Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

My point, exactly; thanks for support

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

La fel poti spune ca voturile de la noi, din Medias, sau din alte localitati l-au scos castigator...


IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie



Cine nu e cu el e impotriva poporului.

Nu e asa!!!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Si trebuie sa emigreze in Rusia asta ai uitat sa spui..Oricum asta mi-a placut cel mai mult..O coada de vreo 5mil de romani la ambasada Rusiei sa ceara acte pentru emigrare.

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

Oare???
Ia sa vedem:

1.Sunt niste sutimi de procente in plus pentru Base...
2. In strainatate s-a votat in preponderent pentru Base...

Putem trage concluzia logica : " Voturile din strainatate au facut diferenta"???



Da, ai dreptate...toate voturile au aceeasi pondere. Dar avem in fata un fapt demonstrat : romanii din Romania si-au dorit schimbarea, nu-l mai vor pe Basescu. Poti trage vre-o concluzie de aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Unde anume s-a spus ca romanii din diaspora nu ar trebui sa voteze? E drept ca nu am urmarit 100% stirile din motive de timp...
PSD-ul a spus multe si despre romanii din tara votanti cu Base, s-au spus multe si pe forum despre ei, nu prea inteleg tavalugul iscat aici..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

Oare???
Ia sa vedem:

1.Sunt niste sutimi de procente in plus pentru Base...
2. In strainatate s-a votat in preponderent pentru Base...

Putem trage concluzia logica : " Voturile din strainatate au facut diferenta"???



Da, ai dreptate...toate voturile au aceeasi pondere. Dar avem in fata un fapt demonstrat : romanii din Romania si-au dorit schimbarea, nu-l mai vor pe Basescu. Poti trage vre-o concluzie de aici?


ai dreptate romanii din Romania si-au dorit o schimbare, insa Geoana sau mai bine zis cei din spatele lui nu erau chiar optiunea ideala. Vazandu-l pe Iliescu, Nastase et co mi-am adus aminte brusc de ce-am decis sa plec. Si inca ceva, te-ai gandit sau s-a gandit cineva ca romanii din diaspora au votat gandindu-se la familiile lor ramase acasa? Romania nu e doar a celor care locuiesc fizic acolo.

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Contradictia intre afirmatia toate voturile au aceeasi pondere si eticheta romanii din Romania poate intoarce pe dos concluzia referitoare la schimbare!

Mergand in aceasta nota, intreb, dar romanii din Ardeal si Banat ce au dorit? dar cei din sectorul 5?

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Da, ai dreptate...toate voturile au aceeasi pondere. Dar avem in fata un fapt demonstrat : romanii din Romania si-au dorit schimbarea, nu-l mai vor pe Basescu. Poti trage vre-o concluzie de aici?




IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

La ce schibare va referiti voi?
Aveti impresia ca PSD e vreun partid nou nascut, ca Geoana abia a facut ochi in politica si ca Iliescu, Nastase, etc n-au mai existat vreodata?

I-am avut la conducere..remember. Ce au facut EI in atatia amar de ani?
In opozitie, ce au facut concret? Ce mare catastrofa au oprit? Spuneti-mi, ca nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 75IrDa


Mergand in aceasta nota, intreb, dar romanii din Ardeal si Banat ce au dorit? dar cei din sectorul 5?




Pai pe directia asta putem ajunge la a pune intrebarea pentru fiecare individ in parte.

Eticheta romanii din Romania se doreste a sublinia ideea ca acestia suporta direct consecintele votului.

Totusi eu nu incerc decat sa dau un motiv pentru care s-a ajuns la discutii referitoare la votul diasporei. Nu sunt de partea celor care se victimizeaza sau pun la indoila dreptul diasporei la vot. Dimpotriva. Dar intrebarea Laurei nu este lipsita de sens si nici nu are caracter acuzator, poate doar retoric...caci raspunsul se subintelege...cei din diaspora nu se vor grabi sa vina acasa! Poate cei de aici se vor grabi sa li se alature, in Rusia sau in alta parte...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

ca sa raspund la subiect: se zice ca noi nu stim ce se intampla in tara, ca nu stim ca orice taximetrist sau vanzatoare ajunge in posturi de conducedere la firma la care lucrezi... ca nu stim cata coruptie e in tara, pentru ca nu suntem acolo..ca deja mai e un pic si o aranjeaza si pe fie-sa si pe nevasta..s.a.m.d
pentru mine din diaspora e ok... ma gandesc ca nu-i mai trebuie putin si ii aramjeaza pe toti, dar, ce ne facem daca o noua familie, cu toate neamurile ei, iese la guvernare???
cateodata schimbarea nu face bine... parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Eu una va spun sincer:mie mi-e frica sa mai aud de PSD,mi-e frica sa vad vreo poza cu Nastase sau Iliescu,sint cosmaresti.



Wow, unde erau angelicii...are mutra, Base, drept e!?! manca-l-ar mama de Sfant ce-o sa ne mai rugam la el...

Mergi la inceput