Albinutze de Mai-Iunie 2009(52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Raluca nu o chinuie cumva dintii? Zic astapt ca Mara de la 4 luni are probleme cu dintii si e dezastru cu mancatul. Eu am patit asa intre 6 si 7 luni. La 6 luni avea 8 kg si dupa 3 saptamani cu 100 gr mai putin.Cand am vazut am zis ca o dc la doctor dar in mod miraculos s-a apucat demancat din seara aia. Chiar eri a cantari-to sa vad cum sta si la 7 luni jumate are 8.4 kg deci a recuperat ce nu apus luna trecuta. Oricum pt linistea ta du-o l medic

Floaby sa plece depresia de la tine.

Carla vreau si eu reteta de cozonac

Ioana sa treaca raceala.

Maria mi pace cum arati bruneta (arati bine oricum te-ai vopsi)

Alynta nu ii ies ultimele masele? Si Alex mai are perioade dar isi revine singur si pe urma nu stiu cum sa-l opresc ca intruna mesteca

Gata pauza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu-s depresiva ca-s grasa, parca nici chef de scris nu mai am. de ieri sunt la un soi de dieta, saptamana asta nu mananc carne, parca deja ma simt mai bine apoi voi baga peste si piept de pui si incerc s-o las mai moale. nu afcem nimic de Anul Nou asa ca nu-mi pasa, am sa-i cumpar ceva sotului. si ne culcam oricum. la cum doarme N , nu ma risc sa stau treaza pana la miezul noptii.
Ioana, sanatate si pupici Sarei
Raluca, condoleante
Elena, si sotul ma innebuneste cu Avatar
Maria, esti o frumoasa
Flobaby , hai, varsa amarul aici
Oana, pupici si voua
Laura, bine ai revenit
Carla, f bine ca mananca
Alynta, frumos la voi de Craciun
gata, va pup, nu inainte de-a zice ca l-am vazut si pe Denis zilele trecute si n-am zis nimic si sa intreb unde-i Cris???

US

www.youtube.com/watch?v=2-KuPRYed1Q" target="_blank">Depeche Mode August 25, 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Oana.
Andreea, unul dintre motivele depresiei mele e si felul in care arata :mai am 2 kg de dat jos dar am ramas cu burtica, colacei, vergeturi si celulita la greu. Chiar arat ingozitor.
Apoi mai este sotul meu care nu da 2 bani pe ceea ce simt si vreaU eu, nu ma ajuta deloc cu Maria, cand sta putin cu ea parca imi face mie o favoare. Pt el copilul e frumos de pupat la venire/ plecare de/acasa si de laudat cu el in lume. In rest, nu se joaca cu ea decat f rar.Acum sunt si f obosita dar niciodata n-a zis ' hai ca stau eu cu fata sa dormi si tu macar juma de ora' El e intotdeauan mult prea obosit de la serviciu si cand a fost in concediu a zis ca vrea sa doarma, ca doar de aia e in concediu... Plus ca urasc locul in care stam( am si de ce) si pe el il doare undeva.....Am incercat in toate felurile sa-l fac sa inteleaga dar nu merge. Un singur lucru mi-a mai ramas sa fac....
Hai ca m-am descarcat putin

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Dici, e bine ca te au pe tine ca mama si stii ce e mai bine pt ei. Spun asta pt ca din pacate vad si la stiri mame care iau de bun tot ce spun medicii si se trezesc doar cand e prea tarziu. Ce ar fi fost daca ai fi plecat cu Matei acasa atunci? Si cine si-ar fi asumat raspunderea pt diagnosticul gresit? Doar ca nu e vb doar de asta, uneori e vb de o viata intreaga chinuita din cauza unui asemenea diagnostic... De aia imi vine si mie uneori sa dau de pamant cu toti cei care ies pe banda rulanta de pe bancile facultatii si nu invata nimic chiar si in ani buni de practica. Si nici nu vor sa invete... Si cand vin in contact cu unul sau una din astia si refuz tratamentul sunt intrebata "Cum adica refuzi tratamentul? Dar de unde stii tu mai bine ca mine, ce, ai studii universitare in medicina?"

Ramona, cam asta e si parerea mea despre un medic bun. Acum, nu vreau sa crezi ca nu ma duc deloc la medic si ca pun eu diagnosticul si dau direct tratamentul. Doar ca am mari rezerve cand accept un diagnostic care nu se potriveste parerii pe care mi-am format-o eu. Nu stiu sa fac injectii dar cand Sandra a avut tratament injectabil am mers cu ea sa ii fie montata o branula si dupa ce am vazut cat a chinuit-o si cand a bagat-o si cand au facut prima doza, am preferat sa le fac eu pe urmatoarele. De schimbat insa au schimbat-o tot la spital. Stiu insa sa acord primul ajutor, sa pun un garou (si chiar am avut nevoie de asta cand Sandra si-a taiat mana in geam) si in general ma informez cat si de unde pot.

lavinia, . Si mie imi esti tare draga

yuppi, lavinia, carmina multumesc pt aprecierile la adresa calendarului

flobaby, felicitari pt realizari

Dana, sunt superbe pozele cu micul Craciun. Ce cadou ar fi mai potrivit decat un zambet si un pupic mozolit?

Maria, oboseala trece . Bine ca v-ati distrat, sa iti traiasca si fratele si nepotelul; la multi ani cu intarziere. E fantastic Darius, mai ales zambetul lui m-a topit

madalinuza, nici nu pot sa iti spun cat ma doare cand vad cat te chinui cu Iosef. Si ma enerveaza cand citesc de doctori care cred ca ei le stiu pe toate iar mamicile sunt exagerate. Sanatate multa micutului Iosef. Si smecherasului istet de Luca spune-i ca pt dintisori trebuie sa vb cu zana Maseluta, nu cu Mos Craciun. Fiecare cu specializarea lui, nu?

dici, stii doar ca nu cresc la fel, asa ca poate acum scapi mai usor cu dintii. A, si e prima oara cand aud de sf. Daniel (btw, La multi ani fericiti). Si eu, care credeam ca nu am nici un prenume de sfant (nici Ana nu e cu cruce rosie )

Oana_du, ce ochi frumosi are micutul tau! Felicitari pt cum te descurci cu el.

philip, dintisorul lui N, poate pune o vb buna pe langa ceilalti sa iasa mai repede si sa nu va mai chinuie pe niciunul din voi

Cuscra, sa-ti traiasca si tie sotul sa fiti fericiti pana la adanci batraneti si sa aveti parte de tot ce va doriti. Multumim si noi pt urari. ginerelul sa ii treaca.

badriana, sper sa se rezolve cu micuta printesa

flobaby, nici a mea nu bea apa

http://community.webshots.com/user/annadana1

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

http://paul-mihaita.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flobaby

Apoi mai este sotul meu care nu da 2 bani pe ceea ce simt si vreaU eu, nu ma ajuta deloc cu Maria, cand sta putin cu ea parca imi face mie o favoare. Pt el copilul e frumos de pupat la venire/ plecare de/acasa si de laudat cu el in lume. In rest, nu se joaca cu ea decat f rar.Acum sunt si f obosita dar niciodata n-a zis ' hai ca stau eu cu fata sa dormi si tu macar juma de ora' El e intotdeauan mult prea obosit de la serviciu si cand a fost in concediu a zis ca vrea sa doarma, ca doar de aia e in concediu... Plus ca urasc locul in care stam( am si de ce) si pe el il doare undeva.....Am incercat in toate felurile sa-l fac sa inteleaga dar nu merge. Un singur lucru mi-a mai ramas sa fac....


Hai sa ne luam de mana si sa fugim in lume!!!!

Esti sigura ca nu te-ai maritat cu soata mea?
El ma mai si intreaba: "da' alte femei cum se descurca??Au si copil si servici si mancare facuta si casa luna."

Cred ca vreau si eu sa ma marit cu una din asta....daca stiti pe cineva sa-mi spuneti si mie


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Dici, sigur nu m-am maritat cu soata ta dar poate sunt rude indepartate. Si eu m-as marita cu asa o femeie..........Oricum, cred ca soata ta n-ar accepta sa stea in aceeasi casa cu inca o persoana, un barbat, intr-un apartament cu 2 camere. Si sa nu-ti zic cum e acea persoana..Asa ca te-am luat, al meu e mai rau

Madalinuta, Iosef sa nu mai sufere...







mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Flobaby, imi pare rau de situatia ta. Cu cine mai stati?

Alice, multumim de album, e superb!

Elena, bebita ta are niste ochi uimitori, e foarte dulce

Beca, am tratat tot cu cedax, asa a zis dr. Si acum ar trebui sa duc proba iar, dar bb e racit tare. Mai intai a fost cel mare, cu febra, tuse, in a 5-a zi de la inceperea febrei a facut dimineata 38,2, asa ca i-am bagat antibiotic. Si atat a suflat si tusit pe asta mic ca i-a dat si lui. Are de ieri febra, 38,7 avea aseara, tuseste, muci garla si pieptul suna foarte congestionat.
Ce pot sa-i dau inafar de panadol/nurofen si vit c? Mi-e frica sa nu ajung la antib iar, ca abia le-am terminat si el e rau cu gazele si burtica. Azi am comandat colostru cu probiotice.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

yuppi, multumesc pt urari. Cred ca Sabina e albinuta cu cele mai frumoase gene din tot stupul. Sper ca nu se deoache la distanta, pt ca am aratat intregii familii ce frumoasa e.

lavinia, multumesc mult pt urari.

clody, multumim pt capitol nou. Voi sunteti bine?

Maria, multumesc mult pt urari.

Ioana, si noi te pupam dulce. N-am vazut filmul, dar imi doresc si eu sa il vad.

Alynta, teleportezi si spre mine niste prajiturele?

Laura, multumesc mult.

Carla, bine ca mananca. Cei care au copii stiu ca orice copil mananca mai bine la altii, asa ca nu ai de ce sa iti fie rusine. Si la cat e de dulce, cred ca toata lumea e topita dupa ea. Aaaaa, si sa iti traiasca mama, multi ani fericiti si sanatosi inainte

Dici, scuze intarzierea, dar mi-a picat fisa mai greu (batranetile si neuronul sunt vinovati). Sa iti traiasca micul Cristian, sarbatorit de Craciun. A, si cu soata, spune-i sa-ti prezinte si tie o asemenea femeie, poate iti da ceva idei! Eu cel putin nu am dat de niciuna. Sau daca exista, sigur au bona si menajera!

Raluca, multe condoleante pt bunica ta. DD sa o ofihneasca! Ma gandesc si la Alexia, poate intr-adevar nu are nimic si doar te-a simtit pe tine cat de suparata si stresata esti si or fi si dintii pe deasupra. Sigur o sa isi revina in curand.

flobaby, pai tu de sarbatori te balacesti in butoi? Ia iesi de acolo ca o sa te ia cu frig. Uite aici, iti ofer eu un umar sa te sprijini. Nu ai cum sa iti lasi bb cu sotul vreo ora sau doua sa vada cum e? Ca uneori barbatii cred ca o femeie cu copil nu face mai nimic toata ziua. Si stai linistita cum arati. Spre vara nu se va mai cunoaste nimic din burtica si alte rotunjimi. Tendinta de iarna pt corpul oricui e sa fie mai rotunjor un pic.

tot stupul si toate mamicile pe care nu le-am mentionat mai sus.

Cred ca nu ati vazut apelul meu ramas in cap. trecut. Haideti sa ne mobilizam si sa o saltam pe Natalia lui Alice pe pag. 2, mai ales ca ea a facut pt noi un gest fantastic. Ieri o desparteau de pag. 2 doar 14 voturi, azi sunt aproape 30...

http://community.webshots.com/user/annadana1

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

http://paul-mihaita.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Raluca, imi pare foarte rau pentru bunica ta .
Flobaby, nasol cu butoiul, sa ma fi vazut pe mine cum tunam si fulgeram in prima zi de Craciun, ca n-am apucat sa fac tot ce voiam prin casa, eram cu unghiile nefacute etc.

Reteta de www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/9793/Cozonacul-meu/" target="_blank">cozonac. Chiar daca nu pare, cantitatile sunt bune exact ca acolo. I-am framantat de am consumat toate caloriile din ziua respectiva si a intrat tot untul. Sunt un deliciu, eu nu concep sa fie Ajunul Craciunului fara miros de cozonac venind din cuptor.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Coraly, stam cu un prieten de-al lui, cu care a stat el inainte. Sa-ti spun ca omul si-a schimbat lenjeria de la pat de 3 ori in 7 luni, n-a facut niciodata curatenie in baie, si-a sters praful in camera o singura data, se spala de maxim 2 ori/ saptamana, etc?
Carla, multumim pt reteta de cozonaci,o sa incerc de Paste. Eu nu tun si fulger, eu tin in mine. Si eu am unghiile nefacute, nu m-am mai vopsit de ceva timp, la coafor n-am mai fost de la botez, o baie cu spuma a iesit total din discutie, etc.
Andata, multumesc pt umar. Nu sta el atata timp cu fata, zice sa se plictiseste, cand sta o lasa sa tipe, sa se agite si dc e maraita rau ma cheama pe mine ca el nu stie ce sa-i faca, dc asta mica vrea in brate o tine putin si dupa aceea mi-o paseaza mie ca el nu poate s-o tina numai in sus......
Hai ca am luat-o razna rau. Ocup spatiul cu problemele mele...........Sorry



mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei

Mergi la inceput