Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Daca mergeti la film, voi fetele, poci sa vin si io? Da' de saptamana viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

daaa, daaa, hai sa mergem odata catesitrele!!!! Am vazut ieri la Studio ca vin rusii :) incepand de azi parca.



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ar fi ceva sa ne brodim:)
Daaaa, la Studio sunt filme rusesti...Maine e 'Copilaria lui Ivan' pe la o ora la care eu eram libera de obicei, dar se intampla sa am treaba
Dar duminica sunt pusa pe recuperat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

eu am vazut un film de semi-groaza (la propriu si figurat) suedez: "let the right one in"...scuze dc nu ii retin numele in suedeza .
imi era recomandat mereu pe baza filmelor vazute pe netflix ... in final am cedat si am zis sa-l vad. nu stiu ce impresie am facut eu in baza aia de date dar filmul e o aiureala. singura chestie interesanta e ca prezinta o fresca a vietii scandinave, care mi se pare foarte exotica si diferita de multe parti ale lumii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Vreau sa va recomand doua filme foarte misto, dintre care unul m-a rupt. Se numeste www.youtube.com/watch?v=ylzO9vbEpPg" target="_blank">Vals cu Bashir si e unul dintre cele mai bune filme facute vreodata.

E un documentar animat (da, cum ati auzit) despre un episod din viata regizorului, Ari Folman, care nu-si aminteste nimic din perioada in care era soldat si facea parte din trupele care luptau in Liban. Cand unul dintre prietenii lui ii povesteste un cosmar recurent cu 26 de caini care vor sa-l ucida (caini pe care trebuise sa-i impuste in satele din Liban), Ari se hotaraste sa-i intervieveze pe toti camarazii lui ca sa afle ce s-a intamplat in zilele respective si, mai cu seama, de ce nu-si aminteste nimic, in afara unei imagini izolate, in care face baie in largul Beirutului impreuna cu alti doi soldati (imagine care ma bantuie si acum, dupa doua saptamani).

Pana aici, pare a fi un filmulet ca atatea alte filme despre razboi, trauma si uitare. Dar va trebui sa ma credeti pe cuvant ca e de un zilion de ori mai mult decat atat. Cand incepi sa banuiesti incotro se indreapta filmul ti se ridica fiecare fir de par de pe corp. Si asa ramane mult timp dupa.

E la www.youtube.com/watch?v=jeHOH6PSbfM" target="_blank">liber pe youtube.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ah, era sa uit de al doilea, intr-atat de transportata si transfixata sunt (inca) de 'Vals cu Bashir'.

Filmul se numeste www.youtube.com/watch?v=0CGxQlcrlYw" target="_blank">Women without Men, e iranian si foarte pictural.
Regizoarea e femeie, traieste in exil (ca aprox intreaga distributie) si incearca sa vorbeasca despre patru povesti femeiesti plasate pe fundalul loviturii de stat din 1953.

Filmul e misto desi sufera de o oarecare langoare si lipsa de suflu narativ. Merita vazut, cu siguranta.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Vreau sa va recomand doua filme foarte misto, dintre care unul m-a rupt. Se numeste www.youtube.com/watch?v=ylzO9vbEpPg" target="_blank">Vals cu Bashir si e unul dintre cele mai bune filme facute vreodata.

E un documentar animat (da, cum ati auzit) despre un episod din viata regizorului, Ari Folman, care nu-si aminteste nimic din perioada in care era soldat si facea parte din trupele care luptau in Liban. Cand unul dintre prietenii lui ii povesteste un cosmar recurent cu 26 de caini care vor sa-l ucida (caini pe care trebuise sa-i impuste in satele din Liban), Ari se hotaraste sa-i intervieveze pe toti camarazii lui ca sa afle ce s-a intamplat in zilele respective si, mai cu seama, de ce nu-si aminteste nimic, in afara unei imagini izolate, in care face baie in largul Beirutului impreuna cu alti doi soldati (imagine care ma bantuie si acum, dupa doua saptamani).

Pana aici, pare a fi un filmulet ca atatea alte filme despre razboi, trauma si uitare. Dar va trebui sa ma credeti pe cuvant ca e de un zilion de ori mai mult decat atat. Cand incepi sa banuiesti incotro se indreapta filmul ti se ridica fiecare fir de par de pe corp. Si asa ramane mult timp dupa.

E la www.youtube.com/watch?v=jeHOH6PSbfM" target="_blank">liber pe youtube.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz




Tocmai am vazut filmul, Mihaelka. Multumesc mult!!


Before
After
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

denizel, ti-a placut (macar un pic:)?

Ai vazut - adica ai auzit - ce soundtrack misto are?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Daaa, sigur ca mi-a placut. Mi-a placut mult de tot!!!! Acuma trece barbata-mio la aparat :)).

Si, da, soundtrackul e grozav!!!

Acuma, stii, mi-e putin jena , da' intreb: ai dat vreo semnificatie anume imbaiatului ala? Te bantuie imaginile dintr-un motiv anume, ceva asocieri cu ceva?

A, dar cat de dulce si cald suna engleza vorbita de ei ai observat? :)


Before
After
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

hai ca-l mai vad odata cu sotul meu :). El si l-a pus pe teveu, deh .


Before
After
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~

Mergi la inceput