Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia13 spune:

Kossir, sunt nerabdatoare sa vad poze cu catelusa sa-ti traiasca. Mititica statea singurica in baie si nu cunostea locul se speriase.. Cu siguranta azi cand vei merge la veterinar iti va spune ce mancare sa-i dai ca e mancare speciala pt puisori. am vazut ca vorbeati de constipatie. Si eu iau supliment de fier de 3 zile, farmacista m-a atentionat cand am cumparat ca s-ar putea sa ma constipe. Eu deocamdata sunt o norocoasa nu am prob. de genul asta chiar deloc. Sper sa nu intervina mai tarziu.Depinde de fiecare organism , dar acum cele care spuneti ca aveti prob. sigur e de a suplimentul de fier( dk luati). Vape toate ma apuc de curatenie

Delia13 19+ David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

vio, fierul cosntipa rau de tot, eu zic sa cauti ceva prin magazine cu fibra, lapte , iaurt orice ...
eu acum nu iau deoarece am fierul peste limita dar la prima sarcina am luat un pic si e groaznic

vladimirescu drum bun sa ajungi cu bine si interventia sa fie un succes! te astepta maine seara

roxana 17+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Yaia la privat costurile unei nasteri sunt mai mari... ce-i drept si conditiile sunt ff bune! Voi, cele care nasteti intr-o tara straina, sunteti fericite pentru ca nasteti in conditii optime si fara a plati extra!

Mami de Luca si17+ cu



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

doamne ce viteza aveti la scris. Eu nu am cum sa tin pasul cu voi .

Jeni, Vio si eu voi naste la polizu. Nu am intrat in maternitate, dar asa din spusele asistentelor de la ROMAR si a nasei care a intrat asa in viteaza prin maternitate: e renovata f frumos, mai putin ultimul etaj (cel dedicat nasterilor premature sau cu probleme), a fost dotata cu aparatura moderna, saloanele sunt de 4 sau 2 pers, bebe este langa tine mereu, exista si garsoniere private - 80E/zi, dotate cu baie, TV, frigider, aer conditionat, patul tau, pat bebe + inca o canapea sa doarma cineva din familie cu tine.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fetele, care suferiti de constipatie, cu toate ca nu-i foarte placut are efect foarte bun si este indicat in sarcina, uleiul de parafina, chiar si cel de masline.
Asa stiti ca nu va mai chinuiti, in plus, sucuri naturale luate pe stomacul gol si multe lichide, fibre, fructe, lactate fermentate.

Cristina +13 si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

da, o idee buna cu uleiul, pt cine poate , eu nu.l pot lua pe stomacul gol de sila si pt ca iau un medicament de tiroida care trebuie luat dimineata apoi sa treaca juma de ora pa la masa
si fibra mananc seara, ca sa nu elimin medicamentul

roxana 17+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

De constipatie ma vai de mult timp pe aici si am primit sfaturi de la voi care m-au ajutat pana acum. Sper sa ma ajute si in continuare. Partea rea este ca ma doare burta cand nu reusesc sa ies afara.....ma doare de ma sperie. Acu eu zic ca este de la constipatie ca imediat ce ieseam...se linistea burtica.

Am vrut sa mai zic ceva dar binenteles ca am uitat.
Aaaaaaaa......vreau si eu sa completez toate datele in listuta lui ate. Unde o gasescc si care este userul si parola.


va pup


Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

16+ Maria Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Rebiana, la noi (adica la spitalul privat unde merg eu) nasterea naturala este 4500 ron si cezariana 5000 ron.Include procedura in sine, anestezie, rezerva cu bebe , asistenta personala, obiecte de igiena prsonala de unica folosinta,lapte pt bebe daca e cazul, pampersi, scutece, cosmetice, medicatie, mancare in sistem catering,tv,etc.Plus ca nu are aerul de spital.Securitate maxima din toate punctele de vedere.In spitalul judetean la noi, daca vrea tata sa vada bebelusul, trebuie sa bage bani la automatul de boneta, totosi, halat de unica folosinta.Aici tatal primeste o cartela pe baza careia are acces si primeste toate cee enumerate mai sus gratuit.Asta asa...ca exemplu.PLus ca personalul nu primeste o bomboana.Personal mi se pare rezonabil.
Miria, greu cu tatii si cu fetele.Cred ca de-aia al meu voia mai mult fata.Hihihi!Si da,ai dreptate ca teoria nu are de-a face cu practica.Cat despre scris...am luat-o la vale recunosc.
Si eu stiam de fier ca are efect de "strangere".Stiu si ca sucurile de citrice proaspat stoarse favorizeaza o mai buna absorbtie a fierului in organism.
Eu am sunat med de fam si am intrebt-o ce pot lua pt cap ca innebunesc.Mi-a zis ca pot lua paracetamol(care din punctul meu de vedere e frectie) si homeopate, sedatif pc de la boiron.Inca nu iau dar daca ma mai ia tare o sa infulec una.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

Yaia la privat costurile unei nasteri sunt mai mari... ce-i drept si conditiile sunt ff bune! Voi, cele care nasteti intr-o tara straina, sunteti fericite pentru ca nasteti in conditii optime si fara a plati extra!


Asa e. Dar macar sa facem copii, sa beneficiem si noi cumva de pe uram taxelor imense pe care le platim aici, nu?

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si delfinas(a)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Buna,

fetele cu constipatia, dar banalul supozitor cu glicerina l-ati incercat? eu am vazut ca multa lume se fereste de el, dar nu inteleg de ce, aici asta e primul lucru recomandat in caz de constipatie, pana sa ajungi la altele, nu da dependenta, daca asta va e teama, mie doctorul exact asa mi-a spus "absolutely harmless" si mi l-a recomandat si la copii daca avem probleme.

si eu am avut probleme in prima perioada a sarcinii si rezolvam cu asta, fara sa stau sa ma chinui si sa ma stresez prea tare.




Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput