Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Uitai sa va spun despre un fim belgian vazut in we, care mi-a placut foarte tare. E o comedie neagra (neagra neagra de tot si 'pentru cinefili', cum mi-a explicat pedant proiectionistul de la 'Elvira Popescu), www.imdb.com/title/tt1132594/" target="_blank">Louise-Michel, despre cum niste muncitoare care se trezesc fara slujba peste noapte decid sa angajeze un ucigas platit ca sa-l omoare pe fostul sef.
In film joaca o cucoana care mie imi place foarte tare. O cheama Yolande Moreau - e o mare comediana belgiana (poate o stiti din 'Amelie' sau 'Micmacs a tire-larigot').

Daca gustati genul, nu veti avea ce regreta. Trailerul e www.youtube.com/watch?v=gg3i5nGos4I" target="_blank">aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am filmul asta, n-am apucat sa-l vad inca. In schimb am vazut Micmacs. N-as putea spune ca mi-a placut. Este interesant, dar nu neaparat pe gustul meu. De fapt nici Amelie nu mi-a placut in mod deosebit, prea "whimsical" pentru gustul meu.

Aseara am vazut un film suedez, Everlasting Moments. Mi-a placut totul: povestea, actorii, realizarea, ritmul filmului.

The Circle - un film despre opresiunea femeilor in Iran. Cred ca este printre cele mai reusite filme pe tema asta.

Au adus in sfirsit White Ribbon la biblioteca, dar pina m-am trezit eu s-au si pus 11 persoane pe lista de asteptare. Nu-i bai, ca am o lista tare lunga de filme de vazut.

Edit ca uitasem sa adaug un film ceh - Protektor. Stiti voi ca inca nu m-am intilnit cu un film ceh care sa nu-mi placa!

Am mai vazut Coco before Chanel, Shall we kiss si alte citeva filme care nu mi s-au parut stralucite asa ca nu le mai mentionez.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ramona, iar venisi cu ditamai listoiu' intimidant!
Sa vedem dac-o sa-ti placa 'Louise-Michel'. Dupa cum spuneam, e o comedie neagra rau, atat de neagra ca are si crematory humor. Pentru unii cinefili, e prea mult si prea de tot.
Ah, si abia astept sa vii cu impresii la 'White Ribbon'. Vreau sa vad unde-l plasezi in topul Haneke.

Eu am reusit sa mai vad (doar) doua filme. Am vazut ultimul film al lui Resnais, 'Les herbes folles', care nu prea mi-a placut. Adica nu e un film prost - mi-a placut foarte mult cum se joaca Resnais cu culorile si cum se joaca in general - dar e departe rau de grandoarea din 'Anul trecut la Marienbad' sau 'Hiroshima, mon amour'.
Trailerul e www.youtube.com/watch?v=eTy35C1DfTk" target="_blank">aici.

Am mai vazut filmul lui Elia Suleiman - 'The Time that Remains' - despre cum e sa fii unul dintre 'arabii israelieni'. E un film interesant si foarte bine facut, cu multe momente memorabile si mult umor acru-sec, iar figura de Buster Keaton a lui Suleiman e de milioane.
Trailerul e www.imdb.com/video/screenplay/vi3008759577/" target="_blank">aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ce fain e trailerul lui "The Time that Remains"!
Sper sa-l gasesc si eu pe undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

In we promit sa scriu despre Antichrist...de 2 saptamani tot trag de mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Iarina, a mai trecut o luna!

N-am mai prea avut timp pentru filme, trebuie sa va spun ca am vazut White Ribbon - absolut fantastic! Nici nu stiu ce sa laud mai intii. Parca-i un tablou in miscare filmul asta. Nu-i pur si simplu alb-negru, este un joc de lumini si umbre fantastic, parca-s si niste nuante de maro, habar n-am cum sa explic dar este fascinant. Citeodata este mai interesant prin ce nu-ti arata decit prin ceea ce-ti arata.
Povestea cred ca o rumegi inca mult timp, sigur am mai multe intrebari decit raspunsuri.
Actorii sint grozavi, de la mic pina la mare. Unde o fi gasit atitia copii care sa fie atit de buni actori?
Cred ca explica radacinile fascismului, dar fara sa discute mare lucru despre asta. Cred ca a fost pomenit de vreo doua ori, in treacat.
Apoi biserica si morala. Abordarea este similara cu cea din Magdalene Sisters si de As It Is in Heaven. Am scris despre ambele mai demult, ca mi-au placut foarte mult.
Este si un "who done it" de mina intii. Intr-adevar, cine sa fi fost? Nu ma pot hotari daca o fi pastorul sau copiii. Chiar, absolut "chilling" pastorul. Cine sa fi dat foc la hambar? Cum ziceam, am mai multe intrebari decit raspunsuri.

Am mai vazut o "docudrama", musai sa-l vedeti si voi, mai ales ca acum vad ca-i si pe Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=y6Y7GYZ1dn0&feature=related
Excelent film!

Mi-am facut in sfirsit cont pe Netflix (cu cine pot face schimb de liste?) si am mai vazut Mongol (bun!) si The Girl With the Dragon Tattoo. Mi-au placut actorii, OK si filmul. Este cam pe calapodul hiturilor americane, dar mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Am mai vazut o "docudrama", musai sa-l vedeti si voi, mai ales ca acum vad ca-i si pe Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=y6Y7GYZ1dn0&feature=related
Excelent film!

Lume multa, oameni putini


Si noua ne-a placut The Weeping Camel (l-am vazut impreuna cu copiii, m-am cam speriat ca ma iau la intrebari la scena nasterii, dar nu prea au comentat . Ce lumi diferite! Unde nu ti-ar fi arestat-o americanii pe mamica aia "abuziva" care-si lega copilul ca pe o capra!
M-au impresonat multe scene prin naturalete, pana si faptul ca lasa domle copiii in fundu gol in film . Pai numa in cele non-americane mai dai peste asa "obscenitati", nu?
Si apropo de copii actori, minunat si baietelul din "Italianul", Kolya Spiridonov, il stiti? Aici este trailerul:

http://www.youtube.com/watch?v=HLLeeqGhrUM

Cam pe aceeasi linie am revazut "400 blows" si vazut "Small change", yay, ce... prospetime fata de tot ce se taraie pe-aici!

La tzara americana (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Chiar la tine m-am gindit cind am vazut filmul asta, ca s-ar putea sa-ti placa. Ma bucur ca l-ai vazut.
Am auzit despre filmul din link-ul tau, mi-a placut trailerul. Acum sa vad pe unde-l gasesc.

Eu am ramas cu gindul la The White Ribbon...

Am mai vazut un film bun din Chile - The Maid. Actrita din rolul principal joaca foarte bine. Filmul pare a fi foarte simplu si este totusi atit de complex!
http://www.youtube.com/wtch?v=hYJ8hFvMHbk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mi-e un dor sa merg la cinema dar deocamdata ruleaza numai prostii in Bucurestiul asta (cred ca dupa 15 sept pot spera) si mai am si un proiect de facut si n-am timp sa vad nimic si sa citesc nimic tocmai acu' cand se termina vacanta si trebuia sa profit.
Poate vad si eu ala cu camila:) - merci, Ramona! ML, si mie mi-a foate placut 'Les quatre cents coups'.

Inainte sa plec in vacanta, am vazut 'tetralogia' lui Antonioni: 'L'avventura', 'La notte', 'L'eclisse' si 'Il deserto rosso'. Ordinea in care mi-au placut ar fi: 'Desertul rosu', 'La notte', 'Aventura', 'Eclipsa'.
Va place Antonioni? Stiu ca multora li se pare fooaaarte plicticos. Mie imi place:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut in we marea senzatie 'Men who Hate Women - The Girl with the Dragon Tattoo' - cred ca titlul romanesc e 'Barbati care urasc femeile'. Da, ala despre care s-a mai vorbit.
Eu n-am citit cartea si recunosc ca nici n-am de gand, iar filmul...well...mi s-a parut taaaare slab. De altfel, singurul motiv pentru care m-am dus sa-l vad e ca e suedez si mie imi place foarte tare cinematografia nordica.
Am mai auzit-o si pe Irina Margareta Nistor la radio vorbind despre filmul asta si pomenind niste trimiteri la Bergman si, in special, la 'Izvorul fecioarei' si m-am inflamat. That will teach me a lesson, si anume ca niciodata niciodata niciodata n-o sa ma mai iau dupa invataturile persoanei in cauza (o concluzie la care, de altfel, am mai ajuns de cateva ori). Singura legatura dintre filmul asta si Bergman e limba.
In afara de imagine, care mi s-a parut destul de buna, filmul e o aglomerare de clisee de gen - cred ca doar un film de duzina de la Hollywood l-ar putea egala, dar macar ar fi mult mai scurt - de violenta hororos-gratuita si de loose ends.
Pe scara mea, nu primeste mai mult de o juma de stea.

Iaca si trailerul www.youtube.com/watch?v=RL8LI-h2WFc" target="_blank">aici.

Mergi la inceput