Sistem rooming la Filantropia?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Am revenit cu vesti foarte bune...despre sistemul rooming la filantropia si despre noi. Politica oficiala a spitalului(afisata pe usa fiecarui salon) este chiar cea de rooming. Nu este nevoie de rezerva cu plata pentru a tine bebelusul la salon. In practica mamicile nu prea profita de acest sistem (desi am stat internata doar 24 de ore si deci e posibil sa nu am o imagine obiectiva) iar asistentele sunt destul de naincrezatoare in fortele proaspetelor mamici, asa ca incearca sa incurajeze mama sa lase copilul la salonul de bebei. Insa nu cu rea vointa, sunt minunate asistentele de acolo si dna doctor neonatolog. Exista si flexibilitate, in sensul ca poate fi cerut bebelusul doar pentru cateva ore si dus inapoi oricand doriti. Eu am nascut dimineata la 8, am urcat la lauzie pe la 13, am vorbit cu dna doctor, mi-a explicat rezervele ei in legatura cu a tine bebelusul in salon la ora vizitelor, i-am inteles argumentele, am alaptat odata cu celelalte mamici la ora 14, si mi-au adus bebelusul la salon la ora 17.30 dupa terminarea programului de vizita (15-17). Mi-au lasat-o si peste noapte dar si-au aratat si disponibilitatea de a o lua in grija daca as fi vrut sa ma odihnesc. Colega mea de salon si-a gasit un pat liber in alt salon si ne-a lsat singure. Nu as fi vrut sa o deranjez, am si intrebat-o daca o deranjeaza de cum am ajuns, pana la urma toata lumea a fost multumita.

Spitalul este super, foarte solicitat, personalul medical supraincarcat dar atent. Am avut o experienta de-a dreptul vestica, exact asa cum mi-am dorit, nastere naturala, fara interventii, fara taietura, fara rupturi (nota 10 dnului doctor Calciu...si nu numai pentru asta, pentru atitudinea dansului in general), m-am internat la ora 6 dimineata cu membranele rupte, dilatatie 3 cm (in somn) si la 8 si un sfert am nascut o fetita minunata de 3450g si 51cm. A doua zi dimineata am plecat acasa. Nu am nimic de carcotit.






Si eu multumesc pentru impartasirea informatiilor! Urmeaza sa nasc la Filantropia si aveam sperante mari ref la rooming in, dar nu stiam daca chiar functioneaza.

Felicitari pentru experienta frumoasa
Sanatate multa tie si puiului!

Ca tot s-a discutat pe aici: ti-au permis accesul sotului/insotitorului in sala de travaliu/nastere? (daca ti-ai dorit acest lucru, bineinteles)
Ai solicitat in mod expres ca bebelushul sa nu fie hranit cu lapte praf/biberon, sau te intreaba ei? (mira-m-as..)

Merci anticipat pt raspuns



Corina 37s+ cu Maria

AMR - mai putin de 3s si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

accept, ca bine ai zis ce-ai zis... din pacate trebuie sa treci prin niste lucruri pe pielea ta la noi in tara pentru ca altfel nu prea ai de unde sa stii cum o sa fie si care e de fapt cutuma prin spitale. am citit in seara asta povestea asta si m-am ingrozit. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153134. saraca femeie probabil nici nu are idee ca taman actiunile si deciziile doctorului i-au provocat si durerile de care vorbea, si pericolul de rupere a colului , si in final cezariana... saraca.

mandria profesionala la medicii romani este o piedica majora dupa parerea mea. ei sunt medicii, nu noi. prin urmare toate pretentiile noastre legate -in cazul de fata- de o nastere decenta si pe niste principii sanatoase si pentru mama si pentru copii, sunt nejustificate si o obraznicie din partea noastra... PLAN DE NASTERE, iata un cuvant care cred ca le-ar provoca atac de cord unor medici. eu asa am intalnit mentalitatea la toti medicii pe care i-am cunoscut, fie ca recunosteau direct ca asta e pozitia lor, fie ca minteau frumos ca sa isi incaseze cecul intreg.

Mami de (28.10.2008) si bb2 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile


Ca tot s-a discutat pe aici: ti-au permis accesul sotului/insotitorului in sala de travaliu/nastere? (daca ti-ai dorit acest lucru, bineinteles)
Ai solicitat in mod expres ca bebelushul sa nu fie hranit cu lapte praf/biberon, sau te intreaba ei? (mira-m-as..)




Eu nu am dorit sotul in sala de nastere, cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul tau. Daca el va fi deacord sunt sigura ca este posibil. Alminteri acolo regulile sunt foarte stricte si nu patrunde nimeni in afara orelor de vizita. Nici macar imediat dupa nastere nu mi-am vazut sotul, nu i-au aratat copilul, a fost trimis acasa si invitat sa revina la ora vizitelor.

In ceea ce priveste aspectul cu laptele praf, la nastere nu a fost prezent nimeni de la neonatologie, nici medic, nici asistenta. Dupa ce mi-a fost aratat copilul a fost dus la un alt etaj, abia acolo a fost preluat de medicul neonatolog si evaluat. Eu am ajuns dupa 4 ore sa-l vad si ii daduseara deja lapte praf din biberon. Li se da si apa cu glucoza. Dupa ce mi l-au adus, eu i-am dat lapte praf cu lingurita, nu aveam lapte iar apetitul copilului era deja deschis. Din motivul asta a fost destul de greu pana mi-a venit laptele, abia in a 3-a zi de la nastere. Totusi acum suntem bine, doar pe lapte de la san. Daca m-as fi gandit sa solicit sa nu fie hranita cu lapte praf, nu stiu sincer cu cine ar fi trebuit sa vorbesc si cand.

Iti doresc o nastere frumoasa si numai bine tie si bebelusului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

mandria profesionala la medicii romani este o piedica majora dupa parerea mea. ei sunt medicii, nu noi. prin urmare toate pretentiile noastre legate -in cazul de fata- de o nastere decenta si pe niste principii sanatoase si pentru mama si pentru copii, sunt nejustificate si o obraznicie din partea noastra...




Macar de s-ar manifesta mandria doar la medici, insa pana si asistentele te trateaza cu un aer extrem de superior, uneori medicii sunt chiar mai respectuosi. Una din cele doua asistente (moase) care au asistat la nasterea mea ma vroia musai intinsa in pat pe timpul travaliului. A refuzat pana si sa imi ridice un pic spatarul de la pat..."da ce crezi ca daca ti-l ridic doare mai putin?". Motiv pentru care m-am cocotat si eu in 4 labe in pat si i-am dat ignore, s-a suparat foare tare, a avut grija sa nu fie deloc finuta cand mi-a scos branula. Cum naiba sa stai intins ca pe usa, fara o perna macar, in toiul celor mai dureroase contractii? Si am ideea asta fixa a asistentelor cu statul in pat am intanit-o si la CF2, ba chiar aveau si argumente cum ca aluneca mai bine copilul asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

ba chiar aveau si argumente cum ca aluneca mai bine copilul asa.


lol


Mami de (28.10.2008) si bb2 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

mandria profesionala la medicii romani este o piedica majora dupa parerea mea. ei sunt medicii, nu noi. prin urmare toate pretentiile noastre legate -in cazul de fata- de o nastere decenta si pe niste principii sanatoase si pentru mama si pentru copii, sunt nejustificate si o obraznicie din partea noastra...





Macar de s-ar manifesta mandria doar la medici, insa pana si asistentele te trateaza cu un aer extrem de superior, uneori medicii sunt chiar mai respectuosi. Una din cele doua asistente (moase) care au asistat la nasterea mea ma vroia musai intinsa in pat pe timpul travaliului. A refuzat pana si sa imi ridice un pic spatarul de la pat..."da ce crezi ca daca ti-l ridic doare mai putin?". Motiv pentru care m-am cocotat si eu in 4 labe in pat si i-am dat ignore, s-a suparat foare tare, a avut grija sa nu fie deloc finuta cand mi-a scos branula. Cum naiba sa stai intins ca pe usa, fara o perna macar, in toiul celor mai dureroase contractii? Si am ideea asta fixa a asistentelor cu statul in pat am intanit-o si la CF2, ba chiar aveau si argumente cum ca aluneca mai bine copilul asa.




accept vorbesti cumva de moasa aceea mai in varsta? moasa sefa sau cine s-o crede...ca daca e ea si eu am avut o experienta groaznica cu ea


Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

accept vorbesti cumva de moasa aceea mai in varsta? moasa sefa sau cine s-o crede...ca daca e ea si eu am avut o experienta groaznica cu ea



Da, era o moasa mai in varsta, roscata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Buna,

Eu am nascut la Filantropia pe 19 mai si am avut rooming in.

Asistenta de la pediatrie mi-a lasat fata cu mine toata ziua, doar noaptea de la 12 la 6 mi-a zis sa o las la ele, ceea ce mi-a fost de folos si mie, ca dupa cezariana nu eram tocmai fresh sa pierd o noapte.

Un beneficiu al rooming in la care nu m-as fi gandit a fost ca saream din pat cand bebelina dadea semne de agitatie si in felul asta am facut miscare mai mult decat daca nu as fi avut-o. Iar pentru cezariene miscarea este esentiala pentru o recuperare de succes.

Multa bafta mamicilor!

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

accept vorbesti cumva de moasa aceea mai in varsta? moasa sefa sau cine s-o crede...ca daca e ea si eu am avut o experienta groaznica cu ea



Da, era o moasa mai in varsta, roscata.






Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymona spune:

buna,

si eu voi naste la filantropia in decembrie si ma bucur mult sa aflu ca au sistem rooming in.

multumesc pt informatiile din acest topic

Mergi la inceput