Strumfi de iul-aug 2007 (165)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

mychy...saru'mana,mi-amluat si eu niste botine din piele intoarsa maro,gentile se gasesc si in cta?adica exista la un magazin anume?
dana,sanatate multa...sper sa nu fie gripa asta.

edit:mychy,acum am vazut ca ai zis "fetele din capitala"...sotu vine mirecuri la otopeni si m-as baga sa caut magazinul..ilgasesc usor?..asta ca tot merg dupa sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

michy eu sunt tare multumita de max factor de ruj,rimel,oja,fond de ten.nota 10.
poze proaspete aici

alina mamica bulinei Elisa(20 iunie 2007)




povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

hello

dana speram sa nu fie gripa porcina! dar daca e, sa treceti usor peste! mai ales daca nu suferiti si de alte boli... cronice; de curand am vorbit cu o prietena ca a avut 3 cazuri CONFIRMATE in familie! (ea si cu bebelusul ei de 4 luni neavand nimic!) MAMA, TATAL SI SOTUL EI. Tratamentul in cazul in care nu ai complicatii ar fi simpla asteptare sa treaca insotit de antitermice daca exista febra, multa VITAMINA C si cam atat... in cazurile mai grave tb.consultat medicul caci apropiatii de mai sus ai prietenei mele au facut de la bronsite la pneumonie! oricum s-au vindecat complet si au scapat!

cristina26 multumim pt.complimente, esti o draguta! si la propriu si la figurat! ca doar ti-am vazut si pozele recente si noua culoare la par! intr-adevar e o schimbare; te schimba dar sa stii ca tot frumoasa ramai! important e ca te face pe tine sa te simti ALTFEL... CUMVA NOUA! nu-i asa? cred ca imi fac si eu cadoul acesta; pana vine mosul! o tunsoare noua sigur si probabil si o culoare noua! va pupam pe amandoua si va asteptam in ROMANIA cu mult drag! dar despre asta mai vorbim!

valen multumesc si tie! vestea aceea cu nasa lui Ines ne rascoleste pe toate si mai mult decat atat eu una amutesc cand ma gandesc ca totul poate fi atat de serios si de real! adevarul e ca ni se taie de orice gand material cand emotional esti facut praf! am trecut si eu de curand prin niste emotii deprimante pentru propria-mi persoana si prin niste nopti in care am adormit plangand la gandul ca o boala crancena poate lovi in oricine inclusiv in mine (pana cand mi-am luat rezultatul la o analiza si a fost bine), astfel incat mi-am mai cautat o data rostul in viata si nu am gasit decat unul: COPILUL MEU! nu banii, nu bunastarea, nu distractiile! Sa fim sanatosi sa ne putem creste copiii mari pentru ca au nevoie de MAMA! NU stiu ce o mai poate ajuta acum pe nasa voastra! ce e in sufletul nasei voastre.... ce gol imens e in sufletul ei, ce ganduri o macina.... POATE DOAR O MINUNE SA SCHIMBE ACEASTA SITUATIE! Si ma rog sa se faca o minune pentru ca e prea trist! e prea cruda suferinta asta!!! cu atat mai mult cu cat stii cum securea sta deasupra capului! offfffffff

alina.a sanatate multa Elisei si o sa trag si eu un ochi acusica la poze... revin mai tarziu cu feed-back-ul! acum ma cam paste un somn de pranz caci am dormit putin az'noapte!


si mai voiam sa va povestesc ceva ce tocmai i-am scris pe forum si unei mamici de-o seama cu noi de fitzele aferente varstei strumfilor nostri; si noi ne confruntam cu fitze, si cred ca asta e varsta.. nu prea cred ca avem ce face; e varsta "neintelegerilor" (in sensul ca mai trebuie sa creasca pana pricep ei cum merg lucrurile); de exemplu un episod de-al nostru recent si unic!!! Adeluta ne cam scoate peri albi cand se pune contra! Joi seara am incercat sa ii pun pampersul de noapte pentru culcare! nu voia! bun, o culc fara, iar pe la 5-6 dimineata incerc sa o impachetez cu pampers si ISI AMINTESTE CA NU VOIA PAMPERS! in plus o intreb daca vrea sa stea pe olita pt.ca altfel va face pipi in pat si dau sa o asez pe olita, si bineinteles se OPUNE CU MARE SCANDAL! pana la urma se aseaza, ca nu am mai lasat-o sa se culce pana nu alege: pampers sau olita si apoi NANI! A ales olita pana la urma si a stat nu exagerez 30-40 minute cred! (intre 5 si 6 dimineata! ) facuse pipi-ul insa cand o intrebam daca e gata, zicea nu! kk! sta, sta, sta, zice iar kk dar fara sa faca ceva! si facea asta numai ca sa nu se ridice! pentru ca mai repeta faza asta si in timpul zilei cand sta pe olita si vrea sa stea mai mult (stie fata ce scuza sa-si gaseasca!) si uite asa cedez nervos si ii spun ca eu ma culc daca nu se ridica de acolo si ca o las sa doarma pe olita! (iar cu scaunele sta f.bine ca face cel putin o data pe zi, chiar are un tranzit f.bun de cand s-a nascut; n-am avut probleme, de aceea zic ca sunt doar fitze!).

iar acum va zic una proaspata... vine la mine cu canita, cu sticla de apa si imi cere MIE SI DOAR MIE sa ii pun apa in canita! o trimit la taica-su'... se ofera taica-su'... nimic! MAMI SI MAMI SA TOARNE APA IN CANITA! si tot felul de ambitii de acest gen! uneori face acelasi gen de fitza si cand sa o spalam... ba la dus, ba la fundulet doar, ba pe dinti.. ori cand ne imbracam/incaltam sa iesim afara... etc! e un fenomen! si eu ma gandesc serios daca deja am intrecut masura cu acordarea drepturilor egale cu noi cand am inceput sa "discutam" cu ea. Pana la urma ea are libertatea de a alege singura, dar ne pune nervii rau de tot la incercare cand face pe-a incapatanata! si cu toate astea, cu putina diplomatie, tot din partea noastra, scapam de fiecare CRIZA! voi ce credeti? e bine sa o dam mereu in diverse, sa ii fentam si noi pe ei pana cand ne iese tot cum vrem noi, dar sa fie si ca ei? sau mai bine sa fim radicali? de genul: "iti pun pampers fara discutie noaptea! iti toarna apa tati! iti face mama! iti face tata!" (fara atatea mofturi acceptate din partea noastra).


hai ca am umplut eu capitolul dintr-un mesaj... va pup pe toate si sanatate la toate mamicile si la toti copilasii (la cei bolnaviori mai ales!!!)

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Dana noi am tratat gripa cu indiferenta, multa indiferenta.

Karli eu sunt de parere ca cu cat esti mai categoric si intri in contradictie cu copilul sa-i arati ca tu esti seful, cu atat tot tu ai mai mult de suferit. Parerea mea e noi suntem mari si puternici si putem sa ii obligam sa faca multe insa ce le aratam: ca cine are forta invinge? Ca prin forta obtii tot ce vrei? Si mai tarziu in viata.... Nu, personal am hotarat ca e mai bine sa rationez pe cat posibil cu copiii mei (asta nu inseamna ca nu mai obosesc si eu si sunt om, am momente cand ma tot intreaba Cosmin "da de ce sa fac asa?" si eu zic "ca asa zic eu"). Insa in general incerc sa explic de ce facem un anumit lucru iar Adelicioasei ii explic insa daca o vad pe picior de tantrum evit prin redirectionarea atentiei catre altceva. Si a mea il refuza pe tac'so frecvent pt diverse activitati insa daca e ceva minor (gen "mami gives me water") ii fac pe plac, daca e ceva mai important gen nu vrea sa o duca tati la somn ci mami, incerc sa-i explic ca ii e si lui tati dor de ea, si o sa-i spuna o poveste si alte diverse pe care nu le face cu mine, de ex asculta muzica, se gadila cu tati, deci o atrag cu altele si apoi ma tirez cand se spala pe dinti, deci il accepta pe tati.

Apropos de asteptat rezultat la analiza: stiu cum e sa nu iti mai doresti doar sanatate, sa te gandesti "Doamne nu-mi trebuie nimic decat sanatate pentru mine si familie si pot trai si intr-un cort..." E greu si asa este. Insa nu pot spune ca timpul nu a trecut si nu imi doresc si altele. Ar fi nenatural. Mai am spaime insa trec si mi se pare natural sa vreau si case mai mari, si distractii dar Doamne Doamne stie ca acestea sunt pe planul doi, ca in primul si in primul rand vreau sanatate si restul daca vin bine daca nu nu.

Alina eu de aceea am cumparat Sony, am avut de ales intre un Canon (la un pret asemanator) si Sony si mi s-a explicat ca Sony are incorporat Steady shot (ceea ce spuneai tu despre tremuratul mainii) in camera pe cand la Canon si la Nikon sunt in lentile/obiectiv ceea ce face obiectivele de Canon si Nikon mai scumpe. Astea de la Sony sunt mai accesibile ca pret. Bine oricum am sa schimb si eu camera cand simt ca imi ramane mica si visez la un Canon insa nu vreau inca sa dau 1500 lire pe o camera atat de complexa, astept sa invat tot ce pot din asta.

Apropos va scriu de pe noul laptop, m-a lasat sotul sa il folosesc, a zis ca nu poate fi asa sadic.

Mychy sa stapanesti sanatoasa geanta, imi place de tine ce te respecti.

Va pup, ma duc pe la frate-miu.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna seara mamici de strumfi,


De trei zime stau mai mult in pat, m-a bagat si pe mine gripa in seama; nu stiu ce fel de gripa ca aici nu te testeaza nimeni daca nu esti pe moarte. Oricum, o forma ciudata, nu am nimic la gat, nas, in schimb am avut niste dureri de cap si musculare groaznice, febra, ameteli, greata, naspa rau.
Speram sa nu ia copiii de la mine si de azi Sonia face febra, sa vedem ce-o mai fi, numai sa nu pateasca ca mine ca nu e bine deloc.

Va urez sa petreceti frumos de Mos Niculae, sa primiti si sa dati cadouri frumoase si mai ales sa fiti sanatosi cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Anto sanatate multa. nu vreau sa te sperii dar mie imi cam suna a ceea ce descriu astia aici la porcina. Sanatate multa.

AICI puteti vedea un filmulet cu Adelise cum se schimba in pijamale. Nu luati in seama data, e facut acum o saptamana. Sper sa va placa.

Am fugit la nani. Puuup.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Luna tare dulce e Adelise cum se imbraca ea singurica in pijama. Bravo ei! Se vede ca stapaneste f.bine obiceiul acesta deja. Nu e la prima incercare, nu-i asa? Uite eu n-am incercat niciodata sa o las pe Adeluta sa se imbrace singura dar mi-ai dat idei. Asa de independenta ce vrea sa fie a incercat ea singura sa se mai imbrace cu pantaloni, sa isi puna sosete, sa se incalte, sa isi puna caciula... iar la dezbracat e mare artista. Stie sa isi desfaca si capsele dintre picioare de la body-uri. In orice caz, cand incep doar sa o asist la imbracat cred ca deviza va fi "tine-te bine mamico cu rabdarea!" pt.ca presimt ca dupa ce va incepe cu pijamalele in mod sigur va dori sa faca ea lucrul asta si cu celelalte haine de peste zi/de casa/de afara.

Multumesc pentru ca mi-ai impartasit din gandurile tale cu privire la felul in care discutam cu copilasii, ce libertati le acordam, cat hotarasc ei si cat noi, ce si cate explicatii le dam si asa mai departe.... mereu ma gandesc ca procedura e una buna; explicatie si fapta, explicatie si fapta, dar in momentele cheie cand cer ceva si nu mi se da ascultare, plecand de la premisa ca am discutat si mandra mea fetita a inteles, incerc in ultima instanta sa o fac sa inteleaga printr-o comparatie cu o neascultare de-a mea in fata ei; acest schimb echitabil de "NU-uri" ea nu-l intelege! pe langa ca nu-i convine! de exemplu: intr-o noapte/dimineata se trezeste chitita pe desene animate! ca sa-i dau drumul la TV sa se uite la desene! bun, incep explicatiile! nu merge! plansete si urlete! mare scandal mare la 5 dimineata! ok, incepem negocierile! Mami zice: ADELUTA HAI IN PATUT LA NANI! (raspunsul ei NU).. Adeluta insista si ea: mami veau desene! (raspunsul meu NU... plus explicatii de genul "E NOAPTE, NOAPTEA TOTI OAMENII, TOTI COPIII, TOTI CATEII... etc. DORM! FAC NANI! ) si tot asa... Pana la un moment dat cand ii spun ca asa cum nu ma asculta ea pe mine, nici eu n-o ascult pe ea!

Practic ajung la concluzia ca ea ori nu ma intelege, ori nu vrea. Si din nou, ca sa ajungem la rezolvarea problemei, eu de cele mai multe ori o iau prin invaluire, si fac cum ai zis tu Luna draga mea, ii distrag atentia de la subiectul principal pentru ca nu-mi place sa o vad plangand sau mai rau sa o las cu impresia ca mami e "rea" si de aceea nu-i dau sau nu-i fac pe plac! si ma intreb si eu daca e bine ca mereu mereu sa gasesc alternative de genul acesta; pentru ca poate in timp se va vedea un efect negativ si din asta; o sa aibe impresia ca nimic nu i se poate refuza categoric din prima. Nu cred ca strumfii nostri stau si se gandesc ulterior ca ia uite m-a fentat mami .... "pana la urma nu mi-a mai dat desene az'noapte! a facut mami tot cum a vrut ea!" dar nici nu cred ca intelege ca refuzul a fost categoric. Refuzul insotit de incercarea noastra de a-i alina "suferinta" produsa ma gandesc ca poate i se urca la cap si devine incet dar sigur un copil alintat! (la modul neplacut) ca oricum de alintatul frumos nu ducem lipsa! ce crezi?

pupici!


Alina.a am vazut pozele cu Elisa si ma asteptam sa te mai zaresc si pe tine in vreo pozica ceva.... f.frumoase pozele si am impresia ca si Elisa s-a mai inaltat asa-i? pare ca are picioarele lungi si mai subtiri? apropo de picioare, s-a rezolvat problemuta cu piciorusele si incaltamintea Elisei? sau tot cu incaltaminte ortopedica va luptati? va pup cu drag pe amandoua!



fetele am apucat sa scriu mesajul asta de cu seara, de pe 5 decembrie de pe la 12 noaptea asa; l-am scris incet incet si am ajuns cu el in dimineata de 6 decembrie! insa n-are nimic, cum aveam eu sa mai dau socoteala cu privire la o noapte "pierduta"? dar macar in noaptea asta am scuza perfecta! l-am asteptat pe Mos Nicolae!!!



sa nu uit... iti doresc draga Nicoleta nma ca e dubla aniversare azi pentru tine! e si ziua ta de nastere, corect? sa fii sanatoasa si frumoasa o mie de ani!

va fac si eu cinste cu o feliuta de tort sau cu o fripturica , ce doriti? ca azi ma serbez si eu cu numele dar nu prea tare ca nu am programat nici un fel de party! lasam pe cei mai mici sa faca zarva pe tema zilei de azi!


noapte buna! zzzzzzzzzzz
sa vina mosu'.... shhhhhhhhhht... pash pash... parca se aude ceva dupa usi....

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Anto sanatate multa!!!!!!!!!!!!!! sa va refaceti repede si bine!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

alina.a imi pare asa de rau ca Elisa a fost bolnavioara. Sanatate multa ii dorim . Alinuta draga, de cate ori am sa merg in Romania tu vei fi in lista mea de prioritati . Abea astept sa va vad. Sora mea tot asteapta barza, poate luna ianuarie o sa fie cu ochisori. V-am admirat pozele.
mychydutza I-am tuns si eu bretonul lui Ingrid asa de stramb si scurt dupa ce am adus-o de la cuafor (mi-a fost rusine sa zic ca bretonul ii este prea lung).
loredana_76 si tu care credeai ca David nu stie exact ceea ce va doriti voi de la mos
danagh Sanatate multa tuturor. Te simti mai bine azi? Dar Daria?
luna1 dar ce fetita mare ai tu, se imbraca singurica. E o frumoasa!
karligutza Draga mea, esti o dulce, abea astept sa va vad. Ai dreptate in ceea ce priveste culoarea parului, aveam nevoie de ceva nou, o schimbare. Dupa ce te vopsesti sa ne trimiti poze sa te vedem. In ceea ce priveste intrebarea ta, sunt sigura ca stii raspunsul meu. Eu cred ca ideal este sa ne putem pastra calmul mereu (ideal). Trebuie sa fim fermi cand este vorba de sigurata si sanatatea copilului (ex. vrea sa fuga in strada, etc). Sa fim flexibili in restul situatiilor, sa ii lasam sa aleaga intre doua variante. Eu cred ca ai procedat foarte bine. I-ai dat sa aleaga ceea ce vrea, dar ai fost ferma (faci la olita sau ai scutec a treia varianta nu exista). Culcatul, Ingrid este la fel ca Adelutza, sau poate chiar mai rau~ uraste sa se culce. Uneori este asa de obosita ca i se inchid ochisorii iar daca o intreb daca vrea sa doarma imi zice “no” apoi eu incerc sa o mint ”bineinteles ca nu o sa dorimi tu, dar hai sa citim carti, sau hai la plimbare cu masina (am plimbat-o si 3 ore pana a adorimit, ~ de obicei dupa ce trece prima sau a doua ora sunt foarte fustrata). Am obosit sa ma mai lupt cu ea cu somnul, la noi situatia este scapata de sub control. Nu stiu ce sa fac, unori ma gandesc ce frumos este perioada asta din viata mea, iar eu o fac atat de stresanta. Poate ar fi mai bine sa ii scot somnul de la amiaz. Tu ce crezi?
Anto sanatate mult si din partea noastra.
nma La multi ani!
Este 11 pm, fug sa ma culc doar nu inaite de a va dori noapte buna si o zi minunata maine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

neatza......
loredana, n-am adormit ieri, doar ca pe la 11 am plecat.....a fost mai mult o frecangeala mersu la servici sambata.....
anto, sanatate multa si sper sa fie doar versiunea standard a gripei, nu aia reloaded!!!!
dana, si voua sanatate multa va doresc........
luna, mi s-a parut mie ca scrii cu "floricele"......era de vina laptopu nou ....sa-l stapanesti sanatoasa si sa nu ai parte de virusi......
musso, gentile se gasesc si in brasov, daca ajungi...in bucuresti, au undeva langa basarab......nu pt sa-ti explic unde pt ca nici eu n-am ajuns de una singura. dar, daca vrei sa ajungi, ne vedem la gara, ca eu acolo lucrez si tragem o fuga!!!! sa stapanesti bucuroasa ghetele!
..............la noi a venit mosu.....cu dulciuri. a fost foarte fain.....andrei batea aseara un usa si striga: mosu 'coaie!vino!!!!!

*decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zborrrriiii!!!!”

Mergi la inceput