Copii din 1995-1998(35)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm


Altfel, Dana, sanatate la tot neamul lui Adam ce-l ai sub obladuirea ta!








pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]




multzumesc!

Se pare ca a ajutata,iaca ...lume-ai sanatoasa(desi eiri l-au truimis pe Andrei acasa cu vreo 2 ore mai devereme,pe motiv de..durere de cap),si chiar sper sa-i tzina asa!

Pe mine ma chemara astia si azi la munca...in ziua mea libera,asa ca...

O saptamina minunata va doresc!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Sanca, am ras de m-am prapadit. Si impreuna cu cine? Cu fi-miu!! Dar concluzia lui a fost ca-i place de Elliot! Parca se-aseamana. In sensul bun, evident. Tare, super-tare faza cu avioanele! Te mosteneste! Iar cu ursii polari a fost "criminala"!!! May, chiar a fost inventiv copilul! Cine s-ar fi gandit ca e vorba de ursi polari?!... Numai un copil creativ!

Dar inainte de asta, mQQm, trebuie sa fac plecaciuni sa ma ierti. Dar nu m-am putut abtine sa nu m-amuz la faza cu papucii. Iar acum, recitind, si fiind si fi-mu p-aici, i-am povestit cat de dragute ati fost voi ca m-ati consolat si i-am povestit faza cu papucii. Criminala!!!


Sanca, nu-i frumos din partea mea sa-i compar pe copii, insa am gasit asa niste similitudini intre ai tai si-ai mei, in sensul ca Ana participa de zor la diverse ateliere, comunicari stiintifice. Sapt. trecuta a facut un referat despre submarine la fizica, iar cei mai multi s-au axat pe locomotive, trenuri sau avioane...
Apoi s-a apucat de o macheta tot la fizica despre fenomene ale naturii si ea a ales tornada si trebuie musai sa fac o poza ca s-o vedeti. (E desteapta fata mea! C-a pus si niste magneti pe sub macheta de poate tornada sa se roteasca p-acolo in demonstratie!!!)
Bine, acum de curand, la clasa lui fi-miu nu le-a cerut chestii de-astea la fizica, insa in urma cu doua luni au avut prezentari la ce materii isi alegeau. Nicio problema, fi-miu nu s-a prezentat cu nimic.

Pupa-l pe Mateias pt. ca e asa de entuziasmat si de implicat in proiectul de la stiinte si sa-i reuseasca proiectul cu cristale! Vezi cum astia mici sunt mai dragalasi?... Ca sa ne detasam de problemele adolescentine, cred c-ar c-ar trebui sa proiectam un pepitzel.

Acum, dupa faza cu chimia si ca sa-si mai spele din pacate se va duce la concursul Cangurul la engleza si la olimp. de geografie.
Iar azi a muncit de zor cu prietenul si colegul lui sa faca un referat la educatie civica (autoritate etc - subiect dezvoltat si amplu pe 20 de pagini). Mi-am bagat si eu nasul in referat ca doar nu era sa-i las sa dea cine stie ce lucrare. Va marturisesc ca mi se par chestii suficient de complicate si elaborate pt. varsta lor. (Eu le-am studiat mai mult in facultate. De exemplu - autoritate deontica. Ma lasi?!!...)

Sanca, cred si sper ca veti face alegerea potrivita si ca totusi Elliot va face o figura frumoasa si nu te va dezamagi.


Flower, de n-ar fi atat de importante notele astea?!... Oricum, e de apreciat ca se invata la colegiul vostru si franceza ca lumea!

Oh! Si sa nu uit! Azi a tot nins, a nins si evident ca n-au venit mesterii nici azi. Si s-a dus calmul nostru, dar am luat-o de la capat cu rabdarea.
mhldvrc, nu-ncepe cu grijile de-acum. Noi stiam de-un an si asa ca uite cat timp a trecut si tot nu ne-am obisnuit.

Iar maine, tot pe urmele Danei, in sensul ca va trebui sa mearga si sotul la spital cu o ruda de-a noastra etc etc etc... (A mai fost si sapt. trecuta doua zile la rand. si nu e prea incantat.) Dana, ma bucur ca v-ati mai inzdravenit, dar fara dureri de cap pe viitor! Totusi e cazul sa se-ncheie capitolul asta.

Seara buna tuturor!
Ziua buna celor care-ncep!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

home sweet home! Ce bine e acasa, chiar daca zapada e cat casa si e friiiig, dupa 2 saptamani si mai bine de stat la caldura, soare, mare...acasa e acasa, ce mai! si o sa mai viu eu cand ma adun .

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Welcome, mihaela
Sa va fie de bine vacanta !
Eu una deabia astept sa povestesti despre Egipt.
Si sa vad poze.
Diana, a ajuns si ea?
Hai, aduna-te si te asteptam...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mirela, mersi...o sa revin cu povesti si poze, poate deseara.
Diana a venit aseara, cu o zi intarziere din cauza avioanelor. O sa va soun si despre asta...important e ca a ajuns cu bine, mergem sa o recuperam ca au asteptat-o prietenii nostri, a dormit la ei. Noi am ajuns azi noapte cu vaporul, la ora 1.

N-am apucat sa citesc inca pe indelete, dar am vazut ca am ratat sa il felicit pe Elliot de ziua lui . Sanca sa va traiasca, sa aveti bucurii si impliniri, asa cum isi doreste fiecare parinte de la copiii lui.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miha , bine ati revenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Miha, bine ai revenit acasa si printre noi.
Cred si eu ca trecerea nu-i smooth, da asta e ...,lasa ca nicaieri nu-i mai bine ca acasa, cica...

Mare curaj ai avut agho, sa arati adolescentului tau ca scrii despre el[ca pierde geaca,ca nu se are cu chimia], al meu s-ar arata ultragiat... ar face o mutraaaaa...
da, la franca[scuzati, vocabularul e imprumutat] munceste cu ei, dar are si pretentii[mi se pare corect]
de ce ma provoci? autoritate deontica...Ideea-i urmatoarea, oricat ar sti, tot nu-i suficient, ca tot noi suntem mai dashtepti. pai...,asta era si ideea.... Numai ca in ultima vreme ma indoiesc tot mai des de asta. Asta asa, din meandrele concretului...

Anca, io o sa imbatranesc spunandu-ti asta, cauta si tu punctele lui forte si mai incurajaza-l . Poate are nevoie de mai multa stimulare pozitiva[stiu ca-i al naibii de greu , dar poate ca daca schimbi un pic macazul ...]cu lenea-i grea poveste si as spune ca face parte din ei la varsta asta.

A tot nins zilele astea[acu s-a oprit, a si iesit soarele azi]. Nu vrei sa stii unde n-are zapada cand vine de la scoala Cativa ani n-au prea avut si acum iti dai seama, gusta din plin ...chiar si eu, n-am incotro, cand vine de afara ii place teribil sa aduca un bulgare "special pt mine". Avem si un mic om de zapada pe pervaz. Abia asteapta sa termine temele sa iasa la o partida

sa aveti spor



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mihaela bine ai venit din vacanta. Multumesc de urarile lui Elliot, sa-i dea D-zeu minte si sanatate. Esti o harnicuta. Eu cand am venit din vacanta, mi-a luat cam o saptamana sa revin la realitate. Debea astept impresii de vacanta, si sa vad pozele.

Mihaela am auzit ca Bucurestiul e alb si nins. Deci tu nu ai mai trecut pe acasa, stai in extaz in zapada.

Agho e bine cand comparam copii, ca cel putin ma mai calmez si eu ca stiu ca nu sant singura....
Ana a ta are o imaginatie foarte buna, si isteata, cum s-a gandit sa foloseasca ea magnetii la tornado.

Mara deci TB e innebunit dupa zapada. Parca ar fi copil
Cat despre positive talking, cand ma apuca spumele, uit orice tactica... Si-n ultimul timp, copilu meu a tocat frunza la caini.
Dar nu stiu cum se face, ca la mate mi-a venit cu test cu 100%.... Profesoara de stiinte, e si profa de mate, si nu m-ar mira sa ia o nota buna pe rahatul ala de proiect cu avioane de hartie.

Asta seara mergem la liceul catolic, sa vedem ce si cum. In vizita. Se anunta o ploaie din aia, cum n-a mai vazut pamantul, si numa de sedinta nu-mi arde mie, dar trebe.
Aseara Elliot a trecut printr-o faza cand nu vorbea cu mine (am schimbat niste parole pe facebook si nu putea sa-si vada de ferma si de cafenea...) A venit totusi si m-a rugat sa-i explic niste ecuatii la matematica. Am fost placut impresionata, mai ales ca a ascultat si a prins schema dupa 2 exercitii.
One day at the time....

Ana cam telegrafic...

Mirela s-a oprit ninsoarea?

MqqM - citit povestea cu dintisorul Baiat mare!

si revin maine cu impresii de la scoala vizitata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Buna dimineata!
La noi, s-a oprit ninsoare si avem -20C.
Am ajuns la birou, la caldurica si musai repede,repede o fierbinte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Valeu, -7C si cica o tine-asa pana pe miercuri ...Nasol moment, cu lanturi puse la roti,...o placere mai ales dimineata ...Macar copiii se bucura.

Inteleg eu cam cum vine treaba cu positive talking si cu ...spumele Ma mai apuca si pe mine, ca lenea-i mare si las' ca merge si-asa...Amu bine c-a luat la mate maxim ca la asta va fi testat , nu ca n-ar fi important si proiectul.

Cu zapada ii place mult ca se organizeaza pe tabere si iese bulgareala pe cinste cu headshot, si-alte chestii ..., spalat fetele cu zapada, si se mai infig si la de-alea de-a 8-a ...Ce sa mai ...ajunge acasa fleasca, de-ti vine sa-l pui pe calorifer. Da au asa niste moace fericitesi asa ce povesteste. Cand il intreb ce-a facut la scoala devine mai monosilabic asa

Sa vii cu vesti bune de la sedinta.

la gashca.



"Parents need to fill a child's bucket of self-esteem so high that the rest of the world can't poke enough holes in it to drain it dry." --Alvin Price

Mergi la inceput