Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
ai dat vreo semnificatie anume imbaiatului ala? Te bantuie imaginile dintr-un motiv anume, ceva asocieri cu ceva?

A, dar cat de dulce si cald suna engleza vorbita de ei ai observat? :)



hm...nu cred ca m-am gandit pana acum. Cred ca din cauza mersului spre lumina, asa, ca hipnotizati...din cauza rachetelor alora de semnalizare care lumineaza cerul in galben, ca de sarbatoare, de Craciun, de ceva care ar trebui sa fie 'bun' si de fapt e taman pe dos.

ah, eu l-am vazut la Elvira Popescu si versiunea respectiva era dublata in germana. A trebuit sa ma mai uit o data la versiunea de pe youtube ca sa simt caldura:). Si da, am simtit-o.

vizionare placuta!



Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Uf, mai bine nu-l vedeam a doua oara... :(. Prima data l-am vazut cu multe intreruperi si era si cam galagie in casa (asadar, am mai pierdut cate ceva).
A doua oara insa... m-a rupt.

In partea a 7 a parca, spune prietenul acela care ii explica lui Ari ce-i cu psihicul uman ca, marea reprezinta teama. Ei erau cufundati in teama, cu fata spre ceea ce urma sa se intample :(. Na, ca acuma ma bantuie si pe mine...


Before
After
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka..unde vazusi women without men? Mi l-am downloadat, taman voiam sa ma asez pufos in pat cu laptopul sub nas...cand colo singura subtitrare in egleza pe care o gasii nu merge...eu am downloadat 2 Cd-uri, asta vad ca-i comprimata...am cautat in germana si spaniola, dar nu gasesc nimic. Cum nu inteleg o boaba farsi....stau si mj uit ca mata-n calendar. Ma rog, exista o subtitrare in suedeza, da' nu pricep decat vreo 10%....deci m-am "enerfat"

Denizel...tie de ce-ti sta avertismenul lipit de codita? l-ai capatat pe la subiectele cu bardul? Ca-n cazul asta e de vitejie...daca mai continuam si eu...mi-l agatam si eu de nas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Mihaelka..unde vazusi women without men?


La Elvira Popescu:)
Dar sa stii ca te poti uita si fara subtitrare ca intelegi de inteles (nu vorbesc mult si-ti dai seama rapid despre ce e vorba) si oricum, imaginea/ile conteaza.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka...de uitat ma pot uita, asta-i clar, numai ca eu sunt putin freak si daca filmul nu-i mut...atunci musai sa pricep toooot ce se zice. Mai sap pe net diseara si daca chiar nu gasesc nimic, o sa-l vad si asa, are macar o subtitrare in suedeza, de unde mai rup ceva. si poate mai invat si farsi
Imaginile mi-au placut si mie, de asta ma dadeam de ceasul mortii sa gasesc subtitrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Scuze daca revin la discutiile din urma. Mihaelka, am vazut ca ai pomenit-o pe Yolande Moreau. Ai vazut-o in « Quand la mer monte » ? A luat, cred, un César pentru rolul din filmul ala. Povestea pare atit de …reala, de comuna, de banala. O poveste de dragoste neasumata intre o femeie matura, obosita fizic si psihic, si un tinar cam marginal.

Am vazut chiar aseara « Valse avec Bachir ». Din pacate, nu l-am apucat de la inceput, asa ca nu stiu, parca n-am simtit impactul prea tare. Mi-a placut ingeniozitatea autorului, care in loc sa faca un film documentar a ales un film de animatie. Pentru a da impresia de fictiune si in acelasi timp de anonimat a personajelor reale care erau reprezentate doar prin avataruri ? Am regretat ca nu cunosc mai multa istorie-de ce crestinii au facut masacrul de la Sabra si Chitila ( ?) si care era rolul israelienilor ?

Luni am fost la « Des hommes et des dieux », Grand Prix la Cannes 2010. Un film lent, extrem de trist. Este vorba despre calugarii de la manastirea Tibéhirine, din Algeria, care au fost asasinati de islamisti in 1996. Sfirsitul e cunoscut, dar pina la sfirsit speri ca poate, poate…Actorii, extraordinari. Poate ca forta filmului este si din cauza ca Xavier Beauvois a ales actori necunoscuti, cu exceptia lui Lambert Wilson, care, desi a jucat fabulos, pastra ceva « parizian », modern, in tinuta si fel de a fi.

Saptamina trecuta – « Jeune fille à la perle ». Scarlett Johansson foarte buna, da’ tot Colin Firth are preferinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Marox, nu, n-am vazut-o pe Yolande Moreau in filmul despre care vorbesti. Dar l-am pus pe lista, multumesc!

Despre masacrele de la Sabra si Shatila poti afla mai multe chiar aici, la 'Film' si apoi, sectiunea 'The 1982 Lebanon War'.

Te mai astept curand, ca nu te-am mai vazut de multa vreme:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut un film frantuzesc de animatie dupa un scenariu de Jacques Tati - www.youtube.com/watch?v=URxOpz4oVts" target="_blank">Iluzionistul.
Tare dragut! Nu cine stie ce capodopera dar foarte emotionant si delicat.
Vi-l recomand. Si (cred ca) va puteti lua si copiii:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ce mai faceti, doamnelor? Ce filme rusesti, frantuzesti, chinezesti, moldovenesti ati mai vazut in ultimul timp?

Eu am vazut www.youtube.com/watch?v=1BO3ddnTgF8" target="_blank">Partir, cu Kristin Scott Thomas, un film cam plicticos si previzibil si incarcat cu toate cliseele posibile, dupa cum va dati seama si din trailer. Dar Scott Thomas are niste rochii foarte misto:))

Am mai vazut un film italienesc, despre care a mai fost vorba la un moment dat, numai ca nu mai stiu cine a povestit despre el (RamonaJ? Marox? beats me) - www.youtube.com/watch?v=ybkj1KOoQ6I" target="_blank">Mio fratello e figlio unico. Asta mi-a cam placut. Familia italiana tipica, rivalitate/dragoste fraterna, intratul in politica din cu totul si cu totul alte motive decat presupune omul de rand - toate astea servite cu tehnica cinematografica misto.

Am mai vazut Solaris-ul lui Tarkovsky, care, in comparatie cu Solarisu' lui Soderbergh, e ca un baobab pe langa un bonsai.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

voi ati vazut ultimul film al lui alain resnais?
eu eram mare fan, desi e exagerat de eclectic individu (ma refer la L'annee derniere a marienbad)

e , si filmu asta, les herbes folles m-a intrigat rau de tot, sigur ca are multe fineturi simpatice, dar per total e destul de dubios.

scuze daca ati mai vb despre el. sper ca nu tot eu am adus vorba, ma lasa mult capu zilele astea si nu o zic metaforic;)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput