Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Asa cum ziceam ieri, am vazut saptamana trecuta Ultimul tango la Paris. M-am asezat pe canapea cu asteptari mari, pentru ca in 20 de min sa-mi vina sa dau pe fast forward.
Eu aveam alte pretentii de la Bertolucci.

Povestea nu e cine stie ce -un american încearca sa uite de sinuciderea sotiei lui facind sex într-un apartament sordid cu o femeie mult mai tanara intalnita intamplator. Sexualitatea este exacerbata, agresiva, indivizii se ranesc cu indarjire, si fizic si emotional. Cadrele sunt lungi, Brando are o privire pierduta si incetosata, ceea ce ii da un aer de plastic si complet neverosimil, muzica este enervanta.... Cred ca personajul ei a fost construit pe ideea ca ea ar trebui sa-l domine in final pe el prin feminitatea ei - fiind dominata complet la inceput de Paul - dar mi se pare ca a ratat ideea pt.ca n-a reusit decat s-o faca vulgara, in ideea de a-i sublinia de fapt tineretea.

Inteleg ca la vremea respectiva filmul a avut succes pt.ca s-a vazut in el descatusarea sexualitatii...un soi de eliberare dintr-un puritanism ipocrit. Din punctul asta de vedere, cred ca a fost o reusita, in rest, nu mi-a placut deloc.

Voua cum vi s-a parut?

P.S. In plus zau ca Brando avea un aer de bruta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nici n-am realizat de cind n-am mai scris pe aici! Am vazut o multime de filme din diverse locuri, poate mai putin din cele europene.
Scuze daca am mai scris despre unele, nici n-o sa le prea descriu, ca s-au adunat multe.
Welcome - un film frantuzesc despre emigratia ilegala.
A Call Girl - Slovenia, buna actrita in rolul principal.
Gigante - Uruguay, s-ar putea sa-l mai fi pomenit - se vede ca mi-a placut mult.
Bliss - turcesc - OK, nu nemaipomenit
Captain Abu Raed
You, the Living - s-ar putea sa-l mai fi mentionat pe asta, l-am vauzt mai demult - umor negru
12 - Nikita Mikhalkov - bun, un pic "preachy"
Amreeka - inca o poveste cu emigranti, mi-a placut
Beauty in Trouble - Ceh, ce sa mai zic? Regizorul din Divided We Fall, iar pe actrita am mai vazut-o in Zelary (must see ambele); muzica suna cunoscut (Once), plus ceva ceh - iar suna foarte bine;
Blind Mountain - poate primul film chinezesc pe care-l vad, mi-a placut
The Kite - libanez; mi-a placut mai mult decit Caramel
The Kite Runner - foarte bun

N-am putut deloc sa vad Let the Right One In. Nu-i genul de film care sa-mi placa, dar avea good reviews si mi-am zis sa incerc. Dupa doua rateuri am renuntat.
Nu mai stiu daca am mentionat Under the Bombs - tot libanez. Poate n-am scris, ca nu mi s-a parut nu stiu ce. Vad ca actrita din rolul principal are succes, am vazut-o deja in citeva filme. Imi place si mie.
Jellyfish - Israel, bun. Am mai vazut un film israelian, nu-mi amintesc deloc titlul.
La fel, am vazut un film polonez - vad ca m-a lasat memoria.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Valeu, ce listoi, Ramona!
Bine-ai revenit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc. Ramasesem in urma...
Mi-am amintit titlul filmului polonez, Zero! Era si greu de tinut minte.
Hai sa pun si un titlu american, aseara am vazut Adam. Not bad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mai am de adaugat niste filme. Doua care mi-au placut: Paris si Days and Clouds - un film al zilelor noastre (de criza).
Mai putin impresionata am fost de Broken Embraces. Nu ca ar fi fost rau, dar probabil ca am asteptari prea mari cind este vorba de Almodovar.
Sint sigura ca ati discutat despre filmul asta la un moment dat, cui i-a placut? Spuneti-mi ce am pierdut, poate ma gindesc mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

iarina, 'Ultimul tango la Paris' nu-i cel mai bun Bertolucci. De fapt, daca ma gandesc bine, cred ca e cel mai prost:)). A avut succes la vremea respectiva pentru ca a fost very controversial si toata lumea voia sa vada the famous butter-scene. Maria Schneider a declarat la un moment dat ca s-a simtit 'violata' atat de Bertolucci cat si de Brando pentru ca au obligat-o sa joace niste scene care nu se aflau initial in script. A, iar privirea incetosata a lui Brando are (si) urmatoarea explicatie: nu reusea sa tina minte replicile asa ca si le nota pe hartiute si le agata pe unde putea, incercand apoi sa le descifreze:D.

Ramona, nici eu n-am fost foarte foarte impresionata de 'Broken Embraces' (sau nu-mi mai amintesc eu acum ce trebuie:)). E un film ok - sau poate chiar mai mult - dar si orizontul meu de asteptare almodovariana:) vrea mai mult decat niste zgaltaituri. Mie mi-a placut relatia scenariu/regie vs. actorie intruchipata de cei doi amorezi iliciti si ideea cinematografului/filmului 'salvator', ideea recuperarii vietii (si a povestilor din ea) cu ajutorul cinematografului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am avut o perioada cam hectica in ultimul timp asa ca n-am reusit sa vad decat vreo doua filme care s-ar putea incadra in prezenta categorie.

Unul e 'Soul Kitchen' al lui Fatih Akin, o comedie bunicica dar cam subtirica, mai cu seama comparata cu filmele 'grele' ale lui Akin (Gegen die Wand/Head-On' sau 'The Edge of Heaven'). Asta seamana (destul de mult) cu 'Kebab Connection' - unde Akin a fost co-scenarist.

Asta-i trailerul:



Celalalt e un film japonez participant la TIFF anul asta: Air Doll / Papusa gonflabila, cam ciudat si lalait, dar nu fara o oarecare ..well...poezie:) Cred ca mare branza n-am inteles eu din el, daca nu cumva chiar am dreptate cand spun ca e o meditatie pe tema conditiei femeii in Japonia (si oriunde). Dar cred ca oricine si-ar da seama de asta:)) Daca e ceva mai mult, eu nu mi-am dat seama si regret.

Trailerul:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Vin si eu cu un film suedez care mi-a placut foarte mult, As it is in Heaven. A fost nominalizat pentru Oscar in 2005, eu nu auzisem pina acum despre el.
Imi place tare mult cum trateaza opresiunea religioasa impusa de biserica (nu numai, filmul atinge o multime de subiecte - dar asta mi-a placut in mod deosebit).
Atentie, nu este un film anti-religios, dimpotriva. Mi-a placut mult confruntarea dintre preot si sotia lui, atunci cind ea ii spune:"God doesn't forgive, he has never condemned".

Inca unul care iar nu mi-a spus mare lucru. Poate ca-i bun si nu pricep eu - Quiet Chaos (italian). Inteleg ca Nanni Moretti este faimos, poate daca mai caut alte filme de-ale lui prind si eu gustul...

Ma pregatesc sa vad Il Divo, despre Giulio Andreotti. L-a mai vazut cineva? Reviews?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka - deci Brando nu-si invata replicile? Sa stii ca ar putea fi o explicatie, ca se uita precum curca-n lemne...ma scuzati

Am vazut Fragii salbatici la recomandarea Lilandei si este excelent, o sa scriu mai multe in curand. Il recomand daca nu l-ati vazut pana acum.
Urmatorul pe lista este Anticristul lui von Trier...cred ca in weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

iarina, ai vazut 'Antichrist'?

Ramona, am notat suedezul:). Pe Moretti nu-l cunosc decat cu 'La stanza del figlio' care, din cate imi amintesc, mi-a placut.

Am vazut un film foarte misto in weekend - 'Van Gogh'-ul lui Maurice Pialat dar atentie, e foarte lung (are peste doua ore jumatate) si nu se uita decat la ultima parte a vietii pictorului (deci n-o sa vedeti the 'ear thing':).
Trailerul e www.youtube.com/watch?v=Hv1pt4rOJqM" target="_blank">aici.

Mergi la inceput