Pepenasi de iulie-august 2008 (171)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

Neatza fetele
?

DIDI_81-ma bucur ca v ati distrat si ati avut o zi buna!

MADA-multumim pt bratul de flori si urarile de bine!

MONALAC-multumim pt urari si voturile din fiecare zi!

PICA1-multumim

TECKY-astept PM

ANKALAURA-multumim pentru voturi si pt urari!

INA_C-pai DILARA mea asa e de cand a fost nou-nascut.Normal k ma ia disperarea+celelalte chestii din viata mea si asa ajung la migrene si plang de multe ori k un bebe.Iti dai seama k atunci cand se aduna(cam la 1-2 saptamani)ii simt lipsa sotului f accentuat.
INA_c-

Fetelor va doresc sa aveti o saptamana cat mai usoara!


MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

MICKYCRIS am votat zilnic sper sa castige castile pe care le doreste.LA MULTI ANI cu intarziere si cu scuzele de rigoare
A mai fetelor am uitat sa va spun ce m-a bucurat de 4 zile fina mea este gravi in 5 sapt , e sarcina mica inca si va naste prin octombrie, va fi primul meu finut, desi am vrut nu am avut ocazia sa botezam pana acum.Abia astept!
Pana una alta astept sa faca ecografia si analizele , ea nu si-a propus sa ramana gravi, a fost un accident si a urmat tratament cu nizoral in a doua sapt de sarcina , din cate i-a zis nu ar fi probleme, speram sa fie asa si sa am un funut sanatos, fata sau baiat ce o vrea Dumnezeu.
BOTICELINA bine ai revenit sa treaca mucisorii Gargaritei.


http://lb2f.lilypie.com/pLsGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

DARA_D multumim pt urari si pt voturilr din fiecare zi!

Sper sa fie bine si sa te bucuri de finutz/finutza!

MIKYCRIS Album de familie
MAMI DE PRINTESE DELIA SI DILARA

Ne votati in fiecare zi? cate 10 stelute la http://fotostars.eu/user.php?id=452

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Buna fetele,

intru doar sa va anunt ca ma retrag o vreme. Prietena mea a murit din pacate ieri la ora 12, in bratele sotului ei, vezi scene de astea in filme dar nu-ti inchipui ca se pot intampla atat de aproape de tine. A intrat in moarte clinica si-au hotarat sa o lase sa plece Era donator de organe, asa ca aseara cineva, undeva a primit o noua sansa la viata... au cerut tuturor sa nu trimita flori, au deschis o pagina si-au rugat pe toata lumea sa doneze pt Mali, pentru a cumpara vaccine si daca se strang banii...sa inzestreze cateva comunitati cu ambulante. Un om care a inspirat pe toti cei pe care ia atins, o femeie de succes, iubita si respectata de multi, s-a dus ieri. Ne-am trezit toti azi dimineata si lumea pare mult mai saraca.

O sa ma rezum la a va citi numai o vreme.

Ana doar pt tine am un mesaj. Imi pare nespus de rau ca tu crezi ca eu arunc cu noroi in tara mea. In fine, era un subiect delicat oricum asa ca...

Aveti grija de voi. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna fetelor
Am nevoie de putin putin ajutor.
Am pus pe picasa poze noi,printre care si unele cu Timi bubosica.I-au iesit ieri,si nu stiu ce sa fac cu ea.Mai are si la ceafa.Alte simptome nu are.Mucisori de vreo saptamana,dar nu cred ca are vreo legatura.Ce credeti ca o fi?Ceva alergie?I-am dat ieri putina zacusca,sa fie de la ea?

Si inca o intrebare.O prietena de-a mea a nascut recent pe bebe2,si m-a rugat sa va intreb ce pompa electrica i-ati recomanda.Ea la bebe1 s-a chinuit foarte mult cu o pompa manuala.Daca ati folosit,si ati fost multumite,v-as multumi pentru recomandari.Acuma daca se poate ea ar prefera ceva model mai acceptabil la pret,ca de exemplu cea de la avent e scumputa pentru ea.
Eu am de la Avent,manuala,si o sa i-o dau in cazul in care sunt prea scumpe cele electrice;cred ca totusi e mai usor de manevrat decat cea pe care a avut-o ea,de la Primii pasi.

Va multumesc din suflet,tre sa fug
Pupici

_

Iza mamica mandra de Timea (28.06.2008)

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

INA - multam de aprecieri.
Si la fel tuturor care m-ati facut sa ma rusinez nene, ia terminati cu ce slaba sunt eu, ca nu sunt inca, pozitia era avantajoasa

ANA - pai si cu framantatul, depinde, daca vrei coaja mai groasa si crocanta, "aduni" aluatul pe putina faina, dar eviti sa mai incorporezi, ca altfel "se bate" la fund painea, deci pui faina doar cat sa nu se lipeasca de blat si sa o poti transfera in tava.
Daca "aduni" aluatul cu ulei sau unt, coaja va fi foarte subtire, insa metoda asta e recomandata daca vrei o paine impletita.
Cu dospitul, iarasi "depinde"... Ideal e sa lasi la dospit la un loc caldut, maxim o ora, cam asa. Daca cuptorul tau stie sa stea la 40 de grade, pune aluatul "la bec" in cuptor, la 40 de grade. Temperatura trebuie sa fie cumva constanta, deci nu e ok sa pui vasul pe calorifer sau langa soba. Daca lasi la temperatura camerei, e ok sa fie cam 25 de grade. 21 e prea putin, nu o sa creasca bine. Un alt truc e sa pui aluatul intr-un vas uns cu unt, si sa il acoperi cu un servet curat imnuiat in apa calda si stors bine. Zau daca stiu care naiba e vrajeala cu servetul umed, dar e grozava metoda, pe probate zic!
Taitei fac mai rar, eu nu sunt fan chestii care dureaza mult. Taiteii... pana faci foaia intinsa bine, pana o lasi sa se usuce nitel, pana ii tai,... imbatranesti nene. Eventual ia-ti o masina de-aia speciala, faci si spaghete cu ea, e o idee super daca sunteti mancatori de paste. Eu prefer sa fac "ciocioloti" sau turnatei, sunt la fel de buni ca taiteii dar se fac in fix 1 minut.
Aaa, si faina... nu stiu de care iei tu. Sau aveti din cea macinata, de la moara? Aia e universala baremi. Daca iei de la magazin, ori cumperi 650 pentru paine, ori 000 care e universala. Daca iei din celelalte, trebuie respectata destinatia (aia de pizza e de pizza, aia de prajituri, de prajituri... - de exemplu aia de prajituri e mai moale decat cea de cozonac, necesita mai putin lichid, e mai complicat sa faci paine din ea...)
Altfel nu e mare branza, desi pare filosofie multa. Totul tine de preseverenta, eu am facut prima paine la cuptor, din viata mea, acum vreun an si ceva, iar inainte de asta mi se parea o tampenie sa stai sa faci paine cand o poti cumpara. Iar acum nu mai pot sa mananc franzela aia jenanta de 70 de bani sau cat naiba e. Paine de-aia de 2 lei mai iau, dar mizeria aia sfaramicioasa de 70-80 de bani, nici sa o dau la porumbei!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Salutare! Am expediat puiutul la mama, oamenii monteaza acum mobila, dupa care intru in forta sa fac curat.

DANA, sunteti bine? Scrie 2 cuvinte numai cand ajungi, sa stim ca ati sosit cu bine de la botez, eu ma tot gandesc la tine ca am vazut la tv ce e prin Buzau...

DIDI, ma bucur ca voi ati ajuns cu bine si ati petrecut la fel de bine.

MONA, groaznic ce copilarie ai avut, ma doare sufletul cand ma gandesc cat trebuie sa suferi ca ai pierdut-o pe bunicuta ta, care a fost singura raza de lumina cand erai mica. Eu cred ca tu nu iti dai seama cat de puternica esti pentru ca te desconsideri, pentru ca asa ai fost invatata acasa, asta a fost ceea ce ti s-a insuflat din pacate... E foarte greu sa te desprinzi de trecut, eu desi am avut o mama extraordinara am o multime de complexe din copilarie (din motive care ar fi prea lungi si prea intime pt. expus acum) care din pacate mi-au marcat alegerile in viata si pe care desi le inteleg acum nu pot sa le las pe toate in urma,pentru ca au devenit o parte din mine. Dar incearca sa te privesti cumva din afara si ai sa vezi ca nu esti asa slaba si dependenta cum te-au facut sa crezi, uita-te numai cate ai realizat chiar si fara sprijinul sau o vorba buna din partea parintilor tai.

TECKY, eu am lucrat ca si traducator pana acum.

ANNA, sper sa nu par mama denaturata, dar eu cred ca in cazul tau singura solutie e sa incerci sa aplici metoda plansului controlat. Nu se poate asa, nu e normal sa fie din ce in ce mai rau, pentru ca la voi n-a fost niciodata bine, sa zici ca dintii sunt de vina. Am fost in pielea ta, dupa ce a implinit Luca vreo 9-10 luni si la noi au mers lucrurile din rau in mai rau, se scula tot asa, din ora in ora, cu plansete, cu luat in brate, ajunsesem zombi si mai rau e ca ma certam cu toata lumea, deja ajunsesem si pe Luca sa strig noaptea pentru ca nu mai rezistam. Si am zis ca ori ajung in spital ori aplic metoda pe care pana a avut Luca un an si o luna n-am avut sufletul sa o aplic. Si uite ca a functionat, prima noapte a fost incredibil de grea, a doua grea, a 3-a mai bine iar dupa vreo 5 nopti a inceput puiul meu sa doarma. La noi clar a fost un reflex format inca de la nastere, pentru ca nici noi n-am avut perioade bune, in care sa se scoale doar o data sau de 2 ori, doar perioade proaste si foarte proaste. Cu metoda asta stii tu cum e, nu e vorba sa o lasi sa planga toata noaptea, ci mergi la intervale regulate sa o linistesti, crescand treptat intervalele.

INA-C, eu am comandat cartea de care zice Ana de pe site-ul editurii Tritonic.

MADA IRL, imi pare atat de rau... Dumnezeu sa o duca la lumina si sa ii consoleze pe cei dragi ramasi... Nu stiu ce as putea spune, sunt alaturi de tine cu sufletul...

KIMMY, am vazut pozele dar sincer habar nu am ce ar putea fi, nu ma pricep, sper sa poata alte fete sa te ajute.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 24+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Ankalaura daca nu e prea mult imi spui si mie cum faci ,,turnatei" mi s-a parut tare interesanta ideea.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadnabr


Buna fetele,

intru doar sa va anunt ca ma retrag o vreme. Prietena mea a murit din pacate ieri la ora 12, in bratele sotului ei, vezi scene de astea in filme dar nu-ti inchipui ca se pot intampla atat de aproape de tine. A intrat in moarte clinica si-au hotarat sa o lase sa plece Era donator de organe, asa ca aseara cineva, undeva a primit o noua sansa la viata... au cerut tuturor sa nu trimita flori, au deschis o pagina si-au rugat pe toata lumea sa doneze pt Mali, pentru a cumpara vaccine si daca se strang banii...sa inzestreze cateva comunitati cu ambulante. Un om care a inspirat pe toti cei pe care ia atins, o femeie de succes, iubita si respectata de multi, s-a dus ieri. Ne-am trezit toti azi dimineata si lumea pare mult mai saraca.

O sa ma rezum la a va citi numai o vreme.

Madalina , mami de 2 spiriduse

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Children are like sponges, they soak up all the love you give but with just one squeeze you get it all back :-)


Mii de flori pt. un asemenea om...imi pare tare rau, mi s-a rupt sufletul citind ...
E greu sa-ti gasesti cuvintele intr-o situatie ca asta. Spune-mi si mie numele ei si ne vom ruga pt. ea si familie.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

MADA IRL condoleante pentru pierderea prietenei tale si un pentru tine.
KIMMY am vazut pozele dar sincer nu stiu ce ar putea fi , poate fetele care au cunostinte medicale.sa treaca.
DIANAMI cum e cu mastita , mai alptezi?
MONI bafta la facut curat si sa ne spui cum e mobila.


http://lb2f.lilypie.com/pLsGp3.png

Mergi la inceput