**Zmeurici de iulie-august 2009 (28)**

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

Am servit-o fara nu se poate la starea pe care o am!
Pana mai inainte m-a plans fiica-mea.
imi vine sa o iau razna!

MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MONITZA86

Blanca nu vreau sa ma bag dar pot sa-ti spun ca si aeul rece face bine la bebe.Eu am scos-o afara si cand era temperatura cu minus si a dormit foarte bine chiar i-a placut si cand am adus-o in casa era fresh.si nu a racit iarna asta deloc.
Si acum pe bune unde este aer curat in orasele noastre poluate unde de dimineta misuna masinile?

MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara


Dar nu zic sa nu scoatem bebei afara..ptiu..departe de mine..si eu am scoso si la - multe si nu mi-a racit deloc pana acum...zic doar ca intre a sta in casa si a iesi pe stradute cu vant prefer sa stam in casa si nu cred ca e asa rau...nu toate avem norocul lui Noce de a sta in buza parcului..no ofence...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Recunosc ca eu pe Marco l-am scos mult mai mult afara. L-as scoate si pe Edi, dar am multa treaba in casa, din jurul bloclului nu pot iesi decat cu masina...cartier rezidential, dar stada nema...noroi pana la glezne.
Asa ca iesim cand am si treaba in oras, si ne plimbam si cu caruciorul.

De aerisit aerisesc si eu de mai multe ori pe zi, ne tot mutam dintr-o camera intr-ala.

Abia astept sa vina caldura, sa nu mai fie noroi, baltoace si caini vagabonti in jur...mi-e dor sa ies cu copiii in parc, sa stau de povesti cu prietenele mele, in timp ce Marco se joaca cu prietenii lui. asta daca ma va lasa Edisor.

Blanca acum ti-am descoperit blogul. te-am adaugat in lista mea...eu tot scriu la el...caci am luat-o cu inceputul...

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buan fetele! In primul rand vraeu sa-i urez Aydeisarcina usoara si la termen
Noi am fost cam mataita azi si nici nu putem iesi afara ain cauza vremii ,off m-am saturat de iarna asta !
In rest papam , dar numia ce ne place, adica cartof amestecat cu galbenus de ou si unt, toate pasate , si iaurt so branzica de vaci cu fructe de la danonino , iaurtul si branzica de vaci facute in casa nu ne place .Azi am incecat cu broccoli si conopida, dar nu i-a placut.
Va trimitem si noi un filmulet cu Laura cand se juca cu bunis si cu tati.
Mami de Laura Maria ( 16.07.2009)
Laura maria 7 lunite [Private]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Va trimit inca o data filmuletul
http://family.webshots.com/video/3086397600104803929FBihlF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Giova, am incercat si la carrefour, si la mega si angst..nu am gasit deloc.
de care piscoturi folosesti? de copii sau din alea dulci??

eu, daca ar fi sa merg in parc acum, nu as avea cum/pe unde.eu pina ajung la trotuarele curatate am nameti de infruntat sau ghetzari, masini parcate, etc. este super scarbos orasul asta. azi am dus-o pe rebe la gradi si am coborit din autbuz si nici nu aveam cum sa o luam, a trebuit sa escaladam pe gheatza facuta gramada sa jungem pe trotuar. pe stradutza mea sint doar urmele de la roti, adinci si pline de apa si gheatza si la mijloc zapada mare.nu am prins nici un an asa mizerabil.
in casa aerisesc foarte mult, cel putin la dormitor las si cite juamate de zi geamul. dar cit de curat mai e si aerul asta, alta problema..la bucatarie sta geamul aproape mereu intredeschis/rabatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

neata si de la noi......pe la pranz,
Si eu m-am speriat ca nu am gasit subiectul, credeam ca nu mai vad eu bine.
Eu am pus supica la fiert si Codrin trage un pui de somn, asa inainte de masa de pranz.
Imi pare rau pentru fetele care nu dorm noaptea, stiu ce rau e, eu daca nu dorm nu sunt buna de nimic. De mancat nu e problema dar daca nu dorm.....e jale, nu te intelegi cu mine.
Eu l-am invatat pe Codrin sa adoarma singur, il pun in patut pe burtica si plec din camera, se fataie el un pic si apoi adoarme. Asa si seara dupa laptic, de fiecare data ies din camera inainte sa adoarma, iar noaptea el nu se trezeste defel.La noi doarme asa bine de cand doarme pe burtica, inainte cand dormea pe spate si el se trezea si adormea numai cu mine langa el.Nu stiu care ar fi explicatia de se trezesc ei asa des, dar eu cred ca ii deranjeaza ceva.....
Noce si eu m-as fi bucurat sa ne vedem, dar lasa poate ne intalnim in Moghiros ca mai vin pe acolo in weekend cand e si Cosmin acasa si venim cu masina. Pe jos e cam departe sa vin singura in cursul saptamanii.
Giova sa te odihnesti in minivacanta la Paris . Unde gasesc blogul tau? Vreau si eu sa-l vad.
Blanca noi si stam intr-un cartier de iti vine sa te impusti. Nu stiu cine mai e asa oropsit ca noi, dar eu tocmai de-asta m-am saturat ca nu am unde sa scot copiii la plimbare. Abia astept sa ma mut de aici, deja am rezervat un apartament nou intr-o zona verde unde imi pot lasa copilul in fata blocului fara teama asa cum ma jucam eu cand eram mica. Sper ca pana in aprilie sa nu mai fiu pe aici.
Alfa_Anca pe unde mai esti??? Nu mai intri pe aici? Adevarul e ca te cred ca e tare greu cu 2 copii ,amandoi mici.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

buna fetele

si eu rapidut un mesaj in pauzele de lucru

am fost luni la alergolog si bineinteles ne-a recomandat analize (IgE-urile pentru cunoscatori). Ne-a asigurat ca asistentele de la clinica (Medicover pediatrie) au experienta in recoltarea sangelui de la bebelusi..uff, mi-e groaza la propriu dar nici nu pot sa merg mai departe cu incertitudinea asta. Maine, tati va fi cel responsabil cu dusul copilului la analize..si medierea conflictului de pe acolo. Pe mine nu ma tine inima sa vad ca ii ia sange..in plus ma iau la harta si cu asistentele daca mi se pare mie ceva in neregula.
Anyway...ideile principale sunt urmatoarele:
- cam circa 70-80% dintre cei care se prezinta la dermatolog/alergolog cu dermatita atopica au si alergii alimentare..cica e boala "deceniului";
- copilul nu va avea niciodata reactie alergica de la prima administrare a alimentului..ci de la a doua, a treia. Acesta este si motivul pentru care se recomanda administrarea unui aliment nou cateva zile bune, dupa care se poate introduce altul nou;
- daca apar reactii la fructe/legume este bine de administrat o perioada fructele si legumele in stare gatita;
- ce este alergic la rosii, kiwi sunt de fapt semintele care contin peptide si alea dau alergii;
- si aaa...cel mai important...un procent foarte mare de copii cu alergie la proteina laptelui de vaca. Cel mai bun substitut este laptele de capra, insa acesta are o deficienta ca nu asigura un aport suficient de fier.
Ok...analizele se fac la laboratorul Synevo si sunt gata in 7 zile lucratoare. Dupa care vom sti exact ce e e facut si ce schema de diversificare aplicam.

Citeam programul de masa al zmeuricilor voastre si observam ca a scazut cantitatea de lapte administrata. In continuare merg pe ideea ca Eric nu se satura (sau are arderile foarte rapide). Desi are doua mese de solide pe zi destul de consistente, el mananca in continuare in medie cam 1.200 l de lapte pe zi. Si are 8,500 kg...deci nu e foarte voinicut. Cred ca si faptul ca "face sport" la greu conteaza. Pe de o parte ma bucur ca mananca in continuare mult lapte insa pe de alta parte ma dispera programul de masa din 2 in 2 ore. Pediatra chiar nu a mai comentat nimic la faptul ca ii dam atat de des de papa, mai ales ca i-am explicat ca nu te poti pune cu copilul cand ii este foame.

Motana nu am auzit de carte sau poate am mai citit in cercetarile mele pe net dar nu am retinut titlul cartii. Ce am mai salvat eu pe tema sleeping through the night este www.secretsofbabybehavior.com/2009/09/nighttime-waking-and-older-infant.html" target="_blank">articolul asta (chiar imi place blogul numai ca nu mai am timp de aprofundare). In multe articole citite se concluziona asupra a doua chestii majore: bioritmul copilului si nevoile nutritionale. Probabil ca asa trebuie demarata strategia, plecand exact de la punctele cheie...si elaborat o serie de alternative. Sincer insa prefer acum sa ma resemnez pentru o perioada pentru ca am ajuns la un climax psihic. Speram atat de mult ca dupa introducerea solidelor si dupa pragul de 6 luni sa-si faca Eric un program, incat faptul ca nu numai ca nu si-a facut program, dar efectiv noaptea e un calvar cap-coada, ma demoralizeaza complet.

Pogos felicitari in primul rand pentru productia de lapte. Iar tu doamna arati tare bine in poze...ti-a priit alaptarea Ce sa mai zic de Tudor...e un scump si jumatate cum topaie in jumper...si ce serios e in unele poze, de zici ca da un examen. Ai copii frumosi..sa dea Dumnezeu sa ai numai bucurii si satisfactii de la ei

Noce am luat si eu reteta de biscuiti si o sa o incerc week-endul asta. Am cumparat si praf de roscove. Ideea e ca am descoperit o farmacie cu produse naturiste foarte bine aprovizionata din Cora. Super informatiile preluate de pe blogul tau

ayda nu stiu daca te incalzeste ca mai e cineva in situatia ta..si Eric face de vreo doua saptamani niste figuri la somn, urla, se zbate...dar daca il iei in brate si vorbesti cu el, e tot numai un zambet. E clar ca ceva nu le place (eu nu as pune neaparat accentul pe rasfat). La mine ma gandesc ca i-am schimbat programul si locul dupa ce am ajuns in Bucuresti. Inainte il culcam dupa 2 ore de la ultima trezire...acum ajunge si la 4 ore si cand e foarte obosit nu te mai poti intelege cu el.

Alina si o pentru mama ta. Totul va fi bine...trebuie

Patricia chiar imi era dor de tine. Ma mai uit cu placere la pozele lui Daniel din avatarul de pe mess. Wow..e un ochios si jumatate si iti seamana atat de bine. Si se vede dupa fatuca lui ca e baietel linistit..pupa-l-ar mama.
Iti doresc si tie multa rabdare si putere sa treci peste perioada de treziri dese a strumfului...ma gandesc ca e doar perioada de eruptii dentare (asta este explicatia pe care mi-o ofera pediatra de fiecare data cand ma plang ca e copilul agitat).
Dap..am revenit in capitala. Chiar imi era dor, insa dupa o saptamana de inotat la propriu si de ajuns cu intarzieri grosolane la intalnirile pe care le aveam in oras, mi-a ajuns. E ingrozitor de-a dreptul traficul. Nu mai spun de nametii de zapada murdara care troneaza pe marginea drumului si ocupa o banda de mers...si nu ii ridica nimeni.
Cu activitatile sportive...aici e poveste lunga..si cu durere. Am avut rezultat...am dat 6 kg in 3 saptamani. De doua saptamani nu am apucat sa merg la fitness si nici sa tin dieta ca la carte, pentru ca sunt si eu in proces de readaptare dupa doua luni lipsite de acasa, plus copil agitat, plus nenumarate deadline-uri la proiecte...plus, plus. Si am stagnat. Sper de saptamana viitoare sa intru inapoi in ritm, pentru ca nici nu-ti inchipui ce bine imi faceau cele doua ore de fitness. Ma rupeam de realitate si efectiv ma concentram doar la efortul fizic propriu-zis. Eu tot timpul am iubit miscarea, tocmai pentru senzatia de euforie de dupa...desi daca mi-ar vedea cineva conformatia rubensiana ar spune ca nu am vazut sala de fitness niciodata. De aici si problema mea...asa ca ieri am avut programare la un medic estetician din Bucuresti (unu cu renume...nu spui care). Si am iesit deprimata si desumflata nevoie mare...mi-a spus franc in fata ca faptul ca am avut abdomenul foarte mare, vergeurile care au distrus toata elasticitatea si tonicitatea pielei, oricata miscare, creme si dieta as "baga" nu o sa mi se mai retraga niciodata. Deci ma asteapta....nu lipoaspiratie...ci abdominoplastie. Cica ar trebui sa ajung intai la o greutate optima si apoi la "cutit". Raman cu o cicatrice peste cezariana. Costa 3.800 de euro. Cat despre lifting la sani, acesta nu se face decat dupa cel putin 6 luni de la finalizarea alaptarii.
Eu nu sunt decisa dar aveam nevoie si de un sfat al unui chirurg. Nu spun cati bani am investit pana acum la Silhouette in tot felul de proceduri sofisticate si creme care mai de care mai revolutionare. Si am avzut si ce efect minim au avut la nivel de abdomen, in timp ce la fese si coapse au dat rezultate foarte bune.
Deci oricum trebuie sa slabesc. Mi-am propus sa slabesc inca 10 kg..sa ma conving eu ca de fapt sortul abdominal nu se poate indrepta numai din sport si dieta..si apoi ..nu stiu. Dupa experienta cu cezariana nu gasesc nici o tragere sa ajung din nou pe masa de operatie, insa am doar 32 de ani si vrea si eu sa ma privesc cu placere in oglinda..sau sa ma dezbrac la plaja sau in fata sotului fara inhibitii.
M-am descarcat aici ca acasa nu prea gasesc suport la capitolul asta. Mama incearca sa ma consoleze intr-un fel ca trebuie sa ma obisnuiesc asa cum sunt...ca am adus un copil pe lume si nu pot sa pretind sa mai fiu ca inainte. Slabe consolari...cand eu gandesc ca sunt si femeie, pe langa calitatea de mama. Iar sotul imi spune ca el ma vede frumoasa indiferent de aspectul fizic. Insa eu nu ma simt bine.
Asta cred ca a fost mesaj off topic

elenada multa sanatate lui Matei. Daca iti da sa-i administezi antibiotice nu uita sa-i dai si probiotice.
Felicitari pentru mama!!!!

clara multumim pentru retete

Fetelor dati-mi si mie cateva idei de un carut sport, usor manevrabil.

o zi buna...ma intorc la trebi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Am trecut de ora fructului cu bine. Le-am dat biscuiti cicibebe, prin razatoare si apoi i-am inmuita in suc de mere. I-am combinat cu multi fructe de la nestle.
Acum sunt amandoua in patut si nu se aude niciun zgomot. Poate dorm.
Am facut deja pireutul, spre sa le placa (morcov+pastarnac+cartofi dulci).
Si ca sa ma abat de la regula, azi introduc doua alimente noi: biscuiti si cartof dulce. Sper sa nu am surprize.

Va pup si va doresc o zi frumoasa.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Neata!
Au schimbat subiectul?!!! Si eu ttot de la sub anterior am intrat

elenada poate nu e nimic grav la Matei, sa fie o banala infectie.

clara multam de retete!

motana am eu cartea asta, luata de pe contul comun. Hai ca o trimit pe contul comun, sa o gasesti acolo

ungaras ce scumpa eeeeeeee MC.

pooh mamica obosita! Ma gandesc cu oroare ca acus o luam si noi de capat cu durerile de la dintisori

moni cred ca e ok sa le dai biscuiti acum.

patricia am vazut cartof dulce la carrefour, kaufland, ziceau fetele ca este si in piata

monitza da, ma apuca nostalgia si mai vreau un puiut mic-mic

despre plimbari in aerul rece... eu am tot scos-o pe Bia afara, chiar si pe timp mai rece si a fost ok. Dupa sperietura trasa la pneumonia ei virala, mi-era frica sa o mai scot, dar`am incercat si a fost bine, nu a racit. Acum sa treaca si prezentarea dizertatiei si ne mutam "sediul" afara ca m-am saturat de stat in casa. Cu conditia sa se incalzeasca si sa vina primavara

andreea ce chiote scoate Laura

alinutza te inteleg perfect cum te simti. N-oi avea eu multe kg in plus, dar burta am si ma simt oribil. Nu prea am cu ce sa te consolez, dar daca vrei ce spuneai in mesaj, o sa ajungi in panzele albe pt asta [inclusiv abdominoplastie]. mamica!



---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca la 6 luni

bebelusha in burtica

cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput