Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

hai, mai, nu va certati, va rog eu!

d_melli, ba se implica romanii din diaspora.
Se implica peste tot, acolo unde e nevoie (ma refer la discutiile de pe DC, fiindca in rest nu stiu).
Tocmai de aia avem atatea meciuri cu fetele din diaspora: fiindca se implica :). O fac uneori cu argumente mai... dure , dar se implica.
Si aduc impreuna cu postarile lor un aer proaspat, care sa mai aeriseasca imbacseala care mai staruie pe-aici, prin Romania...


Hai sa va zic ce tema a facut fiu-mio la Educatie civica (a avut de caraterizat in cateva randuri colegul preferat).

"Eu il apreciez cel mai mult pe ...
El este simpatic si insasi mutrita lui este simpatica.
Daca el ar candida la presedentie, l-as vota chiar daca ar fi la partidul psd+pc+ pnl"

Se vede ca-l duc la spectacole de balet in loc sa-l iau cu mine in cabina de vot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Votul diasporei: 115.831 de romani au votat pentru Basescu, 31.045 pentru Geoana


www.hotnews.ro/stiri-politic-6685799-votul-diasporei-115-831-romani-votat-pentru-basescu-31-045-pentru-geoana.htm" target="_blank">sursa




Vikinga, am si o intrebare de logistica. Si cum o sa ii deosebeasca la aeroport pe aia care au votat cu portocaliii sau pe aia care au votat cu rosii... adica daca e sa fie baie de oua la aeroport, sa facem si noi un pic de diversiunea acolo.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrojunkie spune:

Da, si eu ma gandeam cand m-am trezit ca as deschide un subiect intitulat "Multumim diasporei!" Poate putem schimba titlul acestuia

Cat despre piatra aruncata in lac, nu am chef sa ma lansez in explicatii despre deficitul bugetar, tinut sub control de cei care lucreaza in alte tari, ca n-am cu cine. Banii se duc in consum, nu scriu mai mult, mi-e lene.

Multumim oameni buni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Au plecat tineri si saraci si s-au intors albiti si bogati. Un renumit medic cardiolog din Roma si un stralucit inginer din New-York au adus civilizatia in locurile natale din judetul Iasi.

Unul este un reputat inginer constructor de centrale electrice care a iluminat America, celalalt un mare medic cardiolog care-a facut sa bata inimile Europei. Unul este Petru. Celalalt este Constantin. Ei sunt Bacii din Dolhesti.

S-au intors acasa, desi in sat nu mai aveau nimic, nici parinti, nici frati, nici rude in viata si nici macar casa. Comunistii le-au luat totul, iar ei s-au intors sa dea tot ce aveau.

Petru Baciu are 83 de ani. A plecat in America in 69 si a facut avere proiectand centrale electrice. S-a casatorit, dar n-a avut copii. S-a intors acasa cand si-a dat seama ca averea cea mai mare e ceea ce lasi in urma ta.

Fratele lui mai mare, acum in varsta de 90 de ani, doctorul Constantin Baciu, a plecat din Romania in urma cu 40 de ani ca sa-si ajute fiul sa devina un mare pianist. S-a stabilit la Roma, unde a luat totul de la zero.

In tara era medicul sef al consiliului de ministri si unul dintre colaboratorii Anei Aslan. La Roma era doar un medic de familie. A invatat, a dat noi examene si in cativa ani a devenit medicul papei Ioan Paul II.

Fiul sau, Adrian Baciu, a ajuns mare pianist in Italia: profesor de pian principal la conservatorul din Florenta, insa ironia sortii a facut ca el sa moara din cauza uneo boli de inima in urma cu trei ani. Cel ce a salvat sute de inimi, n-a putut sa o salveze pe cea pe care o iubea cel mai mult - a fiului sau.

Mai ales dupa moartea fiului, doctorul Baciu a hotarat sa-si lase mostenirea pe numele satului natal. Si pentru ca a luptat in razboi impotriva rusilor, doctorul Baciu si-a pus in aplicare strategiile de razboi invatate: un pricipal aspect era cel al drumurilor - drumuri asfaltate, drumuri noi.

Batranul inginer vrea sa faca din Dolhesti singurul sat din Romania iluminat cu o eoliana speciala, cu ax vertical, inventata chiar de el, brevetata in America si la OSIM. In fiecare zi se urca sus pe deal, sa vada cum merge treaba.

Si daca lucrurile vor merge bine, Petru Baciu vrea sa deschida in sat o fabrica in care sa faca centrale eoliene. Bani are, nu vrea decat timp. Iar pentru viata lunga a fratilor Baciu se roaga oamenii la biserica.

Poate ca ei nu vor mai apuca sa vada terminate planurile lor. Dar tinerii si copii din Dolhesti, cei in care investesc acum tot ce au adunat intr-o viata, au pentru prima data o sansa sa schimbe satul si poate chiar lumea, intr-o zi... Dincolo de asfalt si eoliene, oameni au primit ceva mult mai de pret. Demnitatea.


www.newz.ro/stire/96574/povestea-fratilor-baciu-povestea-omeniei-si-a-succesului-video-.html" target="_blank">povestea fratilor Baciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/ce-obraznici-romanii-astia-din-strainatate-isi-permit-sa-voteze-20050.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

schimbati titlul: BRAVO DIASPORA!


C+C=Andrei

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

MULTUMIM DIASPORA!!!!!!



Gabitza
mami de Denis Stefan (07.11.2008) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

atata timp cat sunteti cetateni romani aveti drept devot si de replica aici, acasa. va multumim ca ati fost alaturi de noi!
in rest, injuraturi primim si noi, cei de aici, caci unii nu stiu sa piarda si recurg la metode demne de gigi.
felicitari celor care au votat diferit de noi,au pierdut si au acceptat cu demnitate ca asta e...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Diaspora este injurata pentru simplul motiv ca cei care o injura asta sunt in realitate, oameni simpli care au aere de smecher de Romania, care in fata spun una iar in spate altceva, pentru care nu conteaza nic in jurul lor decat doar propria persoana indiferent de ce presupune asta.
De ce a procedat diaspora in acest mod? Opinia mea este ca cei care au plecat din Romania si care au votat (unii doar si-au dorit, sau au avut un gand pentru Romania si romanii din Romania) sunt oameni care au curajul sa infrunte viata asa cum este ea, adica si-au asumat un risc personal pentru o cauza mai justa. Mai mult chiar ajungand pe diferitele meridiane ale lumii au experienta altor societati, civilizatii, au invatat pe propria piele cum este sa fi si altundeva decat in Romania si totusi sa te adaptezi celorlalti. Poate de aceea presupun eu procesul acesta al integrarii in alte societati, in alte cerinte, in alte repere i-au cizelat, le-au deschis probabil cu atat mai mult ochii si catre alte raspunsuri decat cele vandute de politicienii din Romania. Au invatat ca ceea ce spun ei chiar conteaza, iar eu nu pot sa fiu decat fericit si daca iau doar acest aspect in calcul. Este normal, firesc ca cei aflati in conducerea oricarei forme publice fie ea presedentia, fie parlamentul fie primaria sau consiliul nu are relevanta oriunde ai fi tu cel care esti acolo TREBUIE sa realizezi ca ceilalti te-au propus acolo si ai datoria morala, profesionala, personala sa faci absolut orice ca cei care te-au pus in fata lor sa fie multumiti de alegerea facuta, si de ce nu chiar tu ales fiind sa fi multumit si cu sufletul impacat ca ai incercat sau ai reusit sa faci ceva bun pentru ceilalti. Acesta este sensul si va trebui sa devina si in Romania de maine. Din pacate insa deocamdata ne ciocnim cu lectii dure date de alegatori insa nu imi pare rau pentru ca am observat ca desi incet, societatea incepe sa se miste asa cum spunea cineva nu mai merge chiar atat de usor sa spui orice si repede cineva va sari in sus sa spuna DA. Oamenii au devenit mai atenti, analizeaza, judeca si decid. Adica nu mai inghit orice gogoasa atat de usor. Ceea ce este bine.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

mda, asta in conditiile in care diaspora baga milioane de euro in tara din care a plecat...**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |
si ti se pare normal?n-ar fi mai bine ca nenorocitii sa conduca tara cum trebuie, ca sa castige romanul un ban cinstit in tara lui, si sa n-aiba nevoie de ajutorul unchiului Gigel din diaspora?............................................. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )am blog

Mergi la inceput