Albinutze de Mai-Iunie 2009(52)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Flobaby nu stiu daca te incalzeste cu ceva da eu am vreo 6 kg in plus, o burta de gravida si un sot rupt de oboseala care cand e acasa nici nu ar manca daca se poate ar sta numai in pat. Faza e ca Alex e destul de mare incat sa stie sa traga de el si clar ca nu poate sa-l refuze ca se lasa cu lacrimi. Ti-am scris numai ca sa gandesti pozitiv sa vezi ca se poata si mai rau Multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Revin cu completari... la colegul de apartament m-ai luat. Si noi avem un prieten care sta cu noi pt ca asa e decand a venit in state. El e singur cumva pe lume si l-am ajutata sa vina incoace dar am avut grija s luam o casa pe 3 nivele si el are dormitorul si camera lui de zi separat. Oricum nu am avut niciodata probleme cu el si ma ajuta si la bucatarie si cu copii cand e cazul. Fa cumva si scapati-va de "intrus". Ma doare stomacul numai cand am citit ce ai scris da sa mai stau cu el in casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Multumesc pt incurajari . Numai Ca al meu e prea obosit sa stea cu copilul dar nu la fel de obosit sa stea la calculator sau sa fumeze in bucatarie pana la 12 noaptea. Duminica a jucat TOATA ziua poker online

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

RALUCA,imi pare rau pentru bunica ta,condoleante!

FLOBABY,,imi pare rau de starea ta
Ca sa te mai inveselesc,uite ce zice Capraru:"in pragul trecerii in al doilea an de viata,mama simte ca nu mai este singura,ca sotul a intrat tot mai mult in rolul de tata"
Ce sa zic,si al meu se fofileaza,nici eu n-am trecut pe la coafor din vara,si am mai facut si o mare infectie la deget la picior de la o unghie taiata prost.

CORALY,,multumim,nici ai tai nu sunt mai prejos,imi place mult Sergiu ( nu stiu ce sa-ti spun de temperatura la Dominic,multa sanatate!)

ALYNTA,,spor la bunatati si de Anul nou!

Uitasem,LAVINIA,felicitari pentru vestile bune! Si tin pumnii si pentru ANDATA.


Noi plecam la munte maine,intrasem sa va spun sa aveti sarbatori frumoase,si un An nou plin de bucurii si multa sanatate!


Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flobaby spune:

Oana, detin si eu suprematia la ceva. Solutia ar fi sa ne mutam noi de aici numai ca al meu sot nu vrea, cica facem economii dar asta nu ar fi o problema pt ca nu stam chiar asa prost cu banii.Mentionez ca stam cu chirie si cica o garsoniera e scumpa. Aruncati cu rosii in mine pt ca am acceptat pana acum dar singura solutie a fost si va ramane sa plec, singura, cu fata la mama

mamica fericita de Maria Ioana 17.06.2009
http://community.webshots.com/user/FlorentinaMacovei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

flobaby, imi pare rau ca nu ai ajutor. si-mi pare si mai rau ca tre sa locuiti cu nenea ala in casa. apoi iti zic sincer ca mi-a parut rau sa-l vad pe sot fumand nonsalant langa aia mica. eu l-as alunga in fata blocului. uite, ai mei parinti sunt amandoi fumatori si ma gandesc cu groaza cum va fi cand ne vom intalni cu ei si copiii vor fi in preajma. pupici si imbratisari sincere.

US

www.youtube.com/watch?v=2-KuPRYed1Q" target="_blank">Depeche Mode August 25, 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Flobaby, nu ne plictisesti, intr-adevar este o situatie urata, mai ales traiul in comun cu o astfel de persoana. Ideea este sa-l convingi sa va mutati singuri sau la parinti/socri.

Pe mine m-au apucat nervii in ajun pt. ca sotul cica a facut curat in casa, adica a dat cu mopul fix prin mijlocul camerei (gunoaiele de pe margine au ajuns iar in mijloc dupa vreo jumatate de ora), s-a laudat toata ziua cu ce a facut el si ca a obosit, si-a sters de praf vreo 3 ore jucariile din vitrina cu Star Wars si apoi s-a bagat la o baie lunga "de frumusete", cu multa spuma si rasfat. In timpul asta eu trebuia sa fac cozonacii, Saby se freca pe usa de la bucatarie si intra frig, nu stiu cum a reusit sa creasca aluatul, Larisa urla si am luat-o in brate, m-a rupt de mijloc, 3/4 din munca la cozonaci am facut-o cu copilul in brate, maiaua a stat la crescut vreo ora in loc de 20 minute, Saby voia sa manance, apoi a facut caca, in timpul asta sotiorul meu facea baie si se aranja .
Am reusit sa framant cozonacii dupa ce a iesit din baie si i-am pus-o in brate pe Larisa, dupa ce a adormit cea mica i-am si copt.
A doua zi, adica de Craciun, casa arata ca dupa razboi ca n-am mai spalat toate vasele folosite la cozonaci, baia cica trebuia sa o spele el, dar nu a mai avut timp, hainele lui erau imprastiate prin baie, sufragerie si dormitor, oglinda abia stearsa era cu amprentele Sabinei, ace de brad erau duse pe picioare prin toata casa, ce mai, era ca la porci, si noi nici nu mancam porc . M-au apucat nervii, pentru ca eu fac mereu, dar ei nu pastreaza deloc, si cand i-am aratat ce a facut, s-a apucat sa-mi reproseze ca el a muncit toata ziua si eu am stat sa citesc pe forum . Ca deh, cat suge Larisa, citesc si eu, acelasi timp il pierd, dar jucariile lui si baia de frumusete si PS2-ul le-a uitat . Si uite-asa, in loc sa-mi fie drag sa stau in casa mea de sarbatori, mi-au sarit in ochi toate gunoaiele si dispozitia sotului si mi-a pierit tot cheful.

De unghii nefacute eu sufar, pentru ca asta mi-a ramas si mie. Ma vopsesc de 1-2 ori pe an, la coafor sau cosmetica nu calc, la sala nu merg, in oglinda mi-e cam frica sa ma uit, macar unghiile sa le am frumoase .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui andata

Dici, e bine ca te au pe tine ca mama si stii ce e mai bine pt ei. Spun asta pt ca din pacate vad si la stiri mame care iau de bun tot ce spun medicii si se trezesc doar cand e prea tarziu. Ce ar fi fost daca ai fi plecat cu Matei acasa atunci? Si cine si-ar fi asumat raspunderea pt diagnosticul gresit? Doar ca nu e vb doar de asta, uneori e vb de o viata intreaga chinuita din cauza unui asemenea diagnostic... De aia imi vine si mie uneori sa dau de pamant cu toti cei care ies pe banda rulanta de pe bancile facultatii si nu invata nimic chiar si in ani buni de practica. Si nici nu vor sa invete... Si cand vin in contact cu unul sau una din astia si refuz tratamentul sunt intrebata "Cum adica refuzi tratamentul? Dar de unde stii tu mai bine ca mine, ce, ai studii universitare in medicina?"


madalinuza, nici nu pot sa iti spun cat ma doare cand vad cat te chinui cu Iosef. Si ma enerveaza cand citesc de doctori care cred ca ei le stiu pe toate iar mamicile sunt exagerate. Sanatate multa micutului Iosef. Si smecherasului istet de Luca spune-i ca pt dintisori trebuie sa vb cu zana Maseluta, nu cu Mos Craciun. Fiecare cu specializarea lui, nu?

dici, stii doar ca nu cresc la fel, asa ca poate acum scapi mai usor cu dintii. A, si e prima oara cand aud de sf. Daniel (btw, La multi ani fericiti). Si eu, care credeam ca nu am nici un prenume de sfant (nici Ana nu e cu cruce rosie )



Sunt si mamici exagerate, sunt si "aeriene" - eufemistic spus, si sunt si medici criminali.
Recunosc ca eu dupa ce m-am fript cu increderea in pediatra am incput sa citesc mai inati despre subiect si abia apoi sa merg la dr.
Am mai patit-o o data, cu una de la Alexandrescu, cand facuse Matei bronsiolita, haraia si avea momente in care se sufoca. Pediatra ne-a trimis la urgenta, iar la alexandrescu era o nebunie, coada, se omorau parintii care sa intre in fata. Ma trimite o tanti la radiografie la plamani, ca sa nu stau la coada si sa ma trimita dupa aceea, iar cea de la radiologie m-a luat de mana si m-a bagat in fata. Dr de garda il asculta si nu aude nimik si iar ma trimite acasa, atunci am plecat la IOMC, unde medicul de garda s-a crucit cu amandoua mainile ca ne-a lasat sa plecam asa de acolo, fara sa ii faca ceva, si mai ales cand a auzit ca "nu are nimik". I-a facut 6 sedinte de aerosoli consecutive cu adrenalina/dexametazona si nu mai stiu ce, si abia dupa aceea m-a lasat sa plec cu conditia sa-mi cumpar nebulizator.

Normal ca dupa aceea am devenit exagerata...

Iar la capitolul "mame aeriene" o am pe vecina de salon la prima nastere. Am pastrat legatura si ne mai povesteam, aveam si aceeasi pediatra, care , evident, i-a recomandat si ei aceleasi lucruri. Doar ca atunci cand i-a spus ca ii poate da gris nu i-a facut si desenul. Noroc ca am vb la telefon si m-a intrebat cum il prepar eu, ca ea chiar crezuse ca trebuie sa dea gris din ala normal, de la alimentara. Ea nu facea cumparaturi, ca sa nu introduca copilul in colectivitate, sa nu ia nustiuce, asa ca nu stia ca exista cereale pe categorii de varsta, in diverse combinatii de fructe, cu lapte sau fara. Il trimisese pe sotul sa-i ia fulgi de orez, ala a batut farmaciile pana a gasit orez simplu, chior, si numai din ala i-a dat.


Pe vremea lui ceasca exista un singur Sfant Daniil, pe 17 dec, sarbatoare normala. Dupa revolutie a fost canonizat si Daniil Sihastrul si a fost pus cu cruce neagra.
Acum stii, asa ca da sfoara in tara, la anul sa primesti si cadouri


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Flobaby, ai dreptate, ne-ai cam luat pe toate cred. Eu subscriu la ce a scris Andreea apropo de fumat si fatza blocului.
Indiferent ce vei hotari, sunt sigura ca va fi spre binele copilului tau si la fel de sigura sunt ca aici vei gasi intelegere si umeri pe care sa plangi .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppi spune:

Buna seara!
La multe lunite inainte!!!!
Karina Elena de Annkkaa
terorista Miruna Alexandra de Cris82
Darius-Stefan de Anaela

multumim fetelor pt aprecieri

flobaby Imi pare tare rau de problemele tale, si ca nu te putem ajuta decat cu un umar pe care sa mai descarci din probleme... E o buna inventie calculatorul, nu zic nimic, dar sa te joci non stop... Sper sa nu se ajunga la ceva prea radical...

beca Si eu as vrea sa vad AVATAR-ul, mai ales ca-mi plac la nebunie SF-urile... La tzatzi nu stiu cum sa te ajut...

blue Bine ai revenit!

carla Sa va fie de bine cozonacii! De Sabina e bine ca mananca, totusi, si nu e mofturoasa la mancare...

raluca condoleante pentru bunica ta! Cat despre greutate, daca este vioaie si vesela, nu cred ca sunt probleme.

coraly Of, Of, Of, cate zile din iarna asta ati fost sanatosi? sa treaca odata...

cris Ce-ti face terorista de ziua ei?

Mergi la inceput