**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi : Alexandru, Bianca Maria, Darius Mario, Razvan Ioan, Codrin Marius, Maria Lavinia, Anastasia Marina, Eva-Maria si Nikolai James! Sa cresteti mari si sanatosi!
La multi ani Giova

Ayda6+ si Andreea Teodora (9 iulie 2009)



poze noi
www.flickr.com/photos/12483841@N04/sets/" target="_blank">pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Maya, Mony, Anemona, Patricia, Ayda mersi de urari.

I-am facut paste cu sos de rosii- noroc ca aveam de la mama, pasta de rosii bio...cu rosii din gradina. a papat putin, nu l-a prea incantat. am completat cu tzitzi si somn.

Ne-am cadorisit cu consola WII si acum baietii se bat pe jocuri. trebuie sa-mi iau si kitul fit, ca sa fac ceva miscare.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello fetelor. sa fiti iubite si fericite alaturi de consortii vostri si de zmeuricile voastre.

La multi ani sarbatoritilor de azi : Alexandru, Bianca Maria, Darius Mario, Razvan Ioan, Codrin Marius, Maria Lavinia, Anastasia Marina, Eva-Maria si Nikolai James! Sa cresteti mari si sanatosi!

La multi ani Giova. Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de baietii tai.

Noi ne chinuim cu mancarea. Lui Matei ii place clar sa se autodiversifice. Ana e indecisa. Mananca si singurica dar accepta si lingurita. le-am dat si eu mango la pitici. Le-a placut.
Azi eram la masa si copii salivau asa ca le-am dat cate o feliuta de dovlecel la gratar. din pacate era condimentat cu sare si ierburi aromatice. ei l-au mancat cu placere. Matei chiar a mai vrut o feliuta. cred ca nu o fi foc daca au papat putina sare. Dintre legumele fierte cel mai mare succes il are brocoli urmat de dovlecel si ardei. mai molfaie si ceva morcov si pastarnac. la cartof se stramba dar il baga si pe ala in gurita si ceva tot papa.
ma bucur ca pe zi ce trece apuca mai bine legumele cu manuta si parca mananca tot mai bine si mai frumos. deja nu mai este nevoie sa spal pe jos in urma lor.

Va pupacim




elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Giova

multumim tuturor pentru urarile la adresa Gloriutei la sarbatorirea a 6 luniteeee pe 13 !!!
sa va traiasca si voua minunile,sa fie sanatoase si norocoase! imi pare rau ca nu prea am mai intrat si sa nominalizez si eu sarbatoritii zilnic,sau sa va raspund! dar sa stiti ca va citesc!si ma ajutati fff mult cu sfaturile voastre, sunt f utile!!!

NOCE Mqqm Motana sunt super blogurile voastre! trag cu ochiu' mai mereu! sunteto superrr!

Ayda felicitari sa fie intr-un ceas bun! sa ai o sarcina usoara!!!
chiar ma uitam zilele trecute la pozele din per sarcinii si mi s-a facut deja un dooorrrrr!!! si noi tot prin fiv am reusit! si ne gandim serios sa incercam destul de curand pt bebe 2 dc nu-l facem cat de curand nu cred ca mai tz mai facem ceva in acest sens

avem si noi Jolly Jumper din Dec; ii place fff mult eu o pun 15 min/zi; voi?

nu prea am mai intrat in ultimul timp din mai multe motive...
primul si cel mai mare Gloriuta care nu prea mananca si a fost foarte agitata si maraita in ultimul timp...sta mai mult in brate decat in pat sau loc de joaca sau leagan dar macar stim si de ce: ne-a aparut primul dintisor exact la 6 luniteeee !!!
avem 7.300 kg si 66 cm!!!am facut si vaccinelul! si, spre fericirea noastra nu a mai facut febra sau alte reactii adverse am inceput incet si ff lent...mai mult stadnd pe loc diversificarea adika nu prea papa...o las in ritmul ei...deja lapticul il papa mai bine ( ma zapacise..erau zile cand ea de-abia la 11 AM papa prima masa...) din cauza de nemancat am ajuns si noi la doctor so luat de sange groaznicccc!!! doamne cei mai chinuie pe bietii bebeiii...si nici macar nu a reusit sa-i ia sange din vena o asistenta "cu experienta de 30 de ani in spital de copii" no comment! sper sa nu mai ajung la de-astea..si dc da trebuie sa gasesc un loc cu pers mai profesiioniste pt asa ceva hai ce deviez...pana la urma i-au luat sange din deget...si are o usoara anemie si ca urmare ii dau Fe zilnic 7pic x 2ori/zi x 2 luni
legat de probiotic: voi le mai dati in continuare bebeilor sau nu? eu de cateva zile nu i-am mai dat sa vad de unde naiba e lipsa asta de pofta de mancare ca numai inteleg...? si parca papa mai bine...sa vedem mai departe...
vit D3 voi le dati bebeilor injectabil sau Vigantolul zilnic?
ce steamar folositi voi?

si pe langa am mai avut si alte motive nu foarte placute 2 decesebunica si matusa sotului meu), mai nou bunica mea dn partea tatalui se simte foarte rau si e la noi groaznic..sa ai bebel mic si un om fff bolnav in aceeasi casa...nu prea mi se pare ok...dar ce sa fac...plus ca tatal meu trebuie sa se opereze din nou pt ca muschii abdominali sunt varza dp operatia de anul trecut si trebuie sa-i puna plasa si sa-i coasa muschii am o stare de tot kk! norok cu Gloria care imi ridica moralul ca altfel plecam in lumeeee


cam atat am retinut deocamdata... incerc sa scriu mai des

pupicei pt zmeurei

Vally de Glorietta 13.08.2009


Pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Giova sa fii sanatoasa, sa ai parte numai de bucurii in viata si de familia ta mereu. La multi ani!

Noi am avut azi o zi plina, au venit doua prechi de fini la noi (de fapt la mama la curte) fiecare cu un copilas.eram vreo 9 adulti si 3 copii iar spre seara ne-am inmultit cu cativa vecini si casa a devenit un adevarat zumzet de voci si guri care haleau prajituri si tort .
Eva a fost cumintica..a si dormit de doua ori, a mancat si supa si iaurtel si san dar cma haotic asa.nu prea am respectat orele caci asa e cand nu esti acasa.
Am aprins si focurile conform traditiei poate speriem iarna odata si vine primavara in fortza. Cum am iesit afara la focuri Eva a dormit instant la aer rece si infofolita intr-un sac de dormit de al meu de pe vreme cand eram mica.

Spuneti ca nu iau bebei in greutate? Ei bine nici noi..vad ca al nostru cantar se incapataneaza sa arate aceleasi kg +/- 50g de vreo doua saptamani. Eva e siluata are 7300 g..doctora zice ca pe la un an face si ea 9-10 kg si cand ma gandesc ca unele zmeurici sunt acolo deja...

Eu vreau sa introduc ou (un sfert de galbenus fiert bine, da?) in supa saptamana viitoare..scot carnita cand bag oul? alternez o zi si o zi..? cum fac?

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna seara si de la noi

Giova , multa sanatate si fericire alaturi de baietii tai

Ely_cta la multi ani pentru ziua de 12 februarie...pupici si tot ce-ti doresti

Noi suntem de marti in Bucuresti, insa din motive de strumf in curs de acomodare la noul spatiu si eu de deadline la proiecte, nu am mai reusit sa accesez DC-ul. Am avut un drum incredibil de rapid si linisit (multumim Uliiasi), insa de cand am revenit acasa, somnul lui Eric e de coma. Se trezeste si mai des decat inainte si tipa de nervi. Se calmeaza dupa lapte, insa se tot foieste, mormaie in somn...ce mai, un somn agitat. Nu i-am introdus nimic nou de o saptamana, asa ca efectiv nu inteleg motivele. Eu sunt stresata din cauza proiectelor la care lucrez si colac peste pupaza sunt si tehuie de somn dupa trezirile dese. Sper si eu pana ajunge strumful la gradinita sa apuc sa dorm nopti intregi

Noi am facut miercuri vaccinul de 6 luni si am discutat cu pediatra de posibila alergie a lui Eric. Ma asteptam la o atitudine mai relaxata (dupa sperietura din Iasi) insa si ea a spus sa stam in stand by o perioada si ne-a programat deja la dermatolog si alergolog. Eric a mai avut un puseu de dermatita exact in ziua cand am fost la vaccin si nu era nimic nou in menu, asa ca...efectiv nu gasesc explicatii logice

In rest Eric este vesel si dinamic in timpul zilei...are el ce are cu somnul (vorba bunicii "doarme ca ciora in par"), sta foarte bine in fundulet si reuseste de multe ori sa se ridice si singur de jos. Topaie cu placere in jumper, insa paseste cand il tii de maute...deci in concluzie, un copil dornic sa creasca. Si eu paradoxal parca as vrea sa mai ramana asa ca e tare dragalas. Nu scoate nici un cuvant inteligibil (dar deh e baietel...deci un puturos) insa stie exact cum sa exprime cand vrea ceva.

ayda felicitari pentru samburel. Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si o odisee minunata. E super cand face Dumnezeu minuni..parca mai capeti putin optimism.

noce e super blogul tau...ma alatur si eu fetelor si te felicit pentru atitudinea ta relaxata. Si eu ma gandesc deseori ca piticii nostri sunt influentati de starea noastra de spirit, insa desi incerc nu reusesc sa gasesc un echilibru sufletesc..sunt mereu si eu agitata si in priza. Iar sotul e si mai agitat ca mine...iar Eric e o combinatie perfecta din noi doi. Am cumparat si eu faina de mei. Poti sa-mi dai si mie cateva hinturi de preparare a lui pentru strumf?

Flosideea casa de piatra si sa va traiasca proaspatul crestinat

claraJ am admirat si eu pozele din cartier, si interiorul casei (apropo e super..e pe gustul meu, foarte practic si aerisit).

pogos mult succes si multa rabdare cu diversificarea lui Tudor. Phii...cred ca niciodata nu o sa fim multumite (a se intelege relaxate). Tu te plangi ca Tudor nu vrea sa pape, eu ca Eric vrea sa pape dar nu-i pot da eu ce vrea. Eu ma mir ca mai vrea aceeasi combinatie de legume (3 in total) sau de fructe..m-as fi saturat de mult, insa el intra in sevraj cand vede castronelul de papa. O sa avem de furca cu el pe viitor...prevad ceva certuri daca nu o sa-i dam mancare la timp Vreau si eu poze cu Tudor in jumper

monica multa sanatate mamei tale

mqqm pup pepitul si multumim pentru tabelul cu alergii

Giova sa stapaniti sanatosi jumperul...si ma primesti si pe mine in clubul micilor plangaciosi nocturni?? Multa sanatate lui Edi, tare mult ati mai tras cu urechiusele...pup bietul baietel

Alina ce mai faci? nu ai mai scris de mult timp....sper sa fie totul ok cu mama ta

Motana sa stii ca si Eric ne-a facut o surpiza frumoasa in ultimele zile...sta cuminte in carut. Deja prospectez piata pentru carut usor daca tot s-a acomodat copilul si nu mai cere atat de mult in brate

pooh phii..ce frumusete de baiat ai tu acolo Ce ati mai facut cu dermatita?

fug ca tipa strumful dupa papa...mai revin io



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

sarbatoritilor de azi : Alexandru, Bianca Maria, Darius Mario, Razvan Ioan, Codrin Marius, Maria Lavinia, Anastasia Marina, Eva-Maria si Nikolai James!

Zuzica noastra creste mare...aproape ca se ridica singurica in fundulet...mai ramane asa intr-o mana daca o iau de manute vrea drect in picioruse si se tine bine,icearca sa si paseasca...zice bebea-baba si altele pe limba ei care nu le inteleg;intinde manutele sa o iei in brate,plnage deja daca ne vede si nu o bagam in seama,rade mai ales cand il vede pe tac-su,
se trage de urechiuse cand ii e somn si cand doarme,canta,roade tot...doarme tot "intr-o rana"..si de 2 nopti e si agitata! bine are si motiv ii place afara! ii place in jumper si la baie! deja nu mai plange la imbracat! a inceput sa se sperie la straini! dar nu la toti...depinde cum ii vorbesc si cum o iau...copiii simt daca esti sincer sau nu
astept sa ii mai treaca durerea de dintisori si pe urma sa vedem dc sta si singurica..macar 15 min ca m-a zapacit

Alinutza oooofff! am citit ce ati patit si voi cu dermatita mai ales de la mar!va tin pumnii sa evolueze totul inspre b si sa nu va mai zapaceasca dermatita si sa poata papa Eric de toate!!! bafta la proiecte pe 26 ian se inaugureaza noua piscina la centru! mergi? cum e acasa dp o vacanta mai lunga la Iasi? a venit si mami tau sa va ajute?

noi am sarbatorit azi cu cumparaturile casei! batea vantu' rau de tot pe la noi...iar in drum spre casa ne-am hotarat sa ne orpim la TrattoriaRoma si sa ne rasfatam si noi un pic...si tare bn a fost... dar acum ma chinuie stomacul nu am mai iesti demult sa papa in oras ...si se vede
iar vineri am fost la infrumusetare: tuns,epilat,pensat si bonus manechiura parca era scapata! a fost defrisare in toata puterea cuvantului
nu mai plecasem de acasica (in afara de plimbarile cu zuzi) de vreo luna

ce steamar folositi mamicilor?
intrebam legat de vit D3 dc folositi injectabil sau Vigantol pt ca a venit la noi(pt bunica) o asistenta (la sp de copii) si-mi spune ca trebuie neaparat sa-i fac injectabil pt ca are fruntea nu stiu cum...si ca Vigantolul nu are efect...la vaccin nu mi-a zis nimik pediatra ca ar fi vreo problema (chiar am intrebat-o dc totul este ok) bn stiu ca pediatra stie mai bine...dar m-a speriat un picut nebuna asta
Calciu le mai dati bebeilor? (eu i-am dat primele doua luni - asa mi-au recomandat din maternitate pt ca avea fontanela mai mare decat trebuie...si o sa-i mai dau la 7 si 8 luni 10ml/10 zile/luna)

Vally de Glorietta 13.08.2009

Pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Seara buna la tufa,

Ma mai tineti minte?
Nu m-ar mira sa ma fi uitat pentru ca a trecut destula vreme de cand n-am mai intrat pe aici.

Pe scurt, motivele au fost obiective pentru ca am avut niste probleme de sanatate.
Inca nu le-am rezolvat si nici nu stiu cum o sa le rezolv in viitorul apropiat pentru ca nici solutia doctorilor nu-mi convine dar nici asa nu pot sa stau.
Nu prea am mai avt chef de nimic si incerc sa-mi repun moralul pe picioare. Ar fi totusi de inteles pentru ca nu in fiecare zi esti anuntata ca ai un anevrism pe o artera si tocmai a facut poc.
Noroc ca nu a fost la cap ci la tiroida asa ca acum umblu cu o "punga" de sange la gat.
Ce sa mai, curat ghinion coane Fanica.

Asa, ca sa nu va plictisesc, sa va spun despre strumful meu si realizarile lui pentru ca el, ca un copil cuminte ce e, s-a gandit s-o inveselesca pe mama si face numai minunatii.
A inceput sa mearga tinut de manute. Nu face 2-3 pasi si gata ci merge un coridor intreg fara sa oboseasca, chiar forte repede daca e in fata lui ceva ce il atrage.
Desi are patut de voiaj si ma gandeam ca asta ii va intarzia ridicatul in picioare, o face si pe asta de vreo 4 zile. Cat sta in patut, sta numai in picioare, se tine cu mainile de margine si tipa dupa noi cat il tine gura.
Am vazut ca are tendinte sa si mearga de-a lungul patutului insa deocamdata nu-i iese prea bine figura: muta picioarele dar cand desprinde manuta s-o mute mai in fata, se destabilizeaza si cade.
Dupa cat de repede evolueaza cred ca in maxim 2 saptamani o face si pe asta.
Oricum mie mi se pare ca avanseaza totusi prea repede, de abia avem 7 luni jumatate si parca incepe sa-mi fie dor de bebelusul meu micut.

Incerc sa mai citesc cate ceva din urma si revin maine,

Noapte buna

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
Am inceput de la 70,4 kg ... acum am 63,5 kg ... pana la 55 kg mai sunt numai 8,5 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

La multi ani, Giova!

Alinutza, n-o fi de la detergent/body wash/parfum/praf/alte chestii din mediu? Eu sunt alergica la "parfum" si am avut urticarie nimeni nu stia de la ce pana am crescut din ea, vai de capul meu. Marti merg si eu la dr, e jale, sub gat, pe spsate, la incheieturi. Cred ca i se trage de la niste balsam sau sapun, din hainele primite la botez. E ca o plaga mirosul ala, nu mai scap de el, le-am spalat si clatit cu otet de 3 ori deja, in loc sa scap, s-a luat si-n restul hainutelor lui. Ce sa le mai fac?

Edit: vally, am facut pauza cam o luna si de doua sapt i-am mai luat o sticluta de biogaia. Acum ca a inceput sa manance iaurt cu probiotice cred ca ma opresc.

Voi va imaginati ca am fost azi la cumparat de costum de baie pt vacanta si am luat sutien extra-large si slip small. Asa ceva, vai, vai...


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna mamicute,

Sper ca ati avut o Zi a Indragostitilor pe cinste asa cum am avut noi. Totul a fost la superlativ: vreme, surprize si voie buna, iar spre sfirsitul zilei un gretarel de toata cinstea.:))
Piticul nostru a fost in extaz, s-a bucurat de fiecare clipa petrecuta impreuna.
Mai jos, pozici:

http://family.webshots.com/photo/2989271330104756238Jqcgbs

Va pupam dulce,

Clara-mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput