**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

buna dimi si de la noi!

Nu cred ca mai are rost sa mai spun ce noapte am avut mai ales dupa zi ca ieri,ca devin plistisitoare.Tot cu un kk moale am inceput ziua dar sper sa nu mai fie.

Deci viata e frumoasa!

Giova o saptamana incerc ca fac un echilibru in sensul ca mananc tot la aceleasi ore la la dieta si fara paine.Ca sa intru la "normal"incet.
Asi mai avea de dat jos cam 3.5kg asta daca nu mai pun nimic in perioada asta.Ce tare ca pleci si te relaxezi,sa profiti din plin!!

Buburuza fi bucuroasa ca ai reusit pana la 7 luni,e bine si asa,si felicitari pentru bebe papacios!

Sara amira in general oul este cam periculos nu numai la bebe,asa ca ai grija,cred ca mai bine ar fi o pauza de cateva zile

Claraj multumim pentru retete,delicioase!trebuie incercate neconditionat

Blanca ce bine ca nu e nimic grav cu Eva.


Motana ar fi ideal pentru mine sa se linisteasca gogoasa mea,dar sincer mie mi se pare imposibil.Cred ca trebuie sa ma apuc de studiat riguros.

Revin

MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Nici noi nu am avut o noapte linistita. Sa trezit la prima masa de lapte pe la 01:45 i-am dat un san ca de obicei dar nici urma d esomn dupa..cum o lasam in patut cum urla..i-am dat si sanul al doilea a supt si sa culcat..clar laptele e din ce in ce mai putin :(..

Am mai avut o trezite la 4 si un pic cand a supt doar de cateva ori..apoi ne-am plimbat cand la noi in camera in pat cand la ea in camera in patut..

Si mai noi se trezeste plangand si nu se linisteste decat la tzitz chiar daca nu suge mare lucru..suzeta nici sa nu o vada...nu o mai vrea...

Dimineata i-am dat avocado+mar = naspa..doar cateva lingurite a luat dar zic mersi ca e aliment nou..acu' sa vedem masa de pranz caci am piure de ieri.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Buna dimineata! Noi am fost singurele si inca mai suntem pana diseara.
Declar succes deplin la biscuiti. Prin urmare la masa de la ora 11, nu mai am deloc emotii. Nici cea de la ora 18 cu cereale. Mai ramane pranzul sa-l rezolv cumva. Azi le dau mancare de la borcan. Poate nu gatesc eu bine. Prin urmare incerc curcan cu legume. Daca nu le plac atunci laptic. De fapt Irina mananca aproape orice. Figuranta e Laura, care nu vrea sa deschida gurita. Of,of,... dar ma consolez cu ideea ca nu o sa manance toata viata numai lapte. De fapt cred ca si de acesta s-a saturat. Maine incerc conopida.


Va doresc un we linistit, calduros si cu zmeurici sanatoase si mancacioase.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Buna fetele!
Nu am mai apucat sa intru ca andreea e maraici mai toata ziua dc nu-i dau atentie...sa ma joc cu ea.Maine vine si la noi un pediatru sa ne vada, sper sa ma lamureasca mai bine cu mancarea cum si ce sa-i mai dau si mai ales cu alaptatul...ca aud atatea sfaturi cu " nu mai alapta ca ii faci rau"...as vrea sa o mai alaptez o perioada pt ca ea adoarme numai la san si va fi un chin sa incerc sa o adorm altfel...de fapt incerc in fiecare zi noi metode dar tot la san ajungem
Si andreea se trezeste noaptea cam de 2 ori in noptile bune ca se mai trezeste uneori si din 2 in 2 ore...si de multe ori se trezeste plangand si se linisteste doar la tzitzi.
Cu mancarea nu stam prea bine, dim mancam fructe(mar cu para, ieri i-am pus si putina branzica, nu a mancat cine stie ce), pe la pranz supa/piure de legume dar mananca putin din el si seara cereale, vad ca ii plac cat decat dar nu papa mult dar e bine fata de celelalte mese. Ideea e ca nu avem ore fixe pt mancare, in functie de cand se trezeste(in general la 8 dim), uneori e f maraita si prima repriza de somn se lasa asteptata si ne decalam cu fructele...iar cand e somnoroasa si obosita sa nu vada mancarea ca mai rau face, vrea numai sanul.
Clara multumim pt retete, mi le-am salvat si incep si eu sa le pun in practica
Giova distractie placuta la Paris si sa aveti o vreme frumoasa
Buburuza lasa ca e bine ca ai alaptat 7 luni, si super ca mananca mancarica gogosica ta. bafta multa la bb2!

Eu abia astept eco de sapt viitoare sa vad ce afce samburelul...sper sa fie totul bine...va tb dupa aceea sa ma apuc de analize, tot tacamul
Va pup si sa aveti o zi frumoasa!

Ayda7+ si Andreea Teodora (9 iulie 2009)



poze noi
www.flickr.com/photos/12483841@N04/sets/" target="_blank">pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna fete! Off de aseara ma chiunui sa dau de voi, noroc ca v-am gasit! Multumesc mult pentru mail, altfel....
Noi am papat supica din cartof si cu carnica pasate si cu putin miez de painica facuta in casa . E minunat cuptorul de paine !
Blanca imi pare tare rau de cazatura Evei, bine ca nu a patit nimic rau ! Si mie mi-e tare frica de cazaturi!
Giovasa-ti traiasca zmeuricii ,niste scumpi, inca nu am reusit sa citesc articolul " Mamaica de 2 smecherasi ", il salvez si vreau sa-l citesc . E minunat sa ne aducem aminte de momentul nasterii , parca a trecut asa de mult timp ! Mie asa mi se pare !
P.S. Voi le-ati mai dat la bebei mancarica din borcanele , respectiv de la Nestle , Humana ? A mea mananca cu o deosebita placere!
Mami de Laura Maria( 16.07.2009)
trimitem si noi un filmulet http://family.webshots.com/album/576795470zdIzUo cand papam supica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Moni ce biscuitei le dai fetelor? Ca eu de cand tot imi propun sa fac retea de biscuitei de la Noce si nu mai reusesc

Ayda7+ si Andreea Teodora (9 iulie 2009)



poze noi
www.flickr.com/photos/12483841@N04/sets/" target="_blank">pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ayda, sa ne povestesti despre cum a fost la eco. Eu le doau cicibebe, biscuiti turcesti cu gluten. Vroiam fara gluten, dar nu am gasit decat f. scumpi, si cum la mine cantitatea e dubla (o sa vezi in curand ), am renuntat la ei.
Andreea, Lauriciul meu prefera mancarea de la borcan. Cel putin pireuturile din fructe. Azi am pacalit-o cu nectarine, date prin razatoare si apoi bine blenduite. Azi la pranz, cum am mai spus, incerc pranzul de la nestle.
In concluzie eu le dau si de la borcan si facute de mine. Personal, prefer mancarea proaspata, dar...

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Alinuta,
felicitari pentru 6 kg,e ceva. si zici ca ai batut saloanele de chirurgie?la dr J? f utila info cu cele 6 luni dupa alaptare. deci mai am de asteptat..orticum, pe mine ma bate gindul de multa vreme, si la fel ca si tine,cit imi zice lumea ca e frumos sa ai sanii mari, bla-bla, eu nu ma simt bine cu ei!

am fost si noi la vaccin, dr a zis ca a luat f bine, ca la carte, are 7850 si 67 cm. nu a avut reactii. in continuare sta agatzat de tzita mea toata noaptea iar eu mai am putin si intru in surmenaj. dr a zis ca sufera dupa mine ziua si recupereaza dupa ce vin acasa si toata noaptea.

fetelor, eu personal am incredere in borcanele si cred ca e foarte bine sa fie obisnuiti si cu ele. sint foarte utile in deplasari. mie rebecca mi-a refuzat categoric hrana de la borcanel (accepta insa fructele), si tare as fi vrut sa nu refuze cind am mers cu ea prima data la munte, la mare..cu el sper sa nu am probeleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Rraportez si eu una bucata copil super marait......S-a trezit la 6 dimineata......acum a adormit...m-am gandit sa trag si eu un pui de somn si nu pot adormiAsa ca savurez un ceai si incerc sa ma relaxez,sper doar sa doarma mai mult de 20 de min.....Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare, mamici!
Tot vreau sa scriu dar cu timpul stau cam prost. Va citesc, dar nu raspund tot timpul.
Ieri am incercat si noi autodiversificarea, i-am dat morcov fiert. Ma asteptam sa nu stie ce sa faca, dar ti-ai gasit, fii-mea e super incantata de idee. Eu eram mai mult cu morcovu' in fund caci ma temeam sa nu se inece, mai ales cand o vedeam ce bucatoaie rupea din morcov. Intr-un final a fost bine. Astazi mai incercam iar morcov, ca alte legume in casa nu avem, deocamdata. O sa caut ce legume are voie la varsta asta si o sa ii mai dau cate un pic, chiar daca noi de sapt viitoare ar trebui sa incepem. Ma gandesc ca nu are ce sa fie rau. O supraveghez , oricum.
Aseara dupa baita a avut sedinta de filmat si fotografiat cu mami si tati, bineinteles . Am murit de ras cand o vedeam cum se juca ea cu ratusca , jucaria de baita, nu o lasa din gura si pace. Poze si filmulet o sa pun, dar sa ma dumiresc cu aparatul si programul, ca is noi pt mine.

giova sa speram ca o sa fie bine Edisor cat o sa fiti plecati. Calatorie frumoasa la Paris ! Frumos blogul!

blanca uf, si voi cazatura. Bine ca nu s-a lovit tare!

mony bafta la examene, mamico!

bubu bine ca ai avut lapte macar pana acum. Important e sa fie ei sanatosi.

clara multam de retete! Iti urmaresc blogul "din umbra", ca si al lui noce, de fapt. Util ce scrieti voi acolo

noce frumos carutul! Verdele ala e super fain, eu l-as lua si pt fetita, chiar daca e verde, e frumos tare!

motana cu placere. Acu sa fie utila

Azi in Iasi e soare si frumos. Zapada nu mai e defel, numai bine de o plimbare un pic mai tarziu.
Astept ca nerabdare ziua de 28 feb sa scap cu totul de scoala si sa am mai mult timp de "sapat" pe net dupa retete si alte chestiute.
Mai voiam ceva sa scriu ceva, dar am o harababura in cap.
O zi faina la zmeurici si ale lor mamici!


---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 6 luni

bebelusha in burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput