Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (356)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bagat la cap! Multam.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Iaca, am gasit ceva super la subiectul cu poznasi http://fabricaspiridusilor.ro/, dar mai degraba pentru copii mai mari. Incercam si noi diseara daca avem timp si va mai povestesc.

Intre timp mi-am amintit si eu ca suntem la munca, asa ca ma duc la o sedinta.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Citat:
citat din mesajul lui Erina

Daria a primit o carte si dulciuri. Daca ar fi primit jucarele numai la anumite ocazii i-as fi luat mai multe dar ii aduce si tati saptaminal cite un DVD si cite o jucarie mica. Deja cred ca e prea mult. Ma gindesc sa institui o regula de luat jucarii.La carti si jocuri educative sunt de acord sa luam cind gasim ceva interesant.


Eu ma jur demult ca institui regula asta si nu am reusit pana acum din pacate, asa ca Alex e foarte pretentioasa si solicita mereu cadouri. Andrei nu a dat semne pana acum in acest sens, dar abia acum se prinde care e treaba cu cadourile. Oricum daca intrebi ce a primit nu zice decat "adou".

Un cadou foarte potrivit pentru Mos Niculae, asa ar fi trebuit sa procedez si eu, dar m-am gandit ca ar fi dezamagita Alex. Tare frumoase insa ghetele Dariei, de unde le-ai luat?

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi


Si la noi e la fel, Alex stie exact cu se se mananca Mosii astia, si are mereu liste pregatite, mareu vrea ceva, iar Olivia vrea doar cadou, si doar atunci cand il aude pe Alex!O intreb ce cadou vrei sa-ti aduca Mosu', iar ea "cadou"!

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Revenim si noi,am fost absente motivat!

Am fost la Deva, de-acum nu ma mai incumet, tare bine a fost, Sara s-a jucat cu verisoarele ei, noi am fost rasfatati. A venit mosul peste tot pt Sara, cu tot ce si-a dorit ea, tare dulce a fost cum se bucura ea si spunea : Vine Mosuuuuuuuuuu! Si apoi dulce si candid: Bucura Sara!Atat de surprinzator e saltul ei, vorbeste mult si f corect si ce ma topeste e ca isi exprima atat de frumos trairile sufletesti! Tare frumoasa e perioada asta!
Eu am primit un inel superb de la tati, asa ca i-am cam spalat pacatele din ultimele vreme!

Altfel bine, acasa cu Sara, e f bine asa, ma simt linistita, vreau sa mai merg saptamana asta si la o eco morfologica de trim 3 si cu Dumnezeu inainte. Ma tem uneori cand ma uit la semnatura, ma gandesc ca mai e asa putin, parca nu sint pregatita sa nasc...desi abia astept sa o cunosc si sa o imbratisez pe Emma.

Ma bucur ca Sara nu a mai avut niciun acces de furie vizavi de surioara ei, e tot mai calda si afectoasa in toate povestile ei, cred ca se datoreaza bebelusului ei Emmma pe care il iubeste mult! Asa ca trag nadejde ca o va primi cu drag pe surioara ei.

Nu am reusit sa citsc din urma, sper ca toata lumea este bine!
Uram si noi cu intarziere La MUlti Ani sarbatoritlor de ieri!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Emma Sofia 33 +

Un vot va rog: http://www.coffeechat.ro/2009/11/craciun-cu-miros-de-scortisoara-siiubire/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Citat:
citat din mesajul lui Annisia

Roxule, nu stiu cat vizualizezi tu schimbarile, avand in vedere ca il vezi toata ziua. Eu am fost perfect impresionata de cat de mult si frumos a crescut Andrei. Iti seamana foarte bine si are o mocuta cu trasaturi pictate, cum ii sade bine unui baietas. Cat despre nervozitate, aruncat si spart, eu am vechime in astea. Numa ca uite eu nu-mi facui probleme. Pentru Yanis e ceva banal sa distruga tot cand se plictiseste. Plus curiozitatea de a vedea ce e in interiorul lucrurilor. Placerea de a le distruge si apoi de a incerca sa le refaca. Chestii din astea... Nu i-am impus disciplina, decat daca sare calul. In rest, il las sa isi faca numarul. Asa nu il stresesz nici pe el, nici pe mine.
Stiu exact cand il apuca pandaliile: cand este obosit; cand s-a jucat prea mult in acelasi loc, cu aceleasi jucarii, static si plictisitor sau cand i se acorda prea multa atentie de catre persoane straine. Il supraveghez de la distanta si nu intervin decat daca e pericol. Altfel, ce poate sa faca: sa distruga o prostie de masina sau tren, sa arunce niscaiva cd-uri pe pereti, sa-si bage jucariile sub pat sau dupa dulap si, eventual, sa faca instructie cu Happy. Nu e un capat de lume. Ii explic ca se agita degeaba si ca e mai bine sa vina sa ne dragalim. Aici are doua variante: fie acceta din prima, fie intai face si mai rau si ajunge la a cara pumni si scatoalce celor prezenti. Dar, de cele mai multe ori, pricepe de vorba buna ca nu e bine, ca nu-i frumos, ca e rusine, ca e pericol si se calmeaza... E armonie-n casa noastra, nu-i bai...


Da da, ai sesizat foarte bine situatiile de pandalie si la noi, ca e cam la fel. Si reactiile noastre, si a mea si a lui sunt cam ca la voi. Ceea ce inseamna ca e normal pentru varsta asta. Dar tot ma mai oboseste uneori, sa nu zic ca ma scoate din papuci.

Ca imi mai carabaneste mie scatoalce mai treaca mearga, insa nu imi place ca o altoieste rau pe Alex. Ea nu riposteaza niciodata, il iarta mereu, insa nu trebuie incurajat. Loviturile sunt puternice si de regula da cu obiecte, de ii lasa si semne. Trebuie sa gasesc o cale sa mai reduca astfel de comportamente. Insa e drept, ca le practica atunci cand e plictisit sau obosit, mai mult ca altadata.

De stricat nu strica prea mult de dragul cunoasterii, tocmai ca el e foarte grijuliu cu lucrurile si daca desface le monteaza imediat la loc. Tine mult sa fie lucrurile la locul lor, sa lipim la loc, sa reparam orice. Stricaciunile sunt de regula din lovituri de podea, pur si simplu il apuca uneori bazdacii si da cu ele. Uite asa a facut praf jucaria primita de ziua lui de nume la cateva ore dupa ce a primit o. Mereu arunca pe jos creioanele, piesele de construit, masinile. Norocul meu este ca le si strange dupa aceea, dar tot ma intreb daca e normala atata agresivitate. Eu nu am pomenit asa ceva la Alex, ea strica numai in procesul cunoasterii.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi


Inseamna ca Bogdan e in grafic. Cu aruncatul pe jos cand nu ii convine ceva si cu loviturile. Eu aplic metoda cu fuga ca e ce-a mai buna si sanatoasa. CAnd vad ca il apuca pandaliile nu ma cert cu el, ies din camera. Atunci se duce intai la taicasu sa ii spuna " a tupaat mami " si spune si motivul si apoi vine la mine zi zice " "amite ( sau pietene)tupaat, dau pup".
AM incercat initiat sa ii "pedepsesc" cand loveste, pedepse de genul , "dam puzzleul la copil" sau jucaria. Faptul ca vede ca reactionez il face sa dea in continuu.
Intr-o zi i-am luat manuta si l-am indemnat sa isi dea si lui peste fata sa vada cum este. NU a avut efectul scontat, adica sa nu mai loveasca, ci acum cand e suparat si e departe de noi isi da cu palma lui peste fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gabriela, ma bucur ca esti optimista si felicitam pe Sara pentru progresele la vorbarie. Sigur se va bucura de surioara, chiar daca va fi mai greu cu acomodarea la inceput.

Babylina, nici la noi nu merge sa raspund cu violenta, spre exemplu sa ii dau peste manuta, ca el se amuza si mai si. Daca ii dau o pauza se mai potoleste, isi cere "tuuze" si gata, o ia de la capat in 5 minute.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Tup si eu...........sa ...sunt suparata rau,nu-mi mai arde de nimic....mi-au schimbat comisia pt miercuri, nu ii cunosc, mai putin pe proful meu.....care este un tipicar, asa ca nu va spun ce este in sufletul meu, asa ca am nevoie de galerie...pt moral....asta nu-mi doream de Mos "Mitolae"....

ne auzim miercuri ...dupa marea incercare....nu ma gandeam ca o sa fie asa stresant



Cecilia si Cristian Matei
(07.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

[quote]citat din mesajul lui Erina

Eu ma jur demult ca institui regula asta si nu am reusit pana acum din pacate, asa ca Alex e foarte pretentioasa si solicita mereu cadouri. Andrei nu a dat semne pana acum in acest sens, dar abia acum se prinde care e treaba cu cadourile. Oricum daca intrebi ce a primit nu zice decat "adou".

Un cadou foarte potrivit pentru Mos Niculae, asa ar fi trebuit sa procedez si eu, dar m-am gandit ca ar fi dezamagita Alex. Tare frumoase insa ghetele Dariei, de unde le-ai luat?

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi


Roxana, imi imaginez ca e mai greu sa "deturnezi" dorintele copiilor mai mari. Si Matei cere una alta, pe anul acesta a avut doua lucruri destul de scumpe pe lista pentru Mos Craciun-vina astora de bombardeaza copiii cu reclame,si mami si tati ai lui i le-au pregatit deja.
Cind mai vede cite ceva zice ca si-ar dori dar intelege daca nu se gasesc in PN.
Primeste jucarii de fiecare data cind vine tati din strainatate asa ca are casa extraplina.

Eu zic ca e bine ca ii poti oferi Alexandrei absolut tot ce isi doreste. Sunteti si voi si ea foarte norocosi. Imi imaginez ca apreciaza cu adevarat cadoul si il pretuieste.

Cizmulitele Dariei sunt cadou de la Matei via mami Oana. Din pacate nu stiu de unde le-a luat.




-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
24+ cu David

L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cecilia, nu conteaza comisia, lucrarea ta e gata , e foarta buna si ti-ai fi sustinut-o la fel in orice conditii, sunt si aia tot niste oameni, imagineazati-i pe closet



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annisia

Uitati aici detalii despre Kiabi. Eu il am aici aproape. Stiu ca s-a mai deschis in Berceni si urma sa mai deschida si in Baneasa. Nu stiu ce si cum. Am aflat de firma asta cand fusei in excursion prin Europa si am fost tare incantata de produse si preturi. Cel putin pentru copii, e super truper.

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=kiabi+romania&meta=&aq=f&oq=

Micul Yanis creste mare

Praslea cel voinic


Annisia si eu am tot laudat Kiabi la fetele de la odisee.
Setul acesta http://picasaweb.google.com/Dragoidaria/Noiembrie#5409519490190200402
de pusesem eu link acum vreo saptamina m-a costat 170 Ron.

Pe viitor o sa ii iau si baietelului meu tot de acolo.

Mi-a placut mult cum ai povestit despre Yannis. E un baietel pe cinste iar tu esti o mami foarte cool!

Sa folosesti sanatoasa cadourile, asa mai daaa. Mi-ar placea si mie cu variatia de Samsonite pe verde crud sau bej.



-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)
24+ cu David

L'amor che move il sole e l'altre stelle

Mergi la inceput