Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut ultimul film al lui Chabrol - www.dailymotion.com/video/xe1v8b_ces-amours-la-bande-annonce_shortfilms" target="_blank">Ces amours-la, care cica e filmat si pe la Buftea.
N-as putea sa va spun cu certitudine despre ce e vorba in film. Mie mi-a placut pentru ca e o poveste despre cinematograf si puterea lui de a salva vieti (sau asa mi s-a parut) si pentru ca nu incetez sa ma minunez de cat de joviali si pusi pe sotii sunt mosuletii astia (adica Chabrol si Resnais, despre al carui film - 'Les Herbes Folles' - va povesteam mai demult) la 70-80 de ani.
Trei stele juma'. Adica mereti de-l vedeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai sa va mai povestesc una-alta poat va intarat la un pahar de vorba.

Fuse festivalul international de film Ro-Iff, cu intrare libera (cum ati auzit) la cinema Scala, Eforie si Corso.

Am reusit sa vad 7 filme in doua weekenduri, fugind mai ales de la Eforie la Corso, ca-s aproape unu' de celalalt.

Incep cu cel mai prost (film al tuturor timpurilor). Se numeste www.dustoftime.com/site/content.php?sel=75&setlocale=2" target="_blank">The Dust of Time si e facut de Theo Angelopoulos (mare cineast grec). E un film atat de prost ca in primele douazeci de minute am crezut ca-i la misto.
Nici macar Willem Dafoe nu are ce sa-i faca filmului astuia. In momentele de 'maxima tensiune' s-a ras in sala in hohote. Si mai dureaza si doua ore de chin si tormenturi interminabile si artsy-fartsy.

Asa,p-asta l-am desfiintat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ei, cum filmul dinainte face parte dintr-o categorie de sine statatoare si cu un singur membru:)), m-am gandit sa bag in mesajul asta filmele de categorie superioara (dar nu chiar de categorie grea).

www.imdb.com/title/tt1499937/" target="_blank">Tehroun, un film cat o revolutie, despre traficul de copii si droguri din Teheran. Tot filmul m-am gandit cum naiba a trecut de cenzura.
In rest, cateva stangacii, cateva didacticisme si tezisme dar orisicat. Un film ciudat, despre care nu ma pot hotari daca mi-a placut au ba.

www.kinokultura.com/2010/27r-sadstreet.shtml" target="_blank">Dawn on the Sad Street, despre viata din Armenia postsovietica si conflictul din Nagorno-Karabakh. Cam prost facut, cu niste derapaje si viraje ciudate dar deosebit de interesant.

www.doku-arts.de/2009/program/Hesse.html" target="_blank">Hessa Rabinovitch, un documentar despre Isa Hesse Rabinovitch, fotografa si regizoare (si nora a lui Hermann Hesse), de a carei existenta habar n-aveam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si acum, in ordine crescatoare (de la misto la demential) trei filme, unul romanesc, altul rusesc si marele castigator - Peru.

Ala romanesc se numeste www.doku-arts.de/2009/program/Hesse.html" target="_blank">Alte mame, regia Mihai Ionescu si Tiberiu Iordan. E un film indepedent, inspirat de o intamplare povestita de Kieslowski; in timp ce filma un documentar in gara, au aparut niste politisti care au cerut materialul filmat ca sa descopere un posibil indiciu al vreune crime(prins intamplator de camera). Asta li se intampla si eroilor din filmul romanesc pe undeva spre sfarsitul filmului. Scenariul e foarte bun, dialogurile-s veridice iar legatura dintr vorbaraia din gara si tema filmului e usor de facut si totusi nu pare 'bagata-n ochi'.

Ala rusesc se numeste One War, e regizat de o femeie, Vera Glagoleva si trateaza, in buna traditie ruseasca (muuuuulte lacrimi si mult sentimentalism) o zi din viata unor condamnate la munca silnica pentru ca au facut copii cu dusmanul neamt. Ce e mai dureros abia acum vine: cel care trebuie sa le duca-n lagar - dupa capitulare - s care a existat in realitate, renunta si le ajuta sa scape.
E un film foarte rusesc si foarte bine facut. Desi teribil de sentimental, m-a 'tinut' pana la sfarsit.

Marele castigator vine din Peru si se numeste www.imdb.com/title/tt1206488/" target="_blank">La teta asustada. A fost tradus 'Laptele deznadejdii' si e regizat de Claudia Llosa, nepoata recent-nobelizatului.
E un film foarte bun, minimalist si magic-realist in acelasi timp. Cred ca e usor de gasit pentru ca a primit Ursul de Aur la Berlin in 2009.
Pentru cei interesati de dialecte si limbi cu mai putina circulatie, jumatate din dialoguri sunt in quechua.

Pofta buna:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

La cinema Studio (inca) se desfasoara programul 'Les films de Cannes a Bucarest'. Se proiecteaza filme romanesti (cu intrare libera) care-au participat la Cannes de-a lungul timpului, unele din ele in prezenta regizorilor si filme strainesti de la Cannes - in premiera.

Asa am reusit de-am revazut 'E pericoloso sporgersi' al lui Nae Caranfil si am ras cu mult mai multa pofta decat in 1993, cand l-am vazut pentru intaiasi data. Acu' o avea si patina nostalgiei, ce-i drept. Caranfil a vorbit cu publicul dupa proiectie si a povestit ca in prima saptamana de proiectii in Franta au reusit sa vanda fabuloasa suma de 24 de bilete (concurentul Cann-os era 'Pulp Fiction' si toti se buluceau sa-l vada).

Am vazut si castigatorul Palme D'Or din 2010. E un film thailandez cu titlu lung, tineti-va bine: 'Uncle Boonmee who can recall his past lives'. O traznaie de film din care n-am inteles nimic, in afara de faptul ca un nenea e pe moarte si e vizitat de fantoma sotiei moarte cu mult timp in urma si de fiul sau reincarnat/transformat intr-o maimuta.
Trailerul e www.youtube.com/watch?v=Jk-EoUb0nvg" target="_blank">aici, daca vreti sa va faceti o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mihaelka, mi-ai facut pofta :), am cautat La teta asustada. Nu se gaseste :(.
Alte mame si One war nici nu mai caut.
Mai e vreo unul pe la vreun cinematograf, stii ceva?

Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ah, denizel, ce pacat ca nu-l poti gasi!
Dn cate stiu io, nu mai ruleaza niciunul dintre astea pe undeva. Incerc sa fac rost de DVD. Cred ca 'Teta' o sa mai apara prin cinematografe dar nu stiu cand. Ma interesez:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Mihaelka, mi-ai facut pofta :), am cautat La teta asustada. Nu se gaseste :(.
Alte mame si One war nici nu mai caut.
Mai e vreo unul pe la vreun cinematograf, stii ceva?

Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



La Teta Asustada eu l-am gasit pe net, ca torent. E in spaniola si se gasesc subtitrari in engleza. (e piraterie ce recomand eu acum ... )



Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

haha, Laura, pe-acolosa am trecut si io :))), da' nu l-am gasit. Nu ma mir ca n-am gasit, uneori si sa-mi citesc mailul e o provocare :)))) (bine, e vorba de gmail, aia is complicati rau )
Imi trimiti, te rog, un PM? Multumesc mult!


Mihaelka, daca gasesti vreun dvd ar fi super.
Si, si mai super ar fi sa-mi zici si mie cand mai mergi pe la film (a, doar daca mergi singura :).

Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

denizel, nu merg singura de obicei. Dar poate-l trimit pe barbatu-meu la vreo sesiune foto si ne vedem de trebile noastre (desi e greu sa scap de el:)). Sa stii ca m-as bucura foarte tare sa vii la film, chiar si cu barbatu-meu:)
sambata si duminica intre 14:00 si 20:00 e, in general, program de voie la noi.

Mergi la inceput