**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Chiar ca slaba activitate pe aici...

Noi am fost azi la dermatolog care ne-a spus ca nu avem nimic , adica petele rosiatice ce ii apar Evei pe langa gat nu sunt dermatita ci mai degraba o iritatie datorita vremii de iarna si a uscaciunii pielii..sa nu ii mai dau cu Nidoflor cum ne-a recomandat pediatra caci si acesta contine cortizon.
Ne-a dat doar o crema emolienta dermato cu care sa o dau dupa baie pe tot corpul.
Am scapat de o grija...

Apoi ne-am dus pana la serviciu unde colegele ne-au admirat, pe Eva pentru ca e frumoasa si pe mine ca am slabit .

Mai noi vorbim la greu cu nei..nei..nei...nene..

Maine o astept pe soacra mea pe la mine, vine sa stea cu mine cica..caci pleaca sotul in US pentru cateva zile si ea profita de ocazie ca nu a mai vazut-o pe asta mice de mult..profit si eu de ocazie sa ma mai relaxez..oare?

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Noi am fost la cumparaturi. a fost super afara, 9 grade, pacat ca ploau....
dupa ce am ajuns acasa, edi a devenit tare marait..... moare de somn...dar e marait si agitat....si eu nu am nervi de el.
a adormit, dupa ce l-am dat cu orajel si i-am dat calma baby.

Monitza of ce maraita ai avut si tu azi. ai grija sa nu pui la loc kg, ca prea multe ai scazut in timp scurt. cate mai trebuie sa dai jos?
Blanca bafta cu soacra. cate cadouri frumoasa va va aduce sotul din America, super!
bine ca nu aveti dermatita, ai scapat de-o grija.
Pooh super! toate chestiile astea te fac sa te simti bine, nu-i asa?

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Fetelor, va multumim mult pentru urari. Nici nu-mi vine sa cred ca au trecut 6 luni. Daca ma entuziasmez in halul asta doar dupa juma' de an, imi inchipui cum voi reactiona cind va avea 5 ani sau 10 sau 20 sau cind se va insura. Aulica!!!!
Am fost la masuratori si are 71 cm si 8 kg. I-am mai repetat 2 vaccinuri , fara efecte secundare si mai avem unul maruntel la 7 luni si gata, scapam de ace pentru o perioada.
In rest, de azi incepem si noi autodiversificarea sa vedem ce iese. Noi am mai incercat, jucat, da' nimic planificat sau organizat ci mai alandala, asa in joaca. Acum, mi-am facut si eu un mic plan de bataie pt prima saptamina, i-am cumparat si eu citeva legume si fructe organice, numai gurita lui sa manince. :)))
Traduc in continuare, asa cum am zis mai sunt multe retete pe teava. Am sa va anunt cind mai postez ceva nou.

Hai pupam tufa,

Clara - mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan

Si www.youtube.com/watch?v=qXbVUL0CEes" target="_blank">aici fiu-miu facind tot felul de giumbuslucuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_amira09 spune:

Salut fetele!Chiar ca slabutza activitate...va cred pe cuvant...nici eu nu am mai scris...Sara ma oboseste de nu mai pot.Ma dor toate cele pana vine ta-su de la munca sa o mai ia si elEa zice de zor BABA, ABABA...si ta-su nu isi mai incape in piele ca il striga
Ieri i-am dat ou in piureul de legume si azi am observat cateva pete rosii pe spate si pe ceafa.Oare sa fie de la ou?I-am mai dat de doua ori pana acum cu pauza de 4 zile intre dar e prima oara cand observ.Am sunat pediatra si nu raspunde
Giova-am citit putin din blog...fff frumos, fff emotionant
Monitza- felicitari pt kg date jos, offf cand o sa slabesc nu stiu....
Blanca-Eva sa treaca,stiu ca si noi am trecut prin asta..la 5 luni
Ma duc sa-mi odihnesc oasele ca nu mai pot....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buuuuuun,

Hai c-am mai reusit sa mai traduc citeva retete. Le veti gasi in capitolul intitulat:

Etapa a3a - 7-9 luni - LEGUME

De miine, un alt capitol LEGUME SI CARNITA

Iar la sfirsit, fructele.

Dar, mai intii ce am spus mai sus:

Aici

Pupam si bucatareala placuta,

Clara- mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

inutsa am gasit si am coborat cartea de pe mailul comun, nush cum de nu am vazut-o pana acum. De ieri citesc la ea.

Clara merci, esti draguta tare tu, acu o am, dar cu alta ocazie apelez la tine. Zici ca aia de Sears nu e cine stie ce? Ca o aveam in plan si pe ea, apoi mai citisem ca e cam ceea ce scrie si in The Baby Book, pe asta ai cititi-o? Merita oare?
La Multi Ani lui Bryce si good luck si have fun cu BLW! Is cu ochii pe voi.

Pana acum pare de bun simt ce zice in No cery sleep solution, eu nici nu am o rutina f. bine stabilia, cred ca si de aici vine, nush. Plus dupa ce zice tre' sa culcam devreme bb pe la 7, tu, Clara asa il culci pe Bryce, nu? Si tot se trezese.. uof!

Am incercat prima faza cu "nap"-ul, care la noi e de juma de ora, si tipa zice ca asa ceva nu e admisibil. Deci dupa vreo 25 min. inainte sa se trezeasca sa incep sa o "linistesc", Dari era in carut asa ca am icneput sa o legan si sa cant usor, plus muzica era deja pe fundal.. s-.a trezit la juma de ora, a vb un pic, s-a jucat cu paturica, eu ma dadeam invinsa, si appi dupa vreo 15-20 min a adormit iar. Eu... OMG! deci o las si cat ma fatzai vreo 5 minute prin camera.. bom... ochii cat cepele! Pai asta nu era in plan, domne'!!!!
Asa ca nu stiu daca a functionat sau nu... haa.. si da si nu, sa vedem la noapte. Am sa scriu dupa cum zice acolo, cand se scoala si ce face.

Pup, vb mai incolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:


intru si eu sa mai dau cu "buna ziua" dupa o mie de ani...

sar'na mult pt urarile de ziua puiului!
sunt in urma rau cu cititul pt ca pur si simplu nu mai am timp de forum...

suntem bine, crestem frumos si voios! ne diversificam, autodiversificam... de toate! papa bine piciul meu, nu ma plang, desi inca lapticul este baza... cel praf ca al meu s-a dus de tot! de fapt pana ieri inca mai avea masa de la 7 dimi san ca doarmea si nu ma refuza... dar azi a fost prima zi cand a refuzat sanul de tot ... chiar si in somn! iar la pompa nu a curs nimic...asa ca asta fuse si cu alaptatul!

Ayda felicitari pt samburel! abia astept si eu sa incep lucrul la bebe2 dar mai trebuie sa astept un an ca au fost ceva probleme la uter la prima sarcina, si unde am si avut ceza... e mai sigur o pauza.

nu imi vine sa cred ca am bebel de 7 lunite! am baiat mare

o sa incerc sa intru mai des, daca ma lasa gogoasa terorista care deja mi-a rupt 2 taste de la laptop pt ca vrea si el sa scrie

va pup


mami de pic
primul craciun in trei
De la doua liniute, la doi ochisori mari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

MOTANA - pupici inapoi. Am primit si noi azi cartea de care pomeneai. Am inceput sa o citesc si nici nu stiu daca ne incadram in vreo categorie caci:
- Bryce are clar o rutina de somn, pot sa ti-o spun si cu ochii inchisi, nu trebuie sa mi-o notez nicaieri:
- il punem la somn intre 7:30-8:00 pm in fiecare seara
- se trezeste in jur de 11:00-11:30 pm si papa, adoarme la loc;
- pe timpul noptii se trezeste cam din 3 in 3 ore, deci o data pe la 1:30 am- 2:00 am si inca o data pe la 5:00 am;
- se trezeste definitiv in jur de 7:00-8:00 am, atunci cind de altfel face si cacuta;
- ne jucam, facem jogging, bla-bla pe la 10:30-11:am cade ca eroul sau il pun eu la somn si doarme in jur de 45 min - 1 ora;
- trezit pe la 12:00 pm, masa de prinz, alte chestiute, pe la 3:00-3:30 pm somnul de dupa amiaza, asta in general e cel mai consistent, cam o ora, ora jumate;
- dupa somnul asta nu mai doarme pina incepe din nou rutina de seara;

So, un programel exista el acolo, singurele chestii care ma confuzeaza sunt:
- nu adoarme decit daca e bounced, adica stam pe mingia aia si huta-huta, foarte rar ne-a adormit de unul singur in brate;
- in ultimile nopti se trezeste in jur de 1:30-2:00 am si nu mai adoarme pina cind nu-si face el damblaua, si dureaza cam vreo o ora; si faza e ca nu interactionam cu el, ci asa-i trazneste lui de se trezeste si are chef de joaca, incepe sa vorbeasca pe limba lui etc, nu s-a trezit niciodata plingind, deci, clar nu are nici un disconfort; noi am incercat sa-l ignoram ( asa cum mai zicea Dr. Sears) in cartea lui, adica stateam cu ochii inchisi, una, alta, n-avea el nici o treaba, ba chiar se ofusca ca nu-l bagam in seama si incepea sa se miriie; asa ca ma trezesc, il pun in patut la el, il las sa se mai joace cu jucariile lui si cind il aud ca, ciriie e semn ca e obosit, il iau, bounce, adoarme si inapoi in pat intre noi doi; so, cam asta e rutina bat-o vina.:))
Acum despre cartile lui Sears, daca ar fi sa alegi, ti-as recomanda "The baby book" fara doar si poate. Nici nu se compara cu "The sleeping book". Macar in prima atinge mult mai multe subiecte si pentru o perioada mai lunga de timp pina pe la vreo 2 ani.
Cam asta de la noi. BTW, mi-a placut mult de micuta Daris cum minca ea pilaf cu pui, foarte foarte adorabila.

Pupam dulce,

Clara- mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Clara, stiu ca Bryce are programel frumos, de aia ma si miram ca se trezeste noaptea. Ce imi place e ca tipa asta zice ca de fapt toti bebeii au un ritm la fel d etrezit, problema e ca unii (ai nostri) nu stiu sa se autolinisteasca si sa doarma singuri inapoi, de aia cauta sanul, bibe sau suzeta... mai da ea tips acolo cum sa scapam si de asta.

Deci io: azi a dormit daris la 8.30, dupa juma' de ora de intro, cu citit si altele. Pana la 10.10 pm s-a trezit 1 data, in rest a dormit agatata de bratul meu, bine ca aveam lap´topu in pat ca acolo ramaneam nemiscata si cu ochii in tavan.

Bon, la 0.10 s-a trezit, tzitzi iar... si de atunci vorbeste taica, e 11 jumate acu! pai asta nu venea in script! O las sa oboseasca singura si sa vad cand mai adoarme. Sper sa nu fi luat somnul de la 8 ca pe un nap ca nush cand mai dorm in seara asta.
Macar mai citesc din carte.

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
O noapte cu vreo 3 treziri...nas infundat. Nu-mi vine sa cred ca iar avem probleme cu SN si nas infundat. M-am crucit cand l-am aspirat in dim. asta...si noi maine plecam la Paris, sper sa nu se agraveze.

In rest...soare...se anunta o vreme frumoasa. pacat ca eu azi am zi de, nu vine maine femeia si mama cu 2 copii dupa ea, nu are cum sa faca. mai bine fac eu ce pot.

Astept sa se trezeasca gogoasa, ii dau sucul de fructe si plecam la DM sa cumparam pampersi, servetele si alte nebunii.

Ieri nu a fost prea incantat de mar+para+scortisoara+branzica. am pus putina branzica, dar degeaba...de abia a mancat. daca era fara...in 2 minute devora tot.

In schimb pranzul l-a halit de nu-i adevarat. e prima data cand papa 160 gr de piureu, laptic a supt abia peste 2 ore.
Azi, la pranz avem acelasi piureu ca si ieri, doar in dim. asta ii dau suc de pere, in loc de fructe.

Buburuza imi pare rau ca s-a terminat capitolul alaptat. poate e mai bine asa...sa refuze el sanul, decat sa nu mai fie laptic si el sa vrea. va si te asteptam mai des pe aici.
Clara ma bucur ca ati scapat de reactii si felicitari pt. kg si lungime.
asteptam retetele in continuare.
sara cine stie...poate nu a fost destul de proaspat oul, sau e doar o coincidenta, daca i-ai mai dat si nu a facut nimic. tine-o sub observatie si nu-i mai da cateva zile.
Motana, Clara interesant ce ziceti voi acolo...si edi are program de somn ziua....cam dupa 2 ore somn...el inca e pe program de bebe. Clar ca-l supara ceva de se trezeste noaptea...mai ales ca pana la 6 luni dormea cap-coada.

Nu stiu daca ati vazut cazul lui Alex, luni trebuie sa plece in strainatate pt. tratament si nu s-au strans banutii, care desi nu sunt multi....
http://sansapentrualexandru.blogspot.com/
Haideti sa-i dam o sansa la viata, micutului puisor.

, fug la treaba, dar mai bag eu cate un ochi pe aici.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput