Unde am gresit ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

problema e ca uneori copiii se simt sufocati de atata grija si de asta pleaca fara sa spuna. nu a fost cazul aici, Giulia e prea mica pt. asa ceva, dar eu stiu ca mai faceam asa, preferam sa mint si sa merg in alta parte decat ii ziceam mamei, stiind ca daca-i zic adevarul, nu ma va lasa... daca dispaream, nici nu ar fi stiut de unde sa ma ia. insa atunci nu conta decat sa fiu libera si sa nu port in carca povara grijii ei, pentru ca imi dadeam seama cand incepea sa se ingrijoreze si nu-mi tihnea nici mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

n`ai gresit doar ca ai pe doi umeri ceea ce ar fi trebuit sa fie pe patru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Cred ca doar voi intelegeti cu adevarat ce spaima simt in suflet.
Fetita mea este cel mai frumos lucru din toata lumea mea

Deocamdata ne luptam cu o raceala si n-am colindat parcurile sa vad ce se intampla. Insa eu simt ca va fi bine si a invatat ceva vazandu-ma atat de disperata

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu zic ca exagerezi. Se mai intampla. Stai cu ochii pe ea ca pe butelie, explica-i, fara istericale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Probabil sunt si isterica, nu mi-am dat seama.

Insa am simtit o disperare si o neputinta nemaintalnita.
In fine.

Rog un moderator sa inchida subiectul.
Multumesc.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Daria, azi am patit ceva asemanator cu intamplarea ta din 2009... Copilul meu are acum 6 ani si 8 luni (nu e asa mic, cum era Giulia atunci - 5 ani, dar totusi...) si mi-am adus aminte de subiectul tau, tocmai pentru ca asta ma intreb si eu azi: unde am gresit?! Denis a iesit azi mai devreme de la scoala, iar doamna i-a lasat in curtea scolii. Noi tot repetam niste reguli de cand a inceput scoala: daca se intampla sa iasa de la scoala si inca n-a venit cineva dupa el, trebuie sa astepte acolo, pe langa custile cateilor (au vreo 6 custi cu caini acolo, maidanezi luati in ingrijire, care lui ii plac fff mult). Si se pare ca degeaba am tot repetat: "nu pleci cu nimeni din curtea scolii, decat cu mine, tata sau bunica, niciodata!"... A plecat cu o vecina si baietelul ei, a ajuns acasa cu ei. Mama mea plecase sa-l ia de la scoala si, ca un facut, isi uitase telefonul acasa! A fost disperata ca nu gaseste copilul. Pana a ajuns la mine la lucru, pot doar sa-mi inchipui ce-a fost in sufletul ei... Eu sunasem acasa si stiam de la tatal meu ca Denis e acolo...

Dar, cum intrebai si tu, unde am gresit? De ce n-a stiut ca trebuie sa astepte la scoala?? De maine va avea telefon la el, restrictionat, ieftin etc, dar va avea. Nu vrem s amai trecem prin asemenea intamplari...

Probabil unii vor zice ca ce atata agitatie, are aproape 7 ani, se descurca, dar nu ma intereseaza, din punctul meu de vedere inca nu e cazul sa mearga singur acasa (cand ma gandesc ca traversarea bulevardului din fata blocului nostru e in sine o aventura fff periculoasa... sa nu mai zic de nebunii pe care ii poate intalni peste tot...).

Inca sunt agitata, eu n-am apucat sa ma sperii, dar daca auzeam ca lipseste copilul inainte sa aflu ca e acasa? Nu stiu, probabil faceam o criza de isterie majora ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am sa scriu ceva sa te linistesc.
Fi`mea are acum 8,6 ani.
Si s-a intamplat in decembrie sa uite dadaca sa mearga dupa ea la pictura. Si stau eu si stau la semafor sa le astept si nimic. Si trec 30 de minute si incep sa ma agit, dar nici nu puteam pleca pt ca puteau veni ele pe alt drum.
Si suna telefonul. Era profa ca fi`mea e cu ea si o aduce ea acasa daca vreau .
Am simtit de toate, ma gandeam ca poate saraca dadaca o fi in spital sau a patit ceva pe drum. Si o iau la pas rapid spre scoala si ma intalnesc cu dadaca, ce era la un pas sa lesine de disperare ca nu i-a sunat ceaul sa mearga dupa fi`mea.
Asa ca am mers si am recuperat copila ...
Si mi-a declarat urmatoarele: a mers afara, era bezna. Si a trecut drumul mic sa o astepta pe dadaca, apoi s-a razgandit ca era intuneric si a mers inapoi la scoala. (Desi stia ca nu avea ce sa se miste de acolo ). Si vroia sa se puna pe plans dar era prea frig asa ca a urcat la profa si a rugat o sa ma sune, ca imi stie numarul de mobil



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu i-am dat lui fii-mea un telefon vechi. Pt orice eventualitate. Ma suna ori de cate ori iese de la scoala inainte de a ajunge eu s-o iau. E foarte util.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu i am facut abonament limitat (Fluture la Orange) acum sambata, pt ca e un lucru tare util.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Deci Giulia a invatat totusi, nu?

Off, urmeaza discutia de acasa deseara... Oare cum sa-mi dau seama ca a invatat ce trebuie sa faca?...

Pana nu de mult eram impotriva telefonului la copii asa mici, acum... mi-a trecut

Mergi la inceput