Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (356)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annisia

Foarte tare piciul Yaiei. Si Yanis e mare pishicher, nimic de zis... Eu sunt dependenta de titi. De ani buni n-am mai calcat prin mijloacele de transport in comun. Cu aglomeratia asta tampita, am devenit si expert la fentat traficul printre stradute, care de cele mai multe ori sunt praf tzandari. Cum dau de cate o hartoapa, Yanis im spune: ai ghija mami, ai ghija la Nashi (adica sa merg incet si sa nu-l zdruncin, sa nu se sparga bibeloul). Daca parchez masina si ma sui pe bordura sau dau spatele, se uita pe geam si face: hai, hai, da-i ca merge, merge...
Cand l-am intrebat ce face tati la bancomat si mi-a zis ca-i aduce bani lui Nashi, parca v-am povestit. Uimirea a fost extrema, pentru ca nu-i explicasem niciodata cum e cu banii, cu cardurile. Dar a percutat el, se pare, de prin alte parti. Bine, nu am inteles de ce e musai sa-i aduca lui banii tati, adicatelea ma-sa ce are?!
A fost dragut si in noaptea de Mos Neculai (mi-a placut cum ii zise Erina, hhihihihihi). I-am luat, pe langa tzaole, dulciuri si nelipsitele trenuri Thomas, un ditamai cutioiul cu toate animalele junglei, cu palmieri, case din copaci, masini de teren si tot tacamul. Tati vine repede sa filmeze reactii la cald si, cum era pe vremea lui Ceasca, se intrerupe lumina aici la mine, la porumb... Se face bezna si Yanis cica: eee, gata cu Mosu... Am aprins lumanarile si am continuat treaba, dar reactia lui a fost super.
Nu imi mai vin mie acum, dar face o gramada de zapaceli, de ramai masca frate, cum de-l duce mintea la cat de pishpac e, zau!


Multumim! Vad ca de fapt toti copii cresc la fel de frumos si absorb ca buretii, desi nu ne dam noi seama cand si unde. De fapt, cred ca ii tratam noi ca pe bebelusi, iar eu sunt omuleti deja, ne asteptam sa fie mici si neajutorati, cand colo, ei ne cheltuiesc deja banii de pe card.
Bravo, Yanis!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Erina

Daria a primit o carte si dulciuri. Daca ar fi primit jucarele numai la anumite ocazii i-as fi luat mai multe dar ii aduce si tati saptaminal cite un DVD si cite o jucarie mica. Deja cred ca e prea mult. Ma gindesc sa institui o regula de luat jucarii.La carti si jocuri educative sunt de acord sa luam cind gasim ceva interesant.


Eu ma jur demult ca institui regula asta si nu am reusit pana acum din pacate, asa ca Alex e foarte pretentioasa si solicita mereu cadouri. Andrei nu a dat semne pana acum in acest sens, dar abia acum se prinde care e treaba cu cadourile. Oricum daca intrebi ce a primit nu zice decat "adou".

Un cadou foarte potrivit pentru Mos Niculae, asa ar fi trebuit sa procedez si eu, dar m-am gandit ca ar fi dezamagita Alex. Tare frumoase insa ghetele Dariei, de unde le-ai luat?

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

O sa va povestim ziua noastra in poze. Pe scurt am sarbatorit , am si muncit , ne-am si jucat si ne-am rasfatat .


Frumos...dar sa mor de ma prind ce ati sarbatorit...doar nu alegerile!?! Aveti vreun Nicolae/Nicoleta?

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)


Eee, vezi ca n-ai fost vigilenta la toate pozele din album? Prima poza e raspunsul la intrebare.


Vazui, dar tot nu m-am prins!
Eu am presupus ca in poza e una dintre bunici, dar nu stiu cine e Maia. Andrei poate daca il sarbatoriti cu intarziere, ca nu e Nicolae. Dar tati poate e...hmmm...oricum sunt in ceata, ca nu stiu ce ati sarbatorit, poate in avans sau cu intarziere...nu conteaza oricum, tortul arata bineeee...

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

La noi Mosul a adus strict dulciuri in toti pantofiorii:)
Jucarie au primit de la diversi mosi veniti in vizita, dar am intituit regula: Mos Neculai aduce dulciuri:)
Nici nu aveam cum, cu mine prin spitale...barbatu-meu si jucariile-baba si mitraliera:D


PS Am si poze cu ei la ghetute, da n-am apucat sa le descarc.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Rox, Sabina, am scris deja Annisiei, poate noi ne asteptam ca ei sa fie inca mici si ei deja au crescut fara sa ne dam noi seama. Chiar daca cuvintele sunt mai putin sau mai stalcite (uneori nici eu nu il prea inteleg pe tudor, dar el s-ar putea sa-mi bage si ceva finlandezisme pe care nu le pricep), important e ca ei acum isi comunica dorintele. Asta mi se pare minunat, deja sunt omuleti copii nostri!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annisia

Roxule, nu stiu cat vizualizezi tu schimbarile, avand in vedere ca il vezi toata ziua. Eu am fost perfect impresionata de cat de mult si frumos a crescut Andrei. Iti seamana foarte bine si are o mocuta cu trasaturi pictate, cum ii sade bine unui baietas. Cat despre nervozitate, aruncat si spart, eu am vechime in astea. Numa ca uite eu nu-mi facui probleme. Pentru Yanis e ceva banal sa distruga tot cand se plictiseste. Plus curiozitatea de a vedea ce e in interiorul lucrurilor. Placerea de a le distruge si apoi de a incerca sa le refaca. Chestii din astea... Nu i-am impus disciplina, decat daca sare calul. In rest, il las sa isi faca numarul. Asa nu il stresesz nici pe el, nici pe mine.
Stiu exact cand il apuca pandaliile: cand este obosit; cand s-a jucat prea mult in acelasi loc, cu aceleasi jucarii, static si plictisitor sau cand i se acorda prea multa atentie de catre persoane straine. Il supraveghez de la distanta si nu intervin decat daca e pericol. Altfel, ce poate sa faca: sa distruga o prostie de masina sau tren, sa arunce niscaiva cd-uri pe pereti, sa-si bage jucariile sub pat sau dupa dulap si, eventual, sa faca instructie cu Happy. Nu e un capat de lume. Ii explic ca se agita degeaba si ca e mai bine sa vina sa ne dragalim. Aici are doua variante: fie acceta din prima, fie intai face si mai rau si ajunge la a cara pumni si scatoalce celor prezenti. Dar, de cele mai multe ori, pricepe de vorba buna ca nu e bine, ca nu-i frumos, ca e rusine, ca e pericol si se calmeaza... E armonie-n casa noastra, nu-i bai...


Da da, ai sesizat foarte bine situatiile de pandalie si la noi, ca e cam la fel. Si reactiile noastre, si a mea si a lui sunt cam ca la voi. Ceea ce inseamna ca e normal pentru varsta asta. Dar tot ma mai oboseste uneori, sa nu zic ca ma scoate din papuci.

Ca imi mai carabaneste mie scatoalce mai treaca mearga, insa nu imi place ca o altoieste rau pe Alex. Ea nu riposteaza niciodata, il iarta mereu, insa nu trebuie incurajat. Loviturile sunt puternice si de regula da cu obiecte, de ii lasa si semne. Trebuie sa gasesc o cale sa mai reduca astfel de comportamente. Insa e drept, ca le practica atunci cand e plictisit sau obosit, mai mult ca altadata.

De stricat nu strica prea mult de dragul cunoasterii, tocmai ca el e foarte grijuliu cu lucrurile si daca desface le monteaza imediat la loc. Tine mult sa fie lucrurile la locul lor, sa lipim la loc, sa reparam orice. Stricaciunile sunt de regula din lovituri de podea, pur si simplu il apuca uneori bazdacii si da cu ele. Uite asa a facut praf jucaria primita de ziua lui de nume la cateva ore dupa ce a primit o. Mereu arunca pe jos creioanele, piesele de construit, masinile. Norocul meu este ca le si strange dupa aceea, dar tot ma intreb daca e normala atata agresivitate. Eu nu am pomenit asa ceva la Alex, ea strica numai in procesul cunoasterii.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina Rox, mega party acolo...e pt ziua lui tati in avans?
Am tuns baiatu

http://armonii.blogspot.com/2009/12/tunsulica.html



Pentru Sf Andrei cu intarziere, pentru tati in avans, si pentru mama mea cu o zi dupa. (aviz si Yaiei)

Tare frumos Gheo tuns, e minunat! Cam asa l-am tuns si eu pe Andrei, adica nu scurt de tot. Am niste poze pe acasa, si cu ghetutele cum zici tu, dar nu am apucat sa le descarc. I-am luat cadou lui tati o rama foto digitala si am stat toata seara sa ii fac selectie de poze pentru ea.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Annisia, hai ca am ras de a rasunat biroul cand am citit de "gata cu Mosul". Ce repede cresc puii nostri, deja au replici beton. Vad ca esti innebunita dupa puiul tau, ai abandonat planurile de bb2? Hai spor la munci in ultima zi, si conced placut de acum incolo. Cand mai dai pe aici sa imi zici ce e Kiabi asta si unde se gaseste.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Uitati aici detalii despre Kiabi. Eu il am aici aproape. Stiu ca s-a mai deschis in Berceni si urma sa mai deschida si in Baneasa. Nu stiu ce si cum. Am aflat de firma asta cand fusei in excursion prin Europa si am fost tare incantata de produse si preturi. Cel putin pentru copii, e super truper.

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=kiabi+romania&meta=&aq=f&oq=

Micul Yanis creste mare

Praslea cel voinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Eu sunt la job amu, ca mosu avu grija de mine si mi-a adus un Vaio micccccc, pe care-l car pretutindeni. Vaio ca Vaio, dar geanta Samsonite roz-bombon face deliciul cadoului. Hihihihih...
Ma apuc de treaba amush, sa nu dau exemple negative subordonatilor. Va pup si va doresc o seara placuta!!!!

Micul Yanis creste mare

Praslea cel voinic

Mergi la inceput