Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.clau

Ce bine ar fi ca toti cei cel sustin pe Geoana sa emigreze,eventual in Rusia!

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
POZE cu Andruta


Dragutza, daca Geoana era sustinut de Rusia, zau ca ar fi iesit..fii tu sigura ca nu dormeau ei, stiind ce neam DEGEABA suntem.
Dar vad ca Dl Base fu votat de dnii de peste Prut care pentru ei insisi nu au fost capabili sa-si alege presedintele; venira repede sa ni-l aleaga pe-al nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Stiu cum arata Romania si m-a marcat. Nu e inca bine acolo. Tatal meu a murit in spital de cateva luni, acolo, si stiu ce inseamna sistemul sanitar de acolo. M-a marcat.



Te-a marcat asa de tare incat te-ai temut sa nu cumva sa se schimbe ceva. Am inteles.







URAT! Lovitura sub centura, foarte urat din partea ta, accept92!



Accept poate mult mai mult. Iti recomand sa citesti si pe la alte topice unde scrie...

Accept, salut dorinta ta de a avea un presedinte decent.
Totusi, mai gandeste-te, presedintele are obligatii mai importante decat educarea populatiei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mi se pare anormal ca cei care nu locuiesc aici sa hotarasca cum imi va fi mie,cine ma va conduce.
m-am saturat de aerele celor care vin vara aici,merg cu mashinile turate,sunt badarani,dau muzica la maxim,ca sa vada lumea toata ca ei au venit de departe.
ca sa nu mai vorbesc de marsaviile care se fac aici si de care "diaspora"habar n-are.misto treaba.
bine ca a reushit sa ne invrajbeasca iar conducatorul mult iubit .
vorba lui voda Lapusneanul e crunta realitate,din pacate.
"Cum nu vii tu,Tepes Doamne"

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui 75IrDa


Mergand in aceasta nota, intreb, dar romanii din Ardeal si Banat ce au dorit? dar cei din sectorul 5?




Pai pe directia asta putem ajunge la a pune intrebarea pentru fiecare individ in parte.

Eticheta romanii din Romania se doreste a sublinia ideea ca acestia suporta direct consecintele votului.

Totusi eu nu incerc decat sa dau un motiv pentru care s-a ajuns la discutii referitoare la votul diasporei. Nu sunt de partea celor care se victimizeaza sau pun la indoila dreptul diasporei la vot. Dimpotriva. Dar intrebarea Laurei nu este lipsita de sens si nici nu are caracter acuzator, poate doar retoric...caci raspunsul se subintelege...cei din diaspora nu se vor grabi sa vina acasa! Poate cei de aici se vor grabi sa li se alature, in Rusia sau in alta parte...

Ete nah, romanii cu domiciliul in Romania au vrut schimbarea. Daca chiar o voiau, votau 75% cu Geoana, asa cum a votat diaspora 78% cu Basescu, nu 50-50. Asa ca dorinta nu cred ca a fost asa arzatoare ca sa iti justifice generalizarea "Romanii cu domiciliul in Ro au vrut schimbarea". Generalizarea asta e trasa de par. Au vrut schimbarea (adica schimbarea e un fel de a spune la vremuri noi, tot noi) in procent mai mare cei mai putin productivi (pensionari, bugetari cu lefuri mici), care spera in asistenta sociala. Cei care muncesc din greu, mai putin, in procent mai mic, ca nu cred ca au chef de biruri suplimentare care macar de ar ajuta pe cineva, dar nu exista nici macar incredere ca asta s-ar intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

mi se pare anormal ca cei care nu locuiesc aici sa hotarasca cum imi va fi mie,cine ma va conduce.
m-am saturat de aerele celor care vin vara aici,merg cu mashinile turate,sunt badarani,dau muzica la maxim,ca sa vada lumea toata ca ei au venit de departe.
ca sa nu mai vorbesc de marsaviile care se fac aici si de care "diaspora"habar n-are.misto treaba.
bine ca a reushit sa ne invrajbeasca iar conducatorul mult iubit .
vorba lui voda Lapusneanul e crunta realitate,din pacate.
"Cum nu vii tu,Tepes Doamne"

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah


Cat de urat ....
Uiti un lucru important : 50% din romani au votat la fel.
Diaspora a facut diferenta ( bravo lor).
Insa daca te uiti in ograda proprie, la Cluj , TB a avut un procent imens de votanti, peste 60%.
Acesti oameni locuiesc langa tine si totusi nu au gandit ca tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

mi se pare anormal ca cei care nu locuiesc aici sa hotarasca cum imi va fi mie,cine ma va conduce.
m-am saturat de aerele celor care vin vara aici,merg cu mashinile turate,sunt badarani,dau muzica la maxim,ca sa vada lumea toata ca ei au venit de departe.
ca sa nu mai vorbesc de marsaviile care se fac aici si de care "diaspora"habar n-are.misto treaba.
bine ca a reushit sa ne invrajbeasca iar conducatorul mult iubit .
vorba lui voda Lapusneanul e crunta realitate,din pacate.
"Cum nu vii tu,Tepes Doamne"

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mai bine cearta-te cu cei de la tine din Cluj, ca si ei au votat cu Basescu intr-o majoritate semnificativa. Dc. votau invers poate ieseau prietenii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Ete nah, romanii cu domiciliul in Romania au vrut schimbarea. Daca chiar o voiau, votau 75% cu Geoana, asa cum a votat diaspora 78% cu Basescu, nu 50-50. Asa ca dorinta nu cred ca a fost asa arzatoare ca sa iti justifice generalizarea "Romanii cu domiciliul in Ro au vrut schimbarea". Generalizarea asta e trasa de par.



In tara nu au fost 50-50. Geoana a avut mai mult, e adevarat ca nu cu mult. Dpdv democratic 50,01 sau 75 tot aia e, majoritatea e majoritate...nu trebuie sa fie covarsitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

mi se pare anormal ca cei care nu locuiesc aici sa hotarasca cum imi va fi mie,cine ma va conduce.
m-am saturat de aerele celor care vin vara aici,merg cu mashinile turate,sunt badarani,dau muzica la maxim,ca sa vada lumea toata ca ei au venit de departe.
ca sa nu mai vorbesc de marsaviile care se fac aici si de care "diaspora"habar n-are.misto treaba.
bine ca a reushit sa ne invrajbeasca iar conducatorul mult iubit .
vorba lui voda Lapusneanul e crunta realitate,din pacate.
"Cum nu vii tu,Tepes Doamne"

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah


nu mai plinge ca nu-i totul pierdut; uite, astia vegheaza la soarta voastra:
http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/878876/Neobositul-Iliescu-Cand-pierzi-iei-batalia-de-la-capat

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

OK eu nu am votata dar stiu o gramada de lume care a votat si alta gramade de lume care n-a votat. Aia care au votat s-au dus special pt base. motivul pt care aia il iubeau pe base? Pai au plecat dupa mineriade si cu scirba de iliescu si partidul lui.

Nu va iluzuionati ca diaspora nu stie ce se intimpla in Ro. Exista internet, ziare romanesti, televiziunile pot fi urmarite pe net... practic sintem la fel de informati ca si cei din tara. Asta pt cine vrea si e preocupat. Cine nu va spui eu ca n-a fost la vot.

Eu de pilda n-am fost pt ca mi-era la fel de lehamite de amindoi dar eram curioasa pt ca prea s-au agitat mari pasiuni pe aici si inclusiv dintre prieteni am infocati base, infocati Geoana. deci...nu consider ca in diaspora trebuie sa aruncati cu oua. majoritatea probabil nici n-a votat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

Oare???
Ia sa vedem:

1.Sunt niste sutimi de procente in plus pentru Base...
2. In strainatate s-a votat in preponderent pentru Base...

Putem trage concluzia logica : " Voturile din strainatate au facut diferenta"???

Dupa parerea mea, voturile din strainatate sunt voturi, la fel ca toate voturile. Poti sa spui ca "acele" voturi l-au scos castigator? La fel poti spune ca voturile de la noi, din Medias, sau din alte localitati l-au scos castigator... Nu credeti?

Pentru ca nu ar fi avut acele sutimi in plus fara TOATE aceste voturi - din tara si din strainatate - ele au contat deci in egala masura.

Eu cred ca asta ar trebui sa intelegem si cei care untem multumiti si cei care suntem nemultumiti de rezultat...



Si sa continuam exercitiul:
1. "Diaspora" l-a votat in procent covarsitor pe Basescu, da? Ok. A compara diaspora cu Mediasul nu e chiar corect, ca Mediasul e un oras cu problemele lui sociale, de politica locala, de consecinte ale guvernarilor trecute, etc. COMUNE. Diaspora, "aia care nu mananca salam cu soia la Base in ograda" sunt multi si diversi, nene...sunt a) moldovenii saraci care vor cu noi la UE si nu cu rusii; b) capsunarii, zidarii, menajerele si soferii de taxi din Italia, Spania, Anglia, etc, etc; c) tineri masteranzi, doctoranzi, studenti, bursieri din Comunitate si din SUA; d) familiile din clasa de mijloc emigrate in Canada, Australia, Noua Zeelanda, Suedia, Danemarca, etc; e) posibili oameni de afaceri de succes din oricare din aceste tari. Si astea-s doar exemplele care imi trec in clipa asta prin cap. Plecati de 1 an, de 5, de 10, de 20 sau dinaintea Revolutiei (adica plecati de sub Base, Iliescu II, Constantinescu, Iliescu I Minerul sau Ceausescu).
...cam multe categorii, nu? Cam multe pozitii sociale, istorii personale, interese diferite fata de cei ramasi in tara.
Si atunci nu ar trebui oricine sa-si puna intrebarea de ce "Diaspora" s-a dus masiv la vot si a votat zdrobitor pt Basescu? Dupa cum spunea cineva, nu neaparat cel care a plecat e un erou si cel care a ramas un las. SI INVERS. Dar ceea e clar e ca nimeni nu a plecat din Romania de prea mult bine.
Urmarea: nimeni nu s-ar fi ostenit sa stea la cozi, sa bata kilometri ca sa voteze pt ca romanilor sa le fie rau. Asa cred. Ai plecat-ori nu-ti mai pasa, ori vrei sa fie mai bine celor lasati in spate.
Ei bine, iata ca pt o multime de oameni COMPLET DIFERITI din orice punct de vedere, mai bine pt Romania nu este si nu va fi niciodata un om al PSD.

2. Se zice ca in tara Geoana a avut 15000 de voturi in plus si ca, deci, PENTRu cei din tara asta era optiunea majoritara. Matematic, strict matematic, poate. DAR, cu o uriasa campanie mediatica; cu oameni de afaceri cu mari interese in spate; cu TOATE partidele care conteaza minus unul alaturi; impotriva unui om singur cu partidul lui, aflat dupa 5 ani de uzura de mandat, in plina criza economica mondiala: sa avem pardon-sa ai doar 15000 de voturi in plus e PENIBIL!!

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput