Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaBu

fetelor ma dor sanii si burtica asa un pic e de rau ?

Andra 4+


E normal Andra... Sanii te vor durea din ce in ce mai tare (hormonii astia...), iar in burtica se face loc pentru puiut. Ai putea totusi sa iei Nospa si sa stai cuminte atunci cand te doare burtica, deoarece contractiile nu fac bine la bb. Mie asa mi-a zis medicul: daca ma doare sa iau NoSpa. Acid folic iei?

Mira 9+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Citat:
citat din mesajul lui AlinaBu

fetelor ma dor sanii si burtica asa un pic e de rau ?

Andra 4+


E normal Andra... Sanii te vor durea din ce in ce mai tare (hormonii astia...), iar in burtica se face loc pentru puiut. Ai putea totusi sa iei Nospa si sa stai cuminte atunci cand te doare burtica, deoarece contractiile nu fac bine la bb. Mie asa mi-a zis medicul: daca ma doare sa iau NoSpa. Acid folic iei?

Mira 9+

minunea mea



iau doar dulphaston asta mi-a prescris medicul ...

Andra 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

fetelor am uitat sa va intreb ceva ! La cate sapt de sarcina e vede bebe la eco abdominala tinand cont ca eu sunt mai plinuta ?

Andra 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

AlinaBu asa cum zicea si mommy to be sanii or sa te doara si e posibil sa ai simti mai sensibili si mai mari si grei.
Este indicat sa incepi sa iei si acid folic...ajuta la dezvoltarea normala a sistemului nervos a bebelului tau.Cu cat incepi mai devreme sa il iei cu atat mai bine.
Sarcina usoara si bebe sanatos.
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella_t

AlinaBu asa cum zicea si mommy to be sanii or sa te doara si e posibil sa ai simti mai sensibili si mai mari si grei.
Este indicat sa incepi sa iei si acid folic...ajuta la dezvoltarea normala a sistemului nervos a bebelului tau.Cu cat incepi mai devreme sa il iei cu atat mai bine.
Sarcina usoara si bebe sanatos.
8+


ms gabriela adevarul este ca s-au marit vizibil, dar nu ii simt grei de azi de dim de cand m-am trezit am observat ca ma deranjaza daca ii ating si uneori doar stand mai simt o intepatura un junghi nu stiu cum sa explic :D
Este ceva ciudat la mine pentru ca la sarcinile anterioare inafara de greata si ameteli nu aveam nici o forma schimbata ba mai mult nici nu ma simteam gravida. Acum e diferit chiar nu stiu cum sa va explic!
Acum ma trezesc dimineata ( 10:00-13:00 maxim ) ma infig in frigider mai stau 30 de min in pat apoi hop pe forum sa vad ce ati mai facut , dupa 2 -3 ore mai mananc un pic, iar in pat si uite asa imi trece ziua! Daca ma suna de la munca ma duc la munca daca nu lenevesc!
Prietenul meu e cam suparat pe mine ca imi petrec timpul mai mult pe forum decat cu el adica azi de exemplu este la munca cu vro 2-3 saptamani inainte sa aflu ca sunt insarcinata hop top zilele lui de munca erau si ale mele ma duceam pe la el ii duceam sa pape acum il cam neglijez si e cam suparat pe tema asta , dar ii trece repede :D!
Imi creste inima de bucurie cand ma suna si imi zice la telefon " Alo ce faci mami ? e bine ? A papat ?" si stam 20-30 de min la telefon printre care ma si cearta " mai lasa calculatoru ala si treci in pat !!! "
Abea astept sa il vad si eu pe bebicul meu la eco sunt nerabdatoare!!!
App inca o nelamurire mare! Medicul meu mi-a spus sa iau timp de 5 zile 2tb/zi de dulphaston si dupa astea 5 zile mi-a zis sa le iau altfel dar am uitat cum .. voi cum le luati ?

Andra 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Andra, nu toata lumea ia dulphaston, insa tie ti-a prescris, probabil, avand in vedere pierderile din trecut, pentru sutinerea sarcinii. Insa in ceea ce priveste acidul folic, ma mir tare ca nu ti l-a prescris. Am mai avut noi discutii despre acid folic si inainte sa vii printre noi. ideea e ca e foarte importanta sa il iei. Multe dintre noi il luam inca inainte de conceptie. Da si tu un search pe Google si citeste putin despre importanta acidului folic, iar apo mergi si ia-ti. eu iau de la Zentiwa, de 5 mg, 1,5 RON cutia. Spor la citit

Mary, ti-am pregatit link-ul. Te rog activeaza-ti PM cum ti-am zis, ca sa pot sa ti-l trimit

Mira 9+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlinaBu

App inca o nelamurire mare! Medicul meu mi-a spus sa iau timp de 5 zile 2tb/zi de dulphaston si dupa astea 5 zile mi-a zis sa le iau altfel dar am uitat cum .. voi cum le luati ?

Andra 4+


Probabil, va trebui sa iei cate una pe zi. Dar pentru siguranta, mai bine suna-l si mai intreaba-l o data....

Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 11+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">ANDREAS

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Andra, nu toata lumea ia dulphaston, insa tie ti-a prescris, probabil, avand in vedere pierderile din trecut, pentru sutinerea sarcinii. Insa in ceea ce priveste acidul folic, ma mir tare ca nu ti l-a prescris. Am mai avut noi discutii despre acid folic si inainte sa vii printre noi. ideea e ca e foarte importanta sa il iei. Multe dintre noi il luam inca inainte de conceptie. Da si tu un search pe Google si citeste putin despre importanta acidului folic, iar apo mergi si ia-ti. eu iau de la Zentiwa, de 5 mg, 1,5 RON cutia. Spor la citit

Mary, ti-am pregatit link-ul. Te rog activeaza-ti PM cum ti-am zis, ca sa pot sa ti-l trimit

Mira 9+

minunea mea



hmm am citit despre acidul folic o sa ma duc maine cel tarziu si imi cumpar :) am citit undeva ca cica nu se mai fabrica decat in combinatie cu alte vitamine ... farmacia aia de care vorbesti tu unde e? in ce cartier? Eu stau in crangasi si de din cate imi aduc amine nu am vazut farmacia aia pe aici :) am 7 farmaci langa blocul meu sper sa am noroc sa il gasesc :))

Andra 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Alina si pe mine ma doare burtica, dar pana nu ma duc la eco nu iau nimic. Si eu sunt ceva mai plinuta si fac tranvaginala caci se vede mai bine decat la abdominala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinettero spune:

Buna burtici,
toata ziua am incercat sa va scriu, dar mai intai vroiam sa citesc tot sa nu raman in urma.
Trebuie sa ma laud l-am vazut pe bebe, de fapt sotul l-a vazut, eu din pozitia mea nu vedeam nimic, dar mi-a promis d-na doctor ca la 16 sapt imi va arata si mie ca doar eu fac toata treaba nu. E sanatos (asa a spus d-na doctor), are 6.4 cm, pliul nucal 1.73 (a spus ca e f bine, n-am reusit sa ma interesez intre ce valori tb sa fie ca sa nu apara suspiciuni de SD, poate stiti voi fetelor si imi spuneti si mie), are 2 manute fiecare cu 5 degetele (le-au numarat impreuna, avea sotul niste ochi mari) 2 picioruse la fel cu 5 degetute, coloana vertebrala, inima cu 4 camere, stomac, vezica urinara, din pacate nu s-a vazut intre picioruse ca e pudic copilul. La 16 sapt probabil se va vedea. Am plecat f incantati de acolo, eram extaziata desi nu vazusem nimic, ma bucuram ca e sanatos. E minunat!
Am intrebat de scurgeri (ca am si eu suficiente) si mi-a spus ca sunt normale la sarcina, dar daca ma deranjeaza f tare (mancerimi, usturimi, miros neplacut) imi poate da tratament pt candida. Deocamdata nu ma deranjeaza chiar asa de tare ca sa trec pe tratament.
De vopsit a spus ca pot dupa 14 saptamani, dar ea in locul meu nu s-ar vopsi, ca daca iese copilul cu o pata de ex.pe fata mi-ar conveni. Mi-a recomandat henna ca asta nu prezinta riscuri, si cred ca asa am sa fac, nu pot sa risc, m-a speriat, n-as suporta vina.
De stomatolog a spus ca putem merge, chiar e recomandat, pt ca se macina dintii, mie mi-a aparut o cariuta care ma supara (inainte de sarcina am fost si am rezolvat problemele dar se pare ca asta e noua)totul e sa nu se faca anestezie cu adrenalina.
Maine merg la dublu test.
Madamar ti-am scris pe mail folosind acelasi mail ca la userul tau, sper ca e corect.
Va pup pe toate am fugit acasa ca sunt rupta de foame


12+

Mergi la inceput