Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Hai mai DIASPORA, ca si eu VA MULTUMESC!
dar sa nu va arogati acum toate meritele...mai sintem si noi, astia care am votat, chiar daca nu cu toata inima...ca m-am saturat sa votez mereu, de cind am drept la vot, numai cu "raul cel mai mic".
Si le multumesc si Moldovenilor de peste Prut!
Acum mai ramane ca Base sa isi dea seama ca nu l-a votat poporul ca e el cel mai bun! si sa se straduiasca un pic mai mult sa nu ne para rau!
Si daca va injura, chiar va pasa? Normal ca trebuie sa zica ceva...au fost penibili cu sondajele lor si cu reactiile lui Geoana de la ora 21...


P.S.
Eu vreau guvern cat mai repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

eu zic sa lasam discutiile despre milioanele de euro bagate in tara de diaspora. nu de alta, dar dreptul de vot nu se cumpara cu bani. daca presupunem prin absurd ca odata cu emigrarea voastra, toti parintii vostri s-ar muta in Elvetia (sau orice alta tara doriti voi, diferita de destinatia voastra). ce ziceti, faptul ca le trimiteti bani v-ar conferi drept de vot?

pur si simplu sunteti cetateni romani. e dreptul vostru, pentru "ghinionul" ca v-ati nascut aici, si pentru norocul ca ati facut ceea ce trebuia pentru ca asta sa nu va mai ocupe tot timpul.

bine ca-i mai informat decat voi nea gheorghe din varful dealului. sau, as a matter of fact, propria-mi mama, careia-i explicam sambata seara ca, a doua zi dimineata, cand pune stampila pe geoana, sa-i zica asa: "ma, io te votez, da' sa lasi cota unica la locul ei, ca te ia mama dracului" asta dupa ce-i povestisem cine-i cota asta unica si la ce ne foloseste noua (adica mie si mamei).

pentru ca nu-mi dau seama ce reusesc sa transmit prin postul asta, cred ca nu strica sa repet ce-am zis aseara: diaspora,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM



P.S.
Eu vreau guvern cat mai repede!!!




exact asta nu vom avea... prea curand...
pentru ca basescu, probabil, va continu sa ignore majoritatea - buna/rea - din parlament... parlament pe care conform propriilor declaratii, cel mai probabil, i-l va dizolva...

deci guvern.. mai la primavara... dar sper sa ma insel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Si de la mine,ROMANI INIMOSI,ORIUNDE V-ATI AFLA...JOS PALARIA!
Continuati sa credeti in valorile voastre,nu va lasati influentati de diversiuni si opinii rautacioase ale unora sau altora...
Putini stiu ce inseamna o viata luata uneori de la 0,uneori intr-un context ostil in care nu e suficient sa fi un bun profesionist,poti avea nesansa sa porti stigmatul tarii din care vii.
Cit despre acest forum Mirela,de asemenea..JOS PALARIA!
Asta ca sa parafrazez emisiunea Protv.
Vis-a-vis de vot,contestatarii votantilor de Basescu din diaspora ar trebui sa puna pe hirtie ce s-a intimplat in mandatul acestor ultimi 5 ani in relatia Romania-diaspora si cum era inainte .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Asa e, diaspora e injurata doar de o parte, insa ideea e ca nu ar trebui sa existe sub nicio forma o asemenea reactie. Ori ma rog nu pina acolo incit sa se spuna ca cei din afara nu ar trebui sa mai voteze si ca de fapt habar nu au si voteaza din nepasare ori ceva de gen. Si am mai deschis subiectul asta simtind ofensa si dispretul din partea celor din PSD fata de romanii din afara, Mister Hrebe a fost sub orice critica. Is plecati, nu mai dam doi bani pe ei, ceva de genul asta. Tot din partea lor am auzit in ultimii ani strecurate prin discursuri remarci ca de fapt banii celor din afara nu fac nicio diferenta, ca guvernul actual a pus la dispozitie atitea sectii de vot in strainatate cheltuind banii publici pt interesele PD-L. Deranjeaza rau lucrurile astea.Si am mai deschis subiectul asta pt ca vreau sa atrag atentia ca astfel de mesaje ce apar pe DC din partea unor votanti geoana suparati acum, nu pot fi tolerate, sunt ca si echivalentul unor injuraturi ori defaimari. Imi ajunge ca le aud voalate pe la antene si irealitatea, aici nu ar trebui permise.Si daca multi au votat lasindu-se dusi de antene si irealitatea, puneti stop aici, nu mergeti mai departe pe manipularea facuta de ei, ducind ura mai departe fata de romanii din diaspora.Suntem toti romani pina la urma.Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

mianna, departe de mine de a crede ca diaspora isi cumpara votul cu banii care ii trimit in tara (care apropo nu sunt milioane ci miliarde)

Dreptul nostru este ca suntem romani si avem cetatenie romana. Cred ca asta nu se poate contesta. Nu diaspora are aroganta de a-si asuma meritul (pentru ca stim cu totii ca urmeaza alte greutati).
Cat despre situatia la care s-a ajuns ca tara sa aiba nevoie de banii diasporei, ei bine, nu pot sa cred ca de maine, daca iesea celalalt candidat, nu mai era nevoie de banii acestia.


**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM
Hai mai DIASPORA, ca si eu VA MULTUMESC!dar sa nu va arogati acum toate meritele...mai sintem si noi, astia care am votat, chiar daca nu cu toata inima...ca m-am saturat sa votez mereu, de cind am drept la vot, numai cu "raul cel mai mic".Si le multumesc si Moldovenilor de peste Prut!Acum mai ramane ca Base sa isi dea seama ca nu l-a votat poporul ca e el cel mai bun! si sa se straduiasca un pic mai mult sa nu ne para rau!Si daca va injura, chiar va pasa? Normal ca trebuie sa zica ceva...au fost penibili cu sondajele lor si cu reactiile lui Geoana de la ora 21... P.S.Eu vreau guvern cat mai repede!!!
Foarte de acord. Faptul ca voturile din afara vin ultimele si da, in cazul asta au facut o diferenta nu pot fi luate decit asa ca pe un fapt usor amuzant. Pentru ca situatia asta de 50-50% a fost creata de electoratul din Romania, de tot ce s-a intimplat in romania ultimele zile, sapt, luni.Induiosator este votul moldovenilor de peste Prut. Ei chiar ar trebui sa ne atraga atentia. Ei nu au mai votat pt ca-s mai bogati ori cu ochii pe frigidere, in votul lor exista un mesaj pe care trebuie sa-l ascultam cu atentie.Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Diaspora a facut diferenta! Va multumesc din suflet!
Altfel chiar trebuia sa ma fac si eu diasporeza si zau ca-s prea batrana sa fac pasul asta acum, dupa ce am rezistat cu incapatanare 20 de ani!

Dormi linistit, Johannis vegheaza pentru tine!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

mianna, departe de mine de a crede ca diaspora isi cumpara votul cu banii care ii trimit in tara (care apropo nu sunt milioane ci miliarde)



ma bucur sa aud asta, dar atunci va rog, nu-l mai fluturati ca argument. fiindca nu e. nici singur, nici adaugat celorlalte.

n-am contabilizat eu zerourile, asa scriai in al doilea post din topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Induiosator este votul moldovenilor de peste Prut. Ei chiar ar trebui sa ne atraga atentia. Ei nu au mai votat pt ca-s mai bogati ori cu ochii pe frigidere, in votul lor exista un mesaj pe care trebuie sa-l ascultam cu atentie.








Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput