Cinematografia europeana (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hei, Sabina, ce bine-mi pare ca te vad!
Am vazut filmul ala cand a aparut; m-am repezit sa-l vad tot din cauza de 'Anul trecut la Marienbad' si 'Hiroshima, mon amour'.
Acum, cand ma gandesc la el, imi vine in cap parul rosu al Sabinei Azema, nenumaratii pantofi pe care-i probeaza la inceputul filmului, culorile puternice din camera ei, culorile puternice din camera lui. Ah, si ierburile salbatice care ies dintre pietrele de pavaj. Imi amintesc si ca m-am luptat serios sa inteleg ce vrea filmul asta de la mine dar, in afara de ideea clara ca lui Resnais ii place sa se joace si la optzeci de ani si ca pe noi toti ne poate apuca asa o 'folie' de-asta in care ne ies pe nas niste ierburi salbatice din sufletel, altceva nu tin minte.

Tu ce zici despre el?

Te imbratisez si-ti urez sanatate!


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mie mi-au placut mult diverse detalii , nevasta lui mi se parea f fina, anumite reactii, gesturi, da parca avea si o jacheta f galbena Sabine Azema, nu?:))

Aia cu ierburile din pavaj mi s-a parut prea copilaroasa (metafora adica)

mie mi-a creeat un mix de enervare si admiratie, da parca mai mult dezamagire :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

,,Anul trecut la marienbad'' l-am vazut de mult si oricum trebuie sa-l revizionez pt a spune ceva ( imi aduc aminte doar starea asemanatoare viselor nocturne ...)

Dar am vizionat zilele trecute ,,Coeurs''-2006 si mi-a placut; are cadre frumoase, o perdea de fulgi de nea care segmenteaza pasaje, personaje destul de calme si o linie melodica placuta ....nu mi-a dat palpitatii, a fost un film calm si usor nostim.
In contrast insa ,,Muriel'' din 63 este putin infricosator si pe mine m-a stresat ( nu l-am vazut tot odata ci din mai multe bucatele ...slava Domnului) muzica te crispeaza la culme,astepti sa se intample ceva groaznic tot timpul, iar cadrele cu personajele filmate de la spate ma faceau sa ma simt ca intr-o derulare de imagini de Magritte .El este un film bun , dar vizionat dupa Coeurs e cam abrupt.
Abia astept sa vad si eu ( cand il gasesc cumva) Ierburile salbatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hei, marybehappy, ce bine-mi pare sa te vad!

Din ce-am vazut in ultima vreme, pot sa va recomand www.youtube.com/watch?v=QvCezDtNNvQ" target="_blank">Lourdes, un film facut de o austriaca, Jessica Hausner cu Sylvie Testud in rolul principal.

Mie mi-a placut foarte mult. Nu e un film despre vindecare, dupa cum s-ar parea la prima vedere (si mai ales din trailerul asta cam prost), ci despre dinamica de grup mic si despre cum reactioneaza oamenii la miracole. Dupa cum va puteti imagina, in general, reactioneaza prost.

ii dau 4 stele jumatate


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

www.youtube.com/watch?v=X1FSx4T8i50" target="_blank">Alle anderen/Everybody else.
Un film despre alienarea in cuplu si despre cum e sa incerci sa fii ca toti ceilalti cand tu, de fapt, nu esti.
Foarte bine scris - un scenariu excelent, de mult n-am mai vazut un film cu un scenariu atat de bun - foarte bine filmat (desi unora atatea long takes li se pot obositoare) si foarte (foarte!) bine jucat. Lars Eidinger, actorul din rolul principal, joaca un Hamlet neconventional la Berlin si e foarte bun (si are niste picioare foarte frumoase:)).



Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Am vazut un film frantuzesc de animatie dupa un scenariu de Jacques Tati - www.youtube.com/watch?v=URxOpz4oVts" target="_blank">Iluzionistul.
Tare dragut! Nu cine stie ce capodopera dar foarte emotionant si delicat.
Vi-l recomand. Si (cred ca) va puteti lua si copiii:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz


L-am gasit pe YouTube (tot ce este scris apare pe dos , eu sunt multumita si asa ca nu am de unde sa-l iau: http://www.youtube.com/watch?v=Omblc0jkL1Y ). Vreau doar sa ma asiguri ca il pot arata si copiilor (au 10 si 8 ani). Am urmarit in urma cu un an Tripletii din Belleville impreuna cu ei, nu prea cred ca trebuia sa ii las, mi-am dat seama tarziu.

Am mai vazut cateva pt. adulti, Toba de tinichea, Séraphine, Uranus, Kitchen stories (comedie norvegiana) la care am adormit si unul pt. copii (mongolian ruda cu The weeping camel despre care scria Ramona), The cave of the yellow dog (m-a impresionat si rusinat totodata, am prea multe pe tava aici)

Povestiti si voi, mi-e dor sa va aud.

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

ML, cred ca poti. Mi-am racait creierii si nu mi-am amintit de ceva posibil unsettling pentru varsta respectiva.

Enjoy!



Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

La repezeala - doua filme foarte diferite dar foarte 'vazubile':

www.imdb.com/title/tt1002765/" target="_blank">My father, my Lord, Israel, 2007 - un film cam tulburator despre o familie religioasa din Israelul zilelor noastre.

www.imdb.com/title/tt1683466/" target="_blank">Gatos viejos, Chile, 2010 - un film despre batranete si descompunerea mintii. Si asta cam tulburator.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Am vazut Iluzionistul , adaug pe lista "My life as a dog", (Suedia, 1985) daca intereseaza pe cineva, cu subtitluri in engleza, pe parti (desi este cu si despre copii, nu este film pentru copii):

http://www.youtube.com/watch?v=dDgoeKGGUzw

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput