Intre Basescu si Geoana, ce alegeti?

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui daiana_raluk

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Nu am citit tot ce ati scris insa totusi vreau sa va intreb ceva.
De unde sa fie bani la buget?Plateste cineva taxe in Ro?
Eu sunt absolut mirata,am avut de-a face cu mai multe lucrari mari in Ro(renovari,etc)si nimeni,dar absolut nimeni,nu mi-a lucrat oficial,cu deviz si cu garantie.Toti au fost f mirati, mi-au zis ca ce,sunt picata din luna sa platesc mai mult ,etc.
Alt exemplu:mama a mers in ultimul timp la mai multe cabinete medicale,a platit serviciul dar nicaieri nu a primit nici o chitanta...clar ca majoritatea fenteaza taxele,la-la-la,de unde sa fie bani la buget?!

Acum nu stiu cum e cu profesorii DAR declara ei si platesc impozit pt toate meditatiile pe care le fac?Am vazut pe forum,pina si meditatii cu doamna invatatoare .
Inutil sa mai zic cu cite atentii sunt "stimulate"doamnele educatoare,ingrijitoarele...e ok?


Sistemul medical e asa cum e,stiti,nu intru in amanunte...nu te poti duce in spital fara sa ai buzunarul garnisit cu hirtii de 50 de lei.Asistentele sunt bugetare si cu venitul asta "extra"cum ramine???

Cred ca exemplele pot continua.Nu zic ca toti bugetarii primesc venituri din cele mai sus mentionate DAR o buna parte asa ca...sa fim seriosi,nu toti bugetarii o duc rau.

Alina,mami de 2 copii minunati

nu toti profesorii dau meditatii,de ex eu ca invatatoare nu dau,deci traiesc cu 1100 ron,asta dupa 14 ani vechime,iar "atentiile"....nu tin de foame

Nu vreau sa te supar, dar lucrezi cam 4 ore pe zi si vacantele sunt vacante, te rog sa ma corectezi daca gresesc. Pe cand cei din mediul privat, lucreaza minim 8 ore daca nu si mai mult, iar concediul este de 21 de zile in medie. Asa ca daca ma intrebi pe mine, cand ai ales aceasta meserie nobila de altfel, stiai la ce salariu sa te astepti.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalia05

Apropos de intelectualitatea care l-a votat pe Crin. O fi intelectualitate din aia de tip nou cu diplome luate pe la particulare. Chiar nu spune nimic faptul ca Base a castigat in Transilvania si in Bucuresti? Si Geoana in regiunile mai sarace, cu populatie preponderent agrara si mai usor de manipulat?

Apropos, eu sunt conferentiar universitar la facultate de stat si merg in continuare cu Base si PDLul.

Stiti ce au facut stimabilii de stanga de la PSD? Prin 2003 sau 2004 au dat o lege prin care DUBLAU salariile prodesorilor universitari, promitand ca in timp vor dubla si salariile celolalte categorii, respectiv conferentiari, lectori, asistenti, profesori din preuniversitar. A scris presa despre asta?! In nici un caz. Am discutat cu colegi din Vest si au spus ca nu s-a mai pomenit asa ceva intr-o tara civilizata. Salariile trebuie crescute la categoria profesionala respectiva proportional, nu cum au facut ei. Credeti ca si-au tinut promisiunea de a dubla si la celelalte categorii? Din parti ...
Dezmat mai mare pe banii statului ca la PSD si PNL nu este posibil. Si mai au inca de papat niste bani. De ce sa nu ramana CECul la stat? Este rentabil, si nu exista nici o banca de stat in Romania cu exceptia CECului.
Cate agentii guvernamentale a infiintat PNLul sub obladuirea PSD? Cine a incarcat aparatul bugetar si birocratic? S-au desfiintat peste o suta de agentii in ultimul an si au ramas inca pe atata. Cand sa treaca legea pensiilor, PSD s-a retras de la guvernare. Raman pensionarii de lux fara bani de vacante.


Eu stiam ca in Bucuresti nu a cistigat Basescu ci Antonescu. Dar poate ma insel.

Restul: nu te pot contrazice. E plin de bube.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ma amuza chestia cu studiile. Ala eu ala eu

Nu a zis nimeni ca pe Basescu l-au votat numai cei fara studii superioare. Se face un procent bazat pe sondaje, cine pe cine voteaza. Nu e nimic personal, nimic rau, nimic bun in procentele alea


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Citat:
Bugetarii de la noi, se tot plang, dar ei nu stiu ce inseamna sa muncesti cu adevarat, inca nu concep sa se multumeasca doar cu salariul, fara alte " stimulente ". La bugetari inca exista zi scurta de lucru ( vinerea ), mai multi in birouri decat ar fi necesar, le place locul caldut, unde nu trebuie sa excelezi, nu iti cere nimeni performanta , sunt aparati de sindicate in caz de vremuri grele.

Nah, nu ca le iau apararea dar totusi salariile din ministere (si teatre) sint f.f. mici de ex. O cunostinta de-a mea functionara intr-un minister, cu ceva vechime si functii cistiga mai putin decit femeia de servici de la firma sotului ei. O prietena secretar artistic la un teatru cistiga cam cit un functionar in minister. deci ei se fac ca ne platesc noi ne facem ca muncim. iar unii dintre ei chiar muncesc. Nu toti taie frunza la ciini, trebuie sa fie cineva care face si treaba. Medicii la fel, magistratii la fel. stiu tineri magistrati si medici abia iesiti de pe bancile scolii si care de abia au inceput cu rivna serviciile. Tinerii astia la 24 sau 25 ani citi au, chiar muncesc. personal sper ca generatia lor sa scape tara de canalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Citat:
Bugetarii de la noi, se tot plang, dar ei nu stiu ce inseamna sa muncesti cu adevarat, inca nu concep sa se multumeasca doar cu salariul, fara alte " stimulente ". La bugetari inca exista zi scurta de lucru ( vinerea ), mai multi in birouri decat ar fi necesar, le place locul caldut, unde nu trebuie sa excelezi, nu iti cere nimeni performanta , sunt aparati de sindicate in caz de vremuri grele.

Nah, nu ca le iau apararea dar totusi salariile din ministere (si teatre) sint f.f. mici de ex. O cunostinta de-a mea functionara intr-un minister, cu ceva vechime si functii cistiga mai putin decit femeia de servici de la firma sotului ei. O prietena secretar artistic la un teatru cistiga cam cit un functionar in minister. deci ei se fac ca ne platesc noi ne facem ca muncim. iar unii dintre ei chiar muncesc. Nu toti taie frunza la ciini, trebuie sa fie cineva care face si treaba. Medicii la fel, magistratii la fel. stiu tineri magistrati si medici abia iesiti de pe bancile scolii si care de abia au inceput cu rivna serviciile. Tinerii astia la 24 sau 25 ani citi au, chiar muncesc. personal sper ca generatia lor sa scape tara de canalii.


Ai dreptate. Nu am vrut sa generalizez, nu oti sunt o apa si un pamant, tocmai aici este problema, ca cei tineri, dornici de munca nu incap de cai in varsta ( aici ma refer mai ales la medici ) care nu renunta la locurile lor, chiar daca au o varsta respectabila si s-ar putea multumi cu un loc la catedra.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

electoratul lui Geoana = fostii votanti ai lui Iliescu ... www.gandul.info/poze/politica/geoana-e-o-noapte-frumoasa-pentru-mine-vanghelie-fetele-doamnei-udrea-si-domnului-boc-inspira-rusine-5124811?type=main_picture&ptr=0" target="_blank">asteptind rezultatul votului, alaturi de sotie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui dalia05

Apropos de intelectualitatea care l-a votat pe Crin. O fi intelectualitate din aia de tip nou cu diplome luate pe la particulare. Chiar nu spune nimic faptul ca Base a castigat in Transilvania si in Bucuresti? Si Geoana in regiunile mai sarace, cu populatie preponderent agrara si mai usor de manipulat?

Apropos, eu sunt conferentiar universitar la facultate de stat si merg in continuare cu Base si PDLul.

Stiti ce au facut stimabilii de stanga de la PSD? Prin 2003 sau 2004 au dat o lege prin care DUBLAU salariile prodesorilor universitari, promitand ca in timp vor dubla si salariile celolalte categorii, respectiv conferentiari, lectori, asistenti, profesori din preuniversitar. A scris presa despre asta?! In nici un caz. Am discutat cu colegi din Vest si au spus ca nu s-a mai pomenit asa ceva intr-o tara civilizata. Salariile trebuie crescute la categoria profesionala respectiva proportional, nu cum au facut ei. Credeti ca si-au tinut promisiunea de a dubla si la celelalte categorii? Din parti ...
Dezmat mai mare pe banii statului ca la PSD si PNL nu este posibil. Si mai au inca de papat niste bani. De ce sa nu ramana CECul la stat? Este rentabil, si nu exista nici o banca de stat in Romania cu exceptia CECului.
Cate agentii guvernamentale a infiintat PNLul sub obladuirea PSD? Cine a incarcat aparatul bugetar si birocratic? S-au desfiintat peste o suta de agentii in ultimul an si au ramas inca pe atata. Cand sa treaca legea pensiilor, PSD s-a retras de la guvernare. Raman pensionarii de lux fara bani de vacante.


Eu stiam ca in Bucuresti nu a cistigat Basescu ci Antonescu. Dar poate ma insel.

Restul: nu te pot contrazice. E plin de bube.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Din harta asta : http://85.9.7.40/imagemanager/images/2009/noiembrie/24/02rezultate%202.jpg s-ar zice ca totusi Basescu a castigat in Bucuresti, nu Antonescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

ca de obicei sirimie ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla28


Alina! foarte bine ai zis. Bugetarii de la noi, se tot plang, dar ei nu stiu ce inseamna sa muncesti cu adevarat, inca nu concep sa se multumeasca doar cu salariul, fara alte " stimulente ". La bugetari inca exista zi scurta de lucru ( vinerea ), mai multi in birouri decat ar fi necesar, le place locul caldut, unde nu trebuie sa excelezi, nu iti cere nimeni performanta , sunt aparati de sindicate in caz de vremuri grele.

Draga mea,ca bugetara ce ma gasesc si care plec vinerea la 2,sa-ti spun cum am lucrat eu 13 ani de zile,pana acum 3 luni:
luni-joi 8-16.30
vineri 8-14
sambata 8-16
duminica 8-14
Saptamana urmatoare
luni-sambata 13-21
Ce zici,muncesc si io ceva au ba!Mor cand va aud cum generalizati si nu,nu pot sa ma duc la privat,ca nu prea exista privat in meseria mea!Sindicatul meu e apa de ploaie,sunt evaluata in functie de performanta,am proiecte de facut si sunt controlata,daca le-am facut bine sau nu si in cat timp le-am facut,nu ma lalai cu ele nu stiu cat!
Da sa revenim la subiect!Intre base si geoana,n-am ce sa aleg!
Am voie sa am si eu o parere?Sau daca nu-s pro base tre' sa tac?

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla28

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Citat:
Bugetarii de la noi, se tot plang, dar ei nu stiu ce inseamna sa muncesti cu adevarat, inca nu concep sa se multumeasca doar cu salariul, fara alte " stimulente ". La bugetari inca exista zi scurta de lucru ( vinerea ), mai multi in birouri decat ar fi necesar, le place locul caldut, unde nu trebuie sa excelezi, nu iti cere nimeni performanta , sunt aparati de sindicate in caz de vremuri grele.

Nah, nu ca le iau apararea dar totusi salariile din ministere (si teatre) sint f.f. mici de ex. O cunostinta de-a mea functionara intr-un minister, cu ceva vechime si functii cistiga mai putin decit femeia de servici de la firma sotului ei. O prietena secretar artistic la un teatru cistiga cam cit un functionar in minister. deci ei se fac ca ne platesc noi ne facem ca muncim. iar unii dintre ei chiar muncesc. Nu toti taie frunza la ciini, trebuie sa fie cineva care face si treaba. Medicii la fel, magistratii la fel. stiu tineri magistrati si medici abia iesiti de pe bancile scolii si care de abia au inceput cu rivna serviciile. Tinerii astia la 24 sau 25 ani citi au, chiar muncesc. personal sper ca generatia lor sa scape tara de canalii.


Ai dreptate. Nu am vrut sa generalizez, nu oti sunt o apa si un pamant, tocmai aici este problema, ca cei tineri, dornici de munca nu incap de cai in varsta ( aici ma refer mai ales la medici ) care nu renunta la locurile lor, chiar daca au o varsta respectabila si s-ar putea multumi cu un loc la catedra.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)


" Daca nu ai un batran, sa il cumperi ! "

Din nefericire, ar trebui sa pretuim, valoare umana, nu varsta, functia, nepotismul si altele de acest gen, extrem de superficiale pentru rasa umana a sec. nostru. Maturitate, batranete, inseamna gunoi, ingropat de viu ?! Si daca esti tanar medic, in bloc operator si te "impotmolesti", nu ca ai fi prima sau ultima ! Ce faci ??? Conectezi pacientul pe stand by si tragi o fuga la catedra, sa il intrebi pe un " incomod " ce-ti ocupa locul de munca , ce sa faci, ca tocmai te-ai impotmolit din cauza unei complicatii ?!??!
In toate domeniile, inclusiv bugetare, valoarea moare din cauza nonvalorilor din preajma si mai ales ca, responsabili fiind, le mai face si treaba ... oricum pe listele de diponibilizari sunt cei harnici, fara pile, unchi, matusa, s.a.m.d. Nonvalorile raman pe pozitie, in majoritatea structurilor administrative ! Ex. ing. constructor, care si-a scris cerere de candidatura, trebuie sa specific, ca era barbat : " Subsemnata, ing. Constantin Vasile ( diminutiv ), domiciliata ... etc. " toata cererea era de " sex feminin " , actualmente domnul - doamna ( Dumnezeu stie !!! ) este consilier municipal intr-un oras-resedinta de judet, destul de maricel !!!

Imi este dor de Caragiale si Tepes !!!

Mergi la inceput