Dulceturi si papanasi 2007 Craciun fericit !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Gabi draga mamica cu burtica, a scapat frumoasa de ulcior? Ce ma e pe la voi? N-ai mai bifat condica - asa promisesei!


Am vazut o frumoasa cu strungareatza si ochi de cicoare - e asa de duuulceee! Ah, si mi-am ammintit ca vazusem si "Sorcova de criza" cu un rasfatzat.... Si-o Miru doctoritza cu ochelari pink - vin la un consult!

Am dat un ochi si la Mogaldetze de Devylla (une te mai vad si pe tine, mami superba?!) Ce bune vesti despre Lisa (si ce frumos spuneai de wrap (abia astept!). Iar Erika parca e sora cu Micha: si lui ii e frica de Mos, a trebuit sa-i explic ca "Mosu' e buuun, ca face ai-ai (draga-draga) la copii - e bun ca Jacqueline!" (= non-plus-ultra ). Si el isi tot repeta asta, ca o mantra, sa-si faca ceva curaj - asa dulce! [Asta el, care zilele astea venea de la plimbare cu un batz urias (asta-i ultima moda: caram betze, vergi samd) si striga: "Mos Caciun, heli, Micha, 'dou!" = sa vii cu elicopterul sa-mi aduci cadou! Asta cu venitul cu heli e inventzia lui.]
Si apropos de bilingvi: "Micha, cum zice Jacqueline la lapte?" "Milch!" Si la par? Haare. Si la caine? Hund. SAMD, samd. E ca un dictzionar ambulant! Si mereu foloseste doar germana la ei si 98% romana cu noi, f consecvent. E asa dulce cum o da pe germana de cum intra la ei.

Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p5.html" target="_blank">
Michael, 2 ani + (8.10.2007) si AMR 3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Sabina, ce farmec au fotografiile tale! Atmosfera cat cuprinde.
Dar ce fumosi copiii - si mari - avetzi voi! Felicitari! Alea cu domnisoara cu papusa parca vin din alt timp... (Si Radu zice: "Ce a mai crescut Sofia!")

Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p5.html" target="_blank">
Michael, 2 ani + (8.10.2007) si AMR 3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Ah, am uitat sa va spun ce cadouri a primit Michael de la Mosu!
- O auto-macara (Siku)
- Un duplo service auto
- Un aragaz de lemn
- Set de oale, cratitze, sortz si manusi + canutze emailate, albe, cu farfurii (imi aminteste cum beam lapte de vaca la Nana Floritza in canutze de astea). El ne serveste din ele 'cafea'.

Vedetzi ca cuminte a fost?!

Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/Geomo/content-h3538-n243753-p5.html" target="_blank">
Michael, 2 ani + (8.10.2007) si AMR 3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Va uram si noi Craciun fericit si multe impliniri si bucurii alaturi de cei dragi!

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

salutare fete dragi.nu am mai scrsi de mult(din motive obiective,pe care o sa vi le povestesc cu alta ocazie.)acum,la ceas de sarbatoare,vreau sa va urez sarbatori fericite cu bucurie,veselie si mai ales multa liniste.sa ne traiasca puisorii,sa fie sanatosi si fericiti.
eu una de abia asteptam sa vina zilele astea de sarbatoare,am avut niste luni foarte agitate si asptam cu mare nerabdare linistea sarbatorilor.si exact de asta am avut parte.de multa relaxare si liniste.am stat cu baietelul meu,ne-am jucat,am ascultat colinde,am imbodobit bradul(care nu i-a facut mare placere),l-am asteptat pe mos craciun(mo tatun),dar care a fugit repede si nu l-am mai prins.ptr ca a fost un bebe cuminte,a primit foarte multe:
-un tren cu tot cu sine si vagoane
-o masina cu telecomanda
-un altfel de tren fara sine dar care alearga de colo colo
-un biciclist
-un alt biclist care impinge un vagonel de marfa in care isi plimba animalele
-un laptop.
azi fiind ziua mea,am invitati dragi,de care mi-a fost tare dor asa ca petrecem.
am citit cat am putut,dar o s ava citesc zilele astea in tottalitate.
va pupam.mami si baietelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

as vrea sa va povestesc atat de multe despre andu,dar nu stiu cu ce sa incep si stiu ca oricat as povesti nu cuprinde nici a zecea parte din cate face sau zice.acum este multumit ca i-a adus mot tatun dadou.
parintii mei sunt la mine si este foarte multumit si rasfatat.vorbeste,rade mai face si figuri dar este centrul vietii noastre ne lumineaza sufletele cu voiosia lui.
am avut si momente mai urate,a avut si enterocolita dar am trecut peste ea si acum este bine sanatos.oricum in afara de enterocolita aia am bifat o luna si jumatate la eta(cresa),fara boala ceea ce este un mare eveniment.numai cu okita suntem cam in aceeasi stare,de fapt sta pe ea,face ce trebui,dar nu spune cand face,sa stim sa il punem repede,dar daca il punem,face,dar nu cere la olita.dar remediem si pe asta.zilele aste avreau sa stau cat mai mult cu el,sa recuperez lunile astea pierdute.
acum sunt iar acasa si o sa scriu mai des.acum merg sa imi ajut mama la pregatiri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Sarbatori fericite si din partea noastra!

Piciulika, cand scrii de tine ma iau emotiile...retraiesc ultimele mele saptamani de sarcina. Contractii in fiecare zi/noapte...si la fiecare ma gandeam...daca urmatoarea e la fel de puternica ma imbrac si plec la spital. Si bineinteles ca era mai usoara si iar mai trecea o zi...Tu stai linistita(stiu ca e usor de zis greu de facut) cat de mult poti intinsa pe pat si trece timpul si se face 2010 si nasti atunci Iti doresc din toata inima nastere usoara si la termen...ca e ff important sa mmai stea copilasul la caldurica...100g in plus conteaza tare mult. Sunt sigura ca stii toate astea. Cand vad ca mai scrii o postare ma bucur ca inca nu ai nascut si a mai trecut o zi. Te pup tare si numai bine va doresc la toata familia!

Despre noi ce sa va spun...avem zile si zile...Nicole cand face kk e linistita, cuminte...colici mai usoare...apoi nu face 2 zile(ca dupa 48 ore ii pun supozitor)...se agita nu doarme...seara e dezastru...cu tot siropul pt colici ore intregi plimbata in brate...noaptea cu orele la fel. Sunt momente cand simt ca cedez...nu mai pot pur si simplu...ma tot consolez cu ideea ca nu tin colicile astea "decat" maxim 3 luni...auzisem si mai mult...dar sper ca noi nu facem parte din exceptii. Ma plang la voi...ce sa mai fac?
Robert e cuminte...si el ca baietii...tot ce e tractor, excavator, macara si alte din astea ii plac f mult. Si din carti povesteste de astea(tare ma bucur ca ii plac cartile). Surioara a inceput sa o iubeasca tot mai mult...a avut si momente de gelozie ..insa explicat cu rabdare si cu trecerea timpului e mai iubitor acum. I-am pus intr-o zi in manutza lui Nicole un tractor mic...si i-am zis lui Robert ...uite...ii place masina ta...asa a fost de incantat...a adus repede el o carte si a inceput sa ii povesteasca din ea...uite Nicole aici asta si asta. Asa dragutz a fost momentul...m-am topit Imi inchipui cand o sa inceapa sa reactioneze Nicole putin...atunci o sa fie super...abia astept!
Va salut pe toate si va doresc un an nou fericit si plin de bucurii pt toate familiile!

Crishtina cu Robert(09.09.2007)
& Nicole (18.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Buna fetelor!

Azi e clar zi de odihna, aseara abia asteptam sa ajung acasa sa ma bag in pat. A fost un Craciun tare frumos, in familie. In seara de ajun l-am primit pe mosu(nasu), Adelina nu l-a recunoscut, i-a spus cum o cheama "Ada" si prima strofa din Mos Craciun, dupa ce a vazut cadourile l-a ignorat total pe mosu. a fost foarte incantata de jucarii (laptop, elicopter, puzzle, puzzle cuburi) asa ca nici macar pa nu i-a spus mosului. Adevarul este ca a fost minunat sa o vad atat de fericita si chiar am trait Craciunul prin ochii ei.
Ieri la bunici a gasit-o pe Alba ca Zapada cu piticii sub bradut, a cantat si a dansat spre delciul tuturor si a balotat la greu. Nu stiu ce e cu ea dar sper sa o tina, mananca fata mea la greu, cere singura "mami mi-e fomica, ce papam?".
Saptamana asta a ramas si peste noapte la ai mei, pentru prima oara fara noi si s-a comportat excelent, este foarte atasata de tata.

Papanash iti trimit o calda imbratisare, sper sa auzim in curand vesti bune de la tine.

Erina imi place tare mult poza cu Daria la bradut, e deosebita.

Merg sa mai vad poze.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

HO-HO-HO, dragii mosului!
Vad ca ati fost cuminti si veselsi...si mai ales Bebe de Picea ascultator, ca a trecut noaptea magica si el e tot la caldurica. Bravo!
Multumim tuturor de urari si aprecieri! Tudor a fost cam agitat pe 24, in sensul ca aveam nevoie sa doarma ca de obicei, daca nu mai mult pe 24 si el a dormit foarte putin...abia o ora si ceva si noi nu eram gata. Mai aveam bucataria de curatat si eram la pus instalatia in brad si nici dusulita si imbracata nu eram si el...s-a trezit! Am mai stat cu el in pat, l-am tot pus sa mai doarma ca sa terminam si noi treaba, dar nu a fost chip. Asa ca tati a terminat de impodibit bradul, eu am pus toate la loc si apoi l-am pacalit sa facem dus impreuna. Apoi tati l-a sters si imbracat si am avut si eu timp sa ma imbrac si aranjez putin, sa arat cat de cat omeneste,ba am avut timp sa-i netezesc si camasa. Si mosu' a venit in timpul asta si a lasat cadourile sub pom si bradul ornat frumos si...surpriza, Tudor nu mai voia sa coboare, isi gasise de lucru cu un puzzle de lemn. Asa ca eu am terminat tot, mai putin vasele din bucatarie. Si apoi a coborat si cand a vazut bradul....oaaa...stelute minunate! Si direct la cadouri s-a bagat, sub brad. Si desfacea cate unul si era fascinat, nici nu-l mai interesau restul.
A primit:
- desenul animat Cars pe blue-ray, pe care aproape l-am invatat pe de rost
- camion 'maaanie' (mare) cu macara
- 'cheta' (motocicleta)
- popice cu minge cu care mai joaca si 'tobal' (fotbal)
- joc cu animale ce trebuie potrivite (trebuie sa alegi capul si corpul unui animal si sa le unesti)

Noi am ales sa vina Mosu' cu bradul si cadourile mai devreme pentru ca apoi tot veneau prieteni pe unde mai lasase mosu' si alte cadouri si voiam sa le primeasca pe cele de la Mosu' nosrtu intai.
Apoi colindatorii au intarziat si am plecat noi la colindat si Tudor s-a simti excelent, am stat mult peste ora lui de somn, dar le la 11 a cerut el acasa, asa ca abia pe la 11:20 am ajuns 'acata la noi'. A adormit pe la miezul noptii, taare fericit. A, si dupa ce am desfacut cadourile, mi-am terminat si eu curatenia in bucatarie si casa arata luna si am avut timp sa degustam si bunatatile pregatite.
Ieri am ales sa lenevim si sa dormim toata ziua, sa nu facem nimic. Asta imi planuisem de multe zile si taare bine mi-a prins. Pe seara a venit in vizita o prietena cu fetita si am avut 'tolt' dobos pentru Cristianul nostru si tare fericit a fost, si el, dar si sotul, ca tortul a iesit bun si tare bucurosi au fost. Si eu bucuroasa, mai putin cand am avut o contractie putin dureroasa...la Tudor nu am avut asa ceva in timpul sarcinii...sau poate am avut, dar nu am stiut ce e!

Atat de la noi, azi il ducem pe Tudor la o doamna draguta si noi fugim la film...sper sa nu planga mult dupa noi, dar trebuie sa-l obisnuim, ca se apropie nasterea si trebuie sa-l lasam cu cineva in acele momente si doamna s-a oferit, are mare experienta cu copii si nepoata mai mare putin decat Tudor, cu care sper sa se joace si sa nu ne simta lipsa. Tineti pumnii sa nu planga!

La multi ani Cristianilor si Cristinelor!
La multi ani Andreea 27, tot ce-ti doresti sa se implineasca!
Papanasha, sa treceti cu bine hopul!
Nana, sanatate si liniste sufleteasca voua, tuturor!

Toate cele bune, fetelor! Craciun fericit in continuare!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

La multi ani si de la noi!

Papanashma gandesc la tine si sper din tot sufletul sa gasiti solutia care sa va readuca linistea si armonia. Pentru voi si pentru Andrei

Picea, hold you horses! Ma bucur tare ca ati terminat , ca ati onorat obligatiile de gazde, dar mai stai si tu linistita! Pupam tot fameleonul de ursuletzi!

Un gand bun si pentru Nana, imbratisari calde si sarbatori linistite, acasa, printre cei dragi

Felicitari Mandarinutei pentru sarcina! Sa fie intr-un ceas bun si sarcina usoara!

Pumnii stransiu Andreei de la Ploiesti, sa-i aduca acasa cel putin un fratior/surioara lui Vladi.

Ganduri bune pentru toti puiutii (mai mari, mai mici si foarte mici) si pentru parintii lor, sarcini usoare si fara probleme mamicilor curajoase cu burtica!

Carpatina, regretul e impartasit, dar n-am cum sa ajung la Busteni (chiar daca as fi invitata), dat fiind ca tati lucreaza luni, a lucrat si pe 24 si e foarte obosit.

Si la noi a venit Moshu' cu cadouri multe si mai ales maaari. Vlad a primit un circuit de masini de curse si un orasel intreg cu trenulete, masinute, aeroport, scoala, politie, parc si cate si mai cate. Miruna a decretat ca ea a fost cea mai cuminte anul asta, dat fiind ca a primit o casuta de papusi de inaltimea ei (si e inalta, nu gluma). I-am spus poezii Mosului, i-am cantat, ne-am distrat, si acum ne odihnim (noi, astia mari), dat fiind ca puii sunt (surprinzator de) cuminti.

Va multumim pentru aprecierile la adresa lui Vlad. Sa stiti ca e si Miruna pe acolo, chiar daca nu scriu atat de des despre ea, dat fiind ca e mai mare si din ce in ce mai cuminte si mai serioasa.

Sarbatori fericite si linistite in continuare

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput