Copii din 1995-1998(35)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Flower, curaj/necuraj, depinde de moment. Iti dai seama ca niciunui copil nu-i convine sa-l critici si mai ales intr-un loc unde citeste atata lume. Important e sa schimbam impresii, sa ne sprijinim atat cat se poate si sa-nvatam ceva din asta, dar sa ne si amuzam. Ca dupa-aceea devine totul prea serios.
Bag seama ca si Tb pe la bulgarit si joaca-n zapada. Si noi am avut odat un omuletz de zapada pe pervaz. Si tot asa, imi aducea un bulgare de zapada, dar s-a potolit. Ca eu o bodogan rau daca-mi vine cu lucrurile-nzapezite.
Ana si-a facut program cu colegii pt. we, ca la ora la care ies de la scoala e deja prea-ntuneric ca sa mai iasa la sanius. Si cum e ger, zapada se va mentine, asa ca sambata - la sanius!
Flower, nu vreau sa te provoc, dar se pare ca era in tema cu conceptele respective.
Sanca, ce fain e cand exista intelegere si comunicare intre mama si fiu! Nu?!... Pace! Pana la urmatoarea data! Felicitariiiiiiii pt. 100% Ma amuzi, deci ii dai mari sanse de castig proiectului cu avioanele?!... Si noi suntem asa, in stare de analiza cu alegerea liceului. Trebuie sa mai fac rost si de lista cu liceele si mediile de absolvire de anul trecut, pt. ca sa stim cam pe unde ne-am situa. Oricum, inclinam catre profilul real, mate-info.

Mirela, brrrr! Eu m-am ingrozit ca vor fi cam -8 grade C in we, p-aici. Nici nu pot sa-mi imaginez cum e la -20. pe un ger ca asta, le mai arde copiilor de schiat?...

Ana68, succes la cursurile de dans Luanei si felicitari pt. premiul de la desen!!!

Mihaela, sa ne povestesti intamplari dragute din vacanta! Si cum a petrecut Diana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Flower, revin, am vazut c-ai postat acum. Apropo de bulgarit si de tabere. La ora de sport, prof. i-a scos pe teren, afara, imbracati bine si i-a impartit de-o parte baieti, de-o parte, fetele.(clasa Anei) Si i-a pus sa se bulgareasca.
Apoi i-a aliniat fatza- fatza la o oarecare distanta si le-a zis ca fetele au un minut la dispozitie sa-i bulgareasca pe baieti, iar baietii n-aveau voie sa se miste.
Dupa care, baietii sa le bulgareasca pe fete. Mi s-a parut destul de aiurea, dar ei se pare ca s-au distrat de toata chestia asta.

Asa, si sa va spun ca azi au venit si mesterii sa instaleze balconul. Yeps-urra!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Buna fetelor!
Fuse-i la sedinta. Am ajuns cu chiu cu vai acolo, ca la noi saptamana asta e potopul, ploua in fiecare zi. Pana acuma nu m-a deranjat ca ploua in jurul pranzului, dar ieri s-a pus pe turnat cand am iesit de la servici. Am ajuns cu chiu cu vai acasa, ca dupa ce am mers bara la bara pe autostrada, cand am dat de artera care duce spre casuta, nu functiona nici un semafor pe o cale de 2 mile, si cartierul in bezna, pana la 2-3 strazi de noi. Am luat 1 bucata sotz, si am ajuns la liceu cu 30 de min intarziere. Am prins multe informatii utile, si interesante.
Am avut un mic "preview" la viitor. Liceul ofera vreo 5-6 clase in care stundentii nu mai iau notite pe caiete. Fiecare stundent are un HP notebook si iau notite pe laptop. Biblioteca scolii e in proces de acumula cat mai multe ebooks, si cartile vor fii citite in format electronic. Au sistem pe website-ul scolii de a-ti verifica eseurile scrise de plegiarism (?; sistem pe care-l am si eu la Univ. 98% din studentii care termina liceul la ei intra la facultate (75% la o Univ de 4 ani, 25% termina 2 ani de college). Ofera sporturi pentru toti - de la golf, tennis, baseball pana la fotbalul european. Sala de conferinta in care am fost, ultra moderna. Am plecat acolo, cu un simtamant bun. Si ce ne-a mirat, e ca scoala nu se axeaza pe ban, si focusul a fost pe performanta studentilor.
Examenul v-a fii sambata, care v-a determina admiterea sau nu. Liceul nu admite pe oricine, daca scorurile nu sant bune, si studentul e mult sub nivelul cerut, nu e admis. De asta nu-mi fac probleme. Dupa test, au de scris si un mic eseu de 3-4 paragrafe. Mie de eseul asta imi e groaza, ca Elliot scrie cu picioarele, mai taie cate un cuvant, iar scrie cu picioarele... Profii lui s-au obisnuit cu dezordinea lui, dar cine o sa-i corecteze capodopera, sper sa aiba rabdare de descifrat hieroglifele copilului. Si mai am o teama, ca eu am mai vazut esseuri de-ale domnului de 2-3 fraze. Sper sa aibe un moment de inspiratie, si sa nu raspunda in scris laconic, ca jar mananca.
Asta seara avem sedinta numarul 2 la liceul de cartier. Trebe mers si acolo, ca nu stim ce e in viitor, si sa fim cu temele facute.

Cand am fost in New Jersey, am dat si eu de -14C... Brrrr.... Batea si vantul. Aici trebe sa o contrazic pe Mihaela, ca nu conta cat de bine erai imbracat, cand incepea sa bata vantul la -14C, parca intra si prin cusaturile hainei. Ger. Si cand intram in masina hainele erau asa de reci, ca parca aveam o pojghita de gheata pe spate.

Si baietii mei sant innebuniti dupa zapada. De fapt, tot timpul in NY si NJ erau numa cu zapada si gheata in mana. In seara de Craciun m-am apucat sa fac un om de zapada, de una singura, ca baietii nu au fost entuziasmati. De fapt eu faceam o scluptura in zapada, o femeie in genunchi, cu fatza spre strada. Ma chinuia talentul si vroiam sa fac ceva mai interesant. Eu speram un ger sanatos peste noapte sa-mi finisez capodopera a doua zi. Dar a plouat peste noapte, si nu a ramas decat un mic morman de zapada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:


Anca n-am ramas in zapada, dar dimineata cu treaba si dupaamiaza n-am avut loc de scolarei .
Mihai cu proiecte de ultima ora si Ty a exersat Excel-ul ca acasa nu-l foloseste. Au avut simulare pentru BAC. ... cica simulare, ha ha ha le-a cazut servarul , ce v-a fii oare la bac ... ca acum au fost doar 8 din fiecare clasa si s-a dat doar in cateva licee ...
In rest, eu pe la interviuri, cu , , , Mihai cu meditatii la mate, teme ... un an greu ...vrea sa ramana in "Spiru" la real, iar Ty se pregareste intens pentru IELTS(vrea un rezultat cat mai bun) si BAC la care vrea 10, poate prinde o bursa din primul an , deja a fost acceptata la doua universitati din UK

Ajutati-l pe Dan !

Mihaela de Tatiana si Mihai
si

Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Salutare,salutare dragelor.Va citesc de aseara continuu,ca daca mi-am reparat laptopul am si eu nitel acces la net.

Anca La multi ani pt Elliot si nu-ti pierde sperantza,te poate uimi ,cam asa cum a facut Robert cu mine,s-a schimbat dupa ce toata vacantza l-am tinut pedepsit,s-a schimbat,e constiincios,studiaza singur fara sa stau cu gura pe el,una peste alta de la inceputul scolii a tinut-o in 9 si 10.

Dana ma bucur ca toti ai tai sunt sanatosi acum si ti-am plans de mila cand am citit ce a fost pe capul tau.

Mihaela rock Bravo pt Ty ce pot sa spun m-ai lasat fara cuvinte cat despre Mihai eu cred ca de la plete i se trage,si-a lasat si Robert cu acceptul meu asa ca mi-a oferit inca o metoda de constrangere in plus,insa pana acum n-am avut motiv sa bag foarfeca in ele,nu-s prea lungi,suficient cat sa arate ca un Saint Bernard mai ales cand da din cap,asta e ultimul tic.

Mqqm felicitari pt primul dintzisor al dlui Pepitzel.

Anutzo plictisitor Alex ha ce n-as da eu pt asa o plictiseala.Ce emotii te asteapta in septembrie cu Luanutza,eu mai am de asteptat un an,asa am hotarat pana la urma.

Mara si 8 e nota buna,bine, nu pt copiii nostri,glumesc.

Agho naspa situatia cu balconul cat despre meseriasi mai bine nu comentez,rabdare si tutun

Mirela ce bine de voi ca aveti partii,aveti distractia asigurata.

Mihaela abia astept si eu pozele si povestile din locul pe care atat de mult imi doresc sa-l vizitez.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetelor, ma scuzati de absenta, va citesc dar am inceput sa scriu in blogul de calatorii despre Egipt si imi ia cam mult timp...
Poze mai multe sunt in blogul de zi cu zi...pentru cele care nu au intrat pe acolo.

Am sa revin si la voi sa va iau pe rand zilele urmatoare. Va pup!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am uitat: tin pumnii pentu Elliot, ii felicit pe copiii cu note bune si foarte bune, dar in mod special pe Ty si ii doresc mult mult succes!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Andra!!! ce bine ca ti-ai facut laptop-ul, iti vedem culoarea scrisului mai des . Multumesc ptr urarile facute talentatului meu. Deci sa inteleg ca Maria mai are un an de jucat si incepe scoala in 2011.

Mihaela superbe pozele, si micuta ta, cu coditele impletite, arata super . Unde a-ti stat voi aduce a Club Med, all inclusive resort. Vai ce dor mi s-a facut de apa verzuie si calda ca o baltoaca.
Noi cand am fost plecati in vacanta, Mishu al meu o scuipa pe mama de cate ori prindea ocazia... Cand am venit acasa, nu a vrut sa ma vada in noaptea aceea, s-a ascuns, de eu imi faceam grija ca e bolnav. Dupa aceea, numai in bratele mele dormea. Pana acu 2 zile cand am fost la sedinta de la liceul lui Elliot si nu am ajuns acasa pana la 21, si ma pedepseste. M-a certat in seara aceea, mieuna la mine mai ceva ca Elliot.

Mihaela tinem pumnii lui Mihai sa iasa asa cum vrea el. Cel putin la el a venit momentul revelatiei si a dat-o pe munca serioasa.
Elliot imi zice aseara, ca el nu vrea sa scrie nici un esseu la examen, de parca era pe vrute... Ce o fi in capsorul lui???

Ieri seara dupa servici am fost la liceul din cartier. Daca cu o seara a fost un fel de "Back to the Future"... la liceul asa a fost ceva de genul "Back in Time"... Pana si sotul a zis ca de coispe ani de cand a fost el acolo, nimic nu s-a schimbat. Eu mai aveam un pic si ma duceam sa o trosnec pe tipa de la microfon. Cumplit. Nici macar directoarea scolii nu stie sa vorbeasca. Toti urlau,latrau... probabil ca altfel nu stiu sa comunice. Haos total. Power Point Presentation, cred ca si Elliot putea sa faca unul mai de calitate. Bataie de joc. Copii se califica pentru clasele avansate dupa mediile din cls a 8 - primele doua semestre, ca admiterea si selectia claselor se face in Aprilie, examen nu se da. Elliot s-ar califica in seminariu (clasele avansate), dar e groaznic acolo. Mi-a parut rau ca nu a mers cu noi, sa vada si el, si sa se convinga cu ochii lui.
Erau multi copii acolo. De fapt am vazut numa fete, si parca erau la parada modei, si foarte coapte. Defilau intr-o fericire, in grupuri - grupuri.

D-ne ajuta sa faca ceva la examenul de maine, ca eu nu-l vad la zoo ala din cartier...
Va doresc un week end bun si relaxant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Elliot bafta !
Tinem pumnii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ii tin si eu azi pumnii lui Elliot!!Doamne ajuta sa fie bine!!!
Da Anca m-am gandit s-o mai las un an ca nu are rost sa-i rapesc copilaria si asa scoala e a naibii de grea si ea e atat de mica si de fragila.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput