Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Rebiana, la noi (adica la spitalul privat unde merg eu) nasterea naturala este 4500 ron si cezariana 5000 ron.Include procedura in sine, anestezie, rezerva cu bebe , asistenta personala, obiecte de igiena prsonala de unica folosinta,lapte pt bebe daca e cazul, pampersi, scutece, cosmetice, medicatie, mancare in sistem catering,tv,etc.Plus ca nu are aerul de spital.Securitate maxima din toate punctele de vedere.In spitalul judetean la noi, daca vrea tata sa vada bebelusul, trebuie sa bage bani la automatul de boneta, totosi, halat de unica folosinta.Aici tatal primeste o cartela pe baza careia are acces si primeste toate cee enumerate mai sus gratuit.Asta asa...ca exemplu.PLus ca personalul nu primeste o bomboana.Personal mi se pare rezonabil.

Mi se pare rezonabil 4500 ron pentru o nastere normala! In conditiile in care la un spital obisnuit cam tot acolo ajungi. Conditiile sunt, cert, mai bune la privat!! Intelesesem ca la Bucuresti costurile la privat sunt mai mari...
Yaia macar sunteti tratate bine, ce sa zic. Aici exista taxe, exista spagi si tot esti tratat aiurea (nu intodeauna, e just!)
Magda nu cred sa fie contraindicat in sarcina supozitorul cu glicerina... stiu fete care l-au folosit dupa nastere si alaptau. Foarte bine ca ai scris despre asta!

Mami de Luca si17+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

LINDAL, sa mergi des sa verifici colul! Din aceasta cauza - incontinenta cervicala - mi s-a scurtat mie colul si a devenit moale. Nu s-a deschis dar nici n-am vrut sa risc asteptand. Mie mi-a facut cerclaj pt asta. Mergi des la dr tau, ia tratamentul si stai cat mai mult in pat, relaxeaza-te! Poate nu va fi nevoie sa cerclezi colul!

Mami de Luca si17+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!


Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

Lindal cum mai esti? Da un semn ca totul e ok si odihneste-te cat mai mult!!

Mami de Luca si17+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!


Rebiana iti multumesc pt grija ce o ai pt mine. Tot am vrut sa scriu, insa pana sa termin de citit tot ce s-a scris m-am trezit cu capitol nou (de ieri pana azi). Eu nu prea mai pot sta la calculator, chiar si in pozitia la 40 de grade, adica mai mult pe sub masa (noroc ca am facut scrisul mare pe ecran, sa-l vad de la distanta), tot ma doare burtica. Am fost ieri la doctorita de familie care, pe langa reteta gratuita pt pastile mi-a dat si o gramada de lamuriri. Deci, colul fiind partial deschis trebuie musai sa stau la orizontala cat mai mult, adica in pat, pt ca sarcina sa nu preseze pe col. Este de inteles ca trebuie sa evit orice activitate care presupune pozitia in picioare sau sezut, mers, zgaltait etc pt mai mult de 15 min, apoi obligatoriu repaus la pat 1 ora. Oricum, vad ca ajuta statul intins, caci atunci durerile trec, insa altfel tot ma doare. Doctorul ginec. nu s-a grabit cu cerclajul pt ca asa e procedura, mai intai se tine sub observatie, si doar cand este absolut necesar se face interventia. Peste 2 sapt. trebuie sa mai merg iarasi la ginec. cu rezultatul de la triplu test si voi face si eco, insa in caz de ceva ma prezint de urgenta la spital chiar. Totusi sper sa nu fie cazul si sa mearga totul bine.
Multa sanatate si tie! Ma bucur ca ti-au trecut durerile.

Astazi stand in pat am tras si un pui de somn, insa m-am trezit cu un carcel la picior deoarece m-am intins cu varfurile degetelor inainte (ca balerinele, na, nu stiu sa explic). Am primit si eu sfatul asta, iar acum l-am aplicat prima data cu rezultate instant: cu degetul mare de la celalalt picior masati sau apasati tendonul lui Ahile de la piciorul dureros, iar carcelul trece pe loc! Masatul muschiului nu prea ajuta. E bine de stiut!

Bun venit fetelor noi! Sarcini usoare si bebei la termen!

Gata, am scris! Daca imi mai amintesc ceva revin.
Va pup pe toate, ma intorc in pat.

14+
Pictura pe sticla
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Rebiana , preturile la Buc am auzit ca ajung la vreo 3000€ ceea ce mi se pare multisor.Aici inca nu sunt asa de mari.Daca vrei hai aici sa nasti.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Rebiana , preturile la Buc am auzit ca ajung la vreo 3000€ ceea ce mi se pare multisor.Aici inca nu sunt asa de mari.Daca vrei hai aici sa nasti.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/



Sa stii ca m-a bantuit ideea... intre timp am mai dat un search pe net si preturile mi-au dizolvat ideea de a merge la privat in Bucuresti... dar la voi, pe cuvant, e super rezonabil!

Mami de Luca si17+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Lindal bun pontul cu tendonul lui Ahile.Eu am carcei in fiecare dimineata la trezire.Noroc ca e Hercules langa mine si ma maseaza.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Rebiana , preturile la Buc am auzit ca ajung la vreo 3000€ ceea ce mi se pare multisor.Aici inca nu sunt asa de mari.Daca vrei hai aici sa nasti.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/



Sa stii ca m-a bantuit ideea... intre timp am mai dat un search pe net si preturile mi-au dizolvat ideea de a merge la privat in Bucuresti... dar la voi, pe cuvant, e super rezonabil!

Mami de Luca si17+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!



Pai ce mai stai?Hai ca-ti pun o pila.Nu ca s-ar merge pe pile dar asa e vorba.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Hello,

Ellanik incearca cu paracetamol si somn prima data. migrenele mele nu treceau inainte de bebe decat cu ibuprofen de 600. acum? mintea mea ii spune creierului ca trebe sa ne treaca, ca bebe nu stie sa digere ibuprofen! si ne trece:)

Oana si eu am avut analize minunate in trim I. Am repetat in 14 saptamani si ghici ghicitoarea mea? nenorocire! VSH si leucocitele sunt normale in sarcina mari. eu am 14,000 de leucocite si a zis nea doc ca pana in 19,000 sa dorm linistita. dar cu anemia care se pare ca e si la tine (hemoglobina si hematrocrite mici) nu e de joaca. nu am vazut daca ti-a facut si fierul, calciu si magneziu? eu iau fier de 5 saptamani si nu mai sunt ametita, chiauna, ma simt mullttt mai bine. sunt in schimb cateva reguli cand iei vitaminele:

1. Niciodata pe stomacul gol.
2. Se zice ca ar fi de preferat sa nu iei multivitaminele si fierul la acceasi ora.
3. Fierul nu il iei niciodata cu lapte sau il amesteci cu lactate ca isi anuleaza reciproc efectele.
4. Fierul il poti lua cu un suc proaspat de: sfecla rosie, 1 morcov, 1 patrunjel, o bucatica de telina si 2-3 mere sa schimbe gustul. te va ajuta si la constipatie sucul:)

eu iau materna de dimineata cu laptele cu cereale integrale si dupa masa imi fac suc. sau invers depinde de ce am pofta.

Din alimente nu ai cum sa iti iei tot ce trebe. plus ca daca te uiti pe prospectul multivitaminelor ofera pana in 50% din dozajul necesar zilnic. trebuie sa ai grija ce mananci. recomandate sunt: spanacul, broccoli, fasolea, pestele (pescuit nu de acvicultura), ficatul prajit (nu exagera). eu sunt mai bio de fel si incerc sa ma feresc de tot ce inseamna alimente f prelucrate. pasteurizarea ucide tot ce e mai bun di multe alimente, inclusiv laptele. laptele daca e fiert la foc mic cel putin 10 minute e ok.

recomand din tot sufletul meu sucurile de fructe si legume pt constipatie. daca puteti sa le beti fructe cu fructe si legume legume si mai bine. eu iau si fier si sunt ok.

Kossir sa iti traiasca catelul:) treceti voi de perioada asta. paturica absorbanta te poate ajuta sa se invete sa fac pishu acolo. e si el un suflet mic mic mic... pe el sa nu il iubeasca si giugiulasca nimeni? cauta mancare de catei mici, iti va fi mult mai usor decat cu ea gatita. poti sa ii dai si lapte cu calciu dar numai facut branza. analizele de toxoplasmoza ti le-ai facut? ca daca nu esti imuna nu prea ai voie sa te amesteci cu cacateii de animale.

Jeni te pup! vad ca iara esti activa :)

va pup pe toate fara exceptie. ma intorc la somn ca nu mai pot sa imi tin ochii deschisi!

Gaby


Bebe in 20 saptamani
www.gabyhila.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Lindal sa stii ca ajuta mult odihna!! Ceea ce ai descris tu am simtit cu brio si eu... mai putin colul deschis... insa dureri la statul in picioare sau trebaluit am avut; treceau cand ma intindeam. Dealtfel si durerile de dupa cerclaj tot asa le-am diminuat, cu stat la orizontala.
In rastimpul de 2 saptamani, intre primul control si ziua cerclajului, eu am mers la scoala si am stat mai mult pe scaun fapt ce a contribuit la scurtarea colului.
Sper sa se inchida colul rapid la tine si sa nu mai ai probleme!!

Mami de Luca si17+ cu



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Citat:
citat din mesajul lui Rebiana27

Citat:
citat din mesajul lui ellanik

Rebiana , preturile la Buc am auzit ca ajung la vreo 3000€ ceea ce mi se pare multisor.Aici inca nu sunt asa de mari.Daca vrei hai aici sa nasti.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/



Sa stii ca m-a bantuit ideea... intre timp am mai dat un search pe net si preturile mi-au dizolvat ideea de a merge la privat in Bucuresti... dar la voi, pe cuvant, e super rezonabil!

Mami de Luca si17+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!



Pai ce mai stai?Hai ca-ti pun o pila.Nu ca s-ar merge pe pile dar asa e vorba.

20+George-Theodor

Eu si bebe il iubim pe tati !

http://www.flickr.com/photos/9821718@N07/


Vin direct sa nasc la voi... ca la consult n-ar incapea vorba; locuiesc la o distanta de 6 ore de mers cu masina. Ce mi-ar placea sa nasc la malul marii!!!!!

Mami de Luca si17+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Rebiana, nu stiu daca se mai inchide (eu sper!), dar macar sa nu se mai deschida si sa nu se scurteze. Voi mai vedea si la eco. Pup

Am vrut sa mai zic ca si eu iau fier (musai cu o vitamina-fruct-pt a se absorbi), insa n-am avut probleme cu iesitul.

Oanka, nu mai tin minte daca ti-am raspuns (cred ca nu): mi-ar face placere sa ne intalnim, mai ales acum ca si fetele din Bucuresti pun de-o coconada, insa momentan am restrictie la deplasarile in pozitie verticala. Sa vad cum mai evolueaza lucrurile si gasim noi un moment favorabil.

14+
Pictura pe sticla
Poze

Mergi la inceput