**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Hai ca n-am reusit sa recuperez ce s-a scris dar mai bag un mesaj.
Poate mai tarziu mai citesc ceva.

Giova, la multi ani pentru ieri! Nu mai fi suparata, o sa vezi ca in cateva zile o sa vezi viata mult mai roz. Sa-ti traiasca strumfii si sa fie ei sanatosi ca mai ai timp destul sa te decizi daca mai faci o incercare la o strumfita sau nu.

Cat despre cum m-am procopsit cu "minunea"...hmmm...poveste lunga.
Inainte sa raman insarcinata am facut un efort foarte mare si cam la o saptamana dupa aceea am observat galusca de la gat.
Am tinut-o sub observatie si am dus-o si pe parcursul sarcinii insa nu stiam exact ce este. Toata lumea banuia ca ar fi un chist hemoragic insa nu bagau mana in foc.
Ma hotarasem sa iau taurul de coarne si s-o punctionez/operez chiar cand am aflat ca vine bebe.
Am fost atunci la chirurg si mi-a zis ca o punctioneaza si, in functie de rezultat, decidem ce face. Daca e cumva cancer si nu hemoragie, ma trimite la chiuretaj si scoate apoi tiroida.
Cum nu eram de acord cu avortul sub nici o forma am disparut a "magarul in ceata" si am preferat sa risc.
Din pacate, desi a stat cuminte ffff mult timp in ultima vreme incepuse sa creasca incet dar sigur pana cand am descoperit intr-o seara ca nu mai pot inghiti nici apa ca lumea pt. ca ma durea asa ca am ajuns iar de urgenta la chirurg. (de mentionat ca am ridicat niste mobila si numai cuminte n-am stat)
A punctionat, a scos sangele, a facut lama, sediment etc si a dat verdictul ca nu e clar cancer ci un vas de sange care se sparge din cand in cand (atunci cand creste presiunea sangelui).
Din pacate, dupa ce a scos tot de acolo s-a refacut. Nu mai e atat de mare ca atunci cand durea si nu puteam inghitii dar tot se vede.
O sa vedem acum ce o sa urmeze.
Oricum, datorita faptului ca analizele sunt normale, am fost sfatuita sa n-o scot pana nu mai fac un copil.


"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
Am inceput de la 70,4 kg ... acum am 63,5 kg ... pana la 55 kg mai sunt numai 8,5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Cat depre strumful meu, da, e precoce rau, uneori ma sperie cat de repede creste.
S-a ridicat pentru prima data singur acum vreo 4-5 zile, incet, greu, nesigur, dupa eforturi destul de mari si multe incercari nereusite.
Aseara insa nu mai reuseam sa-l adorm (el adoarme singurel in patut) pentru ca eu il culcam si el se ridica imediat in picioare. Ce chinuri, ziceai ca asta a facut toata viata si se distra de nu mai putea rade si chiuia de zor. O ora ne-am jucat asa...de ma lasasera nervii in final si am zis ca-l las sa adoarma in picioare.
Cred ca tine musai sa se deplaseze pentru ca e foarte curios si sa se poata duce peste tot.
Argintul viu e nimic pe langa el.
Daca o tinem tot asa, cand o da caldura iesim direct cu el de manuta.

Si la mancare stam foarte bine. Mananca fructe, legume, carnita, ou, cereale cu gluten, branzica, biscuit (fara zahar). Ieri i-am bagat si spanac (de curte). N-a fost el prea incantat dar a mancat (cand ii place haleste rapid si tipa sa-i bagi lingurita in gura, cand nu, deschide gura dar asa mai fara chef).
Avem 3 mese de papa si 2 de laptic, si mai haleste laptic putin si intre mesele alea.

Cu vorbitul insa stam mai prost...spre deloc.
In afara de cuvintele alea auzite de bunici eu nu pot sa zic ca leaga ceva.
Cand e foarte suparat striga la mine si se ratoieste zicand ceva ce ar semana cu "mea-mea-mea-mea" dar ma indoiesc ca inseamna ceva. Eu una nu l-am trecut la capitolul vorbit ci tot la bebeluseasca.



"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
Am inceput de la 70,4 kg ... acum am 63,5 kg ... pana la 55 kg mai sunt numai 8,5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Pupam si noi zmeuricile,
In fiecare zi ma tot chinui sa scriu si eu macar 2 randuri dar niciodata nu reusesc sa duc la bun sfarsit planul din diferite motive. Acu' am zis ca tot doarme Codrin sa mai intru putin si sa va mai spun despre noi.
In primul rand La multi ani, Giova!!! cu intarziere si de la noi, sa fii sanatoasa sa iti poti creste minunile fericita. Sa iti dea Dumnezeu tot binele din lume!!!
Rallu sanatate multa, sa treci repede peste probleme si sa te bucuri de minunea din viata ta.
Clara m-am imbolnavit de dragu' gradinii tale, cred ca e un vis sa stai acolo iar Bryce e o minune de copil.
Apropo de minune de copil sambata seara am vazut in Afi una bucata Filip de Noce care vreau sa va spun ca ce e el frumos in poze dar in realitate e demential.Era cu tati cred, si se plimba fericit prin mall.
Blanca si noi tot in acest weeekend am introdus galbenusul. Noua dr ne-a zis sa bagam cate un sfert la 4 zile in piureul cu carnita iar cand ajungem la galbenusul intreg sa nu mai bagam carnita.
Sa va spunem si despre noi: saptamana trecuta l-am sarbatorit pe Vladut care a implinit 9 ani iar Codrin a fost tare incantat de artificiile din tort, era in stare sa sara din brate sa ajunga la ele.
La capitolul mancare nu ne plangem, acu' mananca, acu' nu mananca, depinde de stare. Eu nu ma stresez, oricum m-am stresat la Vladut si nu am rezolvat nimic, asa ca daca mananca bine daca nu....de foame nu moare niciun copil.Mai ales ca trebuie sa-si mentina silueta ca are 7400 g , suntem printre zmeuricile svelte din tufa. In privinta somnului sunt printre cele norocoase ca doarme de la 9.30 la 10.00 dimineata cu pauza de un sfert de ora la 7.00 pentru laptic, in rest nu se trezeste deloc toata noaptea. Ziua mai doarme de vreo 3 ori 1 sau 2 ore iar in rest e f activ. De obicei sta in fundulet in colac si se joaca cu jucariile pe care a descoperit ca le poate arunca peste colac si mami sa i le aduca inapoi (parca sunt catel la aport) si ce mai distractie e pe el.E f linistit si pe zi ce trece parca incepe sa inteleaga mai bine ce se intampla in jurul lui.
Mai scriu dar acum s-a trezit si ne pregatim de masa de pranz....
Pupici la zmeurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_adina spune:

Buna!
Noce- da,asta si dorim,speram saseusim anul asta,numai ca nu avem cunostintecare sa fie pe acolo,si e cam dificil.Nu cautam "mura-n gura",dar tot avem nevoie deun pic de ajutor pentru inceput.
Fug ca s-a trezitpui mic.

la toata lumea

POZICI RAZVANEL


AdinadeRazvan(14.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Giova si Moniland ma intreba acelas lucru legat de imbracamintea copiilor. Nu ii tin asa dezbracati. Atunci i-am lasat doar in body. Nu au stat mai mult de 30 de minute. Inainte de masa am incalzit in camera cu doua trei grade in plus decat ii tin in mod normal. Nu am caldura cine stie ce in casa pt ca blocul e vechi si izolatia e varza.
Am in general cam intre 20 si 22 de grade. Am citit ca pt
bebelusi e o temperatura normala.
Atunci i-am lasat in maieut dar in rest cand papa la pranz ii las in body si pantalonasi.

Noi iar am avut o noapte crunta. matei mi-a facut de data asta temperatura 40 cu 3. La doua noaptea ii faceam baita ca sa scadem temperatura. Am reusit ca intr-o ora sa o scad la 38. Ii pusesem si un paracetamol. Dupa asta nu a mai facut temperatura deloc.
Azi am vb cu pediatra si mi-a spus sa ii fac o urocultura si un sumar de urina sa nu fie cumva vreo infectie. A zis ca dintisorii nu dau asa temperaturi mari decat foarte rar si mai bine sa facem analizele.

Maine dimineata sper sa reusesc sa ii i-au pipilica si sa vedem ce iese. Sper din suflet sa fie bine.

Rallumulta sanatate.

Alinutza sanatate lui Eric. sa scapati de alergii.

Pupici



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Giova,la multi ani!!!Rallu,sanatate multa!!!!Alinutza,deocamdata dermatita lui Balazs e chiar ok....ptiu,nu vreau sa cobescPete rosii nu are deloc-deloc,nici portiune aspra la gambe,doar niste buburuze se vad asa in relief pe spate.....Cu diversificarea nu stam nicicum,de doua ori am luat-o de la inceput si am ajuns la concluzia ca nu de la alimentele pe care i le-am introdus a facut eruptia.....Dar mi-e frica de fiecare aliment nou,nu prea indraznesc sa-i introduc nimic.....Saptamana asta o sa incercam cartoful dulce.....Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


am fost la ORL la control, totul, ok, timpanul vindecat complet, diseara luam ultima doza de antibiotic.
are si polipii mariti, dar deocamdata stam cu ei asa, fereasca sfantul de o otita care nu se poate trata, atunci trebuie scosi.
Mi-a dat reteta pt. aerosol, in caz ca mai raceste si daca are SN urate rapid la control sa-i tinem urechiusele sub observatie.

am pus si eu poze si filmulete, avute pe ap. foto cel vechi.
de la patinoar, Edi in jumper:
http://www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-02-09/23:08:50
http://www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-02-11/02:18:48
http://www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-02-12/01:04:14

Noce te cred ca a facut senzatie Filip in public mancand brocoli.
Elenada si la mine e 21,5. pe atat am setat caldura. la baita facem putin mai cald. eu sunt rea de caldura, asa ca nu pun multe grade ca innebunesc.
Ayda nu or fi dintisorii? si edi plange foarte rau cand e obosit. de multe ori nu reusim sa-l calmama, il lasam si se calmeaza singur. sau il mai pun la san si adoarme instantaneu.
te cred ca iti e greu, mai ales in starea ta. of...doamne...ai ceva de tras.
Rallu of..mai ca nu poti sta cumintica. ai grija...fa repede inca un bb si pe urma scapi de "minunea" asta, cum ii spui tu.
si noi tot pe bebeluseasca o tinem.
mamidevladut super ca doarme codrin si ca e cumintel. lui Vladut! numai bucurii sa va aduca.
Pooh, mamidevladut, Rallu multumesc de urari!





_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Fetelor va multumesc din nou pentru cuvintele frumoase.
GIOVA, MONILAND - da, aici, in general, sunt ierni foarte blinde, bine iarna e mult spus, as zice mai degraba ca sunt 2 anotimpuri, primavara si vara. Iarna sunt in jur de 20 de grade, insa week-endul a fost demential, au fost vreo 26 de grade, o nebunie.
In ceea ce priveste bebelusul bilningv, si noi marsam pe aceasi idee. Eu vorbesc cu Bryce numai in romaneste cind suntem doar noi 2 si bineinteles in engleza cind suntem cu tati sau cu tot familionul. Din ce am citit, e cea mai buna virsta, sa-l inveti cit de multe limbi poti, caci sunt ca niste buretei absorb tot. Eu, la baza, sunt profesoara de lb straine ( engleza-franceza) si as vrea pe la 3-4 anisori sa incep si cu franceza.
Si Bryce e super activicios, nu ar sta locului o secunda, tre' sa aiba tot timpul ceva de facut si sa fii acolo sa-l distrezi. Saptamina asta ne pregatim si noi de controlul de 6 luni plus vom da sta startul autodiversificarii.

Va pupam dulce,

Clara- mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

La multi ani,Giova!
Sa fii sanatoasa si sa-ti implinesti dorintele,poate vine si o fetita mai tirziu,esti tinerica mai ai timp!

La multi ani,Uliiasi!

La multi ani,Elli_ct!

La multi ani,Pony!

La multi ani,Rebecca de Patricia!

La multi ani! tuturor bebelusilor aniversati in timpulb cit nu am mai intrat,sa cresteti mari si sanatosi!

Numai stiu cind zicea de mincat,cred ca mai multe.Nu pot sa va zic decit rabdare muuulta,dureaza mult pina le descoperim gusturile,pina invata sa manince,etc.

Gata,fug,am facut niste gogosi.Aici e perioada carnavalului,se maninca multe gogosi si acum m-am invrednicit si eu sa fac,nu am mai facut de prin mai .Mai vin ca vroiam sa tot mai zic una alta...

Seara minunata sa aveti!


Ziua buna,dragi mamici de zmeurici!

De citit am mai facut-o dar cu raspunsul mai greu,nu traversez o perioada prea fericita,ma depreseaza si vremea asta´,pare ca nu se mai termina iarna.

Noi suntem bine,tot cu o trezire noaptea si in plina eruptie dentara,unul din incisivii centrali inferiori a spart gingia.Se tiriie si el,ajunge daca vrea sa-si ia o jucarie,e f activ si socializeaza intens,adica tipa ceva ce nu am mai vazut .Uneori are chef si noaptea de socializare asa ca au fost si treziri la 4 cu chef de vorbit si tipat .Oricum copilasii mei sunt extrem de diferiti.
Am inceput si noi diversificarea la 6 luni si mincam deocamdata f putine,ii fac piure dar ii dau si bucati insa e destul de haplea,s-a inecat de 2 ori sub ochii mei dar perseveram.

ClaraJ si Ungaras,eu pot sa zic ca am ceva experienta cu copii bilingvi,suntem si noi o familie mixta si fiica-mea(8 ani in curind)vorbeste si scrie perfect germana si vorbeste bine romaneste si scrie relativ binisor,mai avem de exersat dar imi pun mari sperante ca va stii sa scrie f bine.A citit si destule carti romanesti(nu stiu daca am mai spus,fiica-mea are ca hobby cititul si a citit f mult pt virsta ei,citeste orice carte ii pica in mina si sacrifica oricare minut sa citeasca),azi a inceput "Fram,ursul polar",e vacanta si are timp.Niciodata dar niciodata nu s-a jenat sa vorbeasca cu mine romaneste si nici eu nu am facut compromisuri,am vorbit constant asa,chiar cind eram toti 3,fiecare vorbea cu copilul pe limba lui si copilul ne raspundea corespunzator.Drept ii ca eu am fost si voi fi f insistenta,tin f mult ca ambii copii sa stie romaneste bine si sunt pe drumul ce bun.Cu Marie am facut si Abecedarul anul trecut,am insistat cu scrierea dar am noroc ca ii face si placere asa ca daca se vrea,se poate.
Eu m-am convins la fiica-mea ce usor ii e sa invete simultan si cred ca e cea mai mare realizare a mea ca mamica,defapt pe-aici majoritatea copiilor din familii mixte vorbesc limba ambilor parinti -.De un an si ceva face si engleza si prinde f repede,face asocieri,e o placere sa o ascult.
Acum cit suntem noi 3(Stefan,Marie si eu)vobim romaneste,la fel si cind suntem in 4,eu vorbesc numai romaneste cu copilasii iar cind e numai tati cu ei,se vorbeste germana.Ideea e ca si sotul meu a invatat romaneste destul de bine si e incintat de asta .

ClaraJ,ce frumusete la voi acolo,mai ca imi vine sa-mi vind casa si sa ma mut acolo.Urasc vremea din tara asta si mai ales lunile astea,ian-martie,pina se instaleaza cit de cit primavara.M-am topit cind am vazut magnolii infloriti .
Si tu si Elenada si mai era o fata din Onesti(Luana parca era nikul),eram cam 4 la subiectul asta.S.ar putea ca parintii nostri sa se stie,orasul e mic si majoritatea au lucrat la combinat,cel putin ai mei parinti da.

Rallu,sanatate multa si sa scapi cu bine de anevrism.

Ayda,felicitari pt sarcina si sa dea Dumnezeu sa fie cit mai usoara!Esti curajoasa,eu nu as fi reusit sa ma descurc cu 2 copii asa mici,si acum mi se pare greu cind totusi fata e f independenta si chiar ma ajuta cu bebe,il distreaza la maxim.

Alinuta,ce-mi place cind zici ca esti tehuie de cap ,mi se potriveste de minune.Cind a venit azi sotul eram cu nervii varza .

Succes Noce si celorlalte care mai vor rapid bebelusi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna mamici!

La multe lunite zmeuricilor sarbatorite!

LA multi ani giova!! Sa fii sanatoasa si fericita!

clara sunteti niste frumosi si traiti intr-un loc superb.

rallu sanatate multa si sa se rezolve problema!

alinutza imi pare rau ca ai probleme cu Eric cu dermatita. sper sa-i dati de cap cat mai repede. am pus aici un filmulet si o poza cu Tudor in jumper, am imortalizat momentul imediat ce l-am pus in el. de-abia se acomoda cu el. o sa-l mai filmez si o sa pun filmuletele.

cat despre diversificare...doamne, greu mai merge. de fapt stagnam la o lingurita. si ca sa-i raspund corinnei, sta cu mancarea in gurita, cu gurita cascata, doar doar o cadea si pana la urma se enerveaza si o scuipa. apoi nici ca mai deschide gura.o tine stransa de nici nu se mai vede. chiar o sa-i fac o poza sa vedeti ce moaca are la masa.
in schimb tzitzi haleste la greu. si culmea e ca vad ca este lapte din ce in ce mai mult. de mult nu mi se mai uda bluza inainte de masa. de cateva zile am inceput sa patesc asta si ii simt mari si umflati. se pare ca grasul meu inca nu are de gand sa se lase de sportul asta curand.

rabdare si tutun....fara tutun

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006) si de Tudor Petru (22.07.2009)
"Fara familie, omul pe pamant e ca o frunza care tremura in vant..."

Mergi la inceput