incaltaminte ortopedica-unde gasesc??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Vin si eu in "clubul " celor cu copilasi cu piciorul plat.
Pe Alexia a vazut-o pediatra, in fuga si ne-a zis asta, ea avand piciorusele si putin in X. Marti e asteptata la spital, ca e pediatra de garda, si o sa o examineze amanuntit. Dar din cate am inteles v-a avea nevoie de papucei speciali. Alte informatii nu am inca.
As vrea sa stiu, daca dupa ce ati purtat papuceii , s-au vazut remediile, copilasii mai calca in interior?
Da-ti-mi si mie un sfat.



BAZAR GENERAL - hainute, jucarii

Sa o ajutam pe IONELA, o fetita de doar 4 ani.....
Sa-l ajutam pe ALEX - te asteptam cu vesti bune din Israel
Sa-l ajutam pe BOGDAN
Ajutati-l pe CATALIN,un baietel de 5 ani, sa traiasca !
ROBI- o minune de copil, sa-l ajutam
Sa ajutam la terapia pentru EMMA
Sa-l ajutam pe ANDREI - un baietel de 10 ani
Licuriciul DAVID are nevoie de noi, sa-l ajutam

co.kildare - Irlanda
www.curcubeucuochialbastri.blogspot.com/" target="_blank">curcubeu cu ochi albastri - blog
Printesa noastra a crescut !!!03.IAN.2008

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Am vorbit cu o mamica din parc, fata ei a purtat ghetute anul trecut toata vara, nici macar in cassssa nu trebuie sa se descalte de ele, doar cand dormea le scotea (asta este regula impusa tuturor de doctori), dar nu s-a vazut nici macra o ameliorare. A facut si kinetoterapie 2 saptamani la centru Nicolae Robanescu de la Budimex sau mai mult, nu mai stiu exact.
Si eu am fauct kineto cu fata, to pe acelasi motiv, dar eu n-am chinuit-o excesiv cu ghetele (le-am facut la Biangi, apropos, sunt destul de prost facute cele de la biangi, se ridica botul in sus, ca la opinci). Am dus-o la kineto cred ca 2 serii de 2 saptamani.
Si ea inca mai merge cu varful spre interior.
Am gasit un ortoped destul de bun, de la Grigore Alexandrescu, care mi-a spus ca mersul se definitiveaza pana la 2 ani si jumatate, pana atunci, coplul trebuie sa poarte incaltari cat mai moi, sa faca mult sport (el mi-a recomandat pt cel mic mersul pe bicicleta, pt ca intareste muschii) si pt cea mare, balet (le impune o pozitie a corpului f corecta si un merc cu varfurile in exterior) si inot. SI mi-a mai zis ca pe suprafete dure (gresie, parchet), sa stea incalta cu ceva, pe iarba si nisip descult.
Si mi-a spus sa fim atenti,s a ii cumparam numai incaltaminte cu talonet(ridicatura aceea pe interior).

MIe cel mai tare mi-au placut ghetele facute de Ortoprotetica, sunt foooooarte bine intarite si nu s-au scofalcit deloc. Sunt cei din incinta Politehnicii, am avut trimitere de la dr de recuperare , pe care am depus-o la casa de asigurari si mi-a venit decizia in 3 saptamani parca. CAS dau parca 210 ron, diferenta va fi in jur de 50-70 lei, pe care va trebui sa o achitati voi.

Am vrut sa impartasesc si cu voi experientele noastre de purtatori de ghete, eu personal consider ca ii chinuim f mult.

A observat cineva ameliorari ale mersului dupa purtarea ghetelor?




Bazarul meu

Mergi la inceput