Strumfi de iul-aug 2007 (165)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

neatza
la multi ani de sf.nicolaie!!!!
nico,sa traiesti cu numele si sa fii sanatoasa.
mychy,saru'mana..daca ajung iti cer nr pe pm...mai nou sotu'nu mai vrea sa mergem dupa el ca sunt multi nebuni pe strada si trimit astia de la firma masina..cand ai timp da-mi pe pm nr tau..poate ajung in brasov mai repede...mos coaie..

referitor la discutia inceputa de karli,io nu va zic cum ar trebui ca toate stim cum ar trebui sa reactionam dar din pacate avem stimuli externi negativi care ne influenteaza comportamanetul...la istericalele lui fii-miu reactionez cu ignoranta,dar nu-l parasesc,stau langa el si nu mi se misca nici un muschi,daca suntem intr-un loc public sau la prieteni care nu inteleg iesirile il iau si-l pedepsesc,de ex il pun pe scari in fundulet si stau la nivelul lui fara sa-i vb si tinandu-l de maini ca are tentative de a se da pe spate.la incapatanare,recunosc ca de obicei ii ofer ce vrea dar daca e ceva ce i-ar putea periclita siguranta ii spun ferm "nu" explica ndu-i de ce "nu" dar nu ma intorc oricate tipete ar fi in urma.cu somnul e clar,la pranz doarme cu perna si pilota lui,trebuie sa existe inpatut ca altfel e jale,iar seara cu mine,nu-mi pune probleme..cristina,io am zile cand nu-l culc la pranz si seara adoarme greu caci e prea surescitat dar doarme neintors 12 ore.

mihnea la vederea cadourilor de sub ghetute "oauuuu"..

zi buna si frumoasa sa aveti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Buna dimineata si sarbstoritilor!

Multumesc pentru sfaturi, Saby pare sa fie mult mai bine, de aseara nu mai face febra, vedem cum iese si coprocultura. La cat de fitzoasa era pana acum, sa o vedeti acum... Ieri credeam ca-mi explodeaza creierii, dupa doar 3 ore de somn si o zi de urlete si miorlaieli din nimic.

Pana citesc din urma va ofer o dedicatie muzicala .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Karli eu zic ca pe timp lung se vad mult mai bine rezultatele obtinute cu calm si rabdare decat cu "pumnul in gura". Un copil care stie sa faca diferenta intre bine si rau pentru ca mama asa l-a invatat dar cu personalitate arata mult mai bine decat un copil supus si lipsit de personalitate pentru ca de obicei asta se obtine din metoda "faci cum zic eu ca eu sunt sefu".

Karli si Cristina multumesc ca ati vazut filmuletul, Karli da se imbraca singurica de vreo 2 luni insa exerseaza de pe la vreun an jumate. Si da, nu e doar pijamaua, ci toate hainele, isi alege mereu singura iar eu "sugerez"la greu, am ajuns si sa ascund haine ca o sa fac sa aleaga ce trebuie, apoi ea se imbraca, eu o ajut doar la dresuri si fermoarul la cizme ca e cam rigid, dar si la dresuri e in incercari. Faza tare e ca se inchide de multe ori si la geaca la fermoar singura. Insa dureaza vreo 10 min pana reuseste sa bage fermoarul unde trebuie la inceput si imi vine sa o imbrac cu forta insa stiu ca nu rezolv nimic ca se dezbraca la loc tipand din toti rarunchi "I DO IT".

Mychy si la noi a venit Mos Coaie tot cu dulciuri si un puzzle.

Carla sanatate multa Sabinei in continuare.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui musso17
daca suntem intr-un loc public sau la prieteni care nu inteleg iesirile il iau si-l pedepsesc,de ex il pun pe scari in fundulet si stau la nivelul lui fara sa-i vb si tinandu-l de maini ca are tentative de a se da pe spate.

georgiana,mamica de mihnea


Georgi sper sa nu te superi pe mine, dar de ce il pedepsesti pe motiv ca altii nu ii inteleg lui iesirile? Daca l-ai pedepsi mereu ca asta e metoda pe care ai ales-o ar fi ok insa sa-l pedepsesti pentru ca ALTII sunt incapabili sa inteleaga iesirile unui copil de doi ani... Mai bine i-ai pedepsi pe ei ca ei sunt vinovati in povestea asta. In fine, scuze daca te-am suparat.

De exemplu ieri: ma duc la un restaurant care a devenit traditie de weekend si vorbim si vine si soacra-mea cu sotul ei. In fine cand intram acolo Adelise era lihnita, plus obosita insa rara face asa. De-odata a apucat-o urla din orice, nimic nu-i convenea, am plimbat-o in brate, vroia ketch-up, maioneza, orice insa nu cerea normal ci urla direct. In fine a mancat printre urlete, timp in care soacra-mea a ridicat tonul de vreo doua ori la ea sa se "opreasca" si socra-miu a inceput sa comenteze ca "asta nu e Adelise pe care o stiu ei , ca vai ce urat, ca nu-i vine sa creada, ca se poarta oribil" ei pana m-am saturat si le-am zis ca daca au ajuns la 70 ani si nu stiu ca un copil are si zile proaste si de obicei are un motiv sa se poarte asa inseamna ca ori au uitat ori au avut ei copiii perfecti. In fine au tacut cu comentariile, Lis s-a potolit, si ca drept dovada peste 2 minute a zis ca o doare burtica, si imi arata, se chircea. S-au simtit probabil vinovati insa eu m-am enervat si am plecat, desi am vorbit frumos totusi nu permit nimanui sa imi "comenteze" copilul in fata asa de zici ca era monstru.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

buna dimineata! a venit si la noi mos 'coaie! doar ca noi l-am botezat mo'caie! si bineinteles ne-am infruptat din plin cu dulciuri, banane si portocale! (noroc cu cele din urma ca sa putem spune ca am servit si noi micul dejun!)

Cristina si Luna va dau dreptate la amandoua. Iar cuvantul de ordine in educatie este intr-adevar "CALMUL". Sunt convinsa ca doar problemele rezolvate cu calm pot produce efecte bune in viitor, insa probabil stiti si voi cum iti vine cateodata sa o iei pe campii... cateodata cand ma enerveaza la culme Adeluta si nu vrea nicicum sa asculte sau nu inceteaza sa ma supere cu o chestie ii spun si chiar ma fac ca plec din camera. Incerc sa nu exagerez nici cu timpul petrecut afara din camera si nici cu numarul iesirilor pentru a nu o afecta si in restul timpului cand plec undeva cu alte scopuri si ea ramane singura cu tati.

Cristina eu am incetat de vreo luna si ceva la a mai insista sa isi faca somnul de pranz la pranz. Daca mai pica de somn pe dupa-amiaza bine, daca nu, asta e. Adoarme mai repede seara si isi face doar un somn mare si bun. Ea reuseste de multisor sa se mentina treaza si chiar FRESH! pana seara! asta daca stam in casa, pentru ca in masina adoarme in mod sigur imediat ce pun masina in miscare, daca e in jurul pranzului sau mai tarziu dar n-a facut nani-ul de pranz. Vad ca la voi reteta cu masina nu functioneaza la fel de bine. Oricum poate nu strica sa o lasi un pic fara sa-i mai aduci aminte ca la pranz se face nani. Vezi ce se intampla, cum se schimba si ea spre somnul de seara. Ai intuit bine ca si Adeluta refuza uneori sa faca nani de cu seara! ba chiar refuza SA VINA NOAPTEA! ("nu mata, nu mata" - adica nu noaptea, nu noaptea) dupa ea ar trebui sa ne jucam non-stop!

Luna am uitat sa iti zic si eu sa stapanesti sanatoasa laptopul si sotul care a fost asa de bun si ti-a permis utilizarea lui mai devreme!

Si asemenea "crizei" lui Adelise de la restaurant, Adeluta si-a gasit si ea intr-o zi cand eram la banca sa faca un scandal monstru pentru ca nu o lasam pe ea sa se aseze pe scaunul de la un self-bank ING. De fapt am lasat-o cat timp mi-am alimentat eu contul la un alt bancomat, iar cand am avut nevoie sa fac niste plati, am pasaportat-o rapid de pe scaun, tinand-o pe brate! Atat mi-a trebuit ca m-au stiut toti clientii care mai erau acolo ce copil "razgaiat" am pentru ca urla intr-una "du-te mami, du-te mami"! (dar ea nu e asa de obicei! era prima data cand se manifesta asa in public) In momentele alea oricat as fi incercat sa ii explic nu aveam cu cine sa ma inteleg... nici n-am inceput teoria cum ca ma supara si nu mai primeste nimic din ce ii place ei sau chestii de genul asta, pentru ca nu mergeau garantat! am ales sa ii zic "amenintator" LASA CA VORBIM NOI DOUA ACASA! cand acasa nu i-am facut/zis nimic doar ca atunci cand a venit tati de la serviciu singura i-a sarit in cale si de la usa a inceput sa ii povesteasca si sa planga vinovata ca n-a fost cuminte si de aceea mama n-o duce in parc! (asta fiind una din pedepsele cu care tot ies eu la inaintare si am impresia ca imi bat gura de pomana ca n-o afecteaza in niciun fel) deci undeva acolo in mintisoara ei se petrece niste educatie, nu-i asa?!


va pup!


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Carla am vazut-o si eu pe Sabina cum canta... super tare! bravo ei, nu doar ca stia versurile foarte bine dar si intonatia! oarece emotii tot avea, ca nu prea avea stare pe viitor ii trebuie o scena mare pe care sa se invarta in voie!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Carla ce haios canta Sabina, e o dulce.

Am uitat: La multi ani Nicoletelor si Nicolailor.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

La Multi Ani, de Sf Nicolae si felicitari celor care-si sarbatoresc azi ziua numelui.

Nico, La Multi Ani si multa sanatate.

Luna, Karli, Cristina, Michi, mersi frumos pt urari, ieri mi-a fost un pic mai bine, azi dim iar mi-a fost rau, asta e.

Am admirat si eu cateva fete frumoase in poze si flimulete, Ingrid si mamica ei, Elisa si Alina si bineinteles pe Adelise cea independenta si Saby cantareata, .

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

luna, ce frumos se imbraca lis de una singura.........si-mi place la nebunie accentul tau englezesc!!!!
alina.a, am vizionat poze.......a avut serbare eli????????
carla, multumesc de dedicatie! da de unde stie frate cantecu ala? am auzit pe fundal si pe "cineva" care o acompania!!
distractie maxima la voi.......
anto, sanatate multa!!!!
si apropos de gripa, noi ne imunizam la greu cu usturoi crud!!!!
......vreau sa decodez un telefon sagem.....oare cine face asa ceva????

*decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zborrrriiii!!!!”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

la multi ani Nma!!!!

*decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zborrrriiii!!!!”

Mergi la inceput