Sistem rooming la Filantropia?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Felicitari!
Bine ai venit pe lume bb!

Ma bucur ca ai nascut asa repede si ca sunteti bine amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamov

Buna seara!
Din pacate nu am un raspuns in ceea ce priveste sistemul rooming de la Filantropia...si asta pt ca nu am mai ajuns acolo!!!
M-au apucat contractiile si in 10 minute am nascut...si am ajuns cu salvarea la Caritas!
Acum suntem bine, acasa, crestem bine Slava Domnului! :)


wow ce rapid! felicitari

sper ca nu ai nascut in salvare

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamov

Buna seara!
Din pacate nu am un raspuns in ceea ce priveste sistemul rooming de la Filantropia...si asta pt ca nu am mai ajuns acolo!!!
M-au apucat contractiile si in 10 minute am nascut...si am ajuns cu salvarea la Caritas!
Acum suntem bine, acasa, crestem bine Slava Domnului! :)

Norocoasa norocoaselor ! Multe felicitari! Pai si atunci ai nascut acasa, in salvare sau la Caritas? Te intreb pentru ca daca ai nascut acasa e destul de interesant cum a mers treaba cu inscrierea copilului ca erau niste ingrijorari pe forum cum ca ar fi probleme legale.


Mami de (28.10.2008) si bb2 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Am revenit cu vesti foarte bune...despre sistemul rooming la filantropia si despre noi. Politica oficiala a spitalului(afisata pe usa fiecarui salon) este chiar cea de rooming. Nu este nevoie de rezerva cu plata pentru a tine bebelusul la salon. In practica mamicile nu prea profita de acest sistem (desi am stat internata doar 24 de ore si deci e posibil sa nu am o imagine obiectiva) iar asistentele sunt destul de naincrezatoare in fortele proaspetelor mamici, asa ca incearca sa incurajeze mama sa lase copilul la salonul de bebei. Insa nu cu rea vointa, sunt minunate asistentele de acolo si dna doctor neonatolog. Exista si flexibilitate, in sensul ca poate fi cerut bebelusul doar pentru cateva ore si dus inapoi oricand doriti. Eu am nascut dimineata la 8, am urcat la lauzie pe la 13, am vorbit cu dna doctor, mi-a explicat rezervele ei in legatura cu a tine bebelusul in salon la ora vizitelor, i-am inteles argumentele, am alaptat odata cu celelalte mamici la ora 14, si mi-au adus bebelusul la salon la ora 17.30 dupa terminarea programului de vizita (15-17). Mi-au lasat-o si peste noapte dar si-au aratat si disponibilitatea de a o lua in grija daca as fi vrut sa ma odihnesc. Colega mea de salon si-a gasit un pat liber in alt salon si ne-a lsat singure. Nu as fi vrut sa o deranjez, am si intrebat-o daca o deranjeaza de cum am ajuns, pana la urma toata lumea a fost multumita.

Spitalul este super, foarte solicitat, personalul medical supraincarcat dar atent. Am avut o experienta de-a dreptul vestica, exact asa cum mi-am dorit, nastere naturala, fara interventii, fara taietura, fara rupturi (nota 10 dnului doctor Calciu...si nu numai pentru asta, pentru atitudinea dansului in general), m-am internat la ora 6 dimineata cu membranele rupte, dilatatie 3 cm (in somn) si la 8 si un sfert am nascut o fetita minunata de 3450g si 51cm. A doua zi dimineata am plecat acasa. Nu am nimic de carcotit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ma bucur ca totul a fost bine. E clar ca s-a schimbat situatia cu roomingul de cand am nascut eu si ma bucur.

felicitari si sanatate multa!

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

accept, ma bucur sincer pentru experienta ta si imi doresc ca mult mai multe femei sa poata spuna la fel ca tine. mi se pare grozav ca ai nascut si fara epiziotomie. rata fara epi ar fi muuuult mai mare daca femeile s-ar documenta macar putin despre nastere. daca nu s-ar mai merge pe principiul fals ca ele nu stiu sa nasca iar medicii si stiu sa o faca in locul lor si iau si cele mai bune decizii in locul lor... merci frumos si pentru informatia cu rooming in. am de gand sa il practic chiar daca voi fi fortata sa fac din nou cezariana.


Mami de (28.10.2008) si bb2 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

felicitari pentru nastere, multa sanatate fetitei si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

accept, ma bucur sa vad ca ai nascut bine si ca s-au schimbat si conditiile din spital.
multa sanatate si tie si fetitei

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Doamne fa-i nemuritori pe parintii care mor (14.03.1956-20.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beyou spune:

Buna,

O sa nasc foarte curand prin cezariana la Filantropia si mi-ar fi de folos niste "tarife" pt aceasta. Ma puteti ajuta?

Multumesc,
B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Multumesc fetelor!

Alinushca am citit povestea ta la subiectul despre medicul Catalin Haiduc si imi pare tare rau, ar fi multe de spus. Si eu am nascut prima data tot la CF2, nastere provocata pe tura medicului, injectii cu calciu, oxitocina, membrane rupte de medic, col dilatat manual (nu ca nu se dilata el oricum, insa doctorita a anuntat la internare ca eu voi naste pana in 12 noaptea si era deja 11, nu mai avea timp), ruptura de col, copil nascut cu fractura de clavicula, epiziotomie inutila (acum stiu sigur asta, primul copil fiind mai mic decat al doilea). Si dupa toate astea...eu super fericita si culmea...multumita de prestatia doameni doctor. A trebuit sa treaca ceva timp pana mi s-a ridicat perdeaua de pe ochi. Am invatat din greseala asta, recunosc ca si eu eram nerabdatoare sa nasc, pana la urma nu m-a obligat nimeni. Insa acum stiu, am simtit pe pielea mea diferenta intre o nastere provocata si una cu adevarat naturala, nu o recomand pe ceauie dintai decat pentru motive extrem de serioase, daca viata fatului este in pericol. Pacat ca femeile trebuie sa invete asta pe pielea lor, in mod normal medicii nu ar trebui sa recurga la aceasta metoda intrucat nu este in interesul pacientilor (adica nici al copilului), indiferent de nerabdarea mamei si disponibilitatea ei de a naste. Nasterea la termen este cea declansata de vointa copilului, nu cea provocata de medic in functie de estimarile ecografului.

Mergi la inceput