Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (133)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Loradin , ai primit afaturi bune de la fete...Linistete-te si , mintea limpede, cu o gandire "la rece" , vei putea sa iei cea mai buna decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

La multi ani pentru noul an, va urez sa gasti echilibru spritual si lumina sa va incalzeasca inima si adevarul sa va calauzeasa gandurile.
Incarc sa ma bag in discutie dar nu gasesc ce sa spun.Am vazut ca se discuta despre gradinite,as vrea sa spun si eu cate ceva dar totul este diferit aici,asa ca doar ascult.
Loradin,nu-ti pierde optimismul,fiecare trece la un moment dat prin mici dezechilibre emotionale.Societatea in Ro te mai face uneori sa simti ca pierzi directia(prin lipsa de respect)dar tu stii ce vrei si ai reactionat f bine.
Stefimic sarcina usoara in continuare ,nu mai e mult.Multa sanatate!!
Cate ceva despre noi:
Noemi a ajuns la varsta cand este mai mult decat minunata.Vorbeste corect(atat cat vorbeste),este foarte iubitoare de copii si grijulie.Merge la gradinita cu cea mai mare placere,imi spune in fiecare zi ce face fiecare prieten din grupa,iubeste sa se uite la Madagascar,Ice Age,Peter Pan,Brother Bear , sa faca puzzle...
Va pupam si desi nu scriu prea des va citesc cu cea mai mare placere.
Nu stiu cand au trecut aproape 3 ani...

Natalia Ioana (13-08-2002)si Noemi Antonia(31-03-2007)
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

GRADINITE- da, e mai ok sa mearga la o gradinita de stat daca apoi va urma cursurile unei scoli de stat. Nu tineti insa seama de un lucru. Copiii nostri sunt micuti, prea mici pentru o gradinita normala cu peste 20 de copii in grupa,si cu restul problemelor din invatamantul de stat. Eu una nu as da-o pe Maria la o gradinita de stat din cartier cu 35-40 de copii. Mai ales nu anul asta dar in pincipiu nici la anul dc ne descurcam asa. E parerea mea proprie dar am vazut destule pana acum. Ganditi-va macar ca peste 90% din copiii de grupa mica au acum undeva intre 3 ani si 8 luni si 4 ani si un pic. Foarte putini sunt dati la gradi fix la 3 ani deci diferenta dintre copiii vostri si ceilalti e de 1 an. Daca la asta adaugam si un numar ridicat de copii, si o educatoare /ingijitoare mai putin flexibila....

LORADIN- fruntea sus

VACCIN- nu vom face dar luni sun dr sa o intreb exact ce se face cand banuiesti ca ai simptomele gripei noi. Nu as vrea sa fiu luata pe nepregatite. Oricum in perioada asta suntem toti raciti (mai putin Maria din fericire). A inceput socrul meu ca asa a venit miercuri de la Piatra-Neamt (as fi fost deplasata probabil sa-i spun sa nu vina... dar oricum mi-au ascuns ca ar fi racit so...)a urmat soacra mea, sotul si de azi si eu. Nu e prea rau adica ne curge nasul si ne doare gatul. Sper sa ne treaca inainte sa o apuce si pe Maria. oricum daca scapa si data asta de raceala in timp ce suntem 5 adulti bolnavi in casa promit sa fac reclama gratuita la siropurile Tisofit- echinacea si cel de propolis si catina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Am incarcat a 2-a tura de poze de la Piatra-Neamt ca abia acum le-am recuperat si eu. Deci aveti aici poze din vacanta noastra( o iarna ca in povesti) si poze cu Laura, fetita din centrul de plasament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineata!

De vaccin - avand in vedere ca bantui toata ziua prin spital m-am gandit foarte mult. De felul meu resping vaccinurile si foarte greu iau vreo pastila. Eram 100% impotriva. Acum sunt cam speriata si oscilez, dar n-am ajuns inca sa ma conving sa ma vaccinez. Cand am stat toata ziua la Smurd cu bunica am auzit cum vorbeau cadrele medicale - unii spuneau ca nu au vrut sa se vaccineze dar dupa ce au vazut cazuri de oameni tineri care aparent erau sanatosi in rest, s-au vaccinat.
Am luat in calcul posibilitatea sa iau virusul si mai mult decat boala in sine ma sperie ca daca eu sunt scoasa din circulatie nu stiu ce se intampla cu bunica si cu copiii...clar ca s-ar gasi solutii..dar sunt ingrozita.
Tzuna, eu am intrebat doctorita, dupa ziua petrecuta la smurd langa bolnavul de 30 de ani care apoi a murit, ce pot sa fac in momentul acela ca sa evit imbolnavirea. Doctorita mi-a spus ca nu prea am ce face, sa ma schimb si spal bine, sa iau vitamina C, bla,bla....(ceai, gargara cu apa sarata - asta parca ne-a spus si Crina) si la primele semne sa ma duc la Spitalul de infectioase. Adica... cam nimic.
M-am uitat la pozele voastre, e tare draguta fetita aceea si se vede ca se bucura de ceea ce a primit, banuiesc ca mult mai mult decat cei care primesc pe banda rulanta de toate. Iar peisajele sunt extraordinare!

Mady cum te mai simti? In toamna care a trecut in jurul meu au avut zonazoster multa lume, eram socata cand mai auzeam de inca un caz. Majoritatea au avut forme usoare fara dureri. Sanatate.

Loradin si eu spun ca o sa gasiti o solutie, chiar daca e o perioada grea din punct de vedere material pentru voi, incearca sa te concentrezi asupra copiilor. Si stai linistita nu strici ziua nimanui, poti sa ne spui problemele tale oricand!

Stefimic ai o burtica tare frumoasa!! Mi-a placut si tortul si mai ales Stefanelul-Craciunel!

De la toamna si eu o mut pe Giulia de la cresa la gradinita cu program prelungit. Ma tot mir sa aud ca gradinitele de la stat ar avea mai multa vacanta decat cele particulare. Cresa la care merge Giulia si gradinita la care a umblat Raul aveau o luna de vacanta vara si apoi de sarbatori: de ex acum ultima zi de cresa a fost 23 decembrie si prima 4 ianuarie. Nu inteleg de ce ar fi altfel, doar la cresa merg copiii tocmai pentru ca parintii nu au alta varianta si e absurd sa fie inchise mai mult. DAr....da, ce sa ne mai miram .
Tot la capitolul gradinite, clar este asa cum a spus Ddana, daca nu merg in acelasi sistem au probleme de adaptare. Dar in clasa lui Raul cea mai buna - sclipitoare la toate materiile si faina din toate punctele de vedere (si sa piarda la un joc stie sa o faca cu gratie) e o fetita venita de la gradinita Waldorf. Cred ca totusi a nimerit intr-un loc prielnic, pentru ca invatatoarea lor e o persoana mai nonconformista si foarte apropiata de copii.

Adelyna, chiar daca sistemul e diferit la voi (din fericire), povesteste-ne si noua cum e, macar "sa ne uitam pe geam" intr-un loc mai frumos.

Bunica e mai bine de vineri, am reusit sa o plimb putin - ceea ce joi nu era posibil. Dar era destul de confuza, nu isi amintea ca am fost la ea joi. Si a inceput si sa manance, ca mi-a cerut sa-i duc supa si prajitura. Asa ca m-am executat.

Copiii sunt bine, problemele mele cu Giulia sunt cele legate de somn, orice as face adoarme pe la miezul noptii chiar daca la ora 9 incepem pregatirile de somn, Raul adoarme pe la 10...si ea da ture prin casa, se muta dintr-un pat in altul, ne ia cartea de povesti sa ne citeasca ea noua, se ridica sa pregateasca patut pentru bebe, pana la urma se ajunge la cearta, la amenintari, la plans. Cand ma gandesc ca Raul dormea intotdeauna singur in patul lui, fara nici o discutie....





Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Kitty vacantele de la gradinitele de stat sunt la fel ca cele de la scoli... adica si cu saptamana de vacanta din timpul semestrului, cum au cls. I - IV. Iar vacanta de vara incepe pe 15 iunie, se termina pe 15 sept. Candva vacanta incepea pe 1 iulie si gradinita reincepea pe 1 sept. Dar daca au vazut ca raman prea putini copiii, multi nu-i mai duceau, au renuntat... cel putin asa a fost la gradinita Elenei...
Gradinitele particulare nu au vacante prea mari (doar cele de sarbatori: craciun, paste), in vacanta de vara ii poti duce, nu fac lectii, pt. ca cei care nu vin la gradi si in vacanta, sa nu ramana in urma, dar au diverse activitati... Doar este interesul lor sa duci copilul cat mai mult, sa ia banii, sa plateasca personalul


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Loradin, scrie de cate ori simti nevoia. Sunt convinsa ca lucrurile se vor rezolva, chiar daca poate inca nu vezi solutia. Am devenit mai fatalista in ultimul timp: cred ca lucrurile se intampla cu un scop, care nu e intotdeauna evident in prezent. Las-o asa, nu te mai gandi la trecut, concentreaza-te pe prezent.

Kitty, ma bucur mult ca e mai bine bunica ta. Multa sanatate!

Dragos e bolnav. A facut febra azi noapte, are diaree, il doare burta, are in continuare febra. Acum doarme, daca nu e mai bine cand se trezeste, mergem la medic.

In alta ordine de idei.. a inceput campania electorala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Elyanne sa inteleg ca noi in amarata de provincie suntem mai norocosi? Ca la noi vacantele la gradi la stat sunt cum am spus eu: o luna vara si de sarbatorile de iarna, cel putin la cele 2 gradinite cu program prelungit la care a umblat Raul si la cresa Giuliei asa a fost. E drept ca erau f putini copii vara si ii adunau pe toti intr-o grupa doua, dar gradinita functiona. Sper sa fie asa si de acum inainte, altfel nu stiu cum o sa ma descurc, o sa trebuiasca sa gasesc bona pe perioada vacantelor.

Ddana, sa ti se implineasca dorinta cu inca un mandat cat de curand! Of, saracutu bolnavior .


Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Loradin, nush daca te-ai suparat, dar nu asta era ideea. E bine ca atunci cand iei o decizie sa o judeci la rece, nu in momentele in care treci de la agonie la extaz.

Ddana, sanatate lu Dragos si te-asteptam castigatoare intr-un nou mandat, daca asa se cheama acu'

noi bine sanatosi, pe'acas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

He he, mai vreau si eu un mandat, dar dupa Maratonul Roma

Despre waldorf - eu am inteles ca dpdv al materiei, e bine sa se faca cicluri intregi pe respectivul sistem, si daca se face transfer in invatamantul de stat e bine sa se faca la final de ciclu - clasa a 4-a sau a 8-a. Din cat am studiat eu, nu exista licee pe sistemul asta la noi.
Eu inca sunt increzatoare ca nu e obligatoriu sa ajunga in sistemul de stat, dar sunt foarte constienta ca e nevoie de oaresce putere financiara si/sau un nivel inalt de ambitie pentru asta. Si cred ca se poate Chiar, mi-am adus aminte, cred ca v-ar face bine sa cititi despre www.1marathon.ro/viata-ca-un-maraton-2/" target="_blank">viata vazuta ca un maraton, pentru ca maratonul inseamna mult mai mult decat a alerga de nebun o distanta mare

Gata, , se trezese imediat piticul cu "mi-e foame, vreau [sa] pap" si inca nu e calda mancarea (ah, cat imi place sa il aud spunand asta, desi mi-e teama ca e doar o faza si nu va tine mult )

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput