Guvernul Croitoru a cazut ... what is next?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ha?
De unde apetenta asta a ta pentru telenovela, Xeno? (Iar) ma surprinzi .
Nu-l aresta, bre, nimenea, da' erau daune de platit. Nu le platea el din buzunar, le platea Navromul.

Oricum, interviul ala a fost dat ca justificare a contactelor lui cu securitatea, pentru ca, intors in tara, evident ca a fost nevoit sa dea cu subsemnatul atit in fata Navrom-ului cit si a securitatii cu privire la cele intimpalte.

Ce sa mai incoace-incolo, v-am zis, cititi bucatica aia de carte, pe cuvint de pionier ca e o lectura interesanta, indiferent din ce parte a "baricadei" priviti personajul principal.
Eu ii reprosez nu descurcareala, in fond toti cetatenii Romaniei comuniste trebuiau sa dea dovada in acea vreme de ceva talent de supravietuitor, ci faptul ca a fost dispus sa faca, pentru avantaje materiale si "de pozitie", compromisuri cu regimul, pe care altii, aia de care rid unii acum, le-au refuzat.
Voi va dati seama? Omul avea, la revolutie, economii in valoare de 1.000.000 de lei. Un milion!!!! Va imaginati ce suma e asta? O Dacie era 70.000 de lei, asa, ca sa aveti termen de comparatie. parintii vostri citi bani strinsi aveau in '89? Nah, intelegeti?



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Cred ca astia de la Antene si Realitatea s'au asezat pe perfuziile lui Dinica pentru a scoate repede un subiect cu care sa'si umple zilele urmatoare.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

Cate ceva simpatic despre acesti doi penibili atotprezenti la Realitatea si Antene: Rosca-Stanescu si morsa Chiriac.

Sa cistigam din jegul lor! Nu ma intereseaza daca Chirieac si SRS au fost lucrati in timp ce lucrau pe cineva…
http://www.hotnews.ro/stiri-media_in_campanie-6440008-cistigam-din-jegul-lor-nu-intereseaza-daca-chirieac-srs-fost-lucrati-timp-lucrau-cineva-hellip-costi-rogozanu.htm

Sa speram ca atunci cand vor mai apare, foarte indignati desigur, si atotstiitori, va scrie pe ecran: Santajisti!
Halal presa!


Da, in Romania presa face multe greseli, unii prea multe. Dar santajul este mic copil pe langa metodele folosite in politica. Si daca SRS scoate de la ciorap tot ce a scuipat una lume din SRI in ultima vreme (chiar daca incearca ei s-o dreaga acum si dau pisica in curtea DGIPI-ului), sa vezi ce apelative se vor afisa deasupra mutrelor unora din actualui guvern interimar. Ce fel de oameni credeti ca ar trebui sa lucreze in presa de investigatie, niste eleganti si niste amabili?
Asta cu santajul e vrajeala curata, Dl. Macovei trebuia sa iasa cu ceva mai gras dupa dialogul cu pricina, dar nu i-a iesit. De fapt nici el n-a stiut la ce sa se astepte, de-aia a fost atat de cuminte in limbaj si s-a limitat la a se apara pe sine de insinuarile celor 2. Si da, ANI chiar stie bine de tot ce conturi au baietii, ce debite si la ce camatari, ce dosare atarna deasupra capetelor lor, insa chestiile aste nu pot fi scoase afara decat dupa ce trece termenul de prescriptie.
Muffin, spuneai ca n-ar mai fi fost Basescu presedinte daca ar fi facut ceva atat de grav, tin sa-ti amintesc cine l-a scapat de condamnare in Flota: noi, cei care l-am votat pt fotoliul de presedinte dandu-i imunitatea. Si daca va iesi tot el, dosarul cu flota o sa se duca pe apa sambetei, dupa inca 5 ani nu-i mai cere nimeni vreo explicatie. Nu ca ar mai exista ceva in dosarul respectiv... In fine, pagubele in acest dosar si gravitatea faptelor il transforma pe Nastase spre exemplu, in copil neastamparat.
Basescu, daca ar fi curat si cinstit, nu ar fi inconjurat de specimenele care stau la adapost in dosul lui. Si nici legaturile care exista intre acestia si unele acuzatii deosebit de grave care sunt cunoscute de cativa ani de zile, nu ar exista. De ce oare apar actiunile justitiare ordonate de Basescu fata de cate unii dintre opozantii lui numai atunci cand in presa sunt atinse subiecte sensibile despre el sau careva din familie? Pana atunci nu a stiut nimeni de Negoita, de Becali, de Nastase? Sau sunt pastrati in maneca si aruncati in ochii fraierilor ca paravan pentru deturnarea atentiei?
Hai, sa fim seriosi!

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu m-am straduit sa gasesc un articol in franceza despre ce s-a petrecut acolo,dar nu am gasit,decat ancheta JN tradusa in franceza.Asa ca sunt in continuare in ceata vis-a -vis de amploarea evenimentului.
Galupp e acelasi care ii plasa la egalitate in aprilie 2008 pe Blaga si pe Orban cu fix 19 fiecare?Pentru ca daca in acest moment A este peste G nu mi-e clar de ce G este atat de pasnic in relatia cu A.Si nici de ce Tariceanu spunea sambata ceva de turul doi cu A si G,renunta B?
Intre timp,am aflat si de ce era asa suparat Iliescu aseara pe Realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ba l-ar fi arestat, Ileana, ca asa era atunci! L-ar fi scos sabotor pe capitan, ca n-a verificat, intretinut, bla, bla, doar nu crezi ca si-ar fi asumat Navromul comunist starea jalnica din pdv tehnic a navelor! Pt suma aia trebuiau date explicatii la cabinetul 1 sau mai rau la 2...
Eu cunosc o poveste asemanatoare la rafinaria Brazi, tot incendiu mare, pagube si s-au gasit tapii ispasitori si si la sfarsitul anchetei nu mai erau oameni ci ...legume!!!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Mie mi-a fost chiar mila de Chireac, ca "l-a abandonat amanta". :))).
Ce cloaca!



Absolut de acord. Formatori de opinie



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid


In situatia asta ma intreb: cine ar mai fi salvat trei ani mai tarziu echipajul de 100 de pe Biruinta in timpul furtunii.




Pun pariu ca se scufunda Biruinta fara Basescu
Nu?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

TRAIAN BASESCU

Este personajul Marte. Un tip foarte mobil, aproape versatil, cu o foarte mare energie pulsionala, de un dinamism extraordinar, din acest motiv pare neobosit. Se adapteaza situatiilor noi cu o viteza net superioara tuturor politicienilor romani. Are intuitie politica, poate transmite pe loc si in orice situatie un mesaj politic. Daca ar fi avut o formatie universitara politica, ar fi fost politicianul ideal, de neinvins. Rasul este principalul lui mecanism de aparare. Umorul il salveaza din orice situatie. Agresivitatea este sublimata prin ras, invariabil mecanism de aparare. Din pacate, mai rade si cand nu trebuie dupa modelul eternului presedinte de la Cotroceni. Are un soi de misoginism care i se trage probabil din activitatea profesionala, pe care abia reuseste sa il ascunda: „Iarna nu-i ca vara" si desigur ca nici femeile nu sunt niste politicieni vanjosi. Acest aspect il dezavantajeaza in relatiile cu colaboratorii. Nu este negociatorul perfect si ar trebui sa aiba flexibilitate in negociere in asa fel incat sa nu para ca il intereseaza doar situatiile in care poate face scandal si conflict. Odata ce s-ar face de ras, supercapitanul Basescu n-ar mai putea conduce nici macar barca pe Cismigiu. Daca pierde, pierde definitiv.

CRIN ANTONESCU

Un personaj desprins din galeria Geoana, Vanghelie, Ceausescu, adica a out-side-rilor cu sanse nule care reusesc sa devina lideri prin alegerea pe criteriul „asta va fi cel mai usor de manevrat" devenind apoi tirani vicleni si extrem de periculosi pentru orice opozant care le-ar denunta slabiciunea. Dupa victoria putin asteptata in fata lui Tariceanu, Crin l-a lichidat cu sange rece pe killerul acestuia - Bogdan Olteanu, si a marginalizat, dincolo de limitele vizibilului, toti fostii oponenti. Cu siguranta, aceeasi soarta este deja decisa si pentru menestrelul Orban. Are o figura fara varsta si o afectivitate nerezonanta, se considera un mare strateg si moralist dar dezangajarea sa militanta (chiulangiul Parlamentului, studentul repetent, ministru de vitrina) ii joaca renghiuri permanente. Ar fi presedintele nejucator mereu absent care in fata unei crize ar spune ca este la biblioteca sau ar pleca in insula Capri sa se relaxeze un pic. Da tot timpul senzatia ca nu vorbeste in nume propriu si ca prezinta un text, e drept, bine invatat si clar expus, pe care cineva i l-a pus la dispozitie. Gandurile, ideile din mesaj par sa nu ii apartina, desi interpreteaza cu acuratete textul de pe un prompter. Chiar daca e ceva mai viu decat Geoana cel de plastic, este artificial ca o floare de hartie (e drept, bine facuta) care te dezamageste in momentul in care te-ai atins de ea. Doua lucruri care il vor dezavantaja in inconstientul colectiv: nefericita imaginatie onomastica a nasilor sai, care asociaza ambiguu, in numele candidatului, puritatea crinului cu otrava laurului si credinta ca omul span este rau si viclean, dupa cliseul atat de cunoscut din Harap-Alb. Speranta ar fi ca Ion Creanga sa nu fi avut dreptate.


Florin Tudose (psihiatru)

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Rufus, intr-un fel ai dreptate si imi cer scuze: m-am lasat poate prea cuprinsa de patos si un astfel de subiect nu prea merita.
P.S. Sunt in Berlin... acolo de unde, acum 20 de ani a inceput sa bata vantul schimbarii.
Sper din tot sufletul ca si anul acesta vantul schimbarii sa ajunga si in Romania, exact ca acum 20 de ani.
Este o atmosfera incredibila aici. Daca mi-as dori ceva pentru romani si pentru Romania ar fi sa incercam sa ne mai gandim un pic la valorile pe care decembrie 89 a incercat sa le revitalizeze. La principiile pentru care oamenii au murit atunci. E pacat sa ne pierdem mintile si vremea dezbatand si infierand intr-un mod care ne aseamana teribil cu politicienii nostri insa nu ne face deloc onoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Antonescu n'a pierdut nici astazi ocazia de a se face de ras
A cerut CSM (!?!) sa sesizeze CC (!?!) pentru faza cu KJ
CSM, care asa cum stim e controlat in intregime de Basescu, l'a trimis la plimbare.
Presedintele i'a spus ca vrea sa fie presedintele Romaniei, dar are o problema de cunoastere a institutiilor. Dupa care s'a intrebat in mintea lui daca nu cumva Antonescu e beat sau a tras ceva pe nas, adauga Antena3.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput