Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (370)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui veroboroda
In rest, este super incapatanata si nervoasa, daca nu obtine ce vrea tipa,se tavaleste pe jos si mai nou a inceput sa ma loveasca.Nu stiu ce metoda sa aplic, pentru ca nu merge nimic la ea. DAca tip si eu, e mai rau pentru ca devine violenta, daca o ignor iar nu e bine, tipa in continuu, daca o pedepsesc si o trimit in camera ei iar nu e bine, daca incerc sa o iau in brate ma respinge, nu mai stiu ce sa fac...


Foarte important e contactul vizual. O iei in brate chiar daca te respinge, stabilesti contact vizual chiara daca il evita si spui calm, dar ferm, regula, de fiecare data aceeasi si cu explicatie 'Nu e bine sa...pentru ca...'. Dar trebuie aplicata metoda de fiecare data si trebuie ca la sfarsit sa intrebi daca a inteles regula si sa obtii confirmarea. Asta ne-a indrumat la gradi sa facem, asa procedeaza tantile de acolo. Dar apoi incidentul trebuie uitat, nu trebuie insistat si tocat copilul la cap.
O sa treaca si perioada asta de rebeliune care e normala, copii testeaza limitele, de asta e bine sa fie reguli clare, pe care ei le inteleg usor si sa fie aplicate fara exceptii. Ora de culcare sa fie aceeasi, cu acelasi ritual etc.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Emma, sanatate amandurora! Si sper sa nu mai aveti parte de incidente din astea. Atunci cand apare o problema, parca niciodata nu vine singura, tot timpul aduce suratele cu ea. Sa plece toate si sa nu mai vina!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

salutare fete dragi.nu am mai scris de mult,vreo 3 sapt nu am avut net(probleme cu zona);la serv o perioada super aglomerata(parctic acopar 2 posturi),andu acasa cu o energieeeeeeee pe care mi-as dori-o si eu.dar am citit cat am putut.
piciulika si gabriela,sa va traisca micile comori sa fie sanatosi si norocosi,ca frumosiiiiiii sunt.sa va aduca numai bucurii mamicilor.
erian am citit despre temerile tale(atat vizavi de greutatea dariei cat si despre o eventuala nastere).daria arata foarte bine,iar tu mamico stai linistita o sa nasti la termen asa cum scrie la carte.
gabriela se vede ca esti mai mult decat fericita.am vazut si pozele .bravo mamico.
veri si andu al meu are crize,ami rare ce-i drept,dar cand le are,am urmatooarea metoda:stau in asa fel incat sa stau la nivelul ochilor lui si ii spun ca degeaba face asa urat ptr ca nu ai dreptate,mami te lasa sa te linistesti si dupa aceea te astept sa stam de vorba.apoi il las si plec,si culnea....chiar asa face.la fel cand vreau sa faca cate ceva......nu face deloc.dar am ac si de cojocul chestiei asteia.facin asa fel incat ceea ce vreau sa faca sa vina de la el.mai putin pampers-ul........la care nu putem renunta si paceeee.nu stiu ce sa mai faccccc.
andreea de ploiesti felicitari ptr sarcina,ma bucur ca totul este bine cu sarcina,multa sanatate lui vladi.
luy ma bucur ca v-ati distrat la sibiu.
roxana de abia astept sa revii la forma de mai inainte si sa iti citesc mesajele de care imi e asa dor.citatul tau iti reflecta perfect starea sufleteasca.
vad ca nu numai eu sunt absenta:magda,melania,teo???????
am uitat sa va spun despre andu,este bine,snaatos(inca),mancacios,vesel plin de energie,il iubesc de mor si nu as putea trai fara el.mai nou am alfat ca va avea un var(verisoara) de la cumnata mea.si incerc sa ii spunLdadi(cumnata)are in burtica un bebe,nu da cu picioarele ca il doare,zice au au.la care el ce credeti ca zice?
miti(minti),dadi aie buta mica(dadi are burta mica.adevarul e ca are vreo 6 sapt de sarcina..
sunt mai multe poante dar nu le tin minte.mea culpa.
sapt viitoare merg si eu la lemnete ptr ca nu ma simt deloc bine si asta de vreo 4 luni.am amanat destul si e timpul s avad ce se intampla.
ce mega mesajjjjjjj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna seara, vad ca este liniste pe aici, slaba activitate

Aniast, multa sanatate lui Vladi, sa treaca repede si sa va revina pofta de mancare, e greu....ufffff, am vrut sa te sun azi, dar am pregatit bagajele si m-am luat cu jopaca, solicita atentie maxima....vb maine.

Noi intentionam sa plecam maine dupa amiaza la BM, dar cu vremea aceasta parca nu mai am curaj....asa ca daca continua sa ninga plecam vineri dimineata....

Ema, sanatate multa si voua, sper ca Andrei nu s-a speriat de la accident...asta este partea care o urasc eu iarna...

Vero, nici eu nu prea reusesc contactul vizual cu Cristi...ffff greu si dupa multe insistente....dar nu cedau....



Cecilia si Cristian Matei
(07.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

buna seara
eu am mai avut o discutie cu sotul si nu e alta cale decat div, din pacate.mai lasasem sa reflecte situatia, caci nu era prea incantat de divort pentru ca e de parere ca fata treb. sa iasa cu amandoi,si nu cu unul sau cu altul separat..in fine, nu mai doreste sa fie cu mine, deloc.nu il intereseaza daca depun sau nu actele..pe el nu il intereseaza asta, eu pot iesi si gasi pe oricine chiar si asa in situatia asta..
Am asa o stare naspa..stiu ca nu mai puteam astepta nimic de la el, ca nu mai avea nimic sa imi ofere, dar..e greu, oricum.ma dau eu tare, dar..nu e ici de colo sa treci peste 9 ani de convietuire,chiar daca ultimii 2 ani si ceva au fost de minciuna si infidelitate..
Stau acum si ma gandesc, oare e bine ce fac?adica actele astea o sa ma faca mai fericita, mai linisita?ca eu asta astept de la ele..oare nu sunt egoista si ma gandesc numai la mine si nu si la copil?cum il va afecta mai incolo faptul ca are parintii divortati samd..?pe el nu il va opri nimeni si nimic sa aiba excursii, escapade cu aia sau cu oricine altcineva..
Am actele facute in fata mea si nu stiu ce sa fac..



Cristina si Alessia Stefana
Poze noi
Bazar SEBI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Dragelor, nu am apucat sa citesc nimic.

Suntem racitzi cobza TOTZI! Bineintzeles, cel mai tare ma ingrijoreaza Alex - dar sunt muuult mai cool decat as f fost la Michael.
Nasul infundat bocna, dureri de cap, ochii-n fundul capului... Michael ne-a adus raceala de la o fetitza de la Tagesmami, unde l-am dus ca sa-si pastreze ritmul si placerea...
Ai mei sunt aici - mama e si ea racita - si mi-au spus sa nu-l duc, sa nu aduca ceva. Eu, desteapta si incapatzanata, nu, ca-l duc. Ma felicit!
Oricum, Alex papa bine, deja are 4.100 kg, a crescut 2 cm si face falcutze. (Daca ma gandesc ca pierduse vreo 300g - a luat vreo 800g in 10 zile!!!) Si bolnav, e atat de cuminte!!!

Io-s varza, ca-l alaptez din 2 in 3 ore... zi si noapte, Micha parca e turbat ca-l tzinem mai mult in casa cu frigul si umezeala. Insa mi-l pupa si mangaie de nu se poate - asa a venit si raceala: eu credeam ca am eu imunitate si-i dau si lui Alex prin laptic. Ei bine, cu bazdagocii astia se pare ca nu m-am mai intalnit si-am furat-o!

Asa ca va pup si dormitez ca marmota cu nasul infundat...
Reusisem sa pun oarce poze aici - si basta.
http://www.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n246003.html

Pupici, noi 4

Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p8.html" target="_blank">
Michael (8.10.2007) si Alex (16.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Piciuliku meu drag, mi-au dat lacrimile cand v-am vazut!
Pe bune ca imi aduce cu Hh mic Alex al vostru!
Si Michael e bestial, cum il mangaie si pupa!

Sanatate, sa va faceti repede bine! la Alex mai sunt probabil si secretiile alea de bebe mic inflamate.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Kriss...actele nu iti vor aduce fericirea, dar linistea si demnitatea, cu siguranta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Kriss, intr-adevar actele sunt doar niste hartii si poate nu iti vor schimba durerea din sufletul tau, trebuie sa gasesti puterea in tine si sa mergi mai departe, incet incet o sa uiti si vei fii fericita din nou.Multi pupici!

Piciulika, sanatate la toti si felicitari pentru greutatea atinsa de Alex.El fiind alaptat, o sa treaca totusi mai usor peste raceala, ma gandesc.
Alex e tare frumusel, imi place foarte mult ultima poza (prima de pe pagina 2) cand il privesti, emana asa de multa fericire si implinire.


Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007 si in burtica bb2 13s+

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui kriss79
Stau acum si ma gandesc, oare e bine ce fac?adica actele astea o sa ma faca mai fericita, mai linisita?ca eu asta astept de la ele..oare nu sunt egoista si ma gandesc numai la mine si nu si la copil?cum il va afecta mai incolo faptul ca are parintii divortati samd..?pe el nu il va opri nimeni si nimic sa aiba excursii, escapade cu aia sau cu oricine altcineva..
Am actele facute in fata mea si nu stiu ce sa fac..


Actele alea nu te vor face nicicum. Dar ele vor reprezenta acea incheiere de care ai nevoie pentru a inchide un capitol dureros si a incepe unul nou, iti vor da finalitatea si startul intr-o noua aventura. Cum sa nu te gandesti la copil. Adica parinti divortati e mai rau decat 2 parinti care traiesc sub acelasi acoperis, dar care fie se cearta si creeaza o stare permanenta de tensiune, fie se comporta ca 2 straini? Dragoste cu forta nu se poate, e clar ca intre voi, in ceea ce-l priveste, totul s-a terminat. Tu inca il iubesti si te agati de el, dar trebuie sa-ti gasesti puterea de a-l lasa liber.
Cu fata puteti stabili chestii clare si puteti totusi petrece momente impreuna, daca regulile sunt clare. Dar iti trebuie si tie putere si rabdare. Cu timpul, ranile se vor mai inchide si vei vedea altfel lucrurile. Oricum, orice am zice noi, raspunsurile la intrebarile tale trebuie sa vina numai de la tine, tu te cunosti cel mai bine si cunosti intreaga situatie.
Putere!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput