr de orez cu carnitza. a iesit mai gros decat piurelu de legume cu carnita...poate asta sa fie cauza...dar tinea mancarica in gura minute bune. ii aratam masinute si asa reuseam sa-l fac sa deschida guritza...mare smecher...piureul de mar si para de dim. l-a papat super bine, venea singurel catre linguritza.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

Am revenit!

Mi-am scos odorul afara ,ce vreme frumoasa,a dormit o ora afara si continuarea de jumate' de ora in casa.S-a trezit happy dar nu a durat mult minunea k iar e mofturoasa.i-am facut astazi orez cu spanac si peste.Nu prea a papat decat vreo cateva ligurite.

Mony ce rau imi pare ca e racit micutul tau.Insanatosire rapida!Asa e dureros sa vezi puiutul bolnavior dar nu trebuie sa te neglijezi nici tu ,ai grija de tine si fi optimista!



MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Multumesc Giova Am auzit de la mai multe fete ca nu ar fi inlocuitor si ca Inhalant Baby ar fi inlocuitor....pe prospect la Carmol scrie ca se da la copii peste doi ani,dar ca se face masaj cu lichidul din pastiluta asa ca azi o sa merg sa caut Inhalant baby,nush de ce alea de la farmacie mi-au dat astea si le-am zis ca copilul meu are 6 luni.
La ORL mi-a explicat cum peretele subtire numit sept separa cele doua nari ,iar la nastere,cum eu am nascut natural si a iesit cu capul inainte s-ar fi deviat si ca multe nasteri naturale se intampla lucru asta...si ca e prea mic pt o interventie chirurgicala
Si al meu o invatat sa tzipe si e asa de fericit cand tzipa.Si de cateva saptamani i-am facut baita in vana si de iecare data cand vede apa in vana incepe sa tzipe si se zbate in brate la mine sa-l bag in apa,asa mult ii place in apa sa dea din maini si din picioare si de abia il scot din apa

Multumesc Monitza

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)
Poze Denis
www.youtube.com/watch?v=kKC9YvD0qaQ" target="_blank">Denis rade
www.onetruemedia.com/shared?p=9e2987701899744bd26de6&skin_id=701" target="_blank">Denis 0-3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Of ca rar mai intru in ultima vreme..Eva vrea atentie si sa ne jucam non stop...chiar si cand e in jumper vrea sa ma vada in vizorul ei..

Nici Eva nu sta foarte bine in fundulet, sta ceva vreme si apoi ori se lasa pe spate si cade lata ori se apleaca in fata si cade in bot. De tarat se taraie putin dar nici gand de mers in patru labe iar de stat in picioare si pasit nici gand..ea topaie ca in jumper.
In schimb "vorbeste" la greu, tipa si face vocalize..au auzit si eu un da, ma, me, ba..si alte din astea..nimic concret.

Cu mancarea stam la fel..azi i-am facut iar branzica+banana si nu a avut succes..la supita pana nu i=-am dat si miez de paine nu a mancat.Merge incet diversificarea asta...

Ieri i-am dat un sfer de galbenus in supa dar nu a vrut sa manance. Unt cand ii pot pune putin?

I-am luat de la Humana un ceva gen iaurt cu piersica..de fapt e cu lapte acur..vad c aii place..mi-a papat si un borcanel intreg. Sa ma uit sa ii mai iau si s aii mai dau asa din cand in cand cu fructe care nu se gasesc inca. I-am luat si papaya sa se mai coaca si ii dau..sa vedem.

Afara nu am mai iesit, doa rin we cand a m fost la ai mei la curte..imi e sila de udatura de afara..cica sambata avem 14 grade..macar sa se mai usuce putin.


-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

M-am decis schimb tactica. Azi a fost catastrofa, cred ca vreau prea mult: si sa manance si sa doarma. Nu mi-a iesit nimic. La 5 mergem la kineto si nici nu au mancat nici nu au dormit. De fapt le-am dat lapte pe la pranz cand au refuzat mancarea solida din cauza somnului. Au mancat 80-100 ml si le-am pus in patut. Nu au adormit dar sunt active. De maine le las sa faca ce vor si cu mancatul si cu somnul.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Moni ce proram de somn au fetitele?

Eva are asa:
-se trezeste pe la ora 9
-incerc sa ii dau masa de fructe pe la 10 iar pe la 10:30 - 11 ii se face somn si doarme cca o ora sau mai putin
-pe la ora 13-14 degeaba incerc eu sa ii dau masa de legume ca ori a supt putin inainte cand a adormit ori ii e somndupa 2-3 ore de joaca asa ca o las sa doarme de pranz (somn de 1-2 ore) si cand se trezeste pe la 15 ii dau piureul..sa intamplat sa nu aiba somn si sa manance mai devreme dar rar..
-lapte apoi dupa o ora
-mai are o tura de somn pe la 17 (azi mi-a adormit acum la 16:30)
-spre seara 18 sau 19 incercam iaurt sau alte combinatii cu biscuit
-lapte iar dupa baie pe la 21:30
-noaptea lapte

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

salut

Abia de aseara imi merge netul din nou si am recuperat azi paginile din urma.
Imi pare rau ca sunt mai multe zmeurele care nu au mai luat in greutate. Eu m-am plans mai demult ca Beatrice o luna, de la 6 la 7 luni, nu a luat nici macar un gram, dupa 7 luni, in aproape 3 saptamani a luat 200 gr. Probabil este o perioada de adaptare si pt ei. In continuarea ea abia mananca 100 gr-120 gr si fructe si legume.
De o saptamana am inceput sa ii dau iaurt campina si am mare succes cu el, mananca cam 200-250. Partea nasoala este ca de cand a simtit gustul de iaurt nu mai mananca piureul de legume decat dres cu 2-3 lingurite de iaurt si mi-a luat cateva zile pana sa ma prind.

Rallu felicitari pentru progresele lui Robert si multa sanatate tie!
Mony il pupam pe Denis, sa se faca bine repede.
Alina multa putere mamei tale, sa treaca cu bine de chimioterapie.

Mergi la inceput