Fulgusori de nov-dec 2009 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Buna seara doamnelor
Abia acum ce-am apucat si eu sa intru
In primul rind,n-am avut vreme sa ma cintaresc asa ca ramin datoare cu raportul pt pe miine dimineata
Am vazut poze superbe cu domnitze mai mici si mai mari la Ramonika si Laurairina, din pacate nu pot sa las comentarii, si la mine e cimpul gri Si Camy daca nu ti-am zis inca si tu si Flavius ati fost tare frumosi la botez
Monisule - din seria de leacuri babesti dar eficiente: baga niste sare grunjoasa intr-o soseta de bumbac pe care o innozi ca sa nu curga, incalzeste-o tare la cuptor si tine-o la radacina nasului. Pe mine chestia asta m-a ajutat si la sinuzite si la otite. si multa sanatate
crlp - saculetul cu cirese se gaseste la DM in Real Vitan sau Auchan Militari. Functioneaza f bine si ramin mai mult timp calde compresele cu gel de la farmacie (se numesc "shiffa pack"); saculetul cu simburi se raceste in citeva minute, pachetele cu gel tin vreo ora

Ramasesem datoare sa va spun cu doctorul... cica sa nu-i dam nimic chiar daca a luat f putin in greutate (350 g in 3 sapt) ca per total greutatea e buna iar medicamentele pt reflux au tot soiul de efecte adverese - aici mi-a placut Mi-a explicat care sint investigatiile de facut - radiografie cu bariu => iradiaza copilu, endoscopie => anestezie totala naspa, PHmetrie => fara efecte adverse dar nasoala pt pui,ii baga o sonda pe nas si-o lasa asa 24 de ore / deci sa mai asteptam 1 luna si vedem atunci - am inteles si asta. Sa-i dau cite 30 ml de lapte praf anti reflux dupa fiecare masa la sin - imposibil de facut, dupa ce maninca la sin nu mai vrea nimic, dupa care o apuca vomitatul si atunci chiar nu mai doreste nimic ; o sa incerc sa i-l dau inainte de masa la tzitzi. A, si cica sa-i prepar lp cu apa de orez ca sa-l ingros si mai tare - la intrebarea mea daca nu se constipa si mai tare (ea fiind oricum slow la capitolu asta) cica nu-i nimic, sa-i dau suc de portocale,progresiv cite o lingurita/zi - am crezut ca n-aud bine, la un copil de nici 3 luni?!? + ca portocala e super acida; deci la asta m-a pierdut. A, si cind i-am zis ca se chinuie si sufera cica are colici, nu m-a crezut cind i-am explicat ca simptomele sint diferite, parea ca se uita la mine ca la o mama nebuna si exagerata care n-are ce face decit sa plimbe copilu la -12 grade pe la doctori. Stiti vorba aia cu am plecat bou si m-am intors vaca... Iar ea saracuta se chinuie si mie mi se rupe inima
Acum a adormit epuizata dupa inca o sesiune de chin asa ca ma duc si eu sa zac.
si restul fetelor si noapte buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Lili, suc de portocale pt constipatie? Ca sa nu mai zicem ca vi-l recomanda la nici 3 luni Tin minte ca noua la curs ne-a spus ca putem da suc de prune pt constipatie, dar nu mai stiu de la ce varsta si ce cantitati. Sper ca mai ceri o opinie macar, nu? (scuze daca ai zis deja). Sanatate multa!

Am ramas in urma cu aprox un capitol jumate... Nu prea mai apuc sa intru, dupa cum observati. Noi suntem bine, nu avem nimic deosebit de raportat. In seara asta l-am adormit cu greu. Mai intai avea chef de joaca si dup-aia de plans. Acum scoate niste sunete, sper sa n-o luam de la capat ca vreau si eu sa ma culc.

Monis, sanatate multa!

Sanatate tuturor fulgusorilor, mamicilor, taticilor etc.!

Laura de Nicholas James 9 Noiembrie 2009
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Buna dimineata!Raportam bebe linistit peste noapte...dar eu am nodul iarasi la sanul drept....ma tot mulg si ma masez...sper sa imi treaca!

Monis sper ca esti bine cu sanatateaDe asemenea, iti multumesc pentru cele doua cursuri trimise pe contul comun.Le gasesc foarte utile

As dori sa urez un LA MULTI ANI special pentru DOMINIC ANDREI - bebe de RamonaCopot pentru cele 3 LUNITE. Sa traiesti si sa fii sanatos, si sa o asculti pe mami.


LA MULTI ANI pentru cele DOUA LUNITE si IULIEI EMANUELA, fiica Broscutei.

Lavinia, cea mai fericita mamica de fulgusor!
MINUNEA NOASTRARARES CRISTIAN
NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT
RARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Va poftesc la si va pup pe toate fara exceptie!

Lavinia, cea mai fericita mamica de fulgusor!
MINUNEA NOASTRARARES CRISTIAN
NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT
RARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Buna dimineata

Lavi buna cafeaua ...mai vreau ...cat despre nodul, sper sa-i dai de capatai si de data asta

Monis sanatate multa, sper ca a trecut febra

Lumi sper ca Anabelle sa fie bine cu burtica...si tu la fel

Stephy felicitari pentru zambete laaaaaaaaaargi si constiente...la cat mai multe si de acum inainte

Rgagapie sper sa reusiti sa va rezolvati problemele cat mai pasnic, frumos si in favoarea tuturor.


Noi suntem bine, multumim lui Dumnezeu, crestem, ne jucam, gangurim....siiiiiiiiiiiiiii ...ne place sa ne uitam la TV...voua vi se intampla asta??????
Oare e normal???? Tot incerc sa-l intorc, sa nu se mai uite la tv, mi-e frica sa nu-i faca rau tv-ul...dar el se intoarce ...si tot se uita...daca ii pun un fel de paravan sa nu mai vada...plange...
..e normal??????????

Cami, de sufletel scump Flavius Cristian pe pamant si a ingerasului Darius-Andrei din ceruri

Alex are nevoie de noi! Sa-l Ajutam!!

Flavius

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius


Poveste

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata si de la noi, mai poftiti la o cafeluta. Sa vad ce am tinut minte. Ramonika, Laura Fetitele voastre sunt minunate, sa va traiasca! Monisule Hai zi-ne ca azi esti mai bine Lili Bafta mare si sanatate, sper sa se rezolve problemele, la fel si la Lumi . Ionela Stiu perfect cum e, asa ca un pupic mare si special ca sa prinzi ceva putere. Si noi avem azi vaccin, imi cam tremura suncile, dar trecem si peste asta. Am chemat medicul acasa ca sa nu imi scot pitica pe gerul asta si am decis ca nu ma pot uita cand o inteapa. In rest, tare as vrea sa gasesc o solutie sa o filmez cand se trezeste. Casca ochii mari, se uita in jur, din buzite face un soi de "ooooooooo", dupa care incepe sa rada. Apoi se uita dupa mine cum ies sa beau o cafea, ma lasa exact timp de o tigara si incepe sa planga de foame. Lili Esti draguta sa imi spui de care incalzitor pentru biberoane ai? Ca sa nu cumpar ceva care nu functioneaza, cum am patit cu caruciorul si cu biberoanele. Multumesc frumos Chiara Ada, vita mia Chiara creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Buna dimineata gagici!
Raportam un bebe cuminte care a dormit toata noaptea.
Monis -cu sinuzita o patesc si eu in fiecare iarna.Iarna asta am scapat,probabil ca nu am mai mers asa mult pe afara in frig.Neaparat ceva pe cap cand iesi.Daca poti sa "tragi"(ciudat suna)pe nas apa calduta cu sare (la 250ml apa calduta o lingurita de sare),ar fi ideal.Eu asa am scapat.Suflam nasul dupa aceea si iesea puroiul.
Ptr.piele uscata eu va recomand cu, caldura,crema emolienta facuta de dr.Culcer.Se gaseste numai in farmacia de la spitalul Municipal(ptr.fetele din bucuresti).Este preparata acolo,nu are niciun fel de miros,ba chiar are un pic de miros de vaselina.Noi am incercat cu multe,inclusiv cu Mustela pe care am dat o gramada de bani.Cu asta ne merge cel mai bine.Si este si foarte ieftina-5 lei o cutiuta de 50ml.
In rest suntem bine.Ma uit la el cat de repede creste si nu-mi vine sa cred.Nu ma gandeam ca la 3 luni o sa dorm toata noaptea,mai ales ca este alaptat.Cu ridicatul caputului am o problema.Dca este complet dezbracat si la masaj ridica foarte bine capul,daca este imbracat prefera sa-si suga pumnul decat sa ridice capul.Sa ma ingrijorez?Cand il tin in brate iarasi isi tine foarte bine capul.Cred ca v-am zapacit.
Fetele din Bucuresti care v-ati bagat dosarul de indemnizatie,atat dureaza si aici pana vin banii?4 luni?Eu am rata la casa.Ar fi tare naspa.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Neata si de la noi... Noapte agitata, trezit iar din ora in ora pt papa..oare cand o sa doarma si ea legat macar ..macar 3 ore????Nici nu vreau sa ma gandesc la noapte, cand o fi dupa vaccin..

azi ne pregatim sa mergem la 10.30 la vaccin..

Camy, si a mea e total absorbita de televizor, chiar acu se uita la Razvan si Dani si o lasa pe ma'sa pe forum Stiu ca nu e tocmai bine sa o invat cu televizorul...dar e inca mica si nu e constienta ea de lucru asta..si ma mai lasa si pe mine sa respir

PROASPATA MAMICA DE RECHINAS

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata si de la noi.
Aseara am fost plecati la o aniversare si ne-am facut pozici. Am fost tare cuminte, ca de obicei in vizite, asa ca mami se umfla in pene de mandra ce e de mine.
Multumim din suflet de urari.

Ramona,
MAMICA DE BROSCOI - PRINTISOR DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

lauraurina si noi ne uitam tot la Razvan si Dani....bafta la vaccin!

Lavinia, cea mai fericita mamica de fulgusor!
MINUNEA NOASTRARARES CRISTIAN
NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABIT
RARES CRESTE

Mergi la inceput