Unde am gresit ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bine ca s-a terminat cu bine.Groaza ta am simtit-o citind..mi s-a oprit inima de durere,eu am un cult pentru fetita mea.Tot asa e cea mai....

Multumeste-i lui Dumnezeu ca te-a ajutat sa o gasesti si poate ti-a atras atentia ca trebuie sa fii mai putin sigura pe faptul ca nu sunt pericole.Vei fi mai atenta,ii vei explica fetei si totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eumada,
esti pusa pe glume azi ?!


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Eumada,
esti pusa pe glume azi ?!


Probabil Mada a citit doar primul post al subiectului si nu a fost atenta nici la data ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Eumada,
esti pusa pe glume azi ?!


Probabil Mada a citit doar primul post al subiectului si nu a fost atenta nici la data ...



oricum


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Cam asta ma intreb eu, de aseara de la orele 19,55.
Unde am gresit eu in educatia fie`mi de 5 ani si 2 luni si 6 zile.
Pentru ca e foarte clar, undeva, intre ce spun eu si ce a inteles ea s-a intamplat ceva.
Ceva grav.
Pentru mine e mai mult decat foarte grav. Si nu-mi gasesc nicio scuza buna.
Si acum povestea esecului meu.
Poate veti rade, poate vi se pare ca exagerez iar. Mie nu mi se pare nimic. Simt ca ceva am gresit.

Aseara am fost la pictura, dupa ora de pictura am ramas in parc. Intr-un spatiu inchis al acestuia (oradenii stiu).
Acolo trupa vesela de prieteni ai fie`mi, de 5 ani, sus-jos, alergat, zbierat, strigat, veselie mare.
La orele 19,55 ne trezim, noi, mamele, care am stat acolo pe bancuta sa-i chemam la imbracat ca se inchide parcul.
Imbracam cei 5 copii si i mai lasam o ultima tura pe tobogane. Ca intotdeauna. Ne imbracam si noi si la rechemarea odraslelor, la numaratoare, da 1 in minus.
Giulia.
Giulia NU ESTE.
Nu vreau sa simtiti vreodata ce am simtit eu aseara.
Probabil am o minte bolnava / panicoasa / obsedata / paranoica cu o imaginatie ce merge mult inaintea ratiunii.
In acel moment am simtit ca tot, tot ce am simtit vreodata in viata mea, egala zero. M-a cuprins panica si ma vedeam cum stau si strig dupa Giulia disperata.
Eram uimita, mirata, nu-mi venea sa cred ca am pierdut copilul.
Simteam cum nu mai iau aer si incercam sa-mi spun ca e acolo.
As putea scrie 5 ore cate am simtit in acele momente.
Am iesit afara, unde era intuneric si stiam ca ea nu iese asa in intuneric si nimic.
Giulia nu era nicaieri.
Am inceput sa urlu cu o disperare ce n-am simtit niciodata.
Tot, tot ce am citit si vazut in viata mea, mi-am inchipuit in acele momente ca s-a intamplat. Si nu intelegeam DE CE . Si cum era posibil.
De 5 ani de zile repet aceleasi lucruri / reguli. De 5 ani de zile traiesc cu convingerea ca totusi, a inteles, a memorat, stie.
Si in urletele mele apare GIULIA.
Senina ca o floare de primavara, alergand agale dinspre iesire inspre noi, nedumerita ca ce am. De urlu.
Imi venea sa o strang in brate, sa o trag de plete, sa urlu si sa-i fac ceva.
Mi-a iesit atat: m-ai dezamagit. Si am urlat cat m-au tinut plamanii ca unde ai plecat, cum pleci fara sa-mi spui, ce ti-am repetat 5 ani de zile, te poate fura cineva, te poate ucide, te poate maltrata ...
Ei bine, morale della storia, ca altfel ma lungesc la nesfarsit: cand ei au plecat pt ultima tura de tobogan, in alea cateva clipe in care noi restul de mamici ne-am imbracat, ea a schimbat directia si a iesit cu un prieten care era cu bunicul pe care-i stim de cand lumea.
Si ea, Giulia, nu s-a gandit in alergarile ei vesele sa-mi spuna, el bunicul nu s-a gandit ca ducandu-se cu ambii copii eu nu am cum sa-mi dau seama, fiind mai departe de ei.
Si-mi venea sa mor.
Imi venea sa-mi dau palmi.
Ceva, undeva, candva nu am facut bine.
Nu am reusit sa o fac sa inteleaga ca NU trebuie sa plece cu NIMENI, NICIODATA, fara sa-mi spuna.
Am intrebat-o aseara de o mie de ori de ce a plecat: m-a chemat Rares (colegul de joaca).
Din joaca a plecat.
Iar eu, ca o iresponsabila, NU am vazut ca a plecat.
Cred ca stiti cu totii cate se pot intampla.
Fiecare cred ca aveti cosmarul vostru.

Ajunse acasa am repetat de o mie de ori sloganul.
Nu plec cu nimeni niciodata fara sa-ti spun.
Poate a inteles. Sper ca a inteles.

Poate nu ma exprim cum trebuie.
Pentru mine e foarte grav ce s-a intamplat.
Undeva, am gresit.

Nu astept sa-mi spuneti ca se intampla, ca se poate intampla.
Vreau sa-mi spuneti unde am gresit.
Ce nu fac bine.

Tot aseara am intrebat-o, dupa ce am plans amandoua, doua ce s-a intrebat daca mai sunt suparata si speriata, daca ii e frica de mine.
De mine, care sunt mama ei.
A spus nu.
Eu nu vreau sa-i fie frica sa faca ceva de frica mea, as vrea sa inteleaga, sa ne respectam si sa puteam comunica.

Multumesc ca ma ascultati.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !



ai incercat sa nu iti mai fie frica ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ati vazut ca e un subiect vechi ??
Am evoluat si noi ...


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

nu am vazut dar ma bucur ca ai evoluat!

Mergi la inceput