Intre Basescu si Geoana, ce alegeti?

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Eu cred ca e cinism sa ii spui unui profesor ca daca nu e multumit sa isi schimbe locul de munca.
Si bataie de joc.



Fara suparare dar daca nici ce spune liberalul de frunte si principalul sponsor al partidului,Musiu` Patriciu nu este cinism!Auziti:http://www.capital.ro/articol/patriciu-ne-trebuie-un-stat-mai-mic-600-000-de-bugetari-trebuie-sa-plece-128210.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Eu cred ca e cinism sa ii spui unui profesor ca daca nu e multumit sa isi schimbe locul de munca.
Si bataie de joc.



Fara suparare dar daca nici ce spune liberalul de frunte si principalul sponsor al partidului,Musiu` Patriciu nu este cinism!Auziti:http://www.capital.ro/articol/patriciu-ne-trebuie-un-stat-mai-mic-600-000-de-bugetari-trebuie-sa-plece-128210.html


Ce legatura are ce am zis eu cu faptul ca sint prea multi bugetari, sustinut de oricine de cind e tranzitie autohtona in rom?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

propun un sondaj DC

pe cine votati?
ileana
sau
guestus cu prim ministru xenocid?

Ileana se descurca si fara prim ministru???? Sau inca sunt negocieri?

Simona,mamica de Teo (16 ani) siVlad Alexandru (UN AN... spre doi)


Acum un an fericirea a batut a doua oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Eu cred ca e cinism sa ii spui unui profesor ca daca nu e multumit sa isi schimbe locul de munca.
Si bataie de joc.


numarul elevilor scade si tu vrei sa cresti numarul profesorilor sau sa-l tii la acelasi nivel...asta e comedie comunista ce spui tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Eu nu stiu ce pretentii aveti voi la Base in legatura cu invatamantul
1. El n-are nevoie de ministru ca le stie pe toate
2. N-are nevoie de scoala ca sa castige bani
3. Orice trebuie stiut se gaseste pe google
Si nu in ultimul rand, va rog frumos, unul e "PROFESORUL" in tara asta si traieste f bine Restul , minciuni!

Simona,mamica de Teo (16 ani) siVlad Alexandru (UN AN... spre doi)


Acum un an fericirea a batut a doua oara la usa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Apropos de intelectualitatea care l-a votat pe Crin. O fi intelectualitate din aia de tip nou cu diplome luate pe la particulare. Chiar nu spune nimic faptul ca Base a castigat in Transilvania si in Bucuresti? Si Geoana in regiunile mai sarace, cu populatie preponderent agrara si mai usor de manipulat?

Apropos, eu sunt conferentiar universitar la facultate de stat si merg in continuare cu Base si PDLul.

Stiti ce au facut stimabilii de stanga de la PSD? Prin 2003 sau 2004 au dat o lege prin care DUBLAU salariile prodesorilor universitari, promitand ca in timp vor dubla si salariile celolalte categorii, respectiv conferentiari, lectori, asistenti, profesori din preuniversitar. A scris presa despre asta?! In nici un caz. Am discutat cu colegi din Vest si au spus ca nu s-a mai pomenit asa ceva intr-o tara civilizata. Salariile trebuie crescute la categoria profesionala respectiva proportional, nu cum au facut ei. Credeti ca si-au tinut promisiunea de a dubla si la celelalte categorii? Din parti ...
Dezmat mai mare pe banii statului ca la PSD si PNL nu este posibil. Si mai au inca de papat niste bani. De ce sa nu ramana CECul la stat? Este rentabil, si nu exista nici o banca de stat in Romania cu exceptia CECului.
Cate agentii guvernamentale a infiintat PNLul sub obladuirea PSD? Cine a incarcat aparatul bugetar si birocratic? S-au desfiintat peste o suta de agentii in ultimul an si au ramas inca pe atata. Cand sa treaca legea pensiilor, PSD s-a retras de la guvernare. Raman pensionarii de lux fara bani de vacante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Si au dat salariile prin lege ...asta e comedia maxima.
Acum sar in sus ca este dreptul lor cistigat cu singe si sudoare si nopti nedormite cu cartea in mina.
la psd cred ca juma sint profesori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Asa este, Guestus. Cica fac politica de stanga, dar la ei tot timpul unii sunt mai "egali" decat altii. Si cica fac politica de stanga. Vai de capul lor si de al nostru pana la urma. Vor frana reformele un timp, dar nu la infinit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Nu am citit tot ce ati scris insa totusi vreau sa va intreb ceva.
De unde sa fie bani la buget?Plateste cineva taxe in Ro?
Eu sunt absolut mirata,am avut de-a face cu mai multe lucrari mari in Ro(renovari,etc)si nimeni,dar absolut nimeni,nu mi-a lucrat oficial,cu deviz si cu garantie.Toti au fost f mirati, mi-au zis ca ce,sunt picata din luna sa platesc mai mult ,etc.
Alt exemplu:mama a mers in ultimul timp la mai multe cabinete medicale,a platit serviciul dar nicaieri nu a primit nici o chitanta...clar ca majoritatea fenteaza taxele,la-la-la,de unde sa fie bani la buget?!

Acum nu stiu cum e cu profesorii DAR declara ei si platesc impozit pt toate meditatiile pe care le fac?Am vazut pe forum,pina si meditatii cu doamna invatatoare .
Inutil sa mai zic cu cite atentii sunt "stimulate"doamnele educatoare,ingrijitoarele...e ok?


Sistemul medical e asa cum e,stiti,nu intru in amanunte...nu te poti duce in spital fara sa ai buzunarul garnisit cu hirtii de 50 de lei.Asistentele sunt bugetare si cu venitul asta "extra"cum ramine???

Cred ca exemplele pot continua.Nu zic ca toti bugetarii primesc venituri din cele mai sus mentionate DAR o buna parte asa ca...sa fim seriosi,nu toti bugetarii o duc rau.

Alina,mami de 2 copii minunati


Alina! foarte bine ai zis. Bugetarii de la noi, se tot plang, dar ei nu stiu ce inseamna sa muncesti cu adevarat, inca nu concep sa se multumeasca doar cu salariul, fara alte " stimulente ". La bugetari inca exista zi scurta de lucru ( vinerea ), mai multi in birouri decat ar fi necesar, le place locul caldut, unde nu trebuie sa excelezi, nu iti cere nimeni performanta , sunt aparati de sindicate in caz de vremuri grele.
In schimb in mediul privat cand vine vorba de restructurare a postului, esti concediat fara prea multe menajamente, in perioada de fata foarte multi si-au piredut locurile de munca si nu au avut cui sa se planga. Asa ca nu mi-e mila de ei, chiar din contra.
Zilele trecute am fost cu mama mea la Casa de Pensii, sa isi depuna niste acte, dupa ce am stat o data la rand ( eram si cu copilul de 8 luni in brate ), ne intraba daca am completat cerere , evident ca nu. Asa ca am mers la alt ghiseu sa luam cerere, am stat din nou la rand, ne ia documentele, moment in care ii suna telefonul ( aud conversatia : Buna ziua d-le doctor! Cu ce va putem ajuta ), se ridica si pleaca, eu raman cu copilul in brate..dupa 5 minute se apropie de birou, tot vorbind la telefon, moment in care izbucnesc si ii spun ca nu imi convine ca eu sa astept cu copilul la rand si ea sa vorbeasca la tele fon. Si ce credeti, tot eu cad prost, colegii ii iau apararea si imi mai fac si morala ca nu sunt bine crescuta. Nu va zic ce nervi am avut, daca lucra in mediul privat, nu mai apuca inca o zi la munca dupa modul in care s-a comportat. Si inca mai sunt alte exemple, asa ca nu-i compatimesc.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui virgi

electoratul lui Basescu, care din ce-am observat, reprezinta categoria intelectuala si activa

"activa" da, "intelectuala" nu neaparat

Structura votului ptr turul 1:

Basescu, ales de cei mai multi romāni care au doar liceul
Pensionarii, votantii lui Geoana
Liberalul, reprezentantul romanilor cu facultate.[/i]
Conf. sondaj CURS http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/877112/Basescu-si-Geoana-se-bat-pe-acelasi-electorat--GRAFIC

si

Basescu. Oras. Transilvania. Sub 50 de ani. Studii medii.
Geoana. Sat. Muntenia, Moldova. Peste 50 de ani. Cel mult zece clase.
Antonescu. Bucuresti. Studii superioare.
Conf. sondaj Insomar http://www.riscograma.ro/1236/cele-trei-romanii-structura-votului-pe-studii-varsta-regiuni/





Triunghiul portocaliu *

www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


DMai usor cu generalizarile. Senzatia mea este ca si Xeno si Guestus si viviana sunt intelectuali cu facultati facute la zi si la stat.

Fac un apel intelectualilor de pe DC: iesiti la lumina - altfel sunteti trecuti din oficiu in gasca lui Fenechiu.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Nu numai ei...si eu am studii post universitare la zi, la stat si pot sa judec singura fara sa ma influenteze nimeni si tot cu Basescu am votat si voi vota.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput