Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(54)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
m-am programat pe 9 dec la homeopata, pretul unei consultati este de 150ron si o gasiti aici http://www.medichomeopat.ro/cazuri_clinice.htm asa ca punct informativ este springul de la universitate, pe acolo pe undeva se afla locatia, ma bucura faptul ca este aproape de munca mea, insa nu prea ma bucura pretul...iar despre acupunctura nu stiu ce sa zic cred ca zic pas luna asta...sa vad cum stau cu finantele...
Lucia ai o minune bruneta si restul fetelor.... si era sa uit, adica am uitat data trecuta, mada la multi ani...
deci am intrat iarasi intr-un cerc vicios de doctori semn ca inca nu ma las....sper sa vin cu vesti bune si sperante pt cele care se regasesc

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Mai Lucialu ce bebelina mumoasa!!!
Eu am inceput monitorizarile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

cam cit ar trebui sa fie dimensiunea unui folicul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

sorry-cam cat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Fetele cochetele, vad ca v-ati puturosit rau la scris!Bataitza!
Cine imi raspunde si mie la intrebarea cu foliculul?
In plus, mai va dau un task: eu am inceput monitorizarile, asa cum
v-am mai scris si azi am mers la Plafar si mi-am umplut sacosa de medicamente. Am luat trifoi rosu, suc din orz verde, vitex, omega 3, asparagus racemosus si ulei de primula pastile. Imi spune cineva cu ce sa incep?Ca ma gandesc ca daca la iau asa pe toate odata,ma ia durerea de stomac. In plus, am inteles ca sunatoarea, echinaccea si (ufff, mai era ceva!)contribuie la incetinirea procesului de fertilitate.
Cine se mai confrunta cu asa ceva?Cand merg la , sangerez rau la anus (stiu ca e tot la nenorocenia asta de boala). Exista un mic remediu?
Eu in fiece zi am dureri, acum au devenit suportabile, s-ar putea sa fie si de la foliculul marit. Ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

INFERTILITATE

#61612; Medicinele alternative Yunani si Ayurvedica au utilizat mierea timp de mai multe secole pentru a fortifica sperma b#259;rba#355;ilor.
#61612; Dac#259; barba#355;ii impoten#355;i vor lua cu regularitate dou#259; linguri de miere înainte de culcare, problema lor se va rezolva.
#61612; În China, Japonia #351;i Orientul Indepartat, femeile sterile dar #351;i cele care doresc fortificarea uterului au luat scor#355;i#351;oar#259; pudr#259;, timp de secole.
#61612; Femeile sterile pot s#259; ia un vârf de cu#355;it de scor#355;i#351;oar#259; pudr#259; cu o jum#259;tate de linguri#355;#259; de miere #351;i s#259; î#351;i frece gingiile cu aceast#259; combina#355;ie în mod frecvent pe toat#259; durata zilei, astfel încât combina#355;ia s#259; se amestece u#351;or cu saliva #351;i s#259; p#259;trund#259; în corp.
#61612; Un cuplu din Maryland (SUA) nu a putut avea copii timp de 14 ani, pierzându-#351;i speranta ca vor fi capabili s#259; procreeze vreodat#259;. Când au aflat despre acest remediu, atât femeia cât #351;i barbatul au început s#259; consume miere #351;i scor#355;i#351;oar#259; în modul ar#259;tat mai sus. Femeia a r#259;mas îns#259;rcinat#259; dup#259; câteva luni #351;i a n#259;scut gemeni la termen.

Se pare ca fete ca aditza, csana, cristy, ne-au uitat de tot !

Didi, iti recoamnd trifoiul rosu si asparagusul, intra pe net si vezi !

Unele plante medicinale pot chiar reduce fertilitatea, ca sunatoarea (hypericum perforatum), Ginkgo si Echinacea.
Pe de alta parte, unde mi-ati recomanda sa merg pt niste analize hormonale?Ca nici cu plantele nu-i bine sa te joci. De ex, la asparagus, care este tot la fel de bun ca vitexul in infertilitate, zice ca nu-i bine sa-l folosesti cand ai grave tulburari de estrogen. Pai eu, de unde sa stiu daca am sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

S-a descoperit c#259; o combina#355;ie de miere cu scorti#351;oara poate vindeca majoritatea bolilor.
Mierea este produs#259; în majoritatea #355;#259;rilor lumii.
Medicina alternativ#259; Ayurvedica, precum #351;i cea Yunani au utilizat mierea ca remediu vital timp de mai multe secole.
Oamenii de #351;tiinta de ast#259;zi accepta #351;i ei mierea ca pe un remediu Ram Ban (foarte eficient) în tratarea multor tipuri de afec#355;iuni.
Mierea poate fi utilizat#259; în multe tipuri de afec#355;iuni f#259;r#259; a avea efecte secundare.
#350;tiin#355;a contemporan#259; ne spune c#259; de#351;i mierea este dulce, dac#259; se administreaz#259; în doze corespunz#259;toare, ca medicament, nu va d#259;una pacien#355;ilor cu diabet.
O revista faimoasa, Weekly World News, care apare în Canada, a publicat în edi#355;ia din 17 ianuarie 1995 o list#259; de afec#355;iuni care pot fi vindecate cu ajutorul combina#355;iei de miere cu scor#355;i#351;oar#259;, în urma studiilor efectuate de savan#355;ii occidentali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

ai ma, nu stiu de ce apar acele cifre, sper sa intelegeti ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare
Batrice sincer nu stiu cat trebuie sa fie un folicul, stiu doar ca endometrul trebuie sa fie minim 7-8 mm pt implantare.....iar despre plante ....acum nu mai iau nimic pt ca urmeaza sa merg la homeopat si imi va zic edoc ce sa iau....laborator bun de analize hormonale este pe strada roma ,la bios nu mai stiu numarul te puup si bafta


didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Beatrice intrebi cat trebuie sa aiba un folicul.. Dar cand? Te referi la momentul ovulatiei ? Ar trebuie sa fie undeva in jur de 20 mm daca nu ma insel, atunci ajunge la maturitate si se sparge. Endometrul trebuie sa fie in jur de 10 mm, ideal. Dar stiu ca Raluca spunea ca l-a avut de 7 sau 8 cand a ramas gravida.

Luca eu zic sa nu te sperie tratamentul, ca nu are de ce. Eu am luat-o ca atare, nu am facut o drama ca a trebuit sa fac FIV. Am zis ca nu am de ce sa astept ani in sir, sa ma chinui in fiecare luna poate degeaba cand unii doctorii ma trimiteau la plimbare si Ron-el mi-a zis ca asta e singura sansa in cazul meu. Si uite ca se dovedeste ca a avut dreptate. Eu pot sa spun asta dupa 2 fertilizare, pot sa trag o concluzie. Evident ca nu e general valabila !

eu am fost azi la Herghelegiu la control. Pare mai bine decat ma asteptam. El a spus ca nu e convins ca ce se vede la trompa e hidrosalpinx si ca nu ar face laparo, mai ales in cazul meu care am endometrioza atat de nasoala. Spunea ca s-ar putea din cauza aderentelor sa nici nu se poata intra laparoscopic in burta. Concluzia finala a fost ca nu recomanda interventia, nu e convins ca e hidrosalpinx acolo si chiar daca ar fi el ar face inca un FIV asa. Sugestia lui era ca data viitoare sa fac pregnylyl mai devreme ca ovocitele sa aiba timp sa se maturizeze. Si asta coincide cu ce spunea Ron-el ca va face data viitoare.
Sa vedem acum cand ma duc in decembrie la control la Ron-el ce o sa-mi mai spuna si el.
Si vestea cea mai buna e ca nu s-a vazut nici un focar de endo pe nicaieri !!! Macar atat

Lucia am vazut printesa. E o scumpete !!!!!

Mergi la inceput