Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

ML multumesc mult pt link-ul cu ,, Vremea tiganilor''...l-am vazut si inca ma gandesc la el imi apar scene , iar melodia e obsedanta...si-mi zic si eu parerea despre banii ,,luati ''de copil la final: mi-a placut cum s-a petrecut totul, cum se smuceste de la masa(ia marul, care cade de pe bat si apoi se priveaza si de mancare si pune marul pe farfurie) si iese din casa, sparge geamul si apoi isi priveste unchiul( care bea, dar e si vigilent) si fura banii si fuge in cutie...mie mi se pare ca prezinta un furt in toata regula , copilul facea ce fusese invatat...mortul ii fusesee tata prea putin timp ca sa-l considere diferit....iar acum oricum murise si nu mai avea cu ce sa-l ajute..

Spor la vizionari!

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc si eu, Mihaelka, Mary.

Cred ca ai dreptate Mihaelka, n-am stiut ca exista o versiune lunga a filmului lui Bergman. Ismael, ca infatisare, aduce cu ingerul mortii din "Cucul" (tot Ramona l-a amintit), coproductie ruso-finlandeza (??), mi-am imaginat ca trebuie sa aiba ceva in comun ...
S-ar putea sa fi plans din motive diferite la Vremea tiganilor .

Mary, si mie mi s-a parut, la inceput ca a luat banii si i-a ascuns sub mort (deh, tiganu tot tigan fie el cat de mic), apoi am pierdut firul. Am sa-l revad ca urmare (amuzanta scena cu cutia, coborata din desene animate, nu? Copiilor le-ar fi placut, tot m-au capiat cu intrebarile despre tigani...).

Caut "Ciocarliile pe sarma", are un link cineva?

La tzara americana (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

"dirthy filthy love"

a vazut cineva medalia de onoare cu Rebenciuc, sau acesta cu ursul de argint, eu cind vreau sa fluier, fluier?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

liris, uite aici niste discutii despre 'Eu cand vreau sa fluier, fluier'
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144146&whichpage=10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

A vazut cineva Un prophete? N-am trecut de primele 30 de min pen'ca m-am plictisit.
In schimb am vizionat recent El secreto de sus ojos care a luat si Oscarul, personal consider ca White ribbon a fost mult mai bun, insa mai greu de digerat. Fiind vorba de ce merge la publicul american, The secret in their eyes n-a fost o surpriza. Insa mi-a placut..in orice caz mai mult decat Un prophete.

Acum am si eu o intrebare/rugaminte: saptamana asta va fi una a filmului european pt. mine si nu stiu ce sa-mi downloadez. Ce ati alege voi? Mai exact ce mi-ati recomanda? Am "rasfoit" paginile subiectului si nu ma pot hotari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mie 'Un prophete' mi s-a parut foarte bun. Tin minte ca am si scris despre el in niste termeni ditirambici imediat dupa ce l-am vazut:)
Mi s-a parut aproape la fel de bun ca 'De battre mon coeur s'est arrete'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Si consortului i-a placut Un prophete, l-a vazut pana la sfarsit...in schimb s-a plictisit crunt la Hanneke, pe cand eu am savurat fiecare minutel.

Deci imi recomandati si mie ceva? Antichristul lui von Trier?

P.S. Mihaelka am gasit de God of small things O vrei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

iarina, aoleu, sigur, mai incape vorba? Multumesc mult de tot!

Nush ce sa-ti recomand...Ma mai gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

iarina, ai vazut www.imdb.com/title/tt0119167/" target="_blank">Funny Games, tot al lui Haneke? Daca nu, ti-l recomand...mi se pare cel mai bun film al lui :)) Un fel de portocala mecanica!

Am mai vazut recent toata triologia finlandeza a lui Aki Kaurismäki (Drifiting Clouds, The Man without a Past si Light in the Dusk) si mi-a placut, mai cu seama primul film, Drifting Clouds.

Si, in sfirsit, am apucat sa vad www.imdb.com/title/tt0050986/" target="_blank">Fragii salbatici al lui Bergman. Nu exagerez, filmul e o capodopera; rememorarea unui trecut deloc obisnuit cu duiosie, tandrete si umor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Lilanda..multumesc mult, o sa incep cu Fragii salbatici ai lui Bergmann si apoi cu Hanneke, nu stiu de ce parca nu-mi fac curaj sa vad Anticristul.

Cu filmele finlandeze ar fi mai greu, m-as mira sa le gasesc pe vreun torrent, de altfel am aceeasi dificultate in a gasi si alte filme europene.
Maine cand voi fi mai vioaie poate scriu cateva impresii despre Ultimul tango la Paris care nu mi-a placut.

Mergi la inceput