Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mihaelka, dar al patrulea film?
Judecind dupa trailers sint foarte interesante filmele. Cel sirbesc m-a atins foarte tare, poate si pentru ca am sentimente deosebite pentru (ex) tara asta.
Am vazut si eu un documentar sirbesc, nu stiu daca l-am pomenit pe aici - The Shutka Book of Records.

Am inceput si eu sa vad un film suedez (am adormit iarasi dar zau ca imi place si abia astept sa-l vad pina la capat) - You the Living (Du Levande).

Am mai vazut un film turcesc, Bliss (Mutluluk). Nu grozav, dar mi-a placut.

Altul - Slovenka (tradus aici A Call Girl), merita vazut si asta.
Era sa uit de Zero, un film polonez.
Uitasem sa mentionez poate cel mai interesant film pe care l-am vazut recent - Welcome. Un film frantuzesc despre emigratia ilegala si tratamentul inuman la care sint supusi acesti oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Mihaelka, dar al patrulea film?


Al patrulea nu prea mi-a placut:). Adica nu mi-a placut la fel de mult ca celelalte, desi tema e foarte interesanta. E un documentar care se numeste 'Waiting for the Light' si care ne povesteste despre parintele cinematografului irlandez (parca George Morrison il cheama) si despre filmele lui (de care io habar n-aveam).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka...4 filme...wow...m-a palit invidia...eu n-am vreme de nimic, de citit nici atat, vin atat de obosita acasa,ca abia deschid usa. Am inceput Gomorra si am adormit la el....10 min am vazut, insa m-am delectat cu dialectul napoletan si cu "manelele" lor aka coloana sonora care mi se pare bestiala

P.S. Acu' o sa ziceti ca-s manelista...da' nu, mi se pare ca muzica-i asa de bine croita, le vine ca o a doua piele. O sa razbesc pana la urma si filmul asta.

P.P.S Daca nu ma luai cu tine la Eu cand vreau sa fluier,fluier nu-l vedeam nici pana in ziua de azi...si zau ca mi-ar fi parut rau, am uitat sa-ti zic asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

iarina, te mai iau cand ai timp. Tu stii ca sambata si duminica merg la cinema, iar cand e si vreun festival, incerc sa bag cate-un maraton.
Singura conditie la mine e ca ultima 'reprezentatie' sa inceapa cel mai tarziu la orele 18:00.
In rest, io n-am timp sa vad a doua parte din 'Fanny si Alexander' si cat m-am chinuit sa fac rost de el...Poate in seara asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Am intrat azi pe DC de la munci si vroiam sa zic (da' n-am mai apucat) ca vreau stiri de la Festival! Mihaelka, ma bazez pe tine .

Si fiindca veni vorba de Bergman, am vazut acum doua seri www.imdb.com/title/tt0045848/" target="_blank">Noaptea circarilor, un film desuet si trist care mi-a placut mult. Ca sa nu mai spun ca tot caut de vreo juma' de an Wild Strawberries si tot nu fac rost de el :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Lilanda, pai alea patru filme erau din festival. Altele nu cred ca mai apuc sa vad:((
Ah, si eu caut 'Fragii salbatici' de o gramada de timp! In schimb, am reusit sa fac rost de 'Toba de tinichea' a lui Schlondorff. Mai ramane acu' sa vad tot 'Fanny si Alexander' si sa vad si 'Toba', dar cine stie cand se va intampla.
Spor la munci, ceea ce-mi doresc si mie:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si eu cu adormitul... sa nu ma certi daca e ceva banal cu ghetele copiilor... se prea poate sa ma fi luat somnul si nu pentru ca ar fi fost plicticos... Astept, nu-i graba

He, he, sa mai indraznesc ceva? De ce in Timpul tiganilor al lui Kusturica ia copilul banii de pe ochii mortului? Isi vroia tatal inapoi?

La tzara americana (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

ML, imi plac intrebarile tale la nebunie!
Da' n-am vazut 'Vremea tiganilor':((

Cu ghetele sigur n-o sa fie ceva banal. O sa-ncerc in seara asta sa vad si partea a doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka



Da' n-am vazut 'Vremea tiganilor':((



Ramona mi-a dat linkul (), cam greu de urmarit pe Youtube. Eu am plans, ha, nu credeam sa ajung sa ma fascineze tiganii. Ce ti-e si cu America asta, domle! Apropo de ce scriai mai sus (), Kusturica isi vrea filmele o combinatie intre Bruce Lee si Ingmar Bergman, dar trebuie sa fi ascultat interviul, tu le stii pe toate .

Aici gasesti Vremea tiganilor:

http://www.youtube.com/watch?v=e6OWk_fIj3Y

La tzara americana (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Gata, m-am tinut de cuvant! Am vazut aseara partea a doua din 'Fanny si Alexander' iar azi - cat a dormit fi-miu - am vazut 'Vremea tiganilor'. Multumesc pentru link, M L!
Muica, ce film! Si eu am cam stat cu lacrimile-n gat o buna parte. Secventa aia cu St. George pe rau o mai vazusem pe undeva si am facut si niste research pe Ederlezi si am aflat versurile si ce inseamna ele in romani.

Asa, acum ghetele. E vorba despre secventa scoaterii copiilor din casa episcopului,nu? Pe cuvant ca mi-am spart creierii sa aflu ce-i cu ele dar nu ma pot gandi decat ca Isak ii pune sa-si scoata ghetele ca sa nu faca zgomot. M-am uitat de trei ori la secventa cu rapirea copiilor in primul rand ca s-o inteleg pe ea, pe secventa, pentru ca nu m-am prins de la inceput ce s-a intamplat de fapt. M-am uitat pana la sfarsit si apoi am cautat-o si am pigulit-o de doua ori. Carevasazica, Isak e a magic man, baga copiii in cufar, pune pelerina aia peste ei (ca sa-i faca invizibili??) si proiecteaza o imagine a copiilor din cufar in camera, unde-i vede episcopul si se linisteste (de-aia tipa la episcop Emilie sa nu atinga copiii).
Ismael ala mi-a trimis fiori pe sira spinarii, odata din cauza figuri androgine si, in al doilea rand, din cauza momentului in care-i da camasa jos lui Alexander.
Am citit ca exista o versiune de cinci ore a filmului - Bergman a taiat la greu ca sa scoata o versiune de cinematograf - si ca daca am fi vazut-o pe-aia, multe 'loose ends' s-ar fi legat. Eu, de exemplu, m-am intrebat ce rol are insistenta pe viata de familie a celui de-al treilea fiu al Helenei - Carl, cel risipitor si insurat cu o nemtoaica blanda pe care-o chinuie - pentru ca toata treaba nu duce absolut nicaieri.
A, si nu inteleg in ruptul capului de ce filmul se numeste 'Fanny si Alexander' cand Fanny apare dupa o ora de la inceputul filmului (desi e primul cuvant rostit de Alexander in film) si nu are vreun rol nemaipomenit de important in desfasurarea actiunii.
Ma rog, sunt tone de chestii de spus despre film, despre legatura cu 'Hamlet', cu teatrul, cu somnul si visul etc.


De ce ia copilul banii de pe ochii mortului in 'Vremea tiganilor'? Cred ca vrea sa-l pedepseasca pentru ca l-a parasit (si inca de doua ori) si sa-l lase cu ochii-n soare cum fusese si el lasat in tren. Si cred - asa cum zici si tu, M L - ca vrea sa-l impiedice pe taica-su sa plece de pe lumea asta. Daca nu are bani de drum, cum sa plece?:)

Mergi la inceput