Strumfi de iul-aug 2007 (165)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Povestea cu cantecelul este mai speciala, in sensul ca tatal meu care nu mai este si de care mi-e foarte dor mi-l canta serile la mare, cand stateam amandoi in sezlong. I-am cantat si Sabinei si i-a placut, la fel si cel cu "pescarul amator". Multumesc ca l-ati vizionat .

Lachi, multumesc .
Dana, daaa, stiu Fazermint, am in dulap acum . Spuneai ca Daria imita un copil mai mare, uite ca Saby o imita pe sora-sa si e destul de enervant, nici nu stiu cum e mai bine...
Alinele, sa stapaniti sanatoase aparatele foto!

Scriu greu fiindca alaptez si am doar stanga libera, dar legat de subiectul deschis de karligutza trebuie sa spun ca eu nu suport sa-mi aud copiii plangand. Asa ca fiecare "criza" incerc sa o rezolv din pripa, ca sa nu se ajunga la urlete majore. De regula, daca este o dorinta rezonabila, i-o satisfac. Daca nu se poate (nu este sigur sau sanatos sau bine pentru ea) in prima faza ii explic. Daca insista atunci incerc sa-i distrag atentia, sa-i ofer altceva oarecum similar si prezentat intr-o lumina frumoasa. Daca nici asa nu merge, cer ajutorul sotului cu mai multa imaginatie si uneori rabdare inspre distragere.

Na, ca mi-a adormit in brate. Mie moshul mi-a adus dulciuri si cuvantul "tzatza" spus de cea mica.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Alina, am admirat pozele, mi s-a parut mie sau era o camera numai pentru joaca acolo?
Luna, super Adelise, cum se imbraca singura! N-am avut niciodata rabdarea sa o las pe Saby, ea are mare viteza la dezbracat si asa ar ramane .
Anto, sanatate multa!
Mychy, vezi pe ocazii, poate gasesti "decodori".

Noi asteptam nasii in vizita, ne-au zis ca a trecut moshul si pe la ei. Am bagat o placinta la cuptor, miroase a vanilie si scortisoara .

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


Saby 2-3 ani*******mare(7) oct. 2009*******mare(5+6) august 2009 *******mare(4) iulie 2009 *******mare(3) iunie 2009 *******mare(1)2009 *******mare(2)2009 *******Saby la 2 ani
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Buna seara tuturor.

La multi ani Nma!!!!
Alina
Carla,cand povestesti cat esti de obosita,ma revad pe mine,cand era Aaron mic.
Rodica,am trecut si eu prin faza cu :"vreau numai cu mami".Ajunsesem sa cred ca sunt pedepsita,orice lucru cat de mic numai cu mami voia sa il faca,nu mai spun de cate ori voia la baie in timpul mesei,si el are tabieturile lui la baie,trebuie sa stea ceva timp pe reductor,se mai uita pe o carte,ma mai intreaba despre obiectele din baie,si eu trebuie sa stau pe un scaunel in fata lui.Ajunsesem la disperare,pana intr-o zi,cand am hotarat ca nu mai merg cu el la baie,sa mearga tati.Nu a vrut sub nici o forma,dar i-am zis ca poate sa faca in pantaloni daca nu vrea cu tati.Nu am cedat si dupa un timp de plansete/cereri/teatru l-a intrebat pe tati daca merge cu el la baie.Si de atunci,daca eu am treaba s-au nu vreau sa merg noaptea la baie,ii spun sa-l roage pe tati.Mai se incapataneaza cate o data,ca vrea cu mine,dar trec si eu cu vederea o data pe saptamana

In rest suntem cat de cat bine.Aaron ia antibiotic,are o viroza urata cu tuse din plamani,a facut si febra si mi-a fost teama sa nu-i dau antibioticul prescris,desi nu sunt convinsa suta la suta ca trebuia,abia ieri am descoperit ca ii creste o masea,deci febra era sigur de la masele,si parca degeaba ia antibiotic ca tusea a ramas...cateodata nu stiu cum sa procedez in privinta antibioticului,dar m-am gandit sa nu coboare la plamani...of,de fiecare data sufar cand trebuie sa procedez asa...am o signgura bucurie in toata treaba aceasta,ca e prima data in aceasta iarna cand a fost nevoie de antibiotic.
Cu polipii suntem la fel,sper sa o ducem asa pana se incalzeste un pic afara si el sa mai aiba cateva luni in plus...Dar se chinuie sa respire si nu mai vreau s-o lungesc prea mult,desi mai sper ca sa fie mai bine,asa cum s-a intamplat la Iosua.

In privinta disciplinei eu eram cam dura,dar mi-am schimbat prioritatile de cand am facut la serviciu un curs despre formele abuzului fizic(referitor la copiii abuzati fizic care ajung in institutii de asistenta sociala).M-a afectat destul de tare si am hotarat sa abordez altfel situatia cand ma scot rau din sarite.Ii scot in hol,pana se calmeaza,si ei si eu.Acu nu va ganditi ca-i "bateam "dar o mai luau la funduletz.

Am vrut sa va pun un filmuletz cu Aaron recitand poezia Gogoneata,dar e intunecat rau ,asa ca o sa-l filmez maine,cred ca nu stiu eu sa umblu cu aparatul.

Asa,la serbare nu vom merge,cica din cauza gripei vor fi fara parinti..pai atunci de ce mai fac serbare??Si in februarie merg sa-l inscriu pe Aaron la gradi.Dar il vor vedea pe Mos,la mine la serviciu si la fostul serviciu.

Mihaela,cum animezi tu forumul,dar nu te citescvrei trei pagini,deja iti simt lipsa,dar se intampla destul de rar,asa ca ma bucur...sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.

Dana,am avut si eu ceva gripa,luata de la copiii din institutie,am umblat cateva zile cu masca,dar n-am mai suportat-o.Eram terminata intr-o seara,dar am baut ceai mult cu lamaie si catina,si dimineata nu mai aveam nimic,nu stiu exact ce a fost,insa am avut toate simptomele unei gripe.

Anto,Dana sanatate multa stati cu masca sa nu ia si copilasii

Am scis cam mult,dar imi era dor de voi,si tot nu reusesc sa scriu fiecareia in parte,oricum eu va pup pe toate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

In primul rand sanatate Anto ca stiu cum e. Nici mie nu mi-au recoltat sange insa mi-au recomandat antibiotic pentru ca am evoluat si spre amigdalite pultacee dc pot spune asa (adica tot gatul e plin de basicutze albe cu puroi banuiesc cu toate ca eu am amigdalele scoase). Deja parca se intrevede o stare mai buna. Doamne ajuta.
Pe Daria o indop cu imunostimulatoare. In continuare doar tuseste rar iar Adi e racit insa o duce pe picioare.

La Multi Ani!!! Nma sa ai parte de multa sanatate si fericire.

La Multi Ani!!! Karligutza sa dea Dumnezeu sa ajungi baba batrana sa-ti tii stranepotii in brate, sa le faci cozonaci de Craciun.

Alina.a

Michy eu de mai bine de doi ani folosesc numai ruj de la Max factor, din acela care nu se ia, costa 50 ron dar chiar te dai diminetza si te tine pana seara. Mie mi se pare f bun.

Cristina ma bucur ca mai citesc despre tine si Ingridutza. Mi-era dor de voi. Sunteti deosebite.

Luna f tare Adelicioasa ta cum se imbraca. Daria incearca si ea zilnic insa se impotmoleste la maini.
Doar din scris imi formasem o parere de femeie mai dura (fara a fi ceva rau in asta) insa, auzindu-te acum, imi pari mult mai calda/calma.

Carla ia sa ne pui mai des filmuletze cu Saby ca tare dulce e.

Soatza mea a fost smecher, avea luate cadourile de mai demult, dosite, astfel ca a venit si la noi mosul aseara. Mi-a placut ca eram in dormitor cu Daria o schimbam si Adi tot suna dintr-un clopotel pe hol, Daria ciulea urechile si eu nu ma prindeam deloc. A fost tare incantata.

Karligutza am editat sa-ti raspund si eu dar nu ma simt capabila sa zic ceva coerent . Cert este ca tot pe acolo suntem si noi recunoscand ca am inceput sa-i mai dau si cate una la fundulet, f rar dar se mai intampla. Va spun sincer ca pe mine ma dispera cand nu vrea sa stea decat pe pervazul de la geam, e si sus si rece si se urca si singura acolo dupa scaun si, si.... nu stiu cum sa o dezvat. Ea cica se uita dupa masina lui tati . Mai facem ce mai facem prin casa si isi aduce aminte de geam. Prima masura este ca ne-am interesat de manere cu cheie pt geam. Altceva nu stiu ce sa-i mai fac.Ea ar sta pe geam si o ora, de multe ori o apuca si dansul acolo sus.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Scuze de greseli,sunt cam obosita,mai nou la ora 5 dimineata copiii ma trimit sa le fac laptele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musso17 spune:

buna seara
am intrat sa-i raspund lunei,apoi ma duc sa vad si eu pe saby cum canta.
luna,m-am exprimat gresit,mai de graba nu am spus tot,nu doar in deplasare il pedepsesc ci si acasa insa muuuult mai rar caci e tare cuminte si intotdeauna cu 2 avertizari...cu oamenii incapabili sa inteleaga un copil de 2 ani e discutabil,acu trei ani ma gaseam in postura lor si chiar ma obosea un copil care era lasat sa faca ce vrea,sarit depe masa,aruncat cu jucarii in pahare si in oameni,cos pus in cap la nistre straini...mie copiii astia nu-mi cadeaua bine,ma oboseau teribil..toate exemplele sunt reale,traite de mine..so,oricat de intelegatoare sunt eu nu pot sa am asteptari de la altii asa ca ma vad nevoita sa-l potolesc cat de cat.io nu sunt o mama perfecta,tot ce-mi doresc e sa cresc acest copilul in sensul de a ajunge un om sanatos psihic..si da,ma ghidez dupa instinct si aplic ce aud doar daca mi se potriveste.stai linistita,nu m-am suparat.

dana,m-a uns la suflet sotul tau cu clopotelul..foarte frumos si rupt din poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

deci ma cadorisesc cu un Max factor!!!!......
dana, ce ti-a adus moshu??? am vazut si eu la cineva termopane cu inchizatori la maner. ce mi s-a parut fain e ca se pot bloca cu cheia in pozitia rabatat!!!!!!

cica a iesit geoana! n-am sperante insa macar n-o mai vad pe udrea si pe bamboo-ista de baseasca, si daca ma vor disponibiliza, macar sa n-o faca infumuratu' ala de berceanu

*decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zborrrriiii!!!!”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna seara,

raspund prezent la apel ... tocmai ne-am intors de la tusnad, am fost la un party de week-end
am avut-o cu noi doar pe Mara, David a facut otita si la recomandarea medicului l-am lasat acasa ... maine merg cu el la control, sper sa nu mai fie probleme

a venit si la noi "mo'calaie", au fost cu noi la tusnad inca 6 copii, le-am facut la toti pachete la fel si sambata seara sa te tii chiote si veselie

de maine sunt in concediu, pentru trei zile, vreau sa "rastorn" casa, sper sa nu ma apuce lenea



Mamica de David Iulian (07.01.2005) si Mara Teodora (12.07.2007)
_
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Eu am inteles altfel intrebarea lui Karligutza si anume daca din cauza ca noi le-am dat mereu mai multe optiuni, acum tragem ponoasele
Si eu mi-am pus intrebarea asta de multe ori, mai ales atunci cand trebuie sa urc si cobor scara de n ori ca vrea lapte dar nu in paharul mic in cel mare, apoi nu in cel albastru in cel galben, etc. Pai cine il intreba mai acum cateva luni: vrei din ala mic sau din ala mare, etc, pai eu si taica-su asa ca acum pe de o parte ne freaca precum la Nufaru, dar stie ce e mare, mic, lung, scurt si la fel si culorile. Deci tot el iese in castig !
Mama cand a vazut cum ne freaca imi zicea ca ne are de degetul mic si ca l-am rasfatat. Mai ales la masa cand incepe sa ceara anumite chestii de mancare (nu sa i le pregatesc, dar chestii care sunt in frigider si nu i le-am pus pe masa). Ea zicea sa-i spun, uite, asta avem, asta mananci, dar eu tot nu pot, ma duc si-i aduc, sau mai nou il trimit pe el singur sa-si ia
Mi-a placut cum a scris Luna despre aspectul asta, acum daca am ales varianta asta mai libertina, pe asta continuam, primii 20 de ani sunt mai grei
Si noi am ajuns astazi la restaurant exact la ora de somn, l-au apucat frustrarile, cand o lua mai tare ma duceam cu el la baie, il tineam numai in brate asa urland si il intrebam cand a terminat ca sa mergem sa mancam Taica-su s-a mai burzuluit la el dar nu ca eram in public ci pentru ca era si ora lui de somn . Un avantaj pe aici este ca toti sunt obisnuiti cu urlete din astea din partea toddler-ilor. Ii remarca doar atunci cand nu urla, se opresc la masa si zic, uau, ce copil cuminte !!!

La Multi Ani sarbatoritilor de Mos Nicolae !



Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Oanaa ma bucur sa te citesc si sanate lui Aaron.

Dana nu judec pe nimeni insa parerea mea e ca orice "palmuta" peste fund nu ne ajuta decat pe noi sa ne varsam nervii, nu cred ca ei inteleg nimic din asta, decat ca uneori mami e bine dispusa si le face hatarul alte ori le trage una la cur. Si zi asa, sunt mai dura? Cred ca realitatea e ca sunt categorica in afirmatii, o greseala de altfel caci nimeni nu poate fi categoric despre nimic.

Musso stiu despre ce fel de copii vorbesc insa uite eu am pretentia ca fie-mea nu poate ajunge in postura descrisa de tine. Acum depinde si de toleranta umana, in Romania din cate stiu toleranta e muuuuult mai mica decat in afara, copiii nu prea au ce cauta prin restaurante, la cumparaturi, practic au voie doar in locurile special "amenajate".

Aici e cum spunea si Diana, copiii sunt bineventiti absolut peste tot (cu foarte mici exceptii si atunci legate de siguranta lor) si lumea intelege si tantrumuri si crize. De exemplu ieri cand urla fie-mea nu se uita nimeni, dar nimeni nici macar in directia noastra. Normal ca si eu am luat-o pe fie-mea la toaleta, la plimbare, chiar am scos-o si afara insa asta din bun simt nu datorita privirilor urate.

Ioanaiub sa va fie de bine plimbarea la Tusnad.

Diana da le-am dat obtiuni insa uite pe mine acum optiunile astea ma scot din "rahat". Daca ii zic de exemplu "e ora de somn" n-am nici o sansa sa o culc fara lacrimi in schimb daca ii zic "cu cine vrei sa mergi la nani, mami sau tati?" functioneaza mereu, mereu alege ca si cum nici nu discutam daca mergem sau nu la nani. La fel la imbracat, daca vreau sa aleg eu, aleg doua bluze si o intreb "cu asta sau asta?" si ea alege uitand ca de fapt putea sa aleaga o cu totul alta, insa atat timp cat are sentimentul ca este in control e totul ok.

Azi urla ca vrea sa isi dea geaca jos in parc, ca e "hot". M-am asezat la nivelul eu si am intrebat-o "vrei sa mai stam in parc?" "da" "bun, daca pui geaca mai stam, de nu mergem acasa" (insa trebuie sa si te tii de cuvant). Si-a pus geaca la loc.

Sa nu va inchipuiti ca merge mereu, si poate nu merge la toti copiii insa eu am citit metoda tot pe aici pe la un subiect si am testat-o, atat timp cat au optiuni au impresia ca ei aleg mereu deci sunt in control, asa ca mai putini nervi, mai putine tantrumuri.

Va pup

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput