Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (133)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

La gradinitele de stat sunt prea multi copii. Nepoata mea a fost la una se stat, dupa care a mutat-o la una particulara. Nu facea mai nimic. Pana le impartea la toti creioane si hartie trecea ora. Daca nu ar fi numarul de copii atat de mare, ar fi bine. Pai ma uit la al meu ca sunt in clasa pana in 9. Ii aseaza pe scaunele sa le arate la tabla. Unul vrea apa, unul e sub scaun, unul in picioare si uite asa. Abia reuseste cu cativa, dar cu 30-40?
Am fost la munte. Am umblat cu ei de imi cadeau picioarele. Am fost si la piscina din Brasov cea noua, destul de dragut. Si Stefan a inceput sa inoate super bine. Am stat cu el mai mult de ora si o tinea tot intr-un chiuit. Mihai deja inoata singur, este super. Ziceam cand o sa il am pe al 2, nu o sa mai umblam asa mult ca nu mai putem. De unde, am devenit si mai umblareti. Stefan este foarte, foarte cuminte. Credeti-ma ca este alt copil. A stat peste tot cuminte fara sa planga deloc. Manca si se juca in carut cu ce ii dadeai. A stat ore in sir in masina fara sa zica un sunet. Si numai rade. Mor dupa el. Faza a fost ca se uita ca beam cu sticla apa si a inceput sa planga ca vrea si el. I-am luat una si cand a dus-o la gura nu se mai oprea. Am ras toti de el de nu mai puteam. Este foarte mancacios. Ar manca non stop. Poate reusesc sa pun cateva poze maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

In cele din urma am ajuns la urgenta. Dragos a facut 38.6 si ne-am speriat. Plus diaree toata ziua si noaptea. Nu m-a lamurit foarte tare. Fie viroza respiratorie (dar in afara de febra nu are nici un simptom) fie o infectie digestiva luata ieri la piscina (dr zice ca asta nu ar explica si febra... fara sa am experienta, am cautat pe net si da, infectiile digestive de gen enterocolita dau febra. In fine.) Inca are febra mare, incerc pe cat posibil sa tin sub control cu antitermice. Din pacate nu pot sa dau supozitor, care ar avea un efect mai rapid. O sa vad cum se comporta la noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Multa sanatate lui Dragos!

Eu i-am dat lui Radu cand a avut scaune moi si foarte moi si biotics (in lapte) si Smecta, in orice. (apa, ceai)
Impresia mea a fost ca ajuta mult.



Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Teo are o vorba de ma scoate din sarite cu ea:

TREBUIE SA ARUNC / SA STRIC.

Nu va inchipuiti ce valente au cuvintele astea la el, adevarate sentinte de condamnare.

Trebuie sa-l arunc pe Radu la gunoi. Trebuie sa-l stric pe Radu. Sa-l fac praf.
Trebuie sa arunc asta (orice nu-i convine lui in momentul cu pricina)

Si cand ii spun ca nu e frumos, sau bine sa vorbeasca, gandeasca asa:
Ba da, e bine! Asa e bine!


Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Ddana, sanatate lu Dragoselu. 38,6 nu e de speriat (in lumea mea) dar e f bine ca v-a vazut cineva. V-a dat ceva de "strans" la burta?

Biotics si/sau Dicoflor30 is bune pt refacerea florei care acum sigur e distrusa.


Gaia, de unde are expresiile astea? le aude la voi ori is gaselnitele lui. Cred ca daca ii zici ca nu e frumos si eventual te superi cand zice asa si nu faci mare caz din momentele cand zice asta nu le va da importanta si va gasi altele. Io in functie de ce nu imi convine ce zice rares ii zic ca ma supar cand zice asa sau mai drastic, daca il mai aud odata il pedepsesc. La el functioneaza.


La Multi Ani, coana Alina!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddana

In cele din urma am ajuns la urgenta. Dragos a facut 38.6 si ne-am speriat. Plus diaree toata ziua si noaptea. Nu m-a lamurit foarte tare. Fie viroza respiratorie (dar in afara de febra nu are nici un simptom) fie o infectie digestiva luata ieri la piscina (dr zice ca asta nu ar explica si febra... fara sa am experienta, am cautat pe net si da, infectiile digestive de gen enterocolita dau febra. In fine.) Inca are febra mare, incerc pe cat posibil sa tin sub control cu antitermice. Din pacate nu pot sa dau supozitor, care ar avea un efect mai rapid. O sa vad cum se comporta la noapte.



Sanatate multa piticului !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Legat de expresii urate, la noi functioneaza metoda urm(cam ceva in genul celei a Roxonei):
A spus ceva aiurea, o intreb cum de-a spus asa(sa-mi dau seama daca e constienta de ce a spus sau nu), ii spun ca nu-i frumos, pt ca...si- dau explicatia, apoi eu nu mai vb cu ea. Ma supar si gata. Bineinteles ca nu-i convine, si vine si-si cere iertare, dar cand face treaba asta, o rog sa-mi explice in ce a constat greseala (adica explicatia mea de mai devreme).La final se lasa cu "iata-ma, te ubesc mamiiii, cel ieltale"

poze cu Teodora


Oooo, azi avem o sarbatorita...

La multi ani mami de Catalina




povestea nasterii Teodorei aici

Carmen si Teodora Ioana ,8 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Azi am reinceput cresa.I-am facut pe drum instructia(mergem la cresa, ne uitam la desene, mancam, dormim), ajungem acolo, o schimbam, pupi pt mami si tati, tati o duce la cresa...Ne asteptam sa aiba si reactii negative, bocete...Intra in clasa, vede un loc liber intre 2 fetite, si f candida, la spune" Am venit si eu la cresa "
Am ras cu Andrei tot drumul de ce haioasa a fost.

Riloasa , ooo bravo, ce pitici inotatori ai !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

in special pentru gaia, dar nu numai unul din sefii mari de la firma noastra a chemat un psiholog pentru a discuta cu oamenii cu care el interactioneaza direct, si cineva a primit urmatorul raspuns (fusese copilul mai mic in familie, diferenta de 1,5 ani fata de sora mai mare): in cazul in care diferenta dintre copii e mai mica de 2 ani, in general copilul mai mare rasfrange asupra copilului mai mic tot felul de actiuni negative, din cauza ca el nu era suficient de matur dpdv psihologic la aparitia copilului mai mic. Nu stiu detalii, dar ai putea sa cauti pe net chestii pe tema asta, si cum se poate contracara efectul.

Un al doilea aspect la care trebui avuta grija sunt mesajele ascunse transmise de vorbirea de zi cu zi... cred ca v-am mai dat la un moment dat tema de casa www.psihologie.8m.com/educatie.htm" target="_blank">chestia asta, dar n-am primit nici un feedback asa ca n-am mai insistat. Da, unele exemple de acolo sunt exagerate, dar va dati seama suficient de bine despre ce e vorba.

Ce spui tu cu "trebuie sa stric" s-ar putea sa fie o "comanda" rezultata subliminal dintr-un "nu strica jucaria, nu arunca la gunoi, nu il rani pe Radu" sau chiar "nu fi rau!" (rezulta mesaj ascuns de genul - daca mami imi zice sa nu fiu rau, inseamna ca deja sunt rau, si daca sunt deja rau TREBUIE sa stric) etc. Alex a avut alta reactie la chestiile astea, in momentul in care a vazut masinuta primita de la Mos Craciun, primul lucru pe care l-a zis a fost: "Nu o stric!" - atunci mi-am dat seama ca am exagerat cu "sa nu o strici".

Ma rog, daca vreti cititi, daca nu nu, eu am citit si mi se pare un document de luat in seama...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Diana, merci frumos. N-am fost pe faza cand ai mai dat link-ul, ma voi uita acum.

Teo de o vreme strica jucariile, de cele mai multe ori intentionat, desi e vorba de ceva foarte drag lui (de exemplu Wingo dupa care a tanjit cateva luni bune pana am reusit sa facem rost de el - i-a indoit rotile / si mcQueen, cumparat acum, desfacut in masina, pana acasa avea rotile strambate - si mi-a zis ca asa a vrut el, mai mult n-am putut sa scot de la el).
In fine, i-am tot zis noi ca daca le strica, le aruncam la gunoi, dar asta e vorba veche sa zic. Multe masinute in ultimul an de zile sa zic au fost stricate pana la a deveni periculoase, asa ca le-am aruncat pe bune la gunoi, si i-am aratat/explicat intotdeauna de ce.
Probabil a realizat ca masinutele aruncate nu se mai intorc, ceea ce clar isi doreste pt frate-su, iata ce a putut sa scorneasca in consecinta mintea lui.

Ma cam afecteaza starea lui, nu e numai asta, nu pot sa-l oblig sa-l iubeasca pe Radu, asta va veni cu timpul, incerc doar sa-i fac sa convietuiasca safely impreuna, atat!
Ce ma intristeaza e ca imi pare suparat mereu, trist, e nesigur pe el si niciun discurs de-al meu cum ca il iubesc foarte mult orice ar fi nu tine.
Nu i-am zis niciodata ca e rau, sau altceva cu ESTI...
in afara de istet, inteligent, foarte destept, frumos.
Nici taica-su... socrul meu i-a zis de cateva ori si am intervenit cat de prompt am putut.
O singura chestie n-am putut face. M-a invatat o prietena, care are si ea doi baieti la aceeasi dif de varsta cu ai mei, ca si daca il bate al mare pe al mic, sa nu-l cert, sa-l iau in brate, sa-i spun ca eu il iubesc foarte mult, si nu-i nevoie sa-l bata pe cel mic ca sa fie sigur de asta.
Ei, asta nu am stiut face... pentru ca atunci cand Teo in bate pe Radu, RAdu plange, si e vadit afectat, ca sa nu mai zic ca il sidoare.
Si vin eu, mama, lumina ochilor lui(stiti si voi cum li se insenineaza ochii bebelusilor cand va apropiati de ei - ei bine, asta la Teo nu mai e ) si in loc sa-l alin pe el, il iau si-l mangai pe Teo?!
Nu va zic cum urla si se zbate, e frustrat si o arata!
Asa ca atunci cand il bate, il pedepsesc, adica il timit sa stea putin singur intr-un colt, dincolo de gardulet, pana se linisteste si vine sa-si ceara iertare.
Dupa asta ne putem iubi, intre timp l-am linistit pe RAdu.
In fine, vad ca nu functioneaza.

In ce priveste pedepsele, nu au sens la Teo, pur si simplu le ignora si gaseste altceva de facut, sau plange pana se sufoca, plus ca nu reusesc sa discut cauze si efecte cu el, dar doar in aceasta situatie, altfel zbarnaie.
Cand il intreb stii ce ai facut, stii de ce te-am pedepsit / imi raspunde "ce amfacut?" "de ce" si repeta asta pana ma satur eu.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput