**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

aaaaa
ce mai voiam sa zic
zicea cineva ca ar avea copilul diaree
noua ne-a recomandat dr sa fierb 100 ml apa cu 1 lingurita de orez [asta se numeste mucilagiu de orez de 5% cica]. pe Bia a ajutat-o mucilagiul. cum zicea blanca se poate pune un pic de glucoza pt a-l indulci.
se mai poate si da si smecta contra diareei, 1 pliculet de smecta intr-o zi, se imparte pliculetul in 7-8 parti si se dizolva cu apa. ideea e ca nu se da tot plicul de smecta o singura data, ci in transe pe parucursul unei zile.

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 6 luni

bebelusha in burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

am mai lasat si noi niste bani la DM, daca tot i-am primit ieri.

Edi nu a baut necatrul de pere...asa ca i-am bagat 2 lingurite cereale Bio de la Milupa si a topit tot.
a baut nitel laptic dupa care pranzul. acum a mancat doar 100 gr....cu chiu cu vai...ieri a topit 150 din acelasi piureu. o fi fost mai flamand cine stie.

Borcanase si noi papam, ii plac alea de la Nestle, i-am dat cu legume si pui, legume si curcan.
Si eu vreau sa fie obisnuit cu ele, in caz de voiaj sau mama fara chef de gatit, sa avem la ce sa apelam.

Ayda bafta la eco. te asteptam cu vesti.
Inutsa, Ayda mersi.

vad ca se continua cu bebei maraiti...of...of....

fug la treaba, daca ma lasa Edisor.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Pupici la zmeuricile mele dragi!
Nu m-a lasat bebe sa deschid calculatorul ultimele zile, asa ca am recuperat acum ce-ati scris. Noi suntem bine, crestem, rupem spatele lui mami si o trezim noaptea din ora in ora.

Blanca, mie mi-a zis pediatra ca oul se da in zilele in care nu se da carne. Am inceput si eu de curand cu oul, i-am dat o optime de galbenus si i-a placut foarte foarte mult. Si carnita ii place mult, papa piureul cu mai multa placere. Eu nu dau carnea in fiecare zi, nu stiu de ce, asa simt eu...o zi ii dau doar legume (cu o lingura de smantana sau ulei de masline), iar ziua urmatoare ii dau carnea sau oul. Poti sa-i pui si unt in supita, asa mi-a zis pediatra. Doar ca eu prefer sa-i pun smantana, ca e mult mai gustos piureul.

vally, Calciu eu nu i-am niciodata, a zis dr ca nu-i nevoie, iar Vigantol cate 2 picaturi pe zi.

rallu, multa sanatate, imi pare rau ca te-ai pricopsit cu problema asta.

giova, pe mine m-a anuntat pediatra ca n-o sa mai ia David mult in greutate din momentul inceperii diversificarii, sa nu ma sperii daca nu ia prea mult. Dar eu simt ca a luat mult si luna asta, ma termina de spate. Poate a luat pentru ca papa de multe ori pe noapte.

alinutza, ma bucur ca ati ajuns cu bine, si noi avem drum duminica si stau cu emotii, dar abia astept sa ma intorc in Bucuresti(ca sa fim cu tati, ca orasul e de kk). Si David al meu ma aduce in stare de zombie zilnic, plus ca iar l-au apucat chiuielile si-mi sparge timpanele si nervii mei se duc la vale.....

ayda, ce mult imi place semnatura ta. Am iesit ieri cu niste prietene in oras si una din ele e insarcinata, si ce-i mai straluceau ochii, se vedea de la un kilometru cat era de fericita. Si ea tot la bb2.

Clara, superb la tine...parca ati fi intr-o vacanta continua...
Multumim mult pentru retete si mai ales pentru efortul pe care il faci sa ni le traduci.
Eu chiar eram intr-o pana maaare de idei, asa ca a venit la fix.

pogos, giova, sa foloseasca baietii cu placere jumperul. Eu cand am dat comanda pt el am primit un mail
de confirmare si la sfarsitul lui scria ceva de genul "De acum, copilul dumneavoastra va fi mult mai fericit" si
parca asa a fost. Trage niste chiuieli de bucurie cand e in el, ceva de speriat.

giova, David al meu tipa. Acum are perioade in care e si linistit (slava Domnului), dar avea perioade in care tipa in fiecare zi. Ma termina psihic, v-am povestit ca mi-am cumparat si dopuri de urechi, asa de tare tipa. Dar vad ca acum e intr-o perioada buna, da Doamne sa tina. Sunt sigura ca are o cauza si tipatul asta. Ca daca stateam bot in bot cu el si ma jucam cu el si-i dadeam atentie non stop nu mai tipa. Dar mai trebuie sa-i faci si de mancare, una alta, sa te duci la baie...asa mai departe.

mony, multa sanatate lui Denis, Doamne greu e sa vezi cum se chinuie copilasul. Sa-i treaca repede raceala si mucisorii.

Mie David imi da trezirea pe la 7, 8 cel mai tarziu, iar seara se culca la 8-9. Si se trezeste de muulte ori. Si bag tzitzi de fiecare data si adoarme la loc. Am auzit ca trezitul asta e mai ales datorita alaptatului. In cazul asta, prefer sa suport cu stoicism si sa-i dau laptic cat se poate, ca si-asa mai mult ii dau noaptea, iar in timpul zilei odata sau de 2 ori. Dar sincer nu cred ca se trezeste de foame de fiecare data, ceva il deranjeaza.
De mancat mananca foarte bine, iaurtul e preferatul lui (tot Campina ii dau si eu). Ii pun si 2 masuri de cereale in el, si sta cu gurita deschisa ca o vrabiuta. I-am dat si iaurt de casa, si ala ii place foarte mult, doar ca nu fac tot timpul.
Eu cred ca David a depasit 10 kg, o sa aflu la inceputul lui martie cand o chem pe pediatra la noi, si sincer as cam vrea sa se opreasca, ca 11 kg deja e greutatea pe care ar trebui sa o aiba la 1 an.
Sper sa nu fie un grasan, desi am auzit ca in curand copiii n-o sa mai ia asa tare in greutate, mai ales de cand incep sa mearga si devin foarte activi.

A, a reusit sa zica si MA-MA odata...era nervos rau si plangea...se pare ca numai in momentele astea zice mama...Cand e vesel zice TA-TA....

elena, multa sanatate lui Matei, sa faca tratamentul si sa se faca bine repede . Faine de tot pozele, ce relaxati au fost piticii, fotomodele, ce mai.

ungaras, de ce nu-i cumperi lui M-C un suport din ala pentru baie? Si o lasi singurica sa se zbantaie in cadita, sa vezi ce
fericita va fi. Noi de cand i-am cumparat suport, e cel mai fericit bebelus cand e in cadita. Nici noi nu mai puteam sa-l tinem, cand simtea apa, incepea sa dea din toate cele. Acum din primele 3 miscari a golit jumatate de cadita la cum se zbantuie.

Cum le dati avocado la copii? Crud, copt, fiert, la steamer? am luat si eu unul dar n-am stiut cum sa i-l dau...asa ca l-am papat eu. L-am pus cubulete in salata si a fost foarte bun (cat poate fi un avocado,
ca mie mi se pare ca nu prea are gust, dar textura imi place foarte mult).

Patricia, ai cautat cartof dulce la kaufland? Eu de acolo ii cumpar.

Blanca, imi pare rau pt cazatura Evei, bine ca ati trecut peste sperietura. E tare greu cu ei de acum ca sunt atat de activi. Eu l-as pune pe numai pe jos sa se tavaleasca, dar la Bucuresti nu pot ca e tare curent, plus ca inca nu stie sa mearga de-a busilea si mai mult se ajuta cu nasucul cand se chinuie sa se deplaseze, si nu mi-ar surande sa-l las sa sape cu nasul in covor. Poate cand ne mutam la ap nostru din Piatra si o sa avem covoare noi...

Ma duc sa ma intind putin ca a adormit si David asa ca-mi odihnesc si eu spatele. Va pupacesc cu drag!

Aaa! Giova, sa aveti un sejur de vis la Paris! Si sa te intorci cu laptic in tzitzi! Spor la bagaje. Abia astept poze.



Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulie.aug09 spune:

capitol nou

Mergi la inceput