**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Fitzosi copii avem...nici cum nu e bine cu ei. cand vad ce frumos papa Filip de Noce mor...doamne ce copil linistit este!!!
am incercat si sa ne autodiversificam, de cateva ori, dar nicio sansa. cu linguritza, vad ca papa numai ce-i place...in rest...tine mancarea in gura, sau nu deschide guritza.
si atunci intervin eu cu o masinutza de la FP, care face zgomot si e preferata lui si uita de tot si mananca...greu...dar cat mai bea inca laptic, eu nu-mi fac probleme....asta zic acum, dar daca il pun pe cantar, iar ma enervez.
Mony cumpara ce zic fetele, naspa ca nu sunt documentate si farmacistele astea. dau asa dupa capul lor. am inteles cu nasucul....nu stiam ca se poate intampla chestia asta.
Blanca, Moniland fruntea sus, am patit-o si noi cand nu au vrut sa pape, l-am lasat de capul lui si am incercat cu san dupa vreo ora si a mers...
si noua ne place in apa....doamne ce se mai distreaza in cada...mai ales daca e cu Marco.
Monitza super ca v-ati plimbarit. noi nu am iesit azi, poate maine daca va fii frumos.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

hello....Ai mei sunt la plimbare cu mama....intre timp am fost la pensat si epilat,off,ce bine mi-a prins.....Alina,da,da,da,socializam noaptea,spre bucuria lu'tati si mamiVad ca multi bebei au cam acelasi program,poate ii influenteaza diversificarea cumvaNoah,pana sa trimit mesajul,au ajuns si copiii,au si papatRevin pt. ca ami uitat ce am vrut sa scriuPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:


Am vazut nepotica, Doamne ce usoara mi se pare, comparativ cu Bia, ca o pana! Si bineintele ca mi s-a facut dor de un bebelus asa mic. Dar mai astept un pic pana la urmatorul bebe.
Bia s-a uitat asa intr-o doara la vara-sa, dar pt ca nu era viu colorata sau pt ca nu facea zgomot-ca jucariile ei- nu i-a atras atentie. O sa pun cateva poze cu nepotica cand le descarc.

Am fost ieri si la dermato ca ma capiaza bubitele astea de la stafilococ. Si m-a calmat medicul, o lasam mai moale cu antibioticul, a zis ca nu e obligatoriu sa ii dau iar antibiotic ca sa ii treaca. Ii dau ceva pt imunitate si in rest tratam bubitele cu Betadine si Fucidin. Iar ca sa fie tacamul complet am si eu stafilococul asta, iar ca sa il tratez cu antibiotic ar trebui sa nu mai alaptez, dar am zis pas! Ma tratez cu Betadine si Fucidin si poate imi creste si mie imunitatea ca sa nu isi faca de cap stafilococul iar.
Fii-mea astazi a tinut-o doar o gura toata ziulica: "TA-TA, TA-TA, TA-TA", ca sa imi faca mie in ciuda bineinteles. A zis MA-MA,asa intr-o doara o singura data, dar in rest numai TA-TA TA-TA zice, si bineinteles ca sotul e in culmea fericirii. Oricum,e o dulce cum gangureste ea, imi vine sa o mananc toata!
Acum si-a descoperit vocea, tipa si ii place tare cand se aude tipand, asa ca iar trage o repriza de tipete

Acu sa rapund la ce ati scris

Multumim de urarile de La Multi Ani!

rallu multa sanatate!

giova LA MULTI ANI!!!! Sa iti de DD sanatate si multe bucurii alaturi de cei dragi! si poate si o fetita. Slava Domnului ca i-a trecut urechiusa lui Edi!

vally imi pare rau pt pierderea suferita!

ayda felicitari pt sarcina!!!! sa dea DD sa o duci cu bine la capat si sa ai o frumusete de bebe!

Am admirat si pozicile cu zmeurei , toti niste deliciosi
Va si merg sa adorm una bucata zmeurica bocitoare


---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 6 luni

bebelusha in burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello fetelor

Avem si noi o zmeurica bolnavioara. Matei are o infectie urinara. Azi i-am facut urocultura si sumar de urina. am rezultatul de la sumarul de urina si reiese ca are o infectie. maine o sa am rezultatul si la urocultura. Am vb cu pediatra si a spus sa facem si o ecografie abdominala sa vedem daca nu cumva e vreo problema cu uretra. Cica se pot naste copii cu malformatii ale uretrei si din cauza asta fac infectii. Maine la 12 merg cu el la ecografie. Sper sa nu fie nimic cu uretra lui. In rest starea lui generala e una buna. e vesel se joaca iar astazi matei ma strigat. Era in patut iar eu eram cu ana pe canapea. Tocmai o luasem pe ana din patut si sa agatat cu manutele de zabrelele patutului s-a uitat la mine si a zis mama. era trist ca nu il luam in brate si de aia ma striga. a mai repetat apoi de doua ori. Nu stiu cat de constient a fost sau nu dar eu m-am bucurat enorm. In rest spune tot timpul tatatatatata.
Ana nu spune nimic in schimb tipa chiuie. Are ale moduri de a se exprima.

In weekend le-am coborat salteluta de la patut la nivelul de jos.

Moniland imi pare rau ca te chinui cu printesele.
Eu multumesc lui Dumnezeu sunt tare bucuroasa ca au piticii program si la somn.
Programul nostru e urmatorul:
ora 6 - laptic cam 150 - 180 ml depinde cat au ei chef
ora 10 - fructe. mar cu para sau cu mango iar de azi si cu branzica
ora 11:30-12:00 adorm si dorma ori pana la 13:00 ori pana la 14:00. de obicei se trezesc cu randul. daca se trezeste ana la 13 atunci doarme matei pana 14.
ora 14 - legume fierte nepasate pt matei iar pt ana legume pasate dupa care papa iar laptic in functie de cantitatea de legume mancate.
ora 15:30 somn pana la 17:00 iar uneori chiar pana la 18:00. depinde daca au iesit afara sau cat au dormit intre 11-14
18:00 laptic - intre 120 ml si 180 ml. depinde cat de mult s-au saturat la pranz
apoi joaca pana la ora 21 cand le facem baita.uneori mai baga un somnic scurt de 15 minute daca nu s-au odihnit suficient in timpul zilei. dupa baita papa iar pe la 22 deja dorm pana dimineata la 5 sau la 6 depinde cand i se face foame anei.

Multa sanatate zmeuricilor bolnavioare

Pupici tuturor



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

of Elena imi pare tare rau ca e bolnavior Matei. sper sa veniti maine cu vesti bune d ela eco.
Felicitari pt. primul cuvintel cu dedicatie!
Pooh super ca te-ai facut cfrumoasa, iar copiii au profitat de bunica.
Inutsa mersi. felicitari pt. cuvintele, bine ca a scapat pitica de antibiotic. asteptam poze cu nepotica.
Siacob super ca papa iaurtel. eu i-am pus 3 linguri in cereale, acum dupa amiaza, altfel nu-l mananca si ma oftic.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Moniland, Ungaras, Monica multumim de complimente!

Anemona si la noi tzitzi e baza - e indragostita de ea, iar acum ma mai si striga cand ii e foame sau e necajita "ma-ma". Sa vezi cand o sa umble, o sa fiu ca si un cangur cu puiuca agatata de mine .

Blanca, vezi , asa suntem noi mamicile - unele ingrijorate ca bebei nu pun pe ei eu ca Iarina mea e prea dolofana; eu zic ca e important ca sunt sanatosi si ma rog lui Dumnezeu sa fie la fel si de acum incolo!

Rallu si multa sanatate!

Clara, Ungaras foarte frumoase cartierele voastre; la noi, doar blocuri gri . Abia astept primavara sa fugim iar la tara.

Ayda, ne faci invidioase cu noua semnatura !

Giova sanatate lui Edi (ce ficiori frumosi ai)

Asta am scris aseara citesc si revin!

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Patricia join the club si eu am 163 cm si ... din acelasi motiv ca si tine nu le inteleg pe cele care vor silicoane mai mari decat capul .

Alina multa sanatate mamei tale!

Mony eu noaptea ii puneam Iarinei pe pieptut pulmex baby, si o ajuta sa respire bine toata noaptea!

Blanca vad ca si Eva are multe mese; Iarina mea - 7-8/zi+noaptea.

Giova te invidiez pentru "escapada" ce urmeaza; distractie frumoasa sa aveti!

Iarina toata ziua e cu "ma-ma"; in seara asta a lipsit tata de la baie si a plans dupa el, dar tot cu "ma-ma". Ea nu tipa, insa a inceput sa aiba stranger anxiety, nu mai e asa sociabila ca si atunci cand era mica. Oricum, daca esti complete stranger si o lasi sa se acomodeze cu tine e ok, daca insa "te bagi" de la inceput in sufletul ei ... incepe sa planga de salta camasa pe ea! Si am avut si prima manifestare "geloasa" - tati era cu baietelul unor prieteni in brate - sa vezi ca il tragea de picioare sa il dea jos si il certa pe tati ....

pentru zmeuricile bolnavioare!

PSUngaras tare frumoasa ai fost mireasa! In Vama? Am vazut eu bine?

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Mamidevladut, ce mi-ar fi placut sa ne intalnim, adica sa fiu si eu, si sa facem cunostinta zmeureilor Chiar ma uitam ca la cate caruturi erau, trebuia sa fie si o fata din gasca

Elena, felicitari pentru mama! Imi pare rau ca au iesit analizele prost. Sper sa nu fie nimic de speriat!

Giova, nu muri ca o stii el copilul ce o stii Poate el se satura cu mai putin (parca scriai ca are 10 kile sau am retinut eu gresit?), poate are nevoie de mai mult laptic, lasa ca va intelegeti voi pe parcurs. Din cate am citit, mie mi se pare ca mananca destul de multe si diverse chestii.

Eu lui Filip ii dau putin si rar, adica dimineata si dupa amiaza, dupa plimbare. De obicei ii dau tzitzi inainte, pt ca, daca ii e foame, nu are rabdare sa stea la masa. Si mancam amandoi (sau 3 sau cati suntem) odata. Intr-o zi n-am mancat eu si n-a mancat nici el. Trebuie sa ma vada mancand. Iar daca mananca si tati, creste pofta.

In ultimele zile chiar am trecut pe locul 2 mesele, pentru ca s-a incalzit afara si stam mai mult la plimbare. E drept ca il car in marsupiu si ma mai doare spatele (dar mai stau si pe banca), in parc sunt balti si ma ud bine la picioare, dar culmea, ma intorc super relaxata si cu o stare de spirit foarte buna. Abia astept sa vina carutul nou (alea 3 zile lucratoare se fac o saptamana in curand) si sa stau 3-4 ore la plimbare.

Parca scria cineva de tinut copilul in casa ca sa nu raceasca. Eu va recomand cu caldura sa-l scoateti afara ca sa nu raceasca. Aerul curat creste imunitatea.. Si aerisitul casei (eu las toate ferestrele larg deschise cate 2-4 ore pe zi, cat stam afara, le-am lasat si cand erau -9 grade).

Inutsa, felicitari pentru ta-ta si ma-ma si drum bun stafilococului spre zari mai albastre!

Nina&Iarina si voi cu mama? Bravo! Au inceput conversatiile in tufa!

Alina, multa putere mamei tale! Sa treaca usor peste aceasta terapie! Iar, tu, fruntea sus si admira peisajul din jurul tau ca tot vorbim de cartiere. Traiesti in cea mai frumoasa tara de crescut copii, mami tau se va face bine in curand, iar noi te toate si iti transmitem toate gandurile noastre bune. Daca ne spui numele ei, putem lasa cate un acatist la biserica.

Elena-adina, sa va ajute Dumnezeu! Desi, daca va doriti atat de mult, treaba e pe jumatate realizata Uite aici un blog care sa te inspire!

Eu tot scotocesc dupa pozele lui Unguras si nu dau de ele

Giovaaa, tu pleci la Paris! Iuhu! Vorba lui Micki Mouse! Ce frumos o sa fie! Sa te bucuri de cafelele alea enorme cu bunatatile alea de croisante pe terasele alea cochete!

Gata, fug si eu la ca-i tarziu.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009
Odiseea sarcinii
Travaliul

www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Blanca, programul nostru intr-o zi normala, nu ca cea de azi:
ora 8- 150 ml lapte
9,30-10,30 somn
ora 11 - masa cu fructe ~ 100 ml
ora 14 - pireut de legume ~ 130-150 ml
15 - 17 somn
ora 18 - cereale cu lapte ~ 130 ml
20 - 20,10 somn
ora 22 - 200 ml lapte

Incerc sa le mentin programul de 3 mese principale ( ora 8, ora 14 si ora 22) si gustarile de la ora 11 si ora 18. Intre aceste ore nu primesc nimic. Las cel putin 3 ore sa se faca digestia.
Ce biscuiti ii dai?
Azi de la 10,30 pana la 20 cand si-au dormit cele 10 min, nu au dormit deloc. Ele nu au fost maraite, dar am fost eu.
Elena, cam asa au si fetitele mele programul ca si gemenutii tai, doar ca ale mele se trezesc un pic mai tarziu, pe la 7,30.
Of, saracul Mateiut, Ma rog sa fie doar o banala infectie si nu pb grave. Pup micutul bolnavior si pe surioara vesela.


de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna si de la noi mamicute,

Tot citind si incercind sa-mi faca o schema in cap intr-ale diversificarii/autodiversificarii, am dat peste o cartulie ce contine vreo 100 de retete pentru bebelusii nostrii ( fructe + legume + carnita+ peste+ brinzica) si cum am citit si pe forum ca ar mai fii mamici care au intrat in pana de idei, m-am gindit sa o traduc si sa o impartasesc si cu voi, cele ce mai aveti nevoie de un pic de inspiratie si nu numai.
Nu am terminat inca toata cartea, dar am dat deja startul citorva retete si sper ca timpul si Bryce sa-mi permita sa traduc macar cite 3-4 pe zi. Le voi posta sistematic pe etape de virsta.
Aici gasiti primele retete.
Sper sa va fie de ajutor.

Va pupam si toate cele bune,

Clara- mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput